Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν βρηκα τετοιο spliter

αλλα πιστευεις οτι θα κανει δουλεια; ρωταω αμα ειναι να παραγγειλω απο το internet

τι αλλο πρεπει να προσεξω; θελεις να σου πω ποσα μετρα καλωδιο ειναι στην καθε τηλεοραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου κάνει εντύπωση. Το βρίσκεις σχεδόν παντού, ακόμα και σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά. Δεν έχει κάτι να προσέξεις rf splitter με f connectors.

 

Ναι πες μου για τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θελεις ακριβως για τα καλωδια;

ενα μαγαζι που μπορει να εχει τετοιο spliter ειναι κλειστο λογω διακοπων θα ανοιξει μετα της 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα τετοιο spliter

αλλα πιστευεις οτι θα κανει δουλεια; ρωταω αμα ειναι να παραγγειλω απο το internet

τι αλλο πρεπει να προσεξω; θελεις να σου πω ποσα μετρα καλωδιο ειναι στην καθε τηλεοραση;

 

Εσυ δεν με ρώτησες να μου πεις πόσα μετρα ειναι τα καλώδια?? Ε πες λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς... Αυτό ειναι το δίπολο της κεραίας. Η θέση του δεν είναι ούτε κοντά ούτε κάτω στην κεραία, άλλα πάνω σε αυτήν κολλημένο η βιδωμένο. Έτσι οπως την βλέπω θες μια καινούργια.

 

Το οτι ψιλοπιανει ειναι άξιον απορίας. Μάλλον εισαι σε καλη περιοχή και δεν εχεις απαιτησεις σε σήμα.

 

Σε πια περιοχή εισαι?

Απο πιο κέντρο λαμβάνεις?

Έχεις οπτική επαφή με το κεντρο?

Πόσες tv θα τροφοδοτήσεις με σημα?

Υπάρχει εσωτερική καλωδίωση?

 

Με αυτες τις παραμέτρους θα δουμε τι κεραία χρειάζεσαι.

 

Τέλος βγάλε μου μια φωτο και τον ενισχυτή να δουμε τι τύπου ειναι.

φιλε μου ειμαι στην περιοχη του περαματος.υπαρχει και μια αλλη κεραια στην ταρατσα. στη φωτο 2 ,μπορω να κανω τη δουλεια μου πρωσορινα,τραβωντας καλωδιο απο κει?υπαρχουν 2 τηλεορασεις στο σπιτι.

post-73526-0-13567500-1376744908_thumb.jpg

post-73526-0-55343700-1376744938_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε μια χελιδονα κεραια μεσαιου μεγεθους. Περιπου 15 με 18 ευρω εχουν. Συνδεσε τη με ενα νεο καλωδιο μεχρι το IN του ενισχυτη σου.

 

Τοποθετησε τη με το ματι οπως οι αλλες. Λογικα θα εχεις πολυ καλη αποδοση ακομα και ετσι. Η περιοχη σου ειναι πλουσια σε σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα καλωδιο της μια τηλεορασης ειναι 1.5-2 μετρα της δευτερης πρεπει να ειναι γυρω στα 5 μετρα και της τριτης γυρω στα 10 μετρα και λιγο παραπανω

αυριο θα παω λιβαδεια αυτο εδω κανει;

θα χρειαστω τιποτα αλλο;

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25590&cat=471&page=1



και κατι ακομη γινεται να βαλω δορθφορικη; πληρωνω καπου; χρειαζομαι τιποτα αλλο εκτος απο ενα πιατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ειναι θες και F Connectors (δες το ποστ #38) και το ποστ 48 για το πως θα τα φτιαξεις.

 

Δορυφορικά, υπάρχουν και ελεύθερα, χιλιάδες ξενόγλωσσα κανάλια δωρεάν. Για nova, οτεtv κτλ είναι επι πληρωμή.

 

Θες ενα δορυφορικό δεκτή, ενα πιάτο 80cm και ανω, ενα lnb με τις βάσεις του και ενα τεχνικο με εξειδίκευση στα δορυφορικά για να στο εγκαταστήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε ενα διαμερισμα με 2 οροφους. Το Α διαμερισμα εχει 4 Link.png Site: http://ergo-tel.blogspot.gr/2012/09/tvsat-legrand-niloe.html">πριζες τηλεορασης και το Β 5. Στο Α οι 2 απο τις 4 εχουν 2 καλωδια μεσα (διελευσεως?) και οι αλλες 2 απο 1 (τερματικες?). Ομοια στο Β οι 2 απο τις 5 εχουν 1 καλωδιο μεσα και οι 3 απο τις 5 εχουν 2 καλωδια. Επειδη προσφατα εγκατεστησα ενα πιατο, και προς το παρον εχω το καλωδιο να κρεμεται, υπαρχει τροπος να αλλαξω καποιες απο τις πριζες (ιδανικα 1 μια σε καθε οροφο) και να τις κανω Link.png Site: http://www.antoniou24.gr/p.Priza-TV-SAT-Edision-Termatiki.21371.html">τετοιες ? Να πω εδω οτι το ολο συστημα τροφοδοτειται απο μια κεραια με ενα απλο Link.png Site: http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=19973">διακλαδωτη. .

 

(Οι φωτογραφιες ειναι ενδεικτικες, και τα λινκ τυχαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι πρίζες με ενα καλώδιο ειναι τερματικές και με δυο ειναι διελεύσεως.

 

Πρακτικά γινεται, με την τοποθέτηση ενος combiner μετα την εξοδο του ενισχυτή να συνδέσεις και το καλωδιο της δορυφορικής. Με την πριζα οπως σωστα βρηκες, στα δωματια που σε ενδιαφερει θα γινεται ο διαχωρισμός tv σηματος με δορυφορικά.

 

Απλα οσο πιο πολύπλοκο το συστημα τοσο πιο πολλες απώλειες θα εχεις.. Ανεβασμένο επίπεδο σφαλμάτων προς διόρθωση.

 

Η λυση της ξεχωριστης καλωδίωσης ειναι πιο εγγυημένη. Ειδικα οταν δεν υπαρχει επαγγελματίας να μετρησει σωστα το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενισχυτης δεν υπαρχει. θα πρεπει να βαλω? Η ξεχωριστη καλωδιωση σιγουρα ειναι το καλυτερο αλλα δε νομιζω οτι στην περιπτωση αυτη ειναι εφικτο.

 

δηλαδη απλως βαζω ενα combiner και αλλαζω την οποια πριζα θελω?

 

γιατι καποιον που ρωτησα μου ειπε οτι το δορυφορικο δε δουλευει με την μιξη αυτη. θελει δικο του καλωδιο αποκλειστικα.

 

ο διακλαδωτης που εχω στην φωτο, ειναι χειροτερος σε σχεση με εναν με F connectors. δλδ αν τον αλλαξω, θα δω καποια πρακτικη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...