Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα. οποτε εγω αν καταλαβα καλα πρεπει να κανω κατι τετοιο.

 

εκει ομως που λεει αυτος για reverse combiner, εγω εχω 4 καλωδια, 2+2 που ερχονται απο καθε οροφο. οποτε χρειαζομαι ενα με 1 εισοδο και 4 εξοδους? αυτο ομως προυποθετει να ξερεις ποιο απο τα 2 καλωδια παει που? ή δεν παιζει σημασια?

tv-aerial-and-satellite-combiner.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε μου

πηρα διακλαδωτη αλλα εναν αλλον δεν βρηκα αυτον που σου εδειξα το μοντελο του ειναι silver sd713

και θελω να σε ρωτησω αν υπαρχει προβλημα γιατι γραφει απο 5-862

μετα τον εβαλα και ειδα οτι δεν ποιανουμε τοσο καλα και εκανα μια δοκιμη

ειχα εναν ενισχυτη ikusi cba201 τον οποιο τον συνδεσα με ενα καλωδιο απο την κεραια και το αλλο καλωδιο παει στον διακλαδωτη και μετα πανε στον διακλαδωτη τα καλωδια των τηλεορασεων και ποιανουμε ερκετα καλα

ειναι σωστα συνδεμενα; να δοκιμασω κατι αλλο; τον ενισχυτη τον εχω ρυθμιση τερμα τα db

δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διακλαδωτης είναι οκ. Η θεωρεία των συνδέσεων δείχνει σωστή. Το gain είναι σχετικό το πόσο θα είναι, πειραματισου λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομη αν δεν εχουμε περασει την γειωση(η τριχοθλες) πανω στην λεραια η σε καποιο βυσμα υπαρχει καποιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομη αν δεν εχουμε περασει την γειωση(η τριχοθλες) πανω στην λεραια η σε καποιο βυσμα υπαρχει καποιο προβλημα;

νομίζω ναι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πειραζει και πολυ μαλιστα. Η γειωση θωρακιζει το σημα απο παρεμβολες. Να το φτιαξεις σωστα οπωσδήποτε.

 

Το gain ειναι η ενισχυση του ενισχυτη. Δυναμωνεις και τσεκαρεις. Αμα παιζει σωστα το αφηνεις εκει. Ειναι απλη λογικη. Για απολυτο αποτελεσμα θελει πεδιομετρο. Αλλα απαξ και λειτουργησει μην ασχοληθεις παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει θα το φτιαξω

το Gain θα το ρυθμισω μιας και μου μου κανει κατι σαν ειδωλα η μικρες ασπρες τελειες και κατι τετοια

και κατι ακομη στα βυσματα f πρεπει να περασω και το ασημι φυλλο που ειναι σαν αλουμινοχαρτο;



μπορω να δανειστω ενα πεδιομετρο αξιζει να το παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το έγραψα αλλού το μεταφέρω και εδώ για λίγη βοήθεια

 

 

Καλή μέρα

 

είχα ξανακάνει στο παρελθόν προσπάθεια για να πιάσω ψηφιακό σήμα αλλά δεν είχα αποτέλεσμα..

 

μένω στην Κομοτηνή σε ψηλό σημείο της πόλης. έχω οπτική επαφή με Θάσο οπότε τα αναλογικά τα έπιανα μια χαρά. Το πρόβλημα είναι πως προς την πλάκα που εκπέμπει ψηφιακά στην περιοχή μου, έχω μια ψηλή πολυκατοικία και μου κόβει τη "θέα". Όταν γυρίσω προς τα εκεί την κεραία πιάνω ψηφιακά με διακοπές ή μόνο ήχο και μου βγάζει και το πρόγραμμα. Στην ταράτσα έχω μια κεραία χελιδόνα και δεν έχω ενισχυτή καθόλου.

 

αν πάρω έναν ενισχυτή θα κάνω δουλειά;

 

ακριβώς δίπλα ο γείτονας έχει μια yagi uda με το πραγματάκι του συνημμένου χωρίς ενισχυτή και βλέπει καθαρά σε 2 tv ψηφιακό. αυτό κάνει και ενίσχυση ;

 

καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

 

Μικρογραφίες Συνημμένων
  • post-226791-0-59942400-1378450896_thumb.
  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλό. Χωρις να ξέρουμε παραμέτρους. Θεμα στόχευσης είναι μάλλον. Γυρνα την μέχρι να κλειδώσει στο υψηλότερο επίπεδο. Πρέπει όμως κάποιος να κοιτά real time επίπεδα ποιότητας και ισχύος σήματος στον δεκτή - tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό στο συνημμένο ειναι διακλαδωτηρας.Δεν κάνει ενίσχυση απλα κατεβάζει και δευτερη γραμμη στο διαμερισμα/σπίτι του...

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα, πρόσφατα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα  προφανώς στο καλώδιο της κεραίας..το οποίο πιστεύω πως απο κάπου έχει απώλεια σήματος καθώς η τηλεόραση βρίσκει μονο 4 κανάλια και αυτά σε χαμηλή ποιότητα σήματος..(70%μ.ο) ήθελα να ρωτήσω τι ευθύνεται στο ότι δεν πιανει πολλα καναλια και οτι τα δειχνει οσα πιανει με χαμηλη ποιοτητα.. εχω καταλαβει οτι το βυσματακι μολις το κουναω λιγακι χανεται αμέσως πολύ σημα απο εκεί συμπέρανα  και το ότι φταίει το καλώδιο της κεραίας.. μια απάντηση στο πρόβλημα μου θα με βοηθούσε πάρα πολύ.. Σας ευχαριστώ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα λοιπόν με την αλλαγή του καλωδίου. Παίζουν πολλά ρόλο σε δεύτερη φάση, απο την κατάσταση της κεραίας, την στόχευση της, την κατάσταση - ρύθμιση του ενισχυτή, κάποια οξειδωμένη διακλάδωση κτλ.

 

Η ποιότητα υποδηλώνει οτι λαμβάνεις σημα με πολλα σφάλματα. Η ισχυς σε τι επίπεδα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...