Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Βέβαια λόγω του inverter κι ανάλογα με την μόνωση που έχει ο χώρος δεν μπορείς να ξέρεις πόσα watts θα καις απλά υπολογίζοντας με την διαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! :-)

 

(*Υ.Γ. Το όλο θέμα της κατανάλωσης των κλιματιστικών, άρχισε να μου κινεί το ενδιαφέρον όταν συνέδεσα κλιματιστικό -Daikin- σε πολύμπριζο ασφαλείας APC http://www.e-shop.gr/apc-pmf83vt-gr-performance-surgearrest-8-outlets-with-phone-coax-protection-230v-white-me-diakopti-p-PER.664342 , και παρατήρησα μετά από λίγο ότι μου είχε ανάψει η ένδειξη "overload" του πολύμπριζου !! Εκείνη την στιγμή έμεινα με το στόμα ανοιχτό, διότι από τα specs του, το συγκεκριμένο πολύμπριζο θεωρητικά "σηκώνει" 2300watt, και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είχε ανάψει το "overload" μόνο με το κλιματιστικό!! :shock: )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! :-)

 

(*Υ.Γ. Το όλο θέμα της κατανάλωσης των κλιματιστικών, άρχισε να μου κινεί το ενδιαφέρον όταν συνέδεσα κλιματιστικό -Daikin- σε πολύμπριζο ασφαλείας APC http://www.e-shop.gr/apc-pmf83vt-gr-performance-surgearrest-8-outlets-with-phone-coax-protection-230v-white-me-diakopti-p-PER.664342 , και παρατήρησα μετά από λίγο ότι μου είχε ανάψει η ένδειξη "overload" του πολύμπριζου !! Εκείνη την στιγμή έμεινα με το στόμα ανοιχτό, διότι από τα specs του, το συγκεκριμένο πολύμπριζο θεωρητικά "σηκώνει" 2300watt, και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είχε ανάψει το "overload" μόνο με το κλιματιστικό!! :shock: )

Το συγκεκριμένο πολύμπριζο έχει max Ampere 10 . Το κλιματιστικό σου έχει ONOMAΣΤΙΚΑ Ampere λειτουργίας 6.65 Α Θερμανση και 7.51 A ψύξη  . Όταν το κλιματισιτκό σου δουλεύει στο max απόδοσης BTU για το χώρο σου και όχι στο ονομαστικό τα A αυξάνονται . Προφανώς πιάνει 10 A σε κάποια χρονικά διαστήματα .

Φίλε μου εγώ έχω 12άρ στο σπίτι μου καινούριο με πολύ καλύτερες αποδόσεις και καταναλώσεις απο την Σειρά της Daikin που χεις εσύ. Όταν θα δουλέψει στο max των btu βαράει άμα θέλει μέχρι και 2000 watt καταναλωση στιγμιαία. Πρόσεξε αναφέρομαι σε 12άρι  που παρ όλα αυτά τα SCOP/COP SEER/EER του είναι κλάσης ανώτερα απο το αντίστοιχο 12άρι της Daikin που χεις . ;Όχι δεν καίει περισσότερο . Απλώς επειδή έχει τεράστιο εύρος BTU για 12 άρι έχει την δυνατότητα όταν απαιτηθεί να ζεστάνει ένα χώρο και να τον ανεβάσει κατα 3 βαθμούς π.χ να βαρέσει γκάζια και να πάει τα BTU αποδοσης στα....19790 BTU (και ξαναλέω είναι 12άρι) . Οπότε πιάνεις θερμοκρασία χώρου στα μπάμ !

Η καταναλωση του είναι μκρή  και είναι απο τα καλύτερα σε καταναλώσεις σε αυτή την κατηγορία .

 

 

ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ που το έχεις σε πολύμπριζο και επίσης θα έπρεπε το κλιματιστικό επειδή είναι και 18άρι να έχει δικιά του ξεχωριστή γραμμή στον πίνακα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πολύμπριζο έχει max Ampere 10 . Το κλιματιστικό σου έχει ONOMAΣΤΙΚΑ Ampere λειτουργίας 6.65 Α Θερμανση και 7.51 A ψύξη  . Όταν το κλιματισιτκό σου δουλεύει στο max απόδοσης BTU για το χώρο σου και όχι στο ονομαστικό τα A αυξάνονται . Προφανώς πιάνει 10 A σε κάποια χρονικά διαστήματα .

Φίλε μου εγώ έχω 12άρ στο σπίτι μου καινούριο με πολύ καλύτερες αποδόσεις και καταναλώσεις απο την Σειρά της Daikin που χεις εσύ. Όταν θα δουλέψει στο max των btu βαράει άμα θέλει μέχρι και 2000 watt καταναλωση στιγμιαία. Πρόσεξε αναφέρομαι σε 12άρι  που παρ όλα αυτά τα SCOP/COP SEER/EER του είναι κλάσης ανώτερα απο το αντίστοιχο 12άρι της Daikin που χεις . ;Όχι δεν καίει περισσότερο . Απλώς επειδή έχει τεράστιο εύρος BTU για 12 άρι έχει την δυνατότητα όταν απαιτηθεί να ζεστάνει ένα χώρο και να τον ανεβάσει κατα 3 βαθμούς π.χ να βαρέσει γκάζια και να πάει τα BTU αποδοσης στα....19790 BTU (και ξαναλέω είναι 12άρι) . Οπότε πιάνεις θερμοκρασία χώρου στα μπάμ !

Η καταναλωση του είναι μκρή  και είναι απο τα καλύτερα σε καταναλώσεις σε αυτή την κατηγορία .

 

 

ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ που το έχεις σε πολύμπριζο και επίσης θα έπρεπε το κλιματιστικό επειδή είναι και 18άρι να έχει δικιά του ξεχωριστή γραμμή στον πίνακα .

 

Δίκιο έχεις αλλά δεν αφορά το σπίτι μου, αλλά κλιματιστικό στον χώρο εργασίας.

Όντως, το ιδανικό θα ήταν με τόσο μεγάλη κατανάλωση που έχει να έχει και ξεχωριστή γραμμή στον πίνακα........

(*το πολύμπριζο ήταν δική μου προσθήκη σε μια απέλπιδα προσπάθειά μου να συμμαζέψω τα ....ασυμάζευτα στο θέμα της ασφάλειας των ηλεκτρονικών συσκευών :cry:  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

 

Για να βρούμε εύκολα το πόσο κοστίζει τελικά μια kWh 
(μετά από Φόρους, Ετμεαρ και ότι άλλο καπέλο μας βάζουν οι κερατάδες)  

 

Στα kwh πόσο βάζουμε; By default είναι στο 1100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα kwh πόσο βάζουμε; By default είναι στο 1100

 

Το λέει ακριβώς από πάνω:

 

 

Εισάγετε την κατανάλωση τετραμήνου 

(εκκαθαριστικός λογαριασμός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Μήπως είμαι κορόιδο;

 

σ ένα δωμάτιο 10τμ υπάρχει ένα παλιό κλιματιστικό 11.000 BTU θέρμανση.

στα specs αναφέρει για τη θέρμανση 960W.

Η ψύξη δε μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή (920W)

 

υπάρχει επίσης κι ένα αερόθερμο 2000W.

 

αν υποθέσουμε ότι και τα 2 (κλιματιστικό, αερόθερμο) μπορούν να ζεστάνουν το χώρο, προτιμότερο δεν είναι να λειτουργεί το κλιματιστικό; 960W VS 2000W

 

δηλαδή τόσο καιρό που λειτουργούσα το αερόθερμο έκανα βλακεία.

το κλιματιστικό ανα διαστήματα σταματούσε όταν έπιανε τη θερμοκρασία, άρα έκαιγε λιγότερο από 960W, ενω το αερόθερμο σπάνια το σταματούσα. άρα τα 2000W τα εκαιγε.

 

με βάση τα παραπάνω, είμαι κορόιδο;

μόλις πριν λίγες μέρες πρόσεξα ότι το κλιματιστικό καίει λιγότερο από 1000W.

θεωρούσα ότι θα έκαιγε περισσότερο αλλά ποτέ δε το έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είμαι κορόιδο;

 

σ ένα δωμάτιο 10τμ υπάρχει ένα παλιό κλιματιστικό 11.000 BTU θέρμανση.

στα specs αναφέρει για τη θέρμανση 960W.

Η ψύξη δε μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή (920W)

 

υπάρχει επίσης κι ένα αερόθερμο 2000W.

 

αν υποθέσουμε ότι και τα 2 (κλιματιστικό, αερόθερμο) μπορούν να ζεστάνουν το χώρο, προτιμότερο δεν είναι να λειτουργεί το κλιματιστικό; 960W VS 2000W

 

δηλαδή τόσο καιρό που λειτουργούσα το αερόθερμο έκανα βλακεία.

το κλιματιστικό ανα διαστήματα σταματούσε όταν έπιανε τη θερμοκρασία, άρα έκαιγε λιγότερο από 960W, ενω το αερόθερμο σπάνια το σταματούσα. άρα τα 2000W τα εκαιγε.

 

με βάση τα παραπάνω, είμαι κορόιδο;

μόλις πριν λίγες μέρες πρόσεξα ότι το κλιματιστικό καίει λιγότερο από 1000W.

θεωρούσα ότι θα έκαιγε περισσότερο αλλά ποτέ δε το έψαξα.

Το κλιματιστικό καίει 960 στο maximum αλλά αποδίδει 2500 με 3000 watt θερμότητα.. Αυτό γιατί έχει απόδοση πάνω από 100%..τα υπόλοιπα θερμαντικά ένα καίνε ένα αποδίδουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα κλιματιστικό inverter που χρησιμοποιείται για θέρμανση αν πχ το βάλουμε στους 21 βαθμούς σε ένα καλά μονωμένο σπίτι μετά από λίγο σταματάει να φυσάει.

Από ότι έχω καταλάβει μπαίνει σε idle mode δεν είναι ότι σβήνει. Τότε τι κατανάλωση έχει;

 

Επίσης συμφέρει πχ τις ώρες που είμαστε μέσα να είναι μονίμως αναμμένο και να μπαίνει σε idle και τις ώρες που λείπουμε να το αφήνουμε πχ στους 17 να κρατάει θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλιματιστικό inverter που χρησιμοποιείται για θέρμανση αν πχ το βάλουμε στους 21 βαθμούς σε ένα καλά μονωμένο σπίτι μετά από λίγο σταματάει να φυσάει.

Από ότι έχω καταλάβει μπαίνει σε idle mode δεν είναι ότι σβήνει. Τότε τι κατανάλωση έχει;

 

Επίσης συμφέρει πχ τις ώρες που είμαστε μέσα να είναι μονίμως αναμμένο και να μπαίνει σε idle και τις ώρες που λείπουμε να το αφήνουμε πχ στους 17 να κρατάει θερμοκρασία;

 

Όταν σταματάει να "φυσάει" δεν μπαίνει σε "idle mode", απλά ο ανεμιστήρας σταματάει, ο συμπιεστής συνεχίζει να δουλεύει. Τα συμβατικά δουλεύουν με τον τρόπο που φαντάζεσαι, όχι τα inverter.

 

Και όχι, δεν είναι καλή ιδέα να το αφήνεις αναμμένο τις ώρες που λείπεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πληρώνεις για θέρμανση που δεν χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς συμφέρει να το κλείνουμε όταν πιάνει θερμοκρασία ο χώρος; Για να μην δουλεύει ο συμπιεστής;

 

Δεν συμφέρει να είναι ανοιχτό συνεχώς όσο είμαστε σπίτι;

 

Επίσης ο συμπιεστής δουλεύει αλλά σε τι κατανάλωση έναντι της στιγμής που φυσάει μέσα;

Αφού ρίχνει τις στροφές εντελώς λογικά όταν δεν είναι αναμμένη η εσωτερική μονάδα.

 

Αυτό δεν είναι το νόημα του inverter, το να μην το ανοιγοκλείνει κανείς; Αλλιώς είναι σαν να έχεις on/off.

 

Για αυτό είπα idle και όχι κλειστό. Ξέρω ότι δεν είναι σβησμένο.

 

Το δωμάτιο δε πέφτει κάτω από 18 έτσι κι αλλιώς. Δύσκολα, θέλει έξω να έχει 2 βαθμούς ξερωγω.

 

Σε αυτή την φάση δεν είναι προτιμότερο να δουλέψει ελάχιστα το κλιματιστικό για να φέρει το σπίτι σε θερμοκρασία από το να το αφήσω να πέσει κάτω από 15 και να φυσάει φουλ για 2 ώρες μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφέρει να είναι ανοιχτό συνεχώς όσο είμαστε σπίτι;

 

Στην αρχή είπες:

 

και τις ώρες που λείπουμε να το αφήνουμε πχ στους 17 να κρατάει θερμοκρασία;

 

Και σου είπε:

 

 

Και όχι, δεν είναι καλή ιδέα να το αφήνεις αναμμένο τις ώρες που λείπεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πληρώνεις για θέρμανση που δεν χρειάζεσαι.

 

 

Γενικότερα, η θέρμανση του κλιματιστικού νομίζω είναι η πιο «ψεύτικη». Θερμαίνει μόνο τον αέρα, και όχι τα υλικά αντικείμενα, όπως κάνει το καλοριφέρ.

Με το που το ανοίγεις αισθάνεσαι ένα κύμα ζέστης (προφανώς, αφού σε χτυπά ζεστός αέρας, σε αντίθεση με τα άλλα μέσα), και με το που το κλείνεις μέσα σε λίγα λεπτά έχεις επανέλθει εκεί που ήσουν πριν το ανάψεις (αν και φαντάζομαι πως παίζει ρόλο η μόνωση και άλλοι παράγοντες).

 

Δηλαδή, εκτός κι αν το σπίτι σου είναι πολύ παγωμένο όταν λείπεις και δεν έχεις αφήσει το κλιματιστικό αναμμένο, δεν έχει νόημα να το έχεις σταθερά ανοιχτό, αφού με το που γυρνάς, το φουλάρεις και σε λίγα λεπτά αισθάνεσαι ότι έχει «σπάσει» το πολύ κρύο.

Αν είναι πολύ παγωμένο, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει η χρήση κλιματιστικού και όχι άλλων μέσων (ουσιαστικής) θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλιματιστικό είναι μία θερμική μηχανή. Μία αντλία θερμότητας. Μεταφέρει θερμότητα από ένα σημείο σε ένα άλλο.

 

ΔΕΝ έχει απόδοση μεγαλύτερη από ένα (100%). Αυτό που είναι μεγαλύτερο από το ένα, είναι ο ειδικός συντελεστής απόδοσης (COP).

 

Ένα κλιματιστικό των 1.000 watt και 10.000 BTU/h, δεν χρησιμοποιεί 1.000 για να αποδώσει 10.000BTU/h. Χρησιμοποιεί 1.000 watt για να μετακινήσει 10.000 BTU/h (με πολύ συγκεκριμένες συνθήκες. Εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία).

 

Ένα τέτοιο κλιματιστικό θα έχει COP: 10.556.000/3.600.000=2,93 ή 293%.

 

Μετακινεί 10.000 BTU/h ή 10.555.600 Joule σε μία ώρα. Για να το κάνει αυτό χρησιμοποιεί 1000 watt * 3600 sec = 3.600.000 Joules.

 

Από αυτά τα 1.000 αυτά watt, τα 900 watt μπορεί να χρησιμοποιούνται στην μετακίνηση της θερμότητας και τα άλλα 100 να είναι απώλειες του κινητήρα, των αγωγών κτλ. Έχει απόδοση 90% δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...