Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πολεμικής τέχνης


olympiakosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το wing chun δειχνει καλη φαση...

 

Αδερφέ για πες κατι παραπανω για αυτη την τεχνη. Που επικεντρώνεται στην αυτοάμυνα ?? Θελει χρονια εξάσκησης ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αδερφέ για πες κατι παραπανω για αυτη την τεχνη. Που επικεντρώνεται στην αυτοάμυνα ?? Θελει χρονια εξάσκησης ??

 

που να ξερω...?

το μονο που βλεπω ειναι οτι ειναι non leathal, no sweating beating

ποσο ποιο win πια...

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρέπει να ξεχωρίσεις μεσα στο μυαλό σου κανα δυο πραγματα τα οποία έχουν να κάνουν με τον λόγο για τον οποίο θες να ασχοληθείς με τις πολεμικές τέχνες.

Προσωπικά ασχολήθηκα απο τα 9 μέχρι τα 22 και έκανα τα 4 πρώτα χρόνια Καρατε και τα υπόλοιπα Παγκράτιο. Στο καράτε δεν είχα κάποιον τραυματισμό ενω στο παγκράτιο (βλέπε αρχαιοελληνικό ΜΜΑ) έσπασα τρεις φορές χέρι.

 

Τώρα το πρώτο που πρέπει να ρωτήσεις τον ευατό σου είναι θές να κάνεις κάποιο άθλημα η θες να παίζεις συνειδήτά ξύλο στον δρόμο? Χώνεσαι σε καυγάδες η πιστεύεις πως ο τσακωμός και οι σφαλιάρες είναι κακό πράγμα?

Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί το κάθε άθλημα μαζεύει κόσμο ανάλογα με την ευκολία μάθησης του. Πιο απλά αν ξεκινήσεις πυγμαχία ή kick box ας πούμε :P, είναι πιθανό να συναντήσεις μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που βρίσκονται εκει με απώτερο στόχο να μάθουν να παίζουν σφαλιάρες παρά για να αθληθούν. Αν ξεκινήσεις Judo, TKD η Καράτε το ποσοστό αυτών των ανθρώπων είναι πολύ μικρότερο. Ο λόγος είναι πως η δευτερη ομάδα πολεμικών τεχνών αφομιώνεται πολύ πιο δύσκολα απ ότι η πρώτη.

 

Το δεύτερο που πρέπει να ρωτήσεις τον ευατό σου είναι τι βαρύτητα θα δώσεις σε αυτό που κάνεις. Άμα πάρω γάντια και κρεμάσω εναν σάκο στο γκαραζ κάνω και κανα μάθημα μπορώ να λέω πως κάνω Kick box. Η αλήθεια θα είναι πως μια κλωτσιά και μια μπουνιά κουτσα στραβά θα την ρίχνω, όποτε έχω νευρα θα ξεσπάω στο σάκο και τα γκομενάκια θα βλέπουν τα γάντια στο δωμάτιο και θα ψαρώνουν, αλλα όπως καταλαβαίνεις αν πεσεις επάνω σε σοβαρό αθλητή άλλου αθλήματος θα σε κάνει ασήκωτο. Αυτό που θέλω να πω ειναι πως το Kickbox και η Πυγμαχία θεωρούνται πιο ρηχά αθλήματα γιατί ειναι πολύς ο κόσμος που ασχολέιται ρηχά μαζι τους. Και τα δύο είναι πολύ τεχνικά αθληματα και απαιτούν τρομερή προσύλωση για να γίνεις μαχητής, το πρόβλημα είναι πως οι σχολές (ειδικά στο Kick box) ειναι περισσότερες από τα μανιτάρια και οι καλοί δάσκαλοι λίγοι. Αν λοιπόν θες να κάνεις κάτι στο οποίο δεν θες να αφοσιωθείς πολύ τότε έχεις την επιλογή αυτή.

 

Και φτάνω στο τρίτο και σημαντικότερο. Ο Δάσκαλος. Προσωπικά στα 32 μου και εχοντας μείνει κοντα 10 χρόνια εκτός του χώρου αυτό το οποίο θα με τραβούσε σε μια τέχνη είναι ενας καλός Δάσκαλος. Στο καλύτερο γυμναστήριο με τις καλύτερες εγκαταστάσεις ενας κακός δάσκαλος δεν θα σε μάθεις τίποτα, στο χειρότερο καταγώγι χωρίς εξοπλισμό και εγκαταστάσεις, ενας καλός δάσκαλος θα σε κάνει μαχητή.

 

Η ηλικία σου είναι μια χαρά και το βάρος σου επίσης. Αν θες να πάρεις βάρος ξεκίνα βάρη και συμπληρώματα όχι Kick box :P.

 

Για όποια απορία έχεις εδώ είμαστε ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πάρεις βάρος, ξεκίνα να κάνεις βάρη και να τρως περισσότερο. Μη λέμε για συμπληρώματα και χαζά. Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρέπει να ξεχωρίσεις μεσα στο μυαλό σου κανα δυο πραγματα τα οποία έχουν να κάνουν με τον λόγο για τον οποίο θες να ασχοληθείς με τις πολεμικές τέχνες.

Προσωπικά ασχολήθηκα απο τα 9 μέχρι τα 22 και έκανα τα 4 πρώτα χρόνια Καρατε και τα υπόλοιπα Παγκράτιο. Στο καράτε δεν είχα κάποιον τραυματισμό ενω στο παγκράτιο (βλέπε αρχαιοελληνικό ΜΜΑ) έσπασα τρεις φορές χέρι.

 

Τώρα το πρώτο που πρέπει να ρωτήσεις τον ευατό σου είναι θές να κάνεις κάποιο άθλημα η θες να παίζεις συνειδήτά ξύλο στον δρόμο? Χώνεσαι σε καυγάδες η πιστεύεις πως ο τσακωμός και οι σφαλιάρες είναι κακό πράγμα?

Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί το κάθε άθλημα μαζεύει κόσμο ανάλογα με την ευκολία μάθησης του. Πιο απλά αν ξεκινήσεις πυγμαχία ή kick box ας πούμε :P, είναι πιθανό να συναντήσεις μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που βρίσκονται εκει με απώτερο στόχο να μάθουν να παίζουν σφαλιάρες παρά για να αθληθούν. Αν ξεκινήσεις Judo, TKD η Καράτε το ποσοστό αυτών των ανθρώπων είναι πολύ μικρότερο. Ο λόγος είναι πως η δευτερη ομάδα πολεμικών τεχνών αφομιώνεται πολύ πιο δύσκολα απ ότι η πρώτη.

 

Το δεύτερο που πρέπει να ρωτήσεις τον ευατό σου είναι τι βαρύτητα θα δώσεις σε αυτό που κάνεις. Άμα πάρω γάντια και κρεμάσω εναν σάκο στο γκαραζ κάνω και κανα μάθημα μπορώ να λέω πως κάνω Kick box. Η αλήθεια θα είναι πως μια κλωτσιά και μια μπουνιά κουτσα στραβά θα την ρίχνω, όποτε έχω νευρα θα ξεσπάω στο σάκο και τα γκομενάκια θα βλέπουν τα γάντια στο δωμάτιο και θα ψαρώνουν, αλλα όπως καταλαβαίνεις αν πεσεις επάνω σε σοβαρό αθλητή άλλου αθλήματος θα σε κάνει ασήκωτο. Αυτό που θέλω να πω ειναι πως το Kickbox και η Πυγμαχία θεωρούνται πιο ρηχά αθλήματα γιατί ειναι πολύς ο κόσμος που ασχολέιται ρηχά μαζι τους. Και τα δύο είναι πολύ τεχνικά αθληματα και απαιτούν τρομερή προσύλωση για να γίνεις μαχητής, το πρόβλημα είναι πως οι σχολές (ειδικά στο Kick box) ειναι περισσότερες από τα μανιτάρια και οι καλοί δάσκαλοι λίγοι. Αν λοιπόν θες να κάνεις κάτι στο οποίο δεν θες να αφοσιωθείς πολύ τότε έχεις την επιλογή αυτή.

 

Και φτάνω στο τρίτο και σημαντικότερο. Ο Δάσκαλος. Προσωπικά στα 32 μου και εχοντας μείνει κοντα 10 χρόνια εκτός του χώρου αυτό το οποίο θα με τραβούσε σε μια τέχνη είναι ενας καλός Δάσκαλος. Στο καλύτερο γυμναστήριο με τις καλύτερες εγκαταστάσεις ενας κακός δάσκαλος δεν θα σε μάθεις τίποτα, στο χειρότερο καταγώγι χωρίς εξοπλισμό και εγκαταστάσεις, ενας καλός δάσκαλος θα σε κάνει μαχητή.

 

Η ηλικία σου είναι μια χαρά και το βάρος σου επίσης. Αν θες να πάρεις βάρος ξεκίνα βάρη και συμπληρώματα όχι Kick box :P.

 

Για όποια απορία έχεις εδώ είμαστε ρώτα.

 

Κατατοπιστικότατος. Όπως είπα και παραπάνω δεν μπλέκω ποτέ σε φασαρίες οπου και αν είναι αυτές και δεν έχω σκοπό να πάω σε μια σχολή για να μάθω να βαράω κόσμο στον δρόμο να με βλέπουν και να λένε ''τι τουμπάνο τι ωραίος κτλ''. Στο θέμα προσήλωσης. Αμα αρχίσω σίγουρα δεν θα τα παρατήσω γιατι είναι κατι που το θέλω απο μικρός κατι τώρα που ξανα βγήκε το ενδιαφέρον δεν θέλω να τα παρατήσω γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα το μετανιωσω. Με άλλα λόγια δεν θα τα παρατήσω. Αφου τελειώσουν οι πανελληνιες θα αρχίσω να ρωτάω άτομα για σοβαρούς δασκάλους και να ψάχνω μόνος μου για δασκάλους και κατεπέκταση σχολές. Τώρα καλοκαίρι λίγες θα είναι ανοχτές σχολές στην πόλη μου και ακόμα λιγότεροι οι δάσκαλοι. Για το θέμα του όγκου θα διαφωνήσω φίλε μαζί σου. Δεν πρόκειτε να πάρω ποτε συμπληρώματα μονο με βάρη και φουλ διατροφή. Έστω και αργά θα τα πάρω τα κιλά που θέλω.

 

Αν θες να πάρεις βάρος, ξεκίνα να κάνεις βάρη και να τρως περισσότερο. Μη λέμε για συμπληρώματα και χαζά. Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα.

 

Ναι φίλε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Βάρη κάνω απο τον Οκτώβρη αλλά τώρα τελευταία τα έχω παρατήσει λόγω έλλειψης χρόνου αλλά θα ξεκινήσω πάλι. Μακριά απο συμπληρώματα μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά των συμπληρωμάτων, αλλά στα 19 σου και ενώ είσαι ακόμα αρχάριος σίγουρα δεν θα σου κάνουν τίποτα. Πχ. πρωτείνη, κρεατίνη, αμινοξέα και κάψουλες ω3 δεν ειναι τίποτα. Μη τρελαίνεσαι. Συμπληρώματα είναι , δεν είναι ναρκωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμπληρώματα έχουν μια ουσία (νατριο μονιζω δεν ειμαι και σιγουρος) η οποία σου μένει στα νεφρά και στα 40+ πας για μεταμοσχευση. Μου το εχει πει ενας γυμναστης αυτο. αλλα και παλι εγω προσωπικα δεν θέλω συμπληρώματα. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το μου το ''είπε'' έχει πολύ πλάκα. Το αλάτι είναι νάτριο . Το αλκοόλ επίσης είναι επιβλαβές. Δεν απευθύνομαι σε σένα με αυτό που θα πω αλλά το τι παραφιλολογία κυκλοφορεί γύρω από τα βάρη έχει μεγάλη πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα μπορούσα να σου πω... δεν είναι ούτε οι μάχες ούτε τίποτα άλλο.

 

 

Εάν εξαιρέσεις Tai Chi και Qigong, με σχεδόν (και λέω σχεδόν γιατί όλο και κάποια τέχνη θα μου ξεφεύγει) όλες τις άλλες τέχνες μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μία έκτακτη κατάσταση.

 

 

Αυτό που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι:

 

1) τι περιμένεις από μία τέχνη εάν κληθείς να την χρησιμοποιήσεις

2) πώς θα ήθελες να προσεγγίζεις τον αντίπαλό σου, τόσο σωματικά όσο και ιδεολογικά

 

 

Κάθε μία τέχνη έχει και διαφορετική προσέγγιση και στα δύο που σου είπα.

 

Άπαξ και απαντήσεις σε αυτές τις δύο ερωτήσεις, επόμενο βήμα είναι να ψάξεις τις τέχνες που δείχνουν ότι ταιριάζουν στις απαντήσεις σου αλλά και υπάρχουν γυμναστήρια/σχολές που μπορείς να πας στην περιοχή σου.

 

 

Όσο κακός και εάν είναι ο δάσκαλος, εάν η τέχνη σου ταιριάζει θα βρεις τον δρόμο σου.

Όσο κακές και εάν είναι οι υποδομές, εάν σου αρέσει η τέχνη θα τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην βγαινουμε off topic ας το κλεισουμε εδω αδερφέ. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι αλλα εγω προσωπικα δεν θέλω συμπληρώματα. :) :) :) :)

 

Αυτό που θα μπορούσα να σου πω... δεν είναι ούτε οι μάχες ούτε τίποτα άλλο.

 

 

Εάν εξαιρέσεις Tai Chi και Qigong, με σχεδόν (και λέω σχεδόν γιατί όλο και κάποια τέχνη θα μου ξεφεύγει) όλες τις άλλες τέχνες μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μία έκτακτη κατάσταση.

 

 

Αυτό που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι:

 

1) τι περιμένεις από μία τέχνη εάν κληθείς να την χρησιμοποιήσεις

2) πώς θα ήθελες να προσεγγίζεις τον αντίπαλό σου, τόσο σωματικά όσο και ιδεολογικά

 

 

Κάθε μία τέχνη έχει και διαφορετική προσέγγιση και στα δύο που σου είπα.

 

Άπαξ και απαντήσεις σε αυτές τις δύο ερωτήσεις, επόμενο βήμα είναι να ψάξεις τις τέχνες που δείχνουν ότι ταιριάζουν στις απαντήσεις σου αλλά και υπάρχουν γυμναστήρια/σχολές που μπορείς να πας στην περιοχή σου.

 

 

Όσο κακός και εάν είναι ο δάσκαλος, εάν η τέχνη σου ταιριάζει θα βρεις τον δρόμο σου.

Όσο κακές και εάν είναι οι υποδομές, εάν σου αρέσει η τέχνη θα τα καταφέρεις.

 

1) Σιγουρα θα προσπαθήσω να αποφύγω να χρησιμοποιήσω την τεχνη χρησιμοποιώντας διάλογο. Αν δεν τα καταφέρω θα χρειαστεί να τον ακινητοποιήσω μετά μπουνιές κλωτσίες πιστεύω είναι σχετικά εύκολα απο την στιγμη που τον εχεις ακινητοποιήσει. Τωρα κατα ποσο θα μου την πεσουν στον δρομο δεν ξερω παντως εδω στην Κορινθο δεν μου εχει τυχει ποτε να μου την πεσει καποιος ή να δω καποιο περιστατικο στο δρομο.

 

2) Τι εννοείς φίλε γιατι μπερδεύτηκα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα μπορούσα να σου πω... δεν είναι ούτε οι μάχες ούτε τίποτα άλλο.

 

 

Εάν εξαιρέσεις Tai Chi και Qigong, με σχεδόν (και λέω σχεδόν γιατί όλο και κάποια τέχνη θα μου ξεφεύγει) όλες τις άλλες τέχνες μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μία έκτακτη κατάσταση.

 

 

Αυτό που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι:

 

1) τι περιμένεις από μία τέχνη εάν κληθείς να την χρησιμοποιήσεις

2) πώς θα ήθελες να προσεγγίζεις τον αντίπαλό σου, τόσο σωματικά όσο και ιδεολογικά

 

 

Κάθε μία τέχνη έχει και διαφορετική προσέγγιση και στα δύο που σου είπα.

 

Άπαξ και απαντήσεις σε αυτές τις δύο ερωτήσεις, επόμενο βήμα είναι να ψάξεις τις τέχνες που δείχνουν ότι ταιριάζουν στις απαντήσεις σου αλλά και υπάρχουν γυμναστήρια/σχολές που μπορείς να πας στην περιοχή σου.

 

 

Όσο κακός και εάν είναι ο δάσκαλος, εάν η τέχνη σου ταιριάζει θα βρεις τον δρόμο σου.

Όσο κακές και εάν είναι οι υποδομές, εάν σου αρέσει η τέχνη θα τα καταφέρεις.

 

Αν με το θα βρείς τον δρόμο σου εννοείς θα ψάξεις να βρεις άλλο δάσκαλο τότε συμφωνώ. Αλλιώς θα μάθεις λάθος και θα εφαρμόσεις λαθος.

 

Οι υποδομές δεν παίζουν ρόλο συμφωνω. Κάναμε μάθημα σε μια αποθήκη που είχαμε σουλουπώσει κάπως και το πάτωμα ήταν τσιμέντο με μια ψιλή μοκέτα απο πάνω. Εμαθα να πέφτω σωστά πολύ πολύ γρήγορα γιατί όποτε επεφτα λάθος πονούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην βγαινουμε off topic ας το κλεισουμε εδω αδερφέ. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι αλλα εγω προσωπικα δεν θέλω συμπληρώματα. :) :) :) :)

 

 

 

1) Σιγουρα θα προσπαθήσω να αποφύγω να χρησιμοποιήσω την τεχνη χρησιμοποιώντας διάλογο. Αν δεν τα καταφέρω θα χρειαστεί να τον ακινητοποιήσω μετά μπουνιές κλωτσίες πιστεύω είναι σχετικά εύκολα απο την στιγμη που τον εχεις ακινητοποιήσει. Τωρα κατα ποσο θα μου την πεσουν στον δρομο δεν ξερω παντως εδω στην Κορινθο δεν μου εχει τυχει ποτε να μου την πεσει καποιος ή να δω καποιο περιστατικο στο δρομο.

 

2) Τι εννοείς φίλε γιατι μπερδεύτηκα ??

 

 

Μην βιάζεσαι να δώσεις απαντήσεις και μην περιορίζεις τον εαυτό σου στο τι απαντήσεις θα δώσει από "τήρηση του politically correct" σύνδρομα.

 

Εάν ήθελες γυμναστική, θα πήγαινες να κάνεις στίβο, ενόργανη, άλμα επί κοντώ ή ό,τι άλλο.

 

 

Οι απαντήσεις που έδωσες ήταν εντελώς "εκτός θέματος" και σαφώς τις επόμενες δεν είναι ανάγκη να τις δώσεις σε κανένα. Κράτα τες για τον εαυτό σου και με αυτές διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση Dark_Duck. Δεν είχα σκεφτεί να πάω καρατε ποτε γιατι δεν μου άρεσε ολο το στυλ αλλά τώρα θα το ψάξω και αυτό. Για συμπληρώματα τώρα οτι και αν γίνει δεν πρόκειτε να πάρω και δεν θέλω συζήτηση είτε κάνουν καλο ειτε κακο. :) :) :) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φιλε. Με βοηθησες πολυ.

 

Μην βιάζεσαι να δώσεις απαντήσεις και μην περιορίζεις τον εαυτό σου στο τι απαντήσεις θα δώσει από "τήρηση του politically correct" σύνδρομα.

 

Εάν ήθελες γυμναστική, θα πήγαινες να κάνεις στίβο, ενόργανη, άλμα επί κοντώ ή ό,τι άλλο.

 

 

Οι απαντήσεις που έδωσες ήταν εντελώς "εκτός θέματος" και σαφώς τις επόμενες δεν είναι ανάγκη να τις δώσεις σε κανένα. Κράτα τες για τον εαυτό σου και με αυτές διάλεξε.

 

Δεν περιορίζω τον εαυτό μου είναι απλά αυτό που πιστεύω φίλε. Είμαι σίγουρος οτι αμα μου την πεσουν θα σκαλωσω και οχι μονο εγω ο καθενας. Βέβαια σε αυτό που έγραψες στο πρώτο σου ποστ δεν καταλαβα και πολλά. Αυτό που κατάλαβα έγραψα. Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σε ολα τα παιδια,επιτελους και ενα νημα στο Μπλα Μπλα, με καλες και σοβαρες συμβουλες. +1

 

benign σε προκαλώ σε μάχη λέμε!!!

 

Με τον καφέ ανα χείρας και αιθέριες υπάρξεις να κυκλοφορουν γυρω γυρω :mrgreen:

 

 

Δεχομαι αλλα

 

 

Θελω και μαυρες και Κινεζες και ολες ντυμενες στυλ Spartacus. :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...