Προς το περιεχόμενο

Πόσο τραγική μπορεί να είναι μια Ελληνική Τράπεζα;


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάω σήμερα το πρωι να βρω δύο εισητήρια για εξωτερικό και μπαίνω που λέτε στο airtickets.gr
Βρίσκω λοιπόν δύο εισητήρια και μετά πηγαίνω στην τράπεζα πειραιώς και βάζω το ποσό στην χρεωστική κάρτα που χρησιμοποιώ για τις συναλλαγές μου μέσω Internet.
Μιλάμε για χιλιάδες συναλλαγές σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της υφηλίου , μιας και είμαι προγραμματιστής και αγοράζω και προγράμματα.
Γυρνάω σπίτι λοιπόν αφού έκανα την κατάθεση των χρημάτων στο κλασικό atm της Πειραιώς που κάνω τις καταθέσεις (υποστηρίζει online κατάθεση , οπότε μετά από 5 λεπτά που γυρνάς σπίτι βλέπεις αμέσως τα χρήματα) και πάω να κάνω τη συναλλαγή.
Η συναλλαγή απορρίπτεται αλλά μετά που τσεκάρω στο winbank τα λεφτά έχουν δεσμευτεί!
Ε λοιπόν ακόμα και τώρα που μιλάμε μετά από 5 ώρες τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα παρόλο που έδωσα αμέσως εντολή στο λογιστήριο της airtickets (που συνεργάζεται με την alpha bank) να τα αποδεσμεύσουν.
Περιττό να σας πω ότι τα εισιτήρια που ήθελα τα έχασα και όχι μόνο αυτό, αλλά μου κρατάει και τα χρήματα η alpha bank ενώ η συναλλαγή είχε αποτύχει και δε μπορώ να βγάλω άλλο εισιτήριο (και ανεβαίνουν και οι τιμές όσο περνάει η ώρα)!
Τι είδους τακτική είναι αυτή ρε παιδιά;
Θέλω να μάθω λεπτομέρειες αν είναι δυνατόν.
Εχει σχολάσει και το τμήμα παραπόνων και δε μπορώ να τους ρωτήσω τους ίδιους στην alpha bank.
Είναι ίσως η πιο τραγική συναλλαγή που έχω δει στη ζωή μου.
Εντάξει καλή μου τράπεζα μη δέχεσαι την κάρτα μου , δέξου όποια κάρτα κρίνεις εσύ ότι πρέπει να δεχτείς, αλλά αφου δε τη δέχεσαι γιατί μου δεσμεύεις τα χρήματα;
Υπάρχει κάποια ρυθμιστική αρχή να στείλω κανένα παράπονο παιδιά;
Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα περιμένεις 2-5 εργάσιμες ημέρες για να γίνει η αποδέσμευση του ποσού. Been there done that! Πολλές φορές αν γίνει refund ή δεν ολοκληρωθεί η αγορά επειδή έχει δοθεί η εντολή ηλεκτρονικού εμβάσματος (άμεση) θέλει μία εργάσιμη για να την δει το τμήμα εμβασμάτων της τράπεζας και άλλη μια για να το αντιστρέψει (και φυσικά όλο αυτό όχι γιατί δεν γίνεται πιο γρήγορα αλλά επειδή τα τοκίζουν ΤΑ ΖΩΑ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και εσύ τελευταία στιγμή πήγες και έβαλες λεφτά στην τράπεζα σου;

Αφού κάνεις τόσο συχνά αγορές βγάλε μια προπληρωμένη την οποία θα φορτώνεις μέσω internet banking από τον κύριο λογαριασμό σου.

 

Η βγάλε πιστωτική. Όταν κάνεις αγορές τοκίζονται μετά από 40 μέρες. Έχεις δηλαδή 40 μέρες για να πληρώσεις αυτό που αγόρασες ΧΩΡΙΣ να τοκιστεί...

 

so simple για έναν προγραμματιστή που αγοράζει τόσο συχνά μέσω ιντερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά χρησιμοποίησα το http://gr.skyscanner.com/ όπου μπαίνει σαν παράμετρος και η ryan air (που δεν παίζει στο airtickets.gr) οπότε θα μου βγει στη μισή τιμή τελικά το κόστος των εισιτηρίων.

Εντωμεταξύ ενώ έχει σηματάκι paypal η home page του airtickets.gr όταν πας να πληρώσεις δέχεται μόνο πιστωτικές και τίποτε άλλο.

Φανταστείτε να κάνανε τέτοια κόλπα στο paypal.

Θα τους είχε αποκλείσει από την πρώτη μέρα.

Φαντάζομαι ότι ένας πρακτικός κανόνας για το πόσο εύκολα δέχεται πληρωμές ένα site είναι και η παρουσία του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έστειλες έμβασμα ή μεταφορά μέσω ΔΙΑΣ λογικό είναι να δεσμεύσει τα χρήματα και να μην τα έχεις άμεσα. Αυτά θα πιστωθούν σε μια εργάσιμη τουλάχιστον. Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο αυτό αλλά παγκόσμιο.

 

Μην το ψάχνεις. Από παντού βγάζουν χρήματα.

 

 

Επίσης:

 

Μην προβείτε σε πληρωμή μέσω ΔΙΑΣ ή σε διατραπεζικό έμβασμα γιατί απαιτείται τουλάχιστον μία εργάσιμη ημέρα για να ολοκληρωθούν και ενδέχεται να χάσετε την κράτησή σας

 

http://www.airtickets.gr/deposit-accounts

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε τηλ στη τράπεζα να τους εξηγήσεις τι έχει γίνει και θα σου αποδεσμεύσουν τα χρήματα 

 

παντός σε καλό σου βγήκε αφού βρήκες φτηνότερα στο skyscanner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις ότι κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάρω τηλέφωνο για να συνδέσω τη κάρτα μου με το paypal δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με την ALPHA.

 

Επίσης από όσο καταλαβαίνω από τα παραπάνω απλά δεν πρόσεξες ότι υπάρχει η 1 μέρα καθυστέρηση στο ΔΙΑΣ συνεπώς πριν βιαστούμε να κράξουμε ας σιγουρευόμαστε ότι δεν είμασε εμείς τραγικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προπληρωμένη της marfin που χρησιμοποιώ, δέχεται φορτίσεις same day όσες γίνουν μέχρι τις 18:00.

Αν τη φορτίσω μετά τις 18:00 (με e-banking πάντα) τις εκτελεί την άλλη μέρα. Οπότε για έκτακτες παραγγελίες πιστωτική ή χρεωστική visa electron κτλ.

 

Επίσης: μήπως έβαλες λιγότερα χρήματα μέσα; Μήπως δεν υπολόγισες την προμήθεια;

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να τους πάρεις τηλ, κάποιο μπέρδεμα θα έγινε το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα λυνόταν τηλεφωνικά.

Μια φορά στο amazon είχα ένα τέτοιο θέμα, αλλά το τακτοποίησαν ΑΜΕΣΑ μετά από επικοινωνία με mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω prepaid visa απο την ΑΤΕ την οποία γεμιζω online απο το web banking και το λογαριασμό μου. Εχει προμήθεια 1 εώς 2 ευρω ανάλογα με το ποσό που βάζω καθε φορα, αλλα η μεταφορά ειναι άμεσα διαθέσιμη στην πιστωτική μεσα σε μερικα δευτερόλεπτα ολο το 24 ωρο!

 

Σε περιπτώσεις ομως που κάτι παει στραβά σε μια συναλλαγή με την πιστωτική αλλα το πόσο δεσμευτεί, ειναι ξανα διαθέσιμο σχεδον μετα απο 10 ημέρες... Και την τελευταια φορα μάλιστα μου έτυχε σε μια αρκετα μεγάλη συναλλαγή κάπου στα 400 ευρω και περιμενα 11 ημέρες για να εχω και παλι διαθέσιμο το πόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην τράπεζα πειραιώς με visa electron. Το ίδιο έπαθα πριν κανένα μήνα όταν προσπάθησα να κάνω συναλλαγή  5ευρώ με moneybookers σε ένα καζίνο. Η συναλλαγή δεν ήταν δεκτή για άγνωστο λόγο και το ποσό κρατήθηκε σε δεσμευση απο την τράπεζα για 10-15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...