Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ρυθμίσεις το πολύμετρο στα ωμ και θα ακουμπήσεις τα ακιδάκια το ένα στο εξωτερικό κάλυμμα και το άλλο στο χοντρό σύρμα που βγαίνει από μέσα. Αν έχει συνέχεια κάπου βραχυκυκλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ελεγξα τα καλωδια και δυο φισακια εχει συνεχεια οποτε πρεπει να τα κοψω και να τα ξανα φτιαξω σωστα;

και κατι ακομη τα συρματακια τα συνδεουμαι και αυτα στο φις σωστα; οχι στο κεντρο αλλα στα μεταλακια σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο πρεπει να να μην ειναι πάνω στην τηλεόραση και των διακλαδωτήρα. Κοινώς στον αερα. Βάλε το πολυμετρο στα ωμ η στο τεστ διόδου που εχει συνήθως και ηχητικό σήμα. Ακουμπά το ενα στο μεσαίο και το αλλο στο μεταλλικό. Δεν πρέπει να κανει κύκλωμα καθόλου.

 

Μετά για τον έλεγχο του καλωδίου, μην ειναι κομμένο κανε το εξης: Ένωσε το μεσαίο με το εξωτερικό σύρμα (γείωση) και μέτρα στην άλλη άκρη. Εαν εχεις ένδειξη κυκλώματος τοτε το καλώδιο ειναι οκ. Αν οχι κάπου εχει κοπει.

 

To εξωτερικό σύρμα (γείωση) καθως θα βιδώνεις το F θα πιασει σωμα με το μεταλλικό μέρος του βύσματος. Και σαφως δεν πρέπει να ακουμπά η μεσαία λήψη με το εξωτερικό σύρμα.

 

Δες πως φτιάχνονται με τα f twist on.

 

 

 

Δες ποσο πρεπει να το κοψεις.

 

images?q=tbn:ANd9GcRGERnOlsRd1Q89YRcXz8N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παλι για την βοηθεια σου

αρχικα να πω πως δενε χω τετοια βυσματα αλλα απο τα αλλα που εχει η τηλεοραση πισω(πιστευω να καταλαβες)

αυριο θα καθισω να ελεγξω ολα τα καλωδια ενα προς ενα

και κατι ακομη στην κεραια μπορεις να μου στειλεις μια φωτογραφια που να δειχνει πως πρεπει να ειναι σωστα βαλμενο το καλωδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ο διακλαδωτήρας που πήρες να μην ειναι αυτός:

-rf.jpg

 

 

Αν είναι, ξήλωσε τον και πέτα τον. Στο post #38 σου έδειξα τι να πάρεις.

 

Οι περισσότερες κεραίες συνδέονται με F βύσμα με το καλώδιο.Δεν ξερω τι εικόνα να σου ανεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το παρουμε απο την αρχη εχω 3 τηλεορασεις και μια κεραια και εχω περασει και τα καλωδια

και θελω να συνδεθουν και οι τρεις στην μια κεραια οπου το καθε καλωδιο της τηλεορασης παει κατευθειαν στην κεραια

τωρα πρεπει να ελεγξω ολα τα καλωδια αρχικα αν ειναι κομμενο και δευτερον να περασω φισακια (εχω σαν αυτα ειναι καλα; Link.png Site: http://www.google.gr/imgres?safe=off&sa=X&biw=1280&bih=892&tbm=isch&tbnid=mkwBvknd2YYKqM:&imgrefurl=http://www.analog-digital.gr/visma-keraias-thiliko-tv-rf&docid=KlaHWIPsQxds9M&imgurl=http://www.analog-digital.gr/image/cache/data/Hlektronika/Kalwdia/2061-vysma%252520keraias%252520thiliko%252520rf%252520tv-500x500.jpg&w=500&h=500&ei=6CwCUourAsPDPLvTgKAO&zoom=1&ved=1t:3588,r:2,s:0,i:86&iact=rc&page=1&tbnh=185&tbnw=174&start=0&ndsp=26&tx=107&ty=57">1 )και μετα να δω αν η γειωση ακουμπαει στο κεντρικο καλωδιο σωστα ως εδω;

 

το καλωδιο που παει στην κεραια παει γυμνο εχει πανω σε μια πλακετα δυο σαν κλεμες με βιδουλες που κουμπωνει το καλωδιο εχεις μια εικονα να δω μηπως κανω κατι λαθος;(αν προσσεξεις τον διακλαδωτηρα ετσι ειναι και η κεραια με αυτες της κλεμες και οχι με f)

 

δευτερον δοκιμασα διακλαδωτηρα της Mistral  αυτον εδω Link.png Site: http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17365&cat=472&page=1">2 και δεν ειχα στην μια τοσο καλο σημα εννοω στης αλλες ειχα αρκετα καλο και επιπλεον ειναι αυτην που εχει το ποιο μακρυ καλωδιο

 

κεραια εχω την finders gbi

 

ενισχυτη δεν εχω ουτε στην κεραια και ουτε σε καποια τηλεοραση

 

τωρα πιστευω να καταλαβες ωστε να μπορεσεις να με βοηθησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ειχα καταλάβει μια χαρά.

 

Πάμε λοιπόν απο την αρχή.

 

Ξε ένωσε ολα τα καλώδια απο τις τηλεοράσεις, διακλαδωτήρες, κεραία. Θα έχεις 3 άπλα καλώδια στον αέρα.

 

Πάρε το πολυμετρο σου και βάλτο στην μέτρηση αντίστασης η διόδου. Θέλουμε όταν ακουμπάς μεταξύ τους τους ακροδέκτες του πολυμετρου να έχεις ένδειξη. Με αυτο το τρόπο θα μετρήσουμε εάν τα καλώδια είναι κομμένα η βραχυκυκλώνουν.

 

Ένωσε και στα 3 καλώδια απο την μια μεριά το μεσαίο με την γείωση (μπλενταζ). Μετά στην άλλη άκρη ακουμπά τους ακροδέκτες του πολυμετρου, εναν στο μεσαίο του καλωδίου και εναν στην γείωση. Εαν εχεις ένδειξη, τοτε το καλώδιο δεν εχει κοπεί. Απλη και λογική πατέντα για μέτρηση ασυνέχειας.

 

Μετα το επόμενο βημα ειναι να τοποθετήσεις τα φυσακια που μου έδειξες για τις τηλεοράσεις. Ναι τα σωστά εχεις πάρει. Στην μεσαία βίδα παει ο σκληρός μεσαίος αγωγός και η γείωση πάνω στο σίδερο που αγκαλιάζει το καλώδιο. H το βάζεις μεσα σε μια τρυπά που εχει η άπλα το στρίβεις απο έξω και το βιδώνεις με το πλαστικό καπάκι.

 

Στην αλλη μεριά βαζεις τα F connectors οπως στο βίντεο και αγοράζεις το διακλαδωτήρα που εχω γράψει στο ποστ #38. Ο mistral δεν ειναι οτι καλύτερο στην περίπτωση σου.

 

Οταν κάνεις ολα αυτά τοτε με το πολυμετρο στην ιδια ρύθμιση ακουμπάς τους ακροδέκτες του ενα στο μεσαίο, ενα στο απο εξω μεταλλικό μέρος. Εκεί δεν πρεπει να έχεις κάποια ένδειξη. Αρα δεν βραχυκυκλώνει.

 

Βιδώνεις τα 3 καλώδια που πάνε στις tv στα out του διακλαδωτήρα. Στο In θα παει το καλώδιο που παει στην κεραία.

 

Στην καιρεα, το μεσαίο μερος του καλωδίου παει στην μονή βίδα (ελεγξε να κανει επαφη) και στις κατω 2 βιδες τυλα γύρω γύρω την γείωση του καλωδίου ωστε να ακουμπά στο μεταλλικό έλασμα που κρατάνε αυτες οι βίδες. Και εκει δεν θέλουμε να ακουμπά η γείωση με την μεσαία βίδα η κάποιο άλλο μέρος της κεραίας.

 

 

Δοκίμασε όλα αυτα και βλέπουμε.

 

Αν τα κανεις σωστα, με τις ενδείξεις που μου δίνεις θα πιάνεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα ξανω ολα αυτα το μεσσημερακι και θα σου πω

τωρα για τον διακλαδωτηρα εχουμε θεμα γιατι σε ενα μαγαζι που εχω εδω με τετοια δεν εχει κατι τετοιο αλλα θα ξανα παω να ρωτησω

ξερεις πως λεγετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας!

ελεγξα και εφτιαξα ολα τα καλωδια και τωρα ειναι ενταξει

αυριο θα παω σε γειτονικο χωριο να δω αν εχει rf spliter γιατι στο χωριο μου δεν εχει

αν δεν βρω μπορω να παρω κατι παραπλησιο; ξερεις τη τιμη εχει περιπου;

ο mistral γιατι δεν κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ολα ιδια είναι. Εχουν εύρος συχνοτήτων κα για δορυφορική χρίση. Απλα θα πρέπει να λεει splitter. Οχι πχ tap off η κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...