Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν το βγάζεις νομίζεις ότι θα σου δοθούν πολλές ευκαιρίες να το δείξεις :-D :P

Τι σχολή είσαι φίλε :-)

 

Μηχανολογιας. Το '10 τελειωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

όπως στα είπαν απο πάνω. Έχω μετρήσει το δικό μου με ψηφιακό μετρητή. Το 9άρι αν δουλεύει συνέχεια καταναλώνει 1 Kwh. Αν είναι 12άρι πάει +20%

Τα κλιματιστικά χρησιμοποιούν ως κύρια πηγή ενέργειας τον αέρα. Απορροφούν ενέργεια από το εξωτερικό περιβάλλον και με την προσθήκη μικρής ποσότητας ηλεκτρικής ενέργειας την αποδίδουν ως θέρμανση στους εσωτερικούς χώρους της κατοικίας. Για την παραγωγή 4kW θερμικής ενέργειας ένα κλιματιστικό μηχάνημα αντλεί τα 3kW από το εξωτερικό περιβάλλον και χρησιμοποιεί μόνο 1kW ηλεκτρικής ενέργειας.

Η αρχή λειτουργίας των κλιματιστικών, τα κάνει το πιο οικονομικό σύστημα θέρμανσης. Αν θα θέλαμε να συγκρίνουμε τα πιο συνηθισμένα συστήματα θέρμανσης θα βλέπαμε τα παρακάτω αποτελέσματα σε κόστος €/ kWh:

Από αυτή και μόνο τη σύγκριση μπορούμε να αντιληφθούμε το μέγεθος της εξοικονόμησης χρημάτων από τη χρήση κλιματιστικών. 

Ποια είναι τα συστήματα κλιματισμού που μας προσφέρουν την μέγιστη αυτή οικονομία?

Αν για τη θέρμανση χρησιμοποιούνταν 3 inverter κλιματιστικά τύπου minisplit (κοινά κλιματιστικά τοίχου εξελιγμένης τεχνολογίας) με βαθμό απόδοσης 3,6, τότε η κατανάλωση για την ίδια κατοικία θα ήταν (12.600/3,6)*0,16 οπότε το κόστος θα ήταν 560€ετησίως.

Για τη θέρμανση της κατοικίας θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν επίσης και κλιματιστικά τοίχου συμβατικής τεχνολογίας (ΟΝ-OFF). Στην περίπτωση αυτή η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος θα έφτανε τα 750€.

Ακόμα μεγαλύτερη θα ήταν η οικονομία με μίαinverter αντλία θερμότητας Αέρα -  Νερού με βαθμό απόδοσης 4. Σε αυτή την περίπτωση η κατανάλωση είναι 3.150 kWh. Επομένως, το κόστος θέρμανσης με inverter αντλία θερμότητας θα ήταν 504€ τον χρόνο(12.600/4)*0,16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς να δω τα Watt που αναγράφει η συσκευή. Δεν έχω ούτε το manual. Δεν ξέρει κάποιος πόσο περίπου καίει ένα μη inverter κλιματιστικό;

Αδύνατο να σου πει κάποιος με ακρίβεια . Τα ινβερτερ δεν καίνε σταθερά. Στα χαρτιά του αναγράφεται μόνο η μέγιστη κατανάλωση του .

Αν θες να δεις ακριβώς στη μονάδα του χρόνου τί καίει χρειάζεσαι μετρητή κατανάλωσης.

 

http://www.rapidtabl...BTU_to_Watt.htm

 

Το aircondition καίει περισσότερο, σε γενικές γραμμές.

Λάθος. Η θέρμανση και ψύξη με aircondition είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος με διαφορά.

 

Πάντως, εάν έχουμε 2 aircondition 9.000 btu (όχι inverter) ανάμμενα 10 ώρες το 24ωρο στο σπίτι θα είναι περίπου 90 ευρώ μηνιαίως επιπλέον στο λογαριασμό ρεύματος. Δεν είναι και λίγο.

Πολυ γενικευμένο αυτό που πες. 2 ινβερτερ. Τι ινβερτερ???? Υπαρχουν ινβερτερ με καταναλώσεις κοντά στα συμβατικά και ινβερτερ με καταναλώσεις  ελάχιστες. 

 

Να στo θέσω διαφορετικά: Τώρα στην αγορά σου βρίσκω ινβερτερ με κατανάλωση 900 watt και ινβερτερ με κατανάλωση 450 watt.

Για το πόσο αποδοτικό ειναι ενα ινβερτερ παίζει ρόλο ο συντελεστής COP για θερμανση και ο συντελεστής EER για ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παίδες παίδες παίδες, για να μην αλληλοσκοτώνεστε εδώ μέσα, ηλεκτρολόγος είμαι και εγώ και επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια, θέλω να σας ενημερώσω οτι τα κλιματιστικά ΔΕΝ καιν πολύ ρεύμα.τα κλιματιστικά έχουν 2 μοτέρ που δουλεύουν με ρεύμα και αυτά είναι συνολικής ισχύς 150-200watt και τα 2 μαζί το πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παίδες παίδες, για να μην αλληλοσκοτώνεστε εδώ μέσα, ηλεκτρολόγος είμαι και εγώ και επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια, θέλω να σας ενημερώσω οτι τα κλιματιστικά ΔΕΝ καιν πολύ ρεύμα.τα κλιματιστικά έχουν 2 μοτέρ που δουλεύουν με ρεύμα και αυτά είναι συνολικής ισχύς 150-200watt και τα 2 μαζί το πολύ!!!

Ότι νάναι...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παίδες παίδες, για να μην αλληλοσκοτώνεστε εδώ μέσα, ηλεκτρολόγος είμαι και εγώ και επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια, θέλω να σας ενημερώσω οτι τα κλιματιστικά ΔΕΝ καιν πολύ ρεύμα.τα κλιματιστικά έχουν 2 μοτέρ που δουλεύουν με ρεύμα και αυτά είναι συνολικής ισχύς 150-200watt και τα 2 μαζί το πολύ!!!

Δεν ισχύει αυτό. Συνήθως είναι 0,9~2,2 kWatt.

 

Το μπέρδεμα γίνετε διότι ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει πως το ac είναι αντλία ενέργεια. Μετακινεί ενέργεια από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β. Μπορεί να ξοδέψει 10 joule αλλά να μετακινήσει 100 joule.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ότι νάναι...

Αστον να βγαλει κανα μεροκοματο απ το ινσομνια -ως ηλεκτρολογος (εδω γελαμε) που ειναι-, τον παιρνεις αμεσως απ τα μουτρα :-P Επεξ/σία από archsatan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις ανοίξει ποτέ air condition να δείς φιλος?????Γιατι και γώ πετάω ενα οτι ναναι έτσι απλά.......

Όχι φίλος, μόνο τα ταμπελάκια κοιτάω. Τα οποία τυγχάνει να γράφουν τουλάχιστον 900watt στα μικρότερα της αγοράς των 9.000btw. Και παραδόξως το ίδιο περίπου έδειξε και ο μετρητής κατανάλωσης ενέργειας όπου τον χρησιμοποίησα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παίδες παίδες, για να μην αλληλοσκοτώνεστε εδώ μέσα, ηλεκτρολόγος είμαι και εγώ και επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια, θέλω να σας ενημερώσω οτι τα κλιματιστικά ΔΕΝ καιν πολύ ρεύμα.τα κλιματιστικά έχουν 2 μοτέρ που δουλεύουν με ρεύμα και αυτά είναι συνολικής ισχύς 150-200watt και τα 2 μαζί το πολύ!!!

 

Και ενας κατσαβιδακιας μπορει να το παιζει ηλεκτρολογος, το θεμα ειναι να υπαρχει και μια ελαχιστη μορφωση για να ξερεις πως δουλευει το ρημαδι, κατι που μαλλον σου λειπει. Ψαξε το λιγο γιατι εκτειθεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστον να βγαλει κανα μεροκοματο απ το ινσομνια -ως ηλεκτρολογος (εδω γελαμε) που ειναι-, τον παιρνεις αμεσως απ τα μουτρα :-P

Αν περιμενα να βγάλω μεροκάματο απο σας....σώθηκα....εγώ να βοηθήσω ηθελα αλλα αν νομίζεις οτι ξερεις περισσότερα δικαιωμά σου...........αν και εγω δέν σε κοροιδεψα ποτέ ετσι?????

 

Όχι φίλος, μόνο τα ταμπελάκια κοιτάω. Τα οποία τυγχάνει να γράφουν τουλάχιστον 900watt στα μικρότερα της αγοράς των 9.000btw. Και παραδόξως το ίδιο περίπου έδειξε και ο μετρητής κατανάλωσης ενέργειας όπου τον χρησιμοποίησα.

Και ο μετρητής σου εδειχνε 900watt συνέχεια δηλαδή???

 

Και ενας κατσαβιδακιας μπορει να το παιζει ηλεκτρολογος, το θεμα ειναι να υπαρχει και μια ελαχιστη μορφωση για να ξερεις πως δουλευει το ρημαδι, κατι που μαλλον σου λειπει. Ψαξε το λιγο γιατι εκτειθεσαι!

Δεν καθομαι να ασχοληθώ καν μαζί σου γιατι αν δεν είχα πτυχίο δεν θα αυτοχαρακτιριζόμουνα ηλεκτρολόγος φιλε.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις πτυχιο, ρωτα εναν που εχει πτυχιο ψυκτικου για το πως δουλευουν οι αντλιες θερμοτητας και αν καινε 150-200watt τα A/C, τα ρασα δεν κανουν τον παπα αλλα ουτε ειναι σωστο να προσπαθεις να πουλας παπα δημοσια γιατι κρινεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...