Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πολεμικής τέχνης


olympiakosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω και άλλη μια ερώτηση. Ποσο κοστίζουν τα διδακτρα το μήνα ??? Αλλοι λένε 50 και άλλοι 80 ευρω. Εσεις ποσο πληρωνετε ?

 

¨Οσα και να δίνεις , αν δίνεις 100 και πηγαίνεις κάθε μέρα και γουστάρεις και μαθαίνεις , είναι πολύ φτηνότερο από το να δίνεις 40 και να μη πατάς πόδι. Κάτω από το σπίτι μου δίνουν 65 και δεν πέφτει καρφίτσα. Και τα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

¨Οσα και να δίνεις , αν δίνεις 100 και πηγαίνεις κάθε μέρα και γουστάρεις και μαθαίνεις , είναι πολύ φτηνότερο από το να δίνεις 40 και να μη πατάς πόδι. Κάτω από το σπίτι μου δίνουν 65 και δεν πέφτει καρφίτσα. Και τα αξίζει.

 

 

Δεν εχω προβλημα να δωσω και 60 και 70 ευρω αλλα το θεμα ειναι να ειναι σωστος ο δασκαλος. Να μην τα δινω τσαμπα.

 

EDIT: Αύριο αν τα καταφέρω θα πάω να κοιταξω μια σχολή που είναι κοντά στο σπίτι μου και να συζητησω με τον υπευθυνο δάσκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιορίζω τον εαυτό μου είναι απλά αυτό που πιστεύω φίλε. Είμαι σίγουρος οτι αμα μου την πεσουν θα σκαλωσω και οχι μονο εγω ο καθενας. Βέβαια σε αυτό που έγραψες στο πρώτο σου ποστ δεν καταλαβα και πολλά. Αυτό που κατάλαβα έγραψα. Φιλικά πάντα.

 

 

Φυσικά και εάν κάποιος μπλεχτεί σε μία "έντονη" κατάσταση, θα προσπαθήσει να την αποφύγει.

Δεν ήταν ανάγκη να το πεις αυτό και αυτό εννοούσα με το "politically correct".

 

Το θέμα είναι τι περιμένεις από την τέχνη εάν φτάσει η στιγμή να την χρησιμοποιήσεις. Τι θέλεις εσύ να κάνεις. Να τρέξεις κατά πάνω του; Να περιμένεις σε στάση ετοιμότητας; Να κινείσαι πέρα δώθε; Να προχωρήσεις αποφασιστικά για να κάνεις λαβή; Κάτι άλλο; Τι;

 

Και, πώς θέλεις να φερθείς στον αντίπαλό σου; Στοχεύοντας πού; Με τι σκοπό; Να του σπάσεις κάτι; Να τον σκοτώσεις; Να τον ελέγξεις; Να μην του κάνεις τίποτα και απλά να μην σε ακουμπίσει; Κάτι άλλο; Τι;

 

Και γιατί; Γιατί θες να ελέγχεις την ροή των κινήσεών σου; Γιατί θες να χρησιμοποιείς δύναμη; Ταχύτητα; Εξυπνάδα; Εκρηκτικότητα; Κάτι άλλο; Τι από όλα αυτά ή ποιον συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και εάν κάποιος μπλεχτεί σε μία "έντονη" κατάσταση, θα προσπαθήσει να την αποφύγει.

Δεν ήταν ανάγκη να το πεις αυτό και αυτό εννοούσα με το "politically correct".

 

Το θέμα είναι τι περιμένεις από την τέχνη εάν φτάσει η στιγμή να την χρησιμοποιήσεις. Τι θέλεις εσύ να κάνεις. Να τρέξεις κατά πάνω του; Να περιμένεις σε στάση ετοιμότητας; Να κινείσαι πέρα δώθε; Να προχωρήσεις αποφασιστικά για να κάνεις λαβή; Κάτι άλλο; Τι;

 

Και, πώς θέλεις να φερθείς στον αντίπαλό σου; Στοχεύοντας πού; Με τι σκοπό; Να του σπάσεις κάτι; Να τον σκοτώσεις; Να τον ελέγξεις; Να μην του κάνεις τίποτα και απλά να μην σε ακουμπίσει; Κάτι άλλο; Τι;

 

Και γιατί; Γιατί θες να ελέγχεις την ροή των κινήσεών σου; Γιατί θες να χρησιμοποιείς δύναμη; Ταχύτητα; Εξυπνάδα; Εκρηκτικότητα; Κάτι άλλο; Τι από όλα αυτά ή ποιον συνδυασμό.

 

Θα περιμένω να κάνει αυτός την πρώτη κίνηση και μετά να του την ''φέρω'' και να του ρίξω δυνατά χτυπήματα για να φοβηθεί καινα τον αναγκάσω να φύγει αλλα αν ξανα επιτεθει θα τον χτυπησω μεχρι τελικης πτωσης (οχι να τον σκοτωσω αλλα να του σπασω καποιο κοκαλο). Αν του σπασω καποιο κοκαλο αυτο θα είναι στο ποδι ετσι ωστε δυσκολα θα σηκωθει και να μου επιτεθει. Θέλω να χρησιμοποιω δυναμη και εξυπναδα. Δύναμη για να έχω αποτελεσματικά χτυπήματα και εξυπνάδα ετσι ωστε να κάνω κατι που δεν το περιμενει. Αν σταθω δηλαδη ψιλο αμιχανα και του επιτεθω ξαφνικα λογικα δεν θα το περιμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω να κάνει αυτός την πρώτη κίνηση και μετά να του την ''φέρω'' και να του ρίξω δυνατά χτυπήματα για να φοβηθεί καινα τον αναγκάσω να φύγει αλλα αν ξανα επιτεθει θα τον χτυπησω μεχρι τελικης πτωσης (οχι να τον σκοτωσω αλλα να του σπασω καποιο κοκαλο). Αν του σπασω καποιο κοκαλο αυτο θα είναι στο ποδι ετσι ωστε δυσκολα θα σηκωθει και να μου επιτεθει. Θέλω να χρησιμοποιω δυναμη και εξυπναδα. Δύναμη για να έχω αποτελεσματικά χτυπήματα και εξυπνάδα ετσι ωστε να κάνω κατι που δεν το περιμενει. Αν σταθω δηλαδη ψιλο αμιχανα και του επιτεθω ξαφνικα λογικα δεν θα το περιμενει.

 

 

Ναι, μπράβο, ΟΚ. Χ3στικα.

 

Χάνεις το point.

 

 

Δεν πρόκειται να σου πει κανείς εάν αυτά που λες είναι σωστά ή λάθος. Ούτε υπάρχει λόγος για να τα πεις. Ούτε σε ρώτησα για να τα πεις.

 

 

Το point είναι να καταλάβεις τι πραγματικά θες και να ΨΑΞΕΙΣ ποια πολεμική τέχνη είναι κοντά σε αυτά που ζητάς.

 

 

Δεν ξέρω εάν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.

 

Over and out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπράβο, ΟΚ. Χ3στικα.

 

Χάνεις το point.

 

 

Δεν πρόκειται να σου πει κανείς εάν αυτά που λες είναι σωστά ή λάθος. Ούτε υπάρχει λόγος για να τα πεις. Ούτε σε ρώτησα για να τα πεις.

 

 

Το point είναι να καταλάβεις τι πραγματικά θες και να ΨΑΞΕΙΣ ποια πολεμική τέχνη είναι κοντά σε αυτά που ζητάς.

 

 

Δεν ξέρω εάν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.

 

Over and out.

 

 

Οκ μαν καταλαβα τι εννουσες απλα νομιζα οτι ηθελες απαντησεις. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γειά σας παιδιά. Είμαι 18 και σε 2 εβδομάδες αρχίζω πανελλήνιες δηλαδή σε 1-1,5 μήνα θα έχω τελειώσει με τις υποχρεώσεις και θα έχω αρκετό ελευθερο χρόνο για να κάνω κατι. Τώρα τελευταία (βασικά είναι κατι που το θέλω απο ολυ μικρός αλλά τώρα το ενδιαφέρον ξανα βγήκε πολύ έντονα στην επιφάνεια) θέλω να πάω σε μια σχολή πολεμικών τεχνών αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Έχω διαβάσει για αθλήματα MMA το οποίο είναι αρκετά δύσκολο για αρχάριο το κοινό kick boxing (στο οποίο θα πάω μάλλον) και για τέχνες οι οποίες βοηθάνε στην πνευματική αυτοσυγκέντρωση και ηρεμία. Δεν είμαι απο τους τύπους που θα μου πεις κατι και θα ψαχτω για φασαρία και ούτε πρόκειτε να το κάνω. Απλά θέλω να ασχοληθώ με μια πολεμική τέχνη. Σίγουρα στην ηλικία μου δεν μπορείς να καταφέρεις και τίποτα αλλά κάποιο τουρνουά αν γίνεται ίσα ίσα για να έχω κίνητρο να δουλεύω στο maximum των δυνατοτήτων μου και γενικά μου αρέσει όλη αυτή η φάση (η προετοιμασία, το ψιλοάγχος). Επειδή για εμένα δεν είπα τίποτα. Είμαι 1,83 και 71 κιλα. Αρκετά λεπτός μπορώ να πω αλλα σε συνδυασμο με βάρη και διατροφή πιστεύω θα τα φτάσω τα 85 κιλα που θέλω να φτάσω.

 

Έχετε διδαχθεί εσείς κάποια πολεμική τέχνη ?? Και αν ναι ποιές είναι οι εντυπώσεις σας ??? :)

 

 

Καλά ρε φίλε, έχεις τις άπειρες επιλογές στη περιοχή που μένεις και ψάχνεις γνώμες για π. τέχνες? Εκτός αν είσαι διατεθειμένος να διανύεις χιλιόμετρα για κάτι συγκεκριμένο.

Εναλλακτικά, κάνε μια γύρα να βρεις μερικές σχολές κοντά σου και ξεκίνα με ό,τι σε ενθουσιάζει. Στη τελική συνεχίζεις μετά το μήνα στην επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηγαινα 1 χρονο + Hap Ki Do , το οποιο ειναι συνδιασμος πολλων πολεμικων τεχνων και μαθαινεις απο σπασιματα , κλωτσιες , μπουνιες μεχρι παλη, παλη εδαφους, πολεμικα οπλα οπως σπαθια αλυσιδες, κονταρια οτι τραβαει η ψυχη σου. απλα φαντασου πηρανε τα πιο συμαντικα και δυνατα απο καθε πολεμικη τεχνη και τα βαλανε ολα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...