Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 - Θερμοκρασίες / Jailbroken - Multiman [PS3]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω.Τα σπαει,ειδικα αν εχει καποιος τον ηχο ανοιχτο και δεν του πρηζει τα νευρα το ανεμηστηρακι ειναι κομπλε =]. το ειχα σε ανεκτο επιπεδο για αυτια(χωρις καθολου ηχοη TV) και μετα απο 2 ωρες far cry 3 ημουν 56/57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοκιμασα εγω. Αξιζει τον κοπο και πιστευω πως ειναι must ειδικα τωρα που πιανουν οι ζεστες.

Λοιπον εχει ως εξης:

Με Χ κλασσικα μπαινουμε στο προγραμμα.

Απο τη στιγμη που μπαινουμε στο προγραμμα το PS3 μπανει στο default payload του προγραμματος, οπου καθοριζει πλεον την ταχυτητα του ανεμιστηρα αναλογα με τη θερμοκρασια της CPU-RSX και αναλογα αυξανει την ταχυτητα οσο πιο πολυ ανεβαινει η θερμοκρασια. Αυτο ειναι το default mode. Πατωντας τριγωνο (χωρις να πατησουμε κατι αλλο) βγαινουμε απο το προγραμμα και ενεργοποιειται ο ανεμιστηρας σε αυτο το defalult payload mode.

επαιξα ετσι μια ωρα PES2013 και οι θερμοκρασιες ηταν 64-62

Μετα ξαναμπηκα στο προγραμμα και πατωντας τετραγωνο αλλαζουμε τα modes. Μπηκα ετσι σε manual fan control οπου και εδωσα την τιμη 0x65. Ειναι δηλαδη μια συγκεκριμενη τιμη στροφων του ανεμιστηρα, οπου και ακουγεται λιγο απο το ΠΣ3 (σλιμ μοντελο).

Το αφησα ετσι κανα 10λεπτο και οι θερμοκρασιες απο 64-62 πεσανε στο 59-57 ενω ημουν μεσα στο προγραμμα. Απο το πως ακουγεται ο ανεμιστηρας υποθετω πως πρεπει να γυρναει στο 30-35% ισως και λιγοτερο(οι στροφες αλλαζουν με τα πανω κατω βελακια του Dpad). Πατησα τριγωνο και βγηκα. Αυτη τη φορα το εβαλα να δουλευει στο 0x65 (manual mode). O θορυβος δεν ειναι σε καμια περίπτωση ενοχλητικος αλλα σιγουρα ειναι εντονοτερος απ οτι σε default payload mode.

Επαιξα ενα ματς PES2013 παλι για κανα 20λεπτο και μετα διαβασα 60-58 σε 0x65 mode.

κρατηστε οτι για να ενεργοποιησετε οποιοδηποτε Mode του προγραμματος πρεπει να βγειτε απο το προγραμμα με τριγωνο.

Ουσιαστικα ειναι κατι σαν ποτενσιομετρο που πηρε ο φιλος user024 αλλα υπο μορφη προγραμματος οπου και καθοριζεις τον τροπο λειτουργιας του ανεμιστηρα.

Υποψη πως καθε φορα που κλεινουμε και ανοιγουμε το ΠΣ3 πρεπει να τρεχουμε το προγραμμα

Σιγουρα αξιζει τον κοπο

 

Edit: εδω λινκ για επεξηγηση του προγραμματος και των τιμων του ανεμιστηρα

http://consolecrunch.com/update-1-ps3-fan-controller-utility-v1-6-homebrew-released/

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε καποιος πως δεν ανεβαζουν θερμοκρασια τα σλιμ. Καλοκαιρι ερχεται εξαλλου ας δουλευει σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες το σλιμ

Για τις φατ παντως θεωρω πως ειναι must

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε καποιος πως δεν ανεβαζουν θερμοκρασια τα σλιμ. Καλοκαιρι ερχεται εξαλλου ας δουλευει σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες το σλιμ

Για τις φατ παντως θεωρω πως ειναι must

Καλά εμένα ήδη κάνει θόρυβο και το έχω δίπλα μου. Δεν θα αντέξω παραπάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε καποιος πως δεν ανεβαζουν θερμοκρασια τα σλιμ. Καλοκαιρι ερχεται εξαλλου ας δουλευει σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες το σλιμ

Για τις φατ παντως θεωρω πως ειναι must

 

εγώ που έχω fat, και είμαι στους 75 βαθμούς να δουλέψω αυτό το προγραμματάκι χωρίς να αλλάξω πάστα ή να κάνω και τα 2? (σορυ που ρωτάω συνέχεια αλλά ψιλοαποφεύγω να ανοίξω την κονσόλα μου :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεσυ Βεμπερ τα εχουμε πει. Σκεψου λογικα

Εχεις 75 βαθμους τωρα που δεν εχουν πιασει ζεστες για τα καλα. Αμα πιασουν ζεστες θα ανεβεις στο 78 σιγουρα. Εκει θες οπως και δηποτε παστα. Δεν παιζει αλλιως. Στους 80 θα αρχισει να σβηνει. Αμα φοβασαι βρες καποιον να στην ανοιξει να στη περασει (αλλα να εισαι μπροστα)

Σιγουρα θα δεις βελτιωση με αυτο το fan controller, αλλα οπως εχουμε πει το πρωτο βημα ειναι η παστα και μετα ο ανεμιστηρας. Δε χρειαζεται να ζοριζεις τα τσιπακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, θα το ανοίξω αυτήν την εβδομάδα και θα επανέλθω με λεπτομέρειες, ελπίζω καλές :D

 

μία ερώτηση ακόμα: έχω πάει σε 2 φαρμακεία για να βρω ισοπροπυλικη αλκόολη (για να καθαρίσω τον επεξεργαστή) αλλά τίποτα. με καθαρό οινόπνευμα δεν θα έχω πρόβλημα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το εβαλα χθες το προγραμματακι, τεραστια διαφορα. Στις 3.5 ωρες που το ειχα ανοιχτο η θερμοκρασια δεν ανεβηκε ποτε πανω απο 55 βαθμους και το ειχα απλως σε defalult payload mode, με ελαχιστο θορυβο.

Στο manual που το δοκιμασα οι θερμοκρασιες κατεβαιναν ακομα πιο πολυ, με τον θορυβο να αυξανει βεβαια, χωρις να γινεται ιδιαιτερα ενοχλητικος αν εχεις τη φωνη ανοιχτη. Η full speed λειτουργια ειναι επισης πολυ καλη για να καθαριζει το εσωτερικο απο σκονες (οταν το εβαλα, εβγαλε ενα συννεφο απο σκονες). Νομιζω οτι για τωρα το καλοκαιρι ειναι must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά τον τρόπο εισαγωγης της πάστα,  να βάλω μία σταγόνα στο κέντρο ή να αλοίξω όλη την επιφάνεια με λεπτή στρώση? εδώ ακολουθει τον 2ο τρόπο 

 

. (ει=χω ηδη ανοιξει το play :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οσο ξερω βαζεις μία σταγόνα στο κέντρο και αφου το ξανακλεισεις το αφηνεις σε λειτουργια για μερικες ωρες(απλα αναμενο, μην παιζεις παιχνιδια)  για να απλωθει η παστα με την θερμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτη στρωση σε ολη την επιφανεια

Σε cpu που παταει ολη ψυκτρα επανω πρεπει να απλωνεις λεπτη στρωση. Μου το χει πει ενας τεχνικος που ασχολειται με αυτα αλλα ετσι περιγράφεται κιολας εδω στη τελευταια φωτογραφια κατω κατω

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=62&limit=1&limitstart=4

 

Η σταγονα μπαινει σε cpu's που οι ψυκτρες δεν καλυπτονται σε ολη την επιφανεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έκανα λεπτή στρώση σε όλη την επιφάνεια της cpu και rsx. 


 


Το άνοιξα αφου τελείωσα με τη συναρμολόγηση και μέτρησα θερμοκρασίες σε idle mode για 30 λεπτάκια. Σίγουρα πρέπει να κάνει το κύκλο της η πάστα οπότε θα ξανακάνω τα τεσταρίσματα. δεν χρειάζεται να παίζω, απλά να το έχω σε idle mode σωστά?


 


Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν κλείνω το διακοπτάκι από πίσω από το play, ακούγεται ένα "τζζ" (κλασικό ήχος ρεύματος) στο σημείο που βρίσκεται το διακοπτάκι. μπορεί να μην σύνδεσα κάτι καλά :(


 


Πρώτες Θερμοκρασίες μετά από αλλαγή πάστας


PS3 Fat 80gb CECHK04 Date code 8C


0': 39 (CPU) - 32 (RSX)


2': 47 - 44


15': 70 - 70


30': 74 - 65


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...