Προς το περιεχόμενο

Piledriver preview


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τεςπα ρε παιδια πόσο ρευμα γλυτωνουν οι χρήστες intel δηλαδη σε ένα χρόνο για να είναι τόοοοσο μεγάλο πλεονέκτημα η κατανάλωση? 20? 30 ευρω?

 

Γιατί αν μιλάμε για κανα 10ευρω τότε γιατί μιλάμε?

 

 

Με μερικούς υπολογισμύς σε pc γενικής χρήσης (80% idle, 20% full load) γύρω στο 0,5 ! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η IDLE κατανάλωση των FX με ενεργοποιημένα τα C1E και C6 STATES είναι μικρότερη από ιvy και sandy γιατί οι πυρήνες απενεργοποιούνται εντελώς και μένει με μικρό αριθμό μικρών πυρήνων.  

 

Να μην το βάλει καλύτερα στο σκεπτικό του.  :-D

 

Η ΙΝΤΕΛ το εχει απο τους Sandy  ΚΑΙ ΟΙ nehalem ηθελαν  -10W απο τους PH II  λογω power gating.

Ειπαμε  γουσταρουμε AMD αλλα να τα λεμε ολα.

Επισης το C1E ρυθμιζει το uncore κτλ  ειναι 10W και το CnQ 11W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένω να τοποθετηθεί κάποιος πάνω σε αυτό http://www.insomnia.gr/topic/449437-piledriver-preview/page-63?do=findComment&comment=5190636 ή να συνεχίσω τα benchmarks της κάρτας? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μερικούς υπολογισμύς σε pc γενικής χρήσης (80% idle, 20% full load) γύρω στο 0,5 ! :-D

 

Αν λοιπόν ισχύει το παραπάνω ή αντε αν είναι επι 10 το ποσό αυτό!! Τοτε γιατί να ασχολούμαστε τόσο πολύ με την κατανάλωση? Είναι ένα στατιστικό στοιχείο τόσο σημαντικό για εσας στην επιλογή cpu?

 

Ο καθένας (και εγω μαζι) θέλει να αισθάνεται καλά με τις επιλογές του, οτι είναι οι καλύτερες κτλ κτλ αλλά μη μου λέτε για κατανάλωση

 

Να περιμένω να τοποθετηθεί κάποιος πάνω σε αυτό http://www.insomnia.gr/topic/449437-piledriver-preview/page-63?do=findComment&comment=5190636 ή να συνεχίσω τα benchmarks της κάρτας? :P

 

3570 με 3770 δεν έχουν καμμια διαφορά σε gaming (μη σου πω οτι βγαίνει και μπροστά ο 3570 με 0,005 frames) και σε ότι αφορά 8350 vs 3570 σε καινούρια παιχνίδια τα πράγματα είναι μοιρασμένα (και μη μου αναφέρει κανεις το skyrim ή το alien vs predator :)   )

 

ΥΓ Προσωπικά όταν παιζω bf3 βλέπω οτι 2 πηρυνες συνεχώς κοιμούνται κυριολεκτικά! και με τους 12.11 oi amd βγαίνουν μπροστά στο συγκεκριμένο παιχνίδι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο συμφωνώ (3570 vs 3770). Στο δεύτερο, αν αρχίζεις και επιλέγεις παιχνίδια...  Δεν στέκεται σε λογική βάση η επίκληση του unoptimization μια εφαρμογής ή ενός παιχνιδιου. Κι αυτό γιατί τον επεξεργαστή μπορείς να τον επιλέξεις. Το team που ασχολείται με το developing του εκάστοτε παιχνιδιού-εφαρμογής πάλι, όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένω να τοποθετηθεί κάποιος πάνω σε αυτό http://www.insomnia....63#entry5190636 ή να συνεχίσω τα benchmarks της κάρτας? :P

 

 

^ Πατησα το κουμπακι "μου αρεσει"

 

Και οι FX θελουν γενικα  αλλου συν 5W αλλου συν 10W σε αδρανεια.  Δε ξερω το λογο  αλλα φανταζομαι λογω chipset.

 Λεω γω τωρα,  αν εχει σε μια καρτελα ενα youtube  τοτε αμεσα αυξανεται η συχνοτητα της μνημης GPU , καπου 20W ειναι αυτο.  Προχθες εβαλα τα Ζ 5500 ( 43W αν ειναι ανοιχτα ,  για ποια αποδοση μιλαμε τωρα,  τα G51 logitech 15W ηθελαν ) και αν εχει και ενα winamp χανεις το CIE ( συν 10 W )

 

Το θεμα ειναι ενα , undervolt και στις κλασσικες συχνοτητες των CPU αλλιως  αφηνουμε τη ταση οπως ηταν και βρισκουμε τη μεγιστη συχνοτητα.

 

 

 

 

Οταν εισαι  25 - 30 χρονων  παιζεις οτι χαζοπαιχνιδο κυκλοφορει;  Τι να πω.     Ολα τα μεγαλα παιδια να το πω  εφτα οχτω κλασσικα παιχνιδια παιζουν  .     

 

Η AMD εχει θεμα στο skyrim, borberlands και starcraft.  

 

 

ΚΑΙ το πιο σημαντικο     ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ 7950 και 7970.   Μεχρι  7870  παιρνουν ολοι.

 

Και δω http://www.overclock.net/t/1333027/amd-fx-8350-vs-i5-3570k-delidded-single-gpu-and-crossfire-gpu

η ΑΜD eβγαλε 0.3 πανω στο heaven 3.0.  Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπόν ισχύει το παραπάνω ή αντε αν είναι επι 10 το ποσό αυτό!! Τοτε γιατί να ασχολούμαστε τόσο πολύ με την κατανάλωση? Είναι ένα στατιστικό στοιχείο τόσο σημαντικό για εσας στην επιλογή cpu?

 

Ο καθένας (και εγω μαζι) θέλει να αισθάνεται καλά με τις επιλογές του, οτι είναι οι καλύτερες κτλ κτλ αλλά μη μου λέτε για κατανάλωση

 

 

3570 με 3770 δεν έχουν καμμια διαφορά σε gaming (μη σου πω οτι βγαίνει και μπροστά ο 3570 με 0,005 frames) και σε ότι αφορά 8350 vs 3570 σε καινούρια παιχνίδια τα πράγματα είναι μοιρασμένα (και μη μου αναφέρει κανεις το skyrim ή το alien vs predator :)   )

 

ΥΓ Προσωπικά όταν παιζω bf3 βλέπω οτι 2 πηρυνες συνεχώς κοιμούνται κυριολεκτικά! και με τους 12.11 oi amd βγαίνουν μπροστά στο συγκεκριμένο παιχνίδι...

 

 

Μετά από ένα update του BF3 έγινε αυτό ! Στην αρχή έτρεχαν και οι 8 πυρήνες .... Δεν ξέρω τι έγινε  και κόψατε την υποστήριξη των 8 ..

Για αυτό και σε πολλά previews του bf3 οι FX ήταν πρώτη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με τον ίδιο τρόπο γιατί η FPU που είναι μασίφ και 256bit δεν κλείνει ! 

Αυτό λόγω αρχιτεκτονικής !

 

 

δηλαδη απο το PC7 η AMD βγαζει χαμηλοτερη καταναλωση?

 

 

 

2zp5ir6.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος τους που πήγαν στα 28nm ! Στα 20nm κατευθείαν έπρεπε να πάνε.  Δεν καταλαβαίνω το λόγο που το έκαναν.

Γιατι δεν ειναι ετοιμα ακομα.

 

 

Το 2015 θα πανε στα 20nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd εχει μια χαρα επεξεργαστες και vmf αφου με 100ε παιρνεις cpu 4 core και παιζεις τα παντα και κανεις τα παντα.

Και η intel ενοειται οτι εχει μια χαρα επεξεργαστες.

O top επεξεργαστης αυτη τι στιγμη ειναι intel.

Η intel εχει καβαλησει το καλαμι με τις τιμες.(και τα στημενα benchmarks..Εχω δει dual 2 core cpu να βγαζει αρκετα μεγαλυτερο score απο τον δικο μου δεν θυμαμε σε πιο bench )

Ο 3770 δεν προτινεται για gaming αφου εχει ελαχιστες διαφορες απο τον 3570 και δεν αξιζει η διαφορα στην τιμη.

Τωρα αν καποιος θελει εναν cpu καθαρα για video ending μπορεί να μην θελει να δωσει  ή να μην εχει τα λεφτα για να παρει 3770.Ετσι παιρνει  8350 και εχει σχεδον τις ιδιες επιδοσεις με τον 3770.(διαφορα 90€)

Και gaming παιζει τα παντα.

Σε καθημερινες εφαρμογες καμια διαφορα 3770 με 8350.

Απλα ειναι και πολυ marketing το θεμα.

Εχω δει topics που ο αλλος δεν ξερει τπτ απο pc και θελει συνθεση και προτιμαει intel χωρις να ξερει γιατι.

Με με cpu των 100ε (PII 965) μια χαρα rendering και επεξεργασια εικονας κανεις.Το λεω γιατι απο οτι διαβαζω καποιοι τον θεωρειτε αχρηστο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...