Προς το περιεχόμενο

Piledriver preview


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Possibility of adopting ARM AMD, even in processors for client

 

http://pc.watch.impress.co.jp/docs/column/ubiq/20130115_581638.html

Ποιος ο λόγος, σε μια αγορά με τόσο μικρά ποσοστά κέρδους; Ας μην ξεχνάμε ότι η Qualcomm πρόσφατα ξεπέρασε σε χρηματιστηριακή αξία και την Intel ακόμα. Να αφήσει τον έναν γίγαντα και να πάει να τα βάλει με τον άλλον;

Μπορεί να το κάνει για την Microsoft και τη Sony όμως. Να ενσωματώσει κανέναν ARM επεξεργαστή για δευτερεύουσες λειτουργίες στις καινούριες κονσόλες.

 

εχω βγαλει 7 με τον 1090Τ στα 4ρα με μνημες 7/7/7/20 1333μηζ.γτ μου φενεται λιγο το σκορ σου?

Κι εμένα Νίκο με λένε και έχουμε το ίδιο σήμα. Πρέπει να μονομαχήσουμε για τα δικαιώματα;  :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Με επιβεβαιώνεις δλδ?

 

Λέγοντας απλά σοβαρές, σημαίνει όχι κάτι το ιδιαίτερο. Μέτριες μνήμες δλδ, που πιάνουν εύκολα τα 1700 που ανέφερες (εγώ δεν είπα 1866 ποτέ). Και σε ποιο review είδες εσύ να έπρεπε να ανεβάσουν τις μνήμες στα 1866 για να τον κλοκάρουν και να τρέξουν τα benchies?

 

Τεσπά, προφανώς και είσαι πεισμένος για κάποια πράγματα που καλό είναι να τα ξαναψάξεις. Μπορεί να έχω κι εγώ άδικο. Θα εμείνω όμως και θα πω πως το OCing της CPU, του NB και της RAM είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Της CPU εξαρτάται από το multi και κατά ελάχιστο από το fsb, του NB καθαρά από το fsb, και της RAM από το fsb και τον διαιρέτη.

 

Αυτά. Άντε καλά κλόκια!!!

τις εχω βαλει και 1700 με oc του fsb και ειχα 1,65ν με πολυ ανεβασμενα timings αλλα μετα απο λιγη ωρα στα win ετρωγα restart.

το εχω ψαξει καλα σου λεω το θεμα, ακομα και σε 1600 που δουλευουν μαμα πιγα να σφιξω λιγο τα timings και χωρις ταση και μεχρι 1,65ν αλλα τιποτα !!!

 

δες εδω http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/12896-corsair-vengeance-8gb-ddr3-1600-c9.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρησεις καταναλωσης ολου του συστηματος με "βατομετρο" απο τον χρηστη Chief90.

 

Το συστημα ειναι το παρακατω:

 

FX-8320

Cooler Noctua NH-D14

Asus Sabertooth 990FX R.2

2x4 Corsair 1600mhz

XFX Radeon 5850 OC 925/1200

Intel 330 180gb+Caviar Black 1TB

Corsair HX650W

Logitech Z5500+Creative sb Titanium Champion Series 7.1

CoolerMaster 690 II Advanced Black

 

To κουτι μεσα εχει 7 fan (μαζι με της ψυκτρας) καθως και 8 usb συνδεμενα πανω του απο οτι μου ειπε ο Chief90.To stress εγινε με prime 95 max fft-heat.Το router και τα πολυμπριζα καταναλωνουν 22w.

 

Παραθετω εγω τις φωτογραφιες με την αδεια του.

 

Οριστε το κουτι:

 

2zewd9s.jpg

 

Sorry για καποιες θολες φωτο.

 

Stock idle:

 

33ff8xx.jpg

 

Stock load:

 

24w7c7m.jpg

 

OC 4.4ghz 1.34v load:

 

2ladb0k.jpg

 

OC 4.6ghz 1.42v:

 

33l1ovd.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Βγάλε και σχεδόν 50Watt από LOAD stock που τα χάνει το τροφοδοτικό στο δρόμο.

 

-Ανάλογα και σε Idle stock. γύρω στα 30Watt.

 

 

-Βγάλε και σχεδόν 60Watt από LOAD  4.4 .

 

 

-Βγάλε και σχεδόν 65Watt από LOAD  4.6 .

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΑ ΡΕ ΑΛΕΚΟ   1.42V  4.6GHZ  αρκετα καλα θα ελεγα.   

 

 

ΠΑΙΔΙΑ αν μπορειτε τρεξτε ενα  AMD overdrive   stress test  γιατι εδω ειναι συν 200W. ( πρεπει να ειναι prime )

θελει συν 50 W αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22w καταναλωνει μονο ο ρουτερ με τις μπριζες παντως και εχει και αρκετους ανεμιστηρες πανω.

 

Σε idle ξερεις δεν στρεσσαρονται και τα αλλα parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σλοβενος εδω http://cpuwars.wordpress.com/ θελει μου ειπε sto ocn  4.5GHZ 1.488V.

 

Tο prime δε ειναι ρεαλιστικο φορτιο.   Εγω θελω συν 30W.  ( cinebench , winrar κτλ  θεωρω ρεαλιστικα ,  Χ264  5.0 κτλ )

 

θα νομιζουν οι αλλοι οτι  θελει στα 4.6GHZ συν 200W και θα αρχισουν.  Συν  100W θελει ο 3570Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκε το παιδι στον κοπο εν μεσω εξεταστικης να μετρησει και να βγαλει φωτογραφιες για να υπαρχει καλυτερη εικονα κ'εσυ λες βλακειες χαζοτρολλη.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...