Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για δραματικές σχολές; Κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και εχει καιρο που σταματησε η συζητηση σας, ας ελπισω οτι θα παρω απαντηση!

Ενδιαφερομαι και εγω για σχολη θεατρου και οσο μπορω το ψαχνω και μαζευω γνωμες μεχρι να καταληξω που θελω να παω (ειτε ιδιωτικη ειτε κρατικο ή εθνικο). Εχω δει οτι υπαρχουν πολλες ιδιωτικες και κυριως Αθηνα. Αλλα για το κρατικο ή το εθνικο αν θελει καποιος να δωσει που μπορει να κανει προετοιμασια; γνωριζεται καποια σχολη που να εχει καποιο τετοιο τμημα; απ' οσο εχω δει υπαρχουν θερινα τμηματα, αλλα ποσο καλη προετοιμασια να κανεις σε ενα καλοκαιρι; υποτιθεται οτι πρεπει να τραγουδησεις.. και αν καποιος δεν εχει κανει ποτε στη ζωη του τραγουδι; :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας! Και γω ενδιαφέρομαι για προετοιμασία για Υπουργείο και τις κρατικές σχολές, αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ. Είχα συμμετάσχει σε κάτι ερασιτεχνικές παραστάσεις του Δήμου μου, αλλά φέτος λόγω εργασίας δεν μπορώ...

Εχει κανείς εμπειρία από το Θέατρο των Αλλαγών; Αξίζει ή είναι τσάμπα χρόνος και χρήματα; Το σκεφτόμουν μιας και τα εργαστήρια των δραματικών σχολών έχουν ήδη ξεκινήσει αφενός, αφετέρου είναι αρκετά ακριβά...

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα ή εναλλακτική, ομάδα, εργαστήρια, οτιδήποτε, ας το μοιραστεί μαζί μας...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν και εχει καιρο που σταματησε η συζητηση σας, ας ελπισω οτι θα παρω απαντηση!

 

Ενδιαφερομαι και εγω για σχολη θεατρου και οσο μπορω το ψαχνω και μαζευω γνωμες μεχρι να καταληξω που θελω να παω (ειτε ιδιωτικη ειτε κρατικο ή εθνικο). Εχω δει οτι υπαρχουν πολλες ιδιωτικες και κυριως Αθηνα. Αλλα για το κρατικο ή το εθνικο αν θελει καποιος να δωσει που μπορει να κανει προετοιμασια; γνωριζεται καποια σχολη που να εχει καποιο τετοιο τμημα; απ' οσο εχω δει υπαρχουν θερινα τμηματα, αλλα ποσο καλη προετοιμασια να κανεις σε ενα καλοκαιρι; υποτιθεται οτι πρεπει να τραγουδησεις.. και αν καποιος δεν εχει κανει ποτε στη ζωη του τραγουδι; :wacko:

 

Στο τραγούδι χρειάζεται να μπορείς να "πατάς" στις νότες και να μη "χάνεσαι". Επιλέγεις το τραγούδι που θέλεις και το μαθαίνεις καλά. Εξάσκηση θέλει. Βέβαια, δε θέλω να το παίξω ειδικός, αφού και εγώ ανίδεος είμαι από μουσική και θέλω να δώσω στο Εθνικό το Σεπτέμβρη! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τραγούδι χρειάζεται να μπορείς να "πατάς" στις νότες και να μη "χάνεσαι". Επιλέγεις το τραγούδι που θέλεις και το μαθαίνεις καλά. Εξάσκηση θέλει. Βέβαια, δε θέλω να το παίξω ειδικός, αφού και εγώ ανίδεος είμαι από μουσική και θέλω να δώσω στο Εθνικό το Σεπτέμβρη! :-)

 

ευχαριστω για την απαντηση! εσυ κανεις καπου εξασκηση γι αυτα που ζητανε στις εξετασεις ή προσπαθεις μονος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση! εσυ κανεις καπου εξασκηση γι αυτα που ζητανε στις εξετασεις ή προσπαθεις μονος σου;

Οχι, δεν πηγαινω καπου, μονος μου κάνω εξάσκηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απέφυγε πολιτικά τραγούδια και πολύ θεατρικά τραγούδια (πχ Ανθρωπάκος).

Κάποια τραγούδια που λένε συνήθως είναι: Αυτή η νύχτα μένει, Θεός αν είναι (θα το απέφευγα, προσωπικά), Αύγουστος, Ένα χειμωνιάτικο πρωί, Δεν έκανα ταξίδια μακρινά, Τυφλές ελπίδες κα. 
Δεν τους νοιάζει να είσαι ωραία φωνή, όσο το να ερμηνεύεις σωστά.
Να είσαι προετοιμασμένος/η να τραγουδάνε παράλληλα, να τρώνε, να μιλάνε, να κοροϊδεύουν... 

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απέφυγε πολιτικά τραγούδια και πολύ θεατρικά τραγούδια (πχ Ανθρωπάκος).

Κάποια τραγούδια που λένε συνήθως είναι: Αυτή η νύχτα μένει, Θεός αν είναι (θα το απέφευγα, προσωπικά), Αύγουστος, Ένα χειμωνιάτικο πρωί, Δεν έκανα ταξίδια μακρινά, Τυφλές ελπίδες κα. 

Δεν τους νοιάζει να είσαι ωραία φωνή, όσο το να ερμηνεύεις σωστά.

Να είσαι προετοιμασμένος/η να τραγουδάνε παράλληλα, να τρώνε, να μιλάνε, να κοροϊδεύουν... 

 

Καλή επιτυχία.

Δηλωνεις απο πριν ποιο τραγουδι θα πεις, ή εκείνη τη στιγμη τους λες ποιο αποφάσισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εκείνη την ώρα σε ρωτάνε τι έχεις ετοιμάσει και λες πχ: Από μονόλογο έχω ετοιμάσει Ηλέκτρα του Σοφοκλή σε μετάφραση Γιώργου Χειμωνά, ποίημα Γιατί μ'αγάπησες της Μαρίας Πολυδούρη και τραγούδι 'Ενα μαχαίρι του Νίκου Καββαδία που έχει γράψει τη μουσική ο Θάνος Μικρούτσικος (ναι, ναι τα λες έτσι αναλυτικά. Αν δεν τα πεις από μόνος σου, κατά 99% θα σε ρωτήσουν! κι εκεί σίγουρα από το άγχος θα κολλήσεις). 

Πολλές φορές ζητάνε και 2ο και τρίτο μονόλογο/τραγούδι/ποίημα..........

Επίσης: για κανένα λόγο μην πάτε με ξένο τραγούδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εκείνη την ώρα σε ρωτάνε τι έχεις ετοιμάσει και λες πχ: Από μονόλογο έχω ετοιμάσει Ηλέκτρα του Σοφοκλή σε μετάφραση Γιώργου Χειμωνά, ποίημα Γιατί μ'αγάπησες της Μαρίας Πολυδούρη και τραγούδι 'Ενα μαχαίρι του Νίκου Καββαδία που έχει γράψει τη μουσική ο Θάνος Μικρούτσικος (ναι, ναι τα λες έτσι αναλυτικά. Αν δεν τα πεις από μόνος σου, κατά 99% θα σε ρωτήσουν! κι εκεί σίγουρα από το άγχος θα κολλήσεις). 

 

Πολλές φορές ζητάνε και 2ο και τρίτο μονόλογο/τραγούδι/ποίημα..........

 

Επίσης: για κανένα λόγο μην πάτε με ξένο τραγούδι. 

 

Pintsie ευχαριστω πολυ που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου μαζι μας! Μεσα στις πολλες αποριες που εχω, η μια ειναι για τον χωρο που διεξαγονται οι εξετασεις... ειναι σε καποιο θεατρακι (που ο εξεταζομενος ειναι στη σκηνη και η κριτικη επιτροπη στα καθισματα) ή ειναι μια απλη αιθουσα;   και στην ωρα της εξετασης εισαι εσυ και η επιτροπη ή και αλλοι (οι υπολοιποι διαγωνιζομενοι ας πουμε);

 

Επισης, για το Κρατικο, πρωτα δινεις προκριματικες εξετασεις (2 θεατρικους μονολογους, 1 ποιημα) και εαν περασεις δινεις εισαγωγικες εξετασεις. Ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνε κάτι χρόνια που έδωσα εξετάσεις σε υπουργείο/εθνικό/κρατικό. Τα θέατρα που είχα δώσει εγώ, έκλεισαν. Οπότε δεν γνωρίζω πώς είναι η διαδικασία πλέον. 
Τότε που έδωσα εγώ, ήσουν στο θέατρο, πίσω από τη σκηνή και κάθονται διασκορπισμένοι στα καθίσματα οι εξεταστές. Σε φωνάζουν, μπαίνεις, μιλάς πρώτος, (πρέπει να είσαι ετοιμόλογος γιατί κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να σε μπλοκάρουν) και ξεκινάς με ό,τι θες συνήθως. 
Αν θυμάμαι καλά, εθνικό/κρατικό δίνεις πρώτα μονολόγους και ποίημα και ξαναπάς για μονόλογο, αυτοσχεδιασμό και τραγούδι. Και την τρίτη φορά που πας, δίνεις γραπτές εξετάσεις. 
Στο εθνικό εμένα μου έβαλαν και αυτοσχεδιασμό στην πρώτη μέρα. 

 

Μόνο εσύ και η επιτροπή είσαι. Αλλά σε ακούνε όλοι. Μπαίνεις σε ομάδα των 5 και οι υπόλοιποι κάθονται στην κουίντα και περιμένουν τη σειρά τους. 

 

Γενικά, μην δίνετε τόση βάση στις εξετάσεις του υπουργείου. Δεν χρειάζεστε πουθενά το χαρτί. Εκτός κι αν θέλετε να διδάξετε. Που αμφιβάλλω να είναι αυτός ο σκοπός όποιου θέλει να γίνει ηθοποιός... Και εθνικό/κρατικό μην νιώσετε κάπως αν δεν μπείτε... Έχω γνωστό που μπήκε με μέσο. Έχω και γνωστό που χωρίς προετοιμασία έδωσε και πέρασε χωρίς μέσο χωρίς τίποτα. Δίνουν πάνω από 2000 άτομα κάθε χρόνο και μπαίνουν 8 (+2 Κύπριοι ή 10+2Κύπριοι, δεν θυμάμαι ακριβώς) οπότε μην σας φανεί κάπως αν δεν περάσετε. 

Και οι ιδιωτικές σχολές καλές είναι :) 


Τι μονολόγους θα δώσετε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνε κάτι χρόνια που έδωσα εξετάσεις σε υπουργείο/εθνικό/κρατικό. Τα θέατρα που είχα δώσει εγώ, έκλεισαν. Οπότε δεν γνωρίζω πώς είναι η διαδικασία πλέον. 

Τότε που έδωσα εγώ, ήσουν στο θέατρο, πίσω από τη σκηνή και κάθονται διασκορπισμένοι στα καθίσματα οι εξεταστές. Σε φωνάζουν, μπαίνεις, μιλάς πρώτος, (πρέπει να είσαι ετοιμόλογος γιατί κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να σε μπλοκάρουν) και ξεκινάς με ό,τι θες συνήθως. 

Αν θυμάμαι καλά, εθνικό/κρατικό δίνεις πρώτα μονολόγους και ποίημα και ξαναπάς για μονόλογο, αυτοσχεδιασμό και τραγούδι. Και την τρίτη φορά που πας, δίνεις γραπτές εξετάσεις. 

Στο εθνικό εμένα μου έβαλαν και αυτοσχεδιασμό στην πρώτη μέρα. 

 

Μόνο εσύ και η επιτροπή είσαι. Αλλά σε ακούνε όλοι. Μπαίνεις σε ομάδα των 5 και οι υπόλοιποι κάθονται στην κουίντα και περιμένουν τη σειρά τους. 

 

Γενικά, μην δίνετε τόση βάση στις εξετάσεις του υπουργείου. Δεν χρειάζεστε πουθενά το χαρτί. Εκτός κι αν θέλετε να διδάξετε. Που αμφιβάλλω να είναι αυτός ο σκοπός όποιου θέλει να γίνει ηθοποιός... Και εθνικό/κρατικό μην νιώσετε κάπως αν δεν μπείτε... Έχω γνωστό που μπήκε με μέσο. Έχω και γνωστό που χωρίς προετοιμασία έδωσε και πέρασε χωρίς μέσο χωρίς τίποτα. Δίνουν πάνω από 2000 άτομα κάθε χρόνο και μπαίνουν 8 (+2 Κύπριοι ή 10+2Κύπριοι, δεν θυμάμαι ακριβώς) οπότε μην σας φανεί κάπως αν δεν περάσετε. 

Και οι ιδιωτικές σχολές καλές είναι :) 

Τι μονολόγους θα δώσετε; :)

Όντως, ευχαριστούμε πολυ για τη βοήθεια :-)

 

Εμένα περισσότερο με αγχώνει το ποίημα και το πώς θα το αποδώσω επι σκηνής. Φοβάμαι μην καταλήξω να ερμηνεύω μονόλογο :P Ελπίζω τουλάχιστον να βρω γρήγορα την τεχνική που χρειάζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ποίημα μονόλογος είναι... έτσι πρέπει να το ερμηνεύσεις. (χωρίς κίνηση όμως :P
Προσπάθησε να δώσεις νόημα σε κάθε λέξη που λες. 

Πες όμως και με τι κομμάτια θα πας να θυμηθώ τις παλιές καλές εποχές! 
Αν θυμάμαι καλά, σε εξετάσεις έχω δώσει:  Άλμα (καλοκαίρι και καταχνιά-Τennessee Williams), Ηλέκτρα, Πουκ από Όνειρο θερινής νυκτός του Σέξπηρ (μιλάμε για ΤΗΝ αποτυχία!), ποίημα της Δημουλά "Σας άφησα μήνυμα", και τραγούδι "Μη με ρωτάς" του Λοΐζου και "Αυτή η νύχτα μένει" (Αυτό το τραγουδάω και σε ακροάσεις όταν χρειάζεται). 

Γενικά για να ξέρεις, καλό είναι να έχεις ετοιμάσει πάνω από 2 μονολόγους που να διαφέρουν μεταξύ τους αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης: για κανένα λόγο μην πάτε με ξένο τραγούδι. </p>

 

Yep. Έλεγα κάτι φεγγάρια να δοκιμάσω αλλά δεν φτάνει που από τραγούδι είμαι σαν το χαμένο παιδί του κακοφωνιξ μου είπαν ότι μόνο ελληνικά παίζουν...απογοήτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep. Έλεγα κάτι φεγγάρια να δοκιμάσω αλλά δεν φτάνει που από τραγούδι είμαι σαν το χαμένο παιδί του κακοφωνιξ μου είπαν ότι μόνο ελληνικά παίζουν...απογοήτευση.

Γιατί απογοήτευση; 

 

 

Πάντως έχει τύχει στο Υπουργείο πριν από εμένα ήταν μία κοπελίτσα και άρχισε να τραγουδάει ένα ξένο τραγούδι από μιούζικαλ. κι άρχισαν να γελάνε. (μιλάμε για τόσο μαλ**ες!). Η κοπέλα είχε απίστευτη σταθερή και ωραία φωνή εν τω μεταξύ. Όταν τέλειωσε, μετά από 2 λεπτά σιωπής των εξεταστών της λένε "γιατί το τραγούδησες αυτό; δεν μιλάς ελληνικά;" και την βάλαν να τραγουδήσει ένα δημοτικό (μήλο μου κόκκινο).......... 

Η κοπέλα έφυγε με δάκρυα φυσικά μετά. :/ 

 

 

Α! κάτι ακόμα! όταν τελειώνεις αυτά που δίνεις, δεν φεύγεις! Φεύγεις μετά μαζί με όλους τους άλλους. Το κάνουν να ξαναφωνάζουν ξαφνικά το όνομά σου πάλι και να σου λένε κάνε μας έναν ακόμα αυτοσχεδιασμό κτλ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...