Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πολεμικής τέχνης


olympiakosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Είμαι 18 και σε 2 εβδομάδες αρχίζω πανελλήνιες δηλαδή σε 1-1,5 μήνα θα έχω τελειώσει με τις υποχρεώσεις και θα έχω αρκετό ελευθερο χρόνο για να κάνω κατι. Τώρα τελευταία (βασικά είναι κατι που το θέλω απο ολυ μικρός αλλά τώρα το ενδιαφέρον ξανα βγήκε πολύ έντονα στην επιφάνεια) θέλω να πάω σε μια σχολή πολεμικών τεχνών αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Έχω διαβάσει για αθλήματα MMA το οποίο είναι αρκετά δύσκολο για αρχάριο το κοινό kick boxing (στο οποίο θα πάω μάλλον) και για τέχνες οι οποίες βοηθάνε στην πνευματική αυτοσυγκέντρωση και ηρεμία. Δεν είμαι απο τους τύπους που θα μου πεις κατι και θα ψαχτω για φασαρία και ούτε πρόκειτε να το κάνω. Απλά θέλω να ασχοληθώ με μια πολεμική τέχνη. Σίγουρα στην ηλικία μου δεν μπορείς να καταφέρεις και τίποτα αλλά κάποιο τουρνουά αν γίνεται ίσα ίσα για να έχω κίνητρο να δουλεύω στο maximum των δυνατοτήτων μου και γενικά μου αρέσει όλη αυτή η φάση (η προετοιμασία, το ψιλοάγχος). Επειδή για εμένα δεν είπα τίποτα. Είμαι 1,83 και 71 κιλα. Αρκετά λεπτός μπορώ να πω αλλα σε συνδυασμο με βάρη και διατροφή πιστεύω θα τα φτάσω τα 85 κιλα που θέλω να φτάσω.

 

Έχετε διδαχθεί εσείς κάποια πολεμική τέχνη ?? Και αν ναι ποιές είναι οι εντυπώσεις σας ??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aσχολήθηκα και ασχολούμε και τώρα, με τάε κβον ντο.

Με τη μικρή εμπειρία που έχω (3 χρόνια συνολικά) θα σου πως οτι ειναι μια τέχνη στην οποία δε παίζει ρόλο η μυική δύναμη αλλά το μυαλό και φυσικά η ευλυγισία και η καλή γυμναστική - φυσική κατάσταση.

Γενικά δεν προτείνω το Kick Box (πολλοι θα διαφωνούν) διότι ειναι καθαρά επιθετικό άθλημα. Αποτελεί καλή γυμναστική αλλά δε σε μαθαίνει τόσο να αμύνεσαι η ν αυτοσυγκρατείσαι όπως η τεχνική του τάε κβον ντο, παρά να επιτίθεσαι κατά βάση.

Η επιλογή ειναι δική σου. Θα δεις αρκετές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχολήθηκα και ασχολούμε και τώρα, με τάε κβον ντο.

Με τη μικρή εμπειρία που έχω (3 χρόνια συνολικά) θα σου πως οτι ειναι μια τέχνη στην οποία δε παίζει ρόλο η μυική δύναμη αλλά το μυαλό και φυσικά η ευλυγισία και η καλή γυμναστική - φυσική κατάσταση.

Γενικά δεν προτείνω το Kick Box (πολλοι θα διαφωνούν) διότι ειναι καθαρά επιθετικό άθλημα. Αποτελεί καλή γυμναστική αλλά δε σε μαθαίνει τόσο να αμύνεσαι η ν αυτοσυγκρατείσαι όπως η τεχνική του τάε κβον ντο, παρά να επιτίθεσαι κατά βάση.

Η επιλογή ειναι δική σου. Θα δεις αρκετές απόψεις.

 

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Ένα παλικάρι που τον ξέρω πήγαινε ταεκβοντο για 1 χρονο και μου ειχε δειξει 2-3 λαβες που πραγματικα μου αρεσαν αλλά δεν θέλω σε τέτιο στυλ. Θελω περισσοτερο μπουνιες κλωτσιες γονατιές. Δεν ξέρω γιατί. Γι αυτό επέλεξα και κικ μποξ επειδη εχει αυτα που μου αρεσουν και ειναι σχετικα ευκολο αθλημα σε σχεση με αλλα. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Το Tae Kwon Do είναι ακριβώς αυτό: κλωτσιές, μπουνιές, γονατιές. Δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα με λαβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άν είσαι αγκαλίτσας όπως και του λόγου μου, Judo/jiu jitsu (βραζιλιάνικο η και ιαπωνικό) είναι μια πολύ δυνατή εμπειρία

 

Τώρα ζιου ζίτσου δυσκολα να βρω στην πολη που μενω. Είμαι επαρχία και όχι Αθήνα. Για την ακρίβεια είμαι απο Κόρινθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειμουν πολυ μικρος ασχοληθηκα με Jeet Kune Do. Ειναι η τεχνικη του Bruce Lee και πιο πολυ ειναι street fighting παρα αθλημα.Εχει πολλες αγκωνιες και γροθιες και τις περισσοτερες φορες πηγαινεις κοντα στον αντιπαλο για να μην μπορει ευκολα να σε κλωτσησει.

Εχει και κλωτσιες αλλα λιγες ,σε ευαισθητα σημεια οπως ηλιακο πλεγμα,σε ευαισθητα σημεια στο ποδι κ.τ.λ.

 

Ειναι πιο καλο για ρεαλιστικες καταστασεις και εχει και καλες αμυντικες στασεις. Ουτε εμενα μου αρεσει πολυ το Kick boxing γιατι απο οτι εχω δει παλια σε εξασκηση δεν ειναι πολυ αποτελεσματικο με γεροδεμενους αντιπαλους και επισης δεν εχει ,παντα κατα την γνωμη μου καλες αμυντικες στασεις,κατι που επισημανε και ο Cossutius αν καταλαβα καλα.

 

Παντως πηγαινε σε διαφορες σχολες,ζητησε να παρακολουθησεις προπονησεις και οπου σου αρεσει περισσοτερο εκει να αρχισεις.Επισης μη πας σε σχολη που ο εκπαιδευτης ειναι κοιλαρας η χλαπατσας.Να προσεξεις αυτος που θα σε διδασκει να εχει γερο σωμα και να ειναι γρηγορος και ευλιγιστος.Μην δεχεσαι να δε διδαξει καποιος που ειναι κακο σωματικο παραδειγμα.

 

 

Επειδη το Jeet Kune Do δεν ειναι πολυ γνωστο,σου βαζω αυτο το διλεπτο video παρεις μια ιδεα.Καλη επιλογη σου ευχομαι και οτι και να αποφασισεις αφου ειναι γυμναστικη ,θα ειναι καλο και χρησιμο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Το Tae Kwon Do είναι ακριβώς αυτό: κλωτσιές, μπουνιές, γονατιές. Δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα με λαβές.

 

Ευχαριστώ φίλε για την διευκρίνηση. Δεν έχω ψαξει για ταεκβοντο καθολου και γενικα δεν ξερω τιποτα για αυτη την τεχνη οποτε πιστευα πως είναι μονο με λαβες. Είναι στην λίστα να την ψάξω λίγο.

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου αδερφέ αλλά το παλικαρι στο βίντεο πως είναι τοσο γρηγορος. Πραγματικά έμεινα. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και πιο γρηγοροι.Εξασκουνται σε αυτο το κινεζικο ξυλινο αντιπαλο με τις πολλες προεκτασεις,δεν το θυμαμαι τωρα πως λεγεται.Απλα για να παρεις μια ιδεα.Επειδη τα ποδια ειναι γερα πας κοντα στον αντιπαλο για να μην μπορει ευκολα να σε κλωτσησει και τον αρχισεις στις μπουνιες,αγκωνιες,γονατιες και χτυπηματα στον λαιμο και σε ευαισθητα σημεια.

 

Επισης σε διδασκει να εισαι πονηρος,απροβλεπτος,να προσαρμοζεις το τροπο αντιμετωπισης στον αντιπαλο.Box the fighter and fight the boxer ελεγε ο Bruce.Δηλαδη γροθιες στον γεροδεμενο παλαιστη και λαβες σε αυτον που εχει γερες γροθιες.Διαλεξε αυτο το ειδος αντιμετωπισης που ο αντιπαλος δεν ειναι εξοικειωμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Haldol έχει δίκιο.

Ισως θα έπρεπε να ρίξεις μια ματιά.

Απλά δεν ειναι τόσο...βιαιο σαν άθλημα όσο το κικ μποξ.

Είναι ανάλογα τι θέλεις φίλε μου. Το κικ μποξ είναι για νευρα. Πάνε εκει και ξέσπασε :mrgreen:

 

benign σε προκαλώ σε μάχη λέμε!!!

 

Με τον καφέ ανα χείρας και αιθέριες υπάρξεις να κυκλοφορουν γυρω γυρω :mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ασχολουμαι με kick boxing θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οσον αφορα τις παρατηρησεις τους. Πρεπει ομως να ξεχωρισουμε τα μαχητικα σπορ απο τις πολεμικες τεχνες.

Το kick boxing δεν ειναι πολεμικη τεχνη. Υπαρχει μια ταση απο τις σχολες ισως να το παρουσιασουν ως τετοιο καθως εχουν ζωνες οπως στις πολεμικες τεχνες, αλλα κακως κατα τη γνωμη μου συμβαινει αυτο. Η φιλοσοφια του ειναι πιο κοντα στην πυγμαχια, με την οποια ηθελα να ασχοληθω αλλα δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα κοντα μου.

 

Αν ασχοληθεις με kick boxing πρεπει να το προσεγγισεις σαν αθλημα και γυμναστικη, παροτι εχει οντως ξυλο (να περιμενεις να μελανιασεις αρκετα). Το στοιχειο της αυτοαμυνας υπαρχει αλλα ειναι περιορισμενο σε real life καταστασεις. Για να καταλαβεις, αν θες να πας σε αγωνες, ανα 5 κιλα αλλαζει η κατηγορια, γιατι παιζουν πολυ σημαντικο ρολο. Οι τεχνικες επιθεσης και αμυνας που μαθαινεις προυποθετουν τη χρηση γαντιων που φυσικα δεν υπαρχουν αμα βρεθεις σε τσακωμο στο δρομο. Δε λεω οτι δεν εχεις σοβαρο πλεονεκτημα εναντι καποιου που δεν ξερει τιποτα, καθως θα εχεις μαθει να βαρας σωστες γροθιες και θα εχεις αντανακλαστικα και ταχυτητα, αλλα αν σου την πεσουν 2-3 μαζι, η εχουν μαχαιρι, η ο αλλος ειναι πολυ πιο μεγαλοσωμος, μη γελιεσαι, δεν θα καταφερεις πολλα, εκτος αν εισαι παρα πολυ εμπειρος και σε φορμα.

 

Στα θετικα του, ως γυμναστικη ειναι απαιχτο. Αν κανεις τακτικα, σε συνδυασμο με καλη διατροφη θα γραμμωσεις και θα αυξησεις κατα πολυ τις αντοχες σου.

 

Επισης, αν σου αρεσει να παιζεις ξυλο, θα πρεπει να πας σε καποια σχολη που να δινει εμφαση σε αγωνες και sparring (προπονηση σε στυλ μονομαχιας). Γιατι αναλογα με τη σχολη καποιοι κανουν λιγοτερο απο αυτα και περισσοτερο τεχνικες και γυμναστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σε καλύπτει

 

Πάντως θα απέφευγα το MMA όχι για κανένα λόγο αλλά απότι έχω δει από γνωστούς , επειδή είναι μόδα και μάλλον ανοίγουν σχολές για πλάκα , ο κίνδυνος τραυματισμού από κακή προπόνηση είναι μεγάλος. Είναι και τέτοια η φύση του σπορ.Και δεν είναι τραυματισμός του στυλ ''μαύρο μάτι''. Είναι του στυλ χιαστός.

post-117083-0-44057200-1336114897_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιαστούς ?? Δεν ήξερα οτι μπορεί να πάθεις τέτια ζημιά. Παιδιά επειδή είμαι αρκετά (???) μεγάλος αμα αρχίσω τώρα στα 18 θα έχω ελπίδες σε κάμποσα χρόνια να πάω σε κάποιο τουρνουά (οχι πανελλήνιο μην τρελαθούμε τελείως) ??? Και κατι άλλο. Στο κικ μποξ ξερω πως κανουν καποια τουρνουα. Στο ταεκβοντο κάνουν αντίστοιχα τουρνουά ?? Βέβαια για να πάρεις μέρος σε τουρνουά προυποθέτει ατελείωτες ώρες προπόνησης. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και περιμένω και απο άλλους. :) :)

 

Tae Kwon Do

Τίποτα άλλο :P

 

 

Λακωνικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...