Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 - Θερμοκρασίες / Jailbroken - Multiman [PS3]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα βιβλιο-pdf PS3 Repair Guide.

Ειναι για Φατ κονσολες και δειχνει πως ανοιγει με φωτος και περιεχει διαφορα αλλα τεχνικα κυριως θεματα.

Οποιος το θελει μου στελνει π.μ. και του το στελνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο assasin 3 ειχα τη μεγαλυτερη κ εγω :-D παντως εχω κανει κατι πολυ απλο (ισως κ να μη παιζει ρολο αλλα δε χανεις τιποτα να το δοκιμασεις).δεν εχω την κονσολα να καθεται πανω στο επιπλο.εχω βαλει στις 4 γωνιες της κατι για να την υπερυψωσω(εχω βαλει κουτια απο κασετες :-P ).με την λογικη οτι το ξυλο του επιπλου κρατα θερμοκρασια με αποτελεσμα κ το ποιο αργο "παγωμα" της κονσολας αλλα κ ισως την λιγο ποιο αυξημενη θερμοκρασια της(δε πιστευω πανω απο κανα δυο βαθμους παντως).ισως ειναι κ χαζη βεβαια σα σκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε ενα καλο βιντεο απο τα πολλα που κυκλοφορουνε για το πως γινεται applied η παστα.

Ειναι για την Arctic Silver 5 που χρησιμοποιουνε οι περισσοτεροι. Υπαρχουν και αλλες παστες (Arctic Silver ceramic) αλλα ειναι αλλο θεμα η επιλογη παστας :)

προσεξτε την ποσοτητα της παστας που χρησιμοποιει. 3 σταγονες (μεγεθους κοκκου ρυζιου) στο κεντρο της CPU και GPU. Προσοχη εδω πρεπει να παραμεινει εκει και οχι να την επαλειψουμε σε ολη την επιφανεια. Αυτο γινεται μετα αυτοματα με κυκλους θερμανσης-ψυξης λογω διαχυσης. Η επαλειψη παστας πανω σε ολη την επιφανεια των CPU - RSX ειναι λαθος.

 

Αλλο βιντεο εδω στο 30 λεπτο. Προσεξτε οτι στην αρχη καθαριζει οτι υπολειματα υπαρχουν απο την προηγουμενη παστα. Ισοπροπυλικη αλκοόλη μονο 99% ειναι το ιδανικο. Αλλιως ισοπροπυλικη αλκοολη >70% η καθαρο οινοπνευμα αν δε βρισκετε τετοια. Μπλε οινοπνευμα καταστρεφει τα κυκλωματα.

 

Η παστα μπαινει πανω στο κεντρο του πυρηνα της cpu και στη gpu στο κεντρο ειναι σημαντικο, γιατι εκει αναπτυσονται οι θερμοκρασιες. με κυκλους θερμανσης ψυξης θα απλωθει τριγυρω.  εαν βαλετε παραπανω απο 3-4 σταγονες θα απλωθει στα γυρω κυκλωματα και θα καουνε.

Επισης προσοχη να μη πεσει παστα πανω στη πλακετα (μητρικη) η σε κυκλωματα γιατι θα καει. εαν πεσει τοτε την καθαριζουμε με Ισοπροπυλικη αλκοόλη  99% (αν δε βρισκετε τετοια τοτε καθαρο οινοπνευμα). Μπλε οινοπνευμα κανει ζημια.

 

 

οταν τελειωσετε με το απλωμα της παστας και κουμπωσετε τα καπακια του ΠΣ3 το αφηνετε ανοιχτο 4-6 ωρες να δουλεψει χωρις παιχνιδι (idle mode - απενεργοποιηστε τα auto shut down) για να απλωθει τριγυρω.

Καλο ειναι  να παρακολουθειτε θερμοκρασια σε idle mode στην αρχη μεσα στον ΜΜ για κανα μισαωρο.

Μετα αμα θελετε παιξτε κιολας αλλα καθε μιση ωρα παρακολουθειτε θερμοκρασια στον ΜΜ

Αν δειτε οτι ανεβασε θερμοκρασιες στο ΜΜ >75 κατι δε πηγε καλα.

Μετα απο 4-5 ωρες κλεινετε το ΠΣ3 και το κρατατε κλειστο κανα 8ωρο-12ωρο να ψυχθει η παστα ετσι οπως απλωνεται λογω θερμανσης και διαχυσης. Αυτο το κανετε 6-7 μερες σερι. ειναι οι λεγομενοι κυκλοι θερμανσης-ψυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θυμάται κανείς όταν άλλαξε πάστα τις πρώτες ώρες τι θερμοκρασία είχε η CPU του?

Εμένα μέσα σε 5-7 λεπτά πήγε 74-75 και μετά απο 5ωρο στο idle χωρίς gaming είχε πάλι 75 . Μήπως ειναι επειδή τ ανοίγω πρώτη φορά μετά απο αλλαγή πατάτας; rsx σταθερά 63-67 !

Αν κάποιος είχε καμία παρόμοια εμπειρία , αν μπορεί να βοηθήσει γιατί δεν βγάζω άκρη έχω αλλαγή πάστα σήμερα δυο φορές στην πρώτη η CPU ανέβαινε 77 και ξανά άλλαξα και αυτο που σας είπα.

Ps3 fat 80gb CECHK04

Τώρα το ps3 ειναι κλειστό 3 ώρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίγω το ps3 μετα απο 4ωρες. 

opening CPU 37 RSX32

1' (ΛΕΠΤΟ) CPU 43 RSX 38

2' CPU 52 RSX 46

3' CPU 58 RSX 51

4' CPU 62 RSX 54

5'CPU 66 RSX 57

6' CPU 69 RSX 60

7' CPU 71 RSX 62

8' CPU 73 RSX 63

9 CPU 74 RSX 64 

10' CPU 75 RSX 65

10-15' CPU 75 RSX 65-66 ΣΤΑΘΕΡΑ

6 ΛΕΠΤΑ PES 2013 αμεσως μετα CPU 75 RSX 66

5 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ GAMING CPU 73 RSX 59

τι λετε?

 

1ωρα assasins creed 3 cpu 76 rsx 70

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θέμα είναι πως ο ανεμιστήρας του PS3 fat δεν ανεβάζει ιδιαίτερα στροφές όταν η θερμοκρασία φτάνει 75. Και εγώ άλλαξα πάστα εχθές αλλά βλέπω μια απο τα ίδια στις θερμοκρασίες. Υπάρχουν fan speed controllers τα οποία αυξάνουν τις στανταρ στροφές του ανεμιστήρα σε κάποιο ποσοστό και μόλις το ps3 χρειαστεί και άλλη ψύξη το ανεβάζει μόνο του ακόμα περισσότερο όταν ξαναπέσει η θερμοκρασία (όπως και γίνεται, μόνο που περιμένει να φτάσει άνω τον 80 για να ανεβάσει στροφές) επιστρέφει στη ταχύτητα που έχουμε θέσει στον κοντρολερ. Σκέφτομαι να εγκαταστήσω ένα τέτοιο.

 

γενικά πάντως στο θέμα τις πάστας ο καθένας λέει το μαρκύ του και το κοντό του. Τελικά περισσότερο ρόλο μου φαινεται πως παίζει αν λειτουργεί το fan σωστά. Εξάλλου νομίζω είναι εμφανές πως τα fat ήταν σχεδιασμένα για να τα παίζουν σε μερικά χρονάκια και να τρέχει ο κόσμος να αγοράζει τα slim που έχουν καλύτερη ψύξη.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα την αλλαγη παστας. Δωστε χρονο στο ΠΣ3 σας (μια εβοδαμαδα τουλαχιστο) να ολοκληρωσει κυκλους θερμανσης-ψυξης

μονο τοτε θα εχει γινει διαχυση παστας και θα μπορειτε να εξαγετε ασφαλη συμπερασματα. τις πρωτες 2 μερες οι θερμοκρασιες ειναι ιδιες γιατι δεν εχει απλωθει η παστα παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη ολοκληρώσει 2 κύκλους. Θα περιμένω γενικότερα 200ώρες σύνολο για να είμαι σίγουρος, πάρόλα αυτά δεν ευελπιστώ πως θα δώ μεγάλη διαφορά. Μόλις παράγγειλα και ένα φαν controller για να δώσω λίγο ισχύ ακόμα στον ανεμιστήρα. Πραγματικά θα ξενερώσω απίστευτα αν μου χαλάσει αυτό το PS3 ,αφού σκέφτομαι μέχρι και υδρόψυξη να του βάλω. 

 

επίσης διάβασα πως το arctic silver 5 είναι ότι χειρότερο μπορείς να του βάλεις (είναι λέει και αγώγιμο, αν και στο site της εταιρίας λέει οτι δεν ειναι), στη θέση αυτού προτείνανε κάποια ceramic πάστα της ίδιας εταιρίας γιατί έχει πιο πυκνή υπόσταση σε σχέση με το AS5 που είναι περισσότερο ρευστό. Αυτό, λένε, γιατί η ψύκτρα είναι βιδωτή και δεν έχει ελατήρια που να ασκούνε πολύ πίεση στους επεξεργαστές με αποτέσμα να μη γίνεται τόσο καλή επαφή, ενώ με το κεραμικό υλικό είναι πολύ καλύτερη η επαφή....go figure κοίνως.  (Εγώ AS5 έβαλα πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως οπως το ειπες με τις παστες. Ειναι καθαρα θεμα "τυχης". Αλλοι λενε (οι πιο πολλοι απ οσο εχω διαβασει) AS5 αλλοι λενε την AS Ceramic.

Οπως εγραψα και πιο πανω ειναι αλλο θεμα που δε μπορουμε να αναλυσουμε εδω ( η τουλαχιστον εγω δεν ξερω-γνωριζω) αλλα καθαρα τεχικο θεμα οπου ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά η silver ειναι καλύτερη αλλα μιλάμε για πολυ μικρά ποσοστά (1-2 βαθμούς) πάντως ειναι και οι δύο πολύ παλιές πάστες.. το καλό τους ειναι η ευκολη τοποθέτηση..

 

απο θέμα επιδόσεων υπάρχουν καλύτερες (έχουν περασει 1-2 χρόνια απο την τελευταια φορα που τα κοιταγα αλλα καπως ετσι πρεπει να ειναι ακομα τα πραγματα).

 

μην τα συγκρινετε μεταξυ σας παντως, το καθε κομμάτι επεξεργαστη εχει διαφορές μεταξύ του. (π.χ κάποτε ειχα δυο ιδιες καρτες γραφικων και οσο και αν προσπαθησα να το αλλαξω η μια παντα ειχε 5 βαθμους λιγοτερο απο την άλλη) 

 

 

http://www.amazon.com/DIAMOND-CARAT-GRAM-THERMAL-COMPOUND/dp/B0042IEVD8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το φαν controller απο που το παραγγειλες;

παιδια εγω νομιζω οτι η παστα πρεπει να αλλειφετε

αρχικα σε ολη την επιφανεια, και μετα βαζεις λιγο κ στο κεντρο.

εχω κανει 4ης κυκλος ψυξης και δεν εχω δει διαφορ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε για κάτι τέτοιο

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Playstation-3-PS3-Fan-Mod-Adjustable-Speed-Accelerator-Controller-resist-YLOD-/190647913368?pt=UK_Cooling_Devices&hash=item2c63804b98

 

φυσικά είναι αδικαιολόγητα πανάκριβα ...αλλά όπου σε πιάσει ο καθένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που το συνδεεις αυτο?? στο καλώδιο πάνω και το αλλο στο ανεμιστηρακι?

πρεπει να ξανα βγουν οι ψυχτρες απο τον επεξεργαστη οχι? ε? (στο φατ)

εγω σκέφτομαι να τρυπήσω το πάνω καπάκι και ν βάλω η ένα μεγάλο φαν η δυο , πιστεύω θα βγάζει έξω πολυ μεγάλο ποσοστο θερμότητας απο το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο διάλογος έχει πάψει εδώ και κάποιο καιρό, ωστόσο θα κάνω μια ερώτηση, μπας και το ψάχνει κανείς.

Έχετε καταλάβει αν το Fan Control Utility v1.0 (4.31 and 4.40 CFW CEX) του Eswald λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί και ο hardware controler;

 

Και κάτι σχετικό/άσχετο:

Είχα αλλάξει πάστα πριν λίγους μήνες αλλά η CPU με τις ζέστες που έπιασαν πήγαινε πάνω από 75 βαθμούς Κελσίου. Επειδή ακολούθησα οδηγίες για φειδώ στην πάστα, φοβήθηκα μήπως ήταν αυτό. Έκανα πάλι λοιπόν τη διαδικασία, και την πρώτη εβδομάδα είδα και το ογδοντάρι.

Άλλαξα ράφι στο PS3, έβαλα αποστάτες στο κάτω μέρος του, για να περνάει και από εκεί αέρας, αλλά η διαφορά ήταν κυρίως στην αρχική θερμοκρασία, που τώρα ήταν κάτω από 50oC. Η αλήθεια είναι πάντως πως πριν ήταν στο ράφι πάνω από τον ενισχυτή και δε βοηθούσε.

 

Τώρα, σκέφτομαι πως ίσως να είναι ώρα για έναν controler. Ωστόσο, δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

Φοβάμαι πως το "κίτρινο φως του θανάτου" με περιμένει στη γωνία.

Απ' την άλλη, και να μην το χρησιμοποιώ έξι μήνες τον χρόνο, δεν είναι λύση...

 

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, έχει κανείς εικόνα για την εφαρμογή αυτή του Hermes;

Ακόμα και ένα link με οδηγίες στα ελληνικά θα ήταν ωφέλιμο.

Προσπάθησα να διαβάσω τα όσα γράφει ο ποιητής, αλλά σε μια κακή μετάφραση από τα Ισπανικά στα Αγγλικά, χάθηκα στα Mode 2 και πράσσειν άλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το fan control utility δε το δοκιμασα να σου πω ουτε το εψαξα

Μαλλον πρεπει να καθησεις να διαβασεις σε ξενα site - fora

 

Επειδη απο τοτε εψαξα λιγο παραπανω το θεμα παστα στο ΠΣ3 να βαλεις Arctic Silver Ceramique (μη αγωγιμη)

Και η στρωση της να ειναι μεν φειδω αλλα να ειναι ενα λεπτό στρωμα πανω σε ολοκληρη την επιφανεια των CPU + GPU και οχι μονο στο κεντρο. (μου το ειπαν κατι παιδια που αχολουνται με το αθλημα. 

Εφοσον ολη επιφανεια της CPU ακουμπαει πανω σε χαλκο να τραβαει θερμοκρασια πρεπει ολη η επιφανεια να εχει παστα και οχι μεσα στο κεντρο μονο. Η στρωση πρεπει να ειναι σα λεπτο φυλο

coolerlift.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...