Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 - Θερμοκρασίες / Jailbroken - Multiman [PS3]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εεε, εννοείς φύλλο. Το άλλο, με το ένα λάμδα είναι το γένος.

Ήταν άμεση η απάντησή σου!

 

Επί του θέματος, τώρα:

Δεν ξέρω.

Νομίζω πως αν είναι να γλιτώσω έναν βαθμό, δε θα δώσει η επανάληψη της στρώσης με άλλη πάστα τη λύση στο πρόβλημά μου.

Με το να πάω στους 78 βαθμούς π.χ. από τους 80, ή στους 76 από τους 78, δε θα σώσω το PS3 μου από την καταστροφή.

 

Θα δοκιμάσω κάποιον hardware fan controler, σαν πιο αξιόπιστο έναντι του software - για την ώρα τουλάχιστον, που δεν καταλαβαίνω γρυ. Ελπίζω να μην πάνε στράφι τα ~25 ευρώ που θα επενδύσω.

Όταν θα χρειαστεί ξανά να αλλάξω πάστα, θα δοκιμάσω την ceramique, ίσως την 2.

Το βλέπω για την ώρα δώρον - άδωρον...

 

Ευχαριστώ έγραψα;

Ευχαριστώ.

 

Όποιος διαβάσει αυτό και έχει νεώτερα για την εφαρμογή του Hermes, ας σφυρίξει κανένα link.

Έβαλα κι εγώ να παρακολουθώ το θέμα.

Με αφορά εξ άλλου, μέχρι να παραδώσει πνεύμα το μηχανάκι. Ιδίως με τα CFWs, και τις ευκολίες που προσφέρουν (showtime κ.τ.λ.) έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 dude με fan controller έπεσα απο τους 80+ στους 63 μετά απο 3ώρo gameplay (PS3 fat). Η αλλαγή πάστας που έκανα στην αρχή έκανε μια τρύπα στο νερό.

 

Καλό βέβαια θα είναι να τα κάνεις και τα 2. Απλά ο ανεμιστήρας σε υψηλότερες στροφές θα βοηθήσει και τη πάστα να κάνει καλύτερα τη δουλειά της. Επίσης μη φανταστείς ότι το έχω ρυθμίσει σε τέρμα στροφές, είναι κάπου στο μισό, σίγουρα ακούγεται σε σχέση με πριν αλλά κατα τη διάρκεια παιχνιδιού δε με ενοχλεί καθόλου.

 

πραγματικά απορώ με τη κατασκευή της sony, βάραγε το μηχάνημα 80αρια και το cooler ήταν "αραχτό"...τι να πει κανείς, λες και το κάναν επίτιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατήρησα ότι πλέον μετά από 45' gaming (bioshock 1) οι θερμοκρασίες μου πήγαν στα 75. Παρακάτω σας παραθέτω τα παλιά μου νούμερα. Τι προτείνετε να κάνω? Μήπως να χρησιμοποιήσω το fan controller ή ακόμα δεν έχω πρόβλημα?


 


Παλιά Νούμερα


PS3 Fat 80gb CECHK04 Date code 8C


 


0': 33 (CPU) - 27 (RSX)


2': 43 - 40


15': 61 - 55


30': 65 - 60


2 ώρες tomb raider: {69-70}  -  {69-70}  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο σίγουρο είναι πως όσο πιο χαμηλά κρατάς τη θερμοκρασία τόση περισσότερη διάρκεια ζωής θα έχεις, οπότε εγώ λέω βάλε τον controller πριν είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παρατήρησα ότι πλέον μετά από 45' gaming (bioshock 1) οι θερμοκρασίες μου πήγαν στα 75. Παρακάτω σας παραθέτω τα παλιά μου νούμερα. Τι προτείνετε να κάνω? Μήπως να χρησιμοποιήσω το fan controller ή ακόμα δεν έχω πρόβλημα?

 

Αν δεν εχεις αλλαξει ποτε παστα ειναι το πρωτο βημα που πρεπει να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη απο τοτε εψαξα λιγο παραπανω το θεμα παστα στο ΠΣ3 να βαλεις Arctic Silver Ceramique (μη αγωγιμη)

 

 

είναι καμία από αυτές τις 4? θα ξεκινήσω τη διαδικασία αλλαγής πάστας και θέλω να την αγοράσω

http://www.plaisio.gr/search.aspx?keyword=Arctic%20Silver%20Ceramique

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καμία από αυτές τις 4? θα ξεκινήσω τη διαδικασία αλλαγής πάστας και θέλω να την αγοράσω

http://www.plaisio.gr/search.aspx?keyword=Arctic%20Silver%20Ceramique

αυτη παρε

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/case-fans/Arctic-Cooling-Thermal-Paste-Arctic-Ceramique-22G-ZUWA-038.htm

 

 

οσον αφορα τωρα την αλλαγη.

Διαβαστε αυτο εδω καλα

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=62&limit=1&limitstart=3

 

 

Βιντεο εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια του θέματος και για όσους ενδιαφέρει, σήμερα παρέλαβα τον fan controler (κόκκινος - του ορίζεις το ελάχιστο επί τοις εκατό που θα δουλεύει). Έβαλα τη ρύθμιση στο 5, τουτέστιν ότι το ελάχιστο της λειτουργίας του είναι το 50% από τη μέγιστη ταχύτητά του.

Οι νέες θερμοκρασίες είναι οι εξής:

Χρόνος   CPU   RSX

   0                39      32

   5'               47      42

  15'              49      44

  30'              49      44

 

60' παίξιμο   51      48

 

Η μέρα με τη νύχτα, σε σχέση με τα 76 εώς 80 που έβλεπα μετά από παίξιμο.

Επισήμανση: Έχω την κονσόλα σε απόσταση από το ξύλο του ραφιού. Η κονσόλα είχε να ανοίξει από προχθές. Το παιχνίδι που έπαιζα δεν ήταν πολύ απαιτητικό και δεν έπαιζα split screen, όπου λογικά θα ζοριζόταν περισσότερο. Επίσης, η σημερινή ημέρα ήταν μάλλον δροσερή, παρά καλοκαιρινή, όπως μας είχε συνηθίσει μέσα στις γιορτές ο καιρός.

 

Ο θόρυβος στο 50% δεν είναι για να βλέπεις ένα DVD ή BD. Είναι αισθητός. Εκτός κι αν είναι θορυβώδης η ταινία.

Είναι κάτι όμως που μπορείς να ανεχτείς όταν παίζεις.

 

Γενικά, μου έφυγε μια φοβία πως δε θα βγάλει η κονσόλα το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωσε λινκ τι ειναι το fan controller που πηρες εαν εχεις την καλοσυνη

Καλοριζικος.

Οι θερμοκρασιες δεν ειναι απλα καλες αλλα σουπερ. Ουτε σε καινουριο δε βλεπεις τετοιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως.

http://www.ebay.co.uk/itm/Playstation-3-PS3-Switchable-Fan-Mod-Speed-Controller-help-avoid-YLOD/200717470111

Και ευχαριστώ.

 

Να επαναλάβω πως κάποιος μπορεί να προτιμήσει μικρότερη ταχύτητα για λιγότερο θόρυβο, αλλά αυτά τα ζυγιάζει κανείς.

 

Παρατήρησε πως δεν έχει ένα είδος από fan controller. Υπάρχει αυτός που ανεβάζει κατά 50% τις στροφές, από αυτές που ανεβάζει η συσκευή από μόνη της, αυτός που του ρυθμίζεις να προσθέτει από 10% έως 100% και αυτός που έχει κατ' ελάχιστο, ένα ποσοστό επί της μέγιστης ταχύτητας.

Εκτός αυτών, υπάρχει ένας προγραμματιζόμενος και ένας που χρησιμοποιεί ποντενσιόμετρο που προσθέτεις επί της κονσόλας.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα υπόλοιπα προϊόντα του συγκεκριμένου πωλητή για να καταλάβεις τι εννοώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...