Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για δραματικές σχολές; Κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλα απ'έξω, εννοείται! και το μονόλογο που σου δίνουν για τον αυτοσχεδιασμό, απ'έξω τον μαθαίνεις μέχρι να ξαναμπείς. σε 5 λεπτά δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια, γεια σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω στις εξετάσεις του Εθνικού (μιας και φέτος είναι η τελευταία μου χρονιά) και ύστερα στο ΥΠ.ΠΟ. κι από κει και πέρα βλέπουμε. Δεδομένου ότι δεν έχω ξαναμπει σε αυτή τη διαδικασία και έχω πραγματικά χαωθεί, έχετε να μου προτείνετε κάπου να ξεκινήσω;

Επίσης, ψάχνω μονόλογο από αρχαίο και μου φαίνονται όλα απλησίαστα (με την έννοια ότι οι τραγικές ηρωίδες είναι πολύ δυσκολο να αποδοθούν και δεν μπορω να δω τον εαυτό μου σε κάποια από αυτές). Ο,τι βοήθεια, πολύτιμη! Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ηλέκτρα είναι μια καλή αρχή... 
σελ.13 
http://www.24grammata.com/wp-content/uploads/2011/01/Sofoklis-Monologoi-Gynekon.pdf

 

Εάν δεν θέλουν αρχαίο δράμα και θέλουν απλά κλασσικό κομμάτι (που αν θυμάμαι καλά, απλά κλασσικό θέλουν) κοίταξε για Σέξπηρ. Είναι πιο "βατοί" μονόλογοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ πέρασα από τη σχολή Τράγ...(ο  νοών  νοείτο), απογοητεύθηκα οικτρά.Δεν ξέρω αν φταίει, πως η σχολή πέρασε στα χέρια της δεύτερης γενιάς ,πάντως δουλειά δε γίνεται.Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, αλλά αν θέλετε να τελειώσετε μια σχολή ξεκούραστα χωρίς να κοπιάσετε ιδιαίτερα και να πατάτε στη χάση και στην φέξη   και να μην σας κόβουν ,ούτε στις απουσίες,ούτε στα μαθήματα ,ακόμα κι αν παρουσιαστήκατε στις εξετάσεις και δεν τα πήγατε καλά,τότε αυτή η σχολή είναι η ιδανική επιλογή.Έτσι όμως δεν πας μπροστά και παρασέρνεις με το να λείπεις από τις πρόβες κι όσους δουλεύουν.Όχι πως όλοι οι καθηγητές δε δουλεύουν σωστά, αλλά όταν οι οδηγίες δίνονται ανωθεν,,πρέπει να ακολουθηθεί  μια χαλαρή τακτική.Ξέρει κάποιος για τη δραματική σχολή του ωδείου Αθηνών;γίνεται δουλειά;υπάρχει  μια αυστηροτητα στην απόδοση;Ειδα ,πως είναι απαραίτητο στο ωδειο Αθηνών να έχεις περάσει στο Υπουργείο.Ισχύει αυτό;πολλές δραματικές σχολες το  δηλώνουν , αλλά στην πράξη δεν ισχύει.Είναι κάποιος ευχαριστημένος από τη δραματική σχολή ,που πρόσφατα τέλειωσε;για να ρωτήσω, αν κάποιους τους βοήθησε η σχολή μετά την ολοκλήρωση των σπουδών, μάλλον θα το θεωρήσετε αστειότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, όπως έχω αναφέρει ξανά, πιο πολλά έμαθα στα σεμινάρια που έκανα μετά τη δραματική σχολή (ή κατά τη διάρκεια) παρά μέσα στη δραματική σχολή. Ίσως και γιατί εκεί είσαι ανάμεσα σε άλλους 5 κι όχι ανάμεσα σε άλλους 30, ίσως γιατί πας για κάτι συγκεκριμένο, δεν ξέρω, πάντως έμαθα περισσότερα εκεί από ότι στη σχολή. 
Γενικά, μην επαναπαυτείς στη σχολή. Το ότι τελείωσες μία σχολή νομίζω πως μόνο "πώς να απομνημονεύεις τα λόγια σου" έχεις μάθει. Δεν σου έχουν μάθει πώς να δουλεύεις, πώς να περνάς από ακροάσεις ή κάτι ουσιαστικό. Ίσως σου έχουν μάθει και πώς να κάνεις τέχνη μέχρι ένα σημείο. Πάντως δεν σου έχουν μάθει να πουλάς. Και στην Ελλάδα, μόνο αυτό πρέπει να κάνεις. Να πουλάς. Θα πας σε ένα γύρισμα και πρέπει να πουλήσεις τον εαυτό σου ακόμα και στον τελευταίο φροντιστή για να μπορέσεις να "κλείσεις" αργότερα μια δουλειά ξανά με τα ίδια άτομα ή για να σε συστήσουν σε κάποιον άλλο. 
Σε όποια σχολή και να πας, είναι στο δικό σου χέρι να μάθεις ή όχι κάτι. Το καλό με τις ιδιωτικές σχολές είναι ότι μπορείς να πεις εσύ σε ποιους καθηγητές θες να πας. λεφτά τους δίνεις, θα σε βάλουν όπου σε βολεύει! Ειδικά τώρα που κυνηγάνε πώς και πώς άτομα! Και προς Θεού, μην περιμένετε να ζήσετε από αυτό. Εκτός κι αν έχετε πολλούς γνωστούς και δικό σας θέατρο! :P 

Το καλό με το να περάσεις Υπουργείο είναι ότι μπορείς να δουλέψεις μετά παντού. Οπότε και σε ακροάσεις να μην περνάς κάθε 3 μήνες, μπορείς να κάνεις κάτι πάνω σε αυτό. Να διδάξεις σε σχολεία, δημοτικά κέντρα κτλ. Εάν επέλεγα να αρχίσω από την αρχή ξανά, θα πήγαινα πρώτα υπουργείο και θα έμπαινα αργότερα σε σχολή (στην πιο φτηνή!!!) αλλά καθαρά και μόνο για το χαρτί. Σε αυτό το "επάγγελμα" (εδώ γελάμε!) πρέπει μόνος σου να εξελιχθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Μπορεις να πας πρωτα σε ιδιωτικη σχολη και μετα να δωσεις ΥΠΠΟ;      και για να κανεις μεταπτυχιακο εξω ή για να δωσεις ας πουμε για κατατακτηριες για Θεατρικων σπουδων ή κινηματογραφου του τμηματος καλων τεχνων πρεπει να εχεις περασει υπουργειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κατατακτήριας/μεταπτυχιακό θέλει υπουργείο. 
Γενικά, για όλα θέλει υπουργείο πέρα από το να δουλέψεις ως ηθοποιός. 

Αν μπεις σε ιδιωτική και δεν πέρασες υπουργείο, ξαναδίνεις τον επόμενο χρόνο, και αν περάσεις, διακόπτεις για 1 χρόνο (ή 2 ή 3 ή 4! ανάλογα πόσες φορές έδωσες και πότε πέρασες) και συνεχίζεις μετά. 
Ουσιαστικά, το Υπουργείο σου δίνει 3 χρόνια να τελειώσεις μια σχολή από τη στιγμή που περνάς!
Εσύ δεν μπορείς να κάνεις ούτε παραπάνω χρόνια ούτε λιγότερα. Στο τρίτο έτος, ξαναδίνεις εξετάσεις στο υπουργείο. (έρχεται επιτροπή από το υπουργείο και βλέπει την τελική παράσταση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ πέρασα από τη σχολή Τράγ...(ο  νοών  νοείτο), απογοητεύθηκα οικτρά.Δεν ξέρω αν φταίει, πως η σχολή πέρασε στα χέρια της δεύτερης γενιάς ,πάντως δουλειά δε γίνεται.Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, αλλά αν θέλετε να τελειώσετε μια σχολή ξεκούραστα χωρίς να κοπιάσετε ιδιαίτερα και να πατάτε στη χάση και στην φέξη   και να μην σας κόβουν ,ούτε στις απουσίες,ούτε στα μαθήματα ,ακόμα κι αν παρουσιαστήκατε στις εξετάσεις και δεν τα πήγατε καλά,τότε αυτή η σχολή είναι η ιδανική επιλογή.Έτσι όμως δεν πας μπροστά και παρασέρνεις με το να λείπεις από τις πρόβες κι όσους δουλεύουν.Όχι πως όλοι οι καθηγητές δε δουλεύουν σωστά, αλλά όταν οι οδηγίες δίνονται ανωθεν,,πρέπει να ακολουθηθεί  μια χαλαρή τακτική.Ξέρει κάποιος για τη δραματική σχολή του ωδείου Αθηνών;γίνεται δουλειά;υπάρχει  μια αυστηροτητα στην απόδοση;Ειδα ,πως είναι απαραίτητο στο ωδειο Αθηνών να έχεις περάσει στο Υπουργείο.Ισχύει αυτό;πολλές δραματικές σχολες το  δηλώνουν , αλλά στην πράξη δεν ισχύει.Είναι κάποιος ευχαριστημένος από τη δραματική σχολή ,που πρόσφατα τέλειωσε;για να ρωτήσω, αν κάποιους τους βοήθησε η σχολή μετά την ολοκλήρωση των σπουδών, μάλλον θα το θεωρήσετε αστειότητα

Eχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τη σχολή του ωδείου. Αν και δεν ήταν πάντα καλά, τα τελευταία 2-3 χρόνια όμως είναι η καλύτερη μετά το εθνικό. Ναι, είναι απαραίτητο να έχεις περάσει υπουργείο -οι εξετάσεις του ωδείου γίνονται μόλις ανακοινωθούν οι επιτυχόντες του Υπ.Πο. Οι πρόβες είναι καθημερινές 12ωρες 10.00-22.00. Ρίξε και μια ματιά στο σάιτ για να δεις δίδακτρα και καθηγητές ;)

Επίσης, ρίξτε καμιά πρόταση για σύγχρονο μονόλογο. Δεν ξέρω από πού να αρχίσω :lol: :lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος κάτι για την Αθηναϊκη Σκηνή;Μου άρεσε όσα είδα,αλλά δεν μου άρεσε ,όταν μου είπαν στο τηλεφωνο ,πως το μαθημα  υποκριτικης εχει 24 ατομα!!κι οταν απάντησα ,πως δεν επαρκει ο χρόνος ενός μαθήματος ,για  να δοκιμαστουν  όλοι ,μου είπαν πως κάθε δεύτερο μάθημα (κι αν...λεω εγω)εξετάζεται κάποιος.Εσείς τι λέτε;θα μου πείτε ,όταν επί  6 εβδομάδες είχα κείμενο με αλλο άτομο στην σχολή Τράγκα κι αυτό το άτομο  δεν πάταγε στη σχολή και είχα παρακαλέσει την 5 εβδομαδα που με ειχε στην ακρη, χωρίς νακάνω κάτι ο καθηγητής να δώσει 2  μονολόγους να μπορέσω κι εγώ να δουλέψω κι η απάντηση ήταν αρνητική,τότε τι να πει  κάποιος;κι αυτό το ατομο έδωσε μαζί μου εξετασεις, διαβάζοντας τα λόγια.Είναι αυτονόητο ,πως πέρασε και το άλλο άτομο!το κακό είναι ,πως εγώ διδάχθηκα κι από αυτόν κι από  αλλους καθηγητές το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ και τώρα  ψάχνω σχολή για να ξεκινήσω από το μηδέν ,γιατί θεωρώ πως έχασα τσάμπα χρόνο και κυρίως χρήματα.Και δεν φθανει αυτό, αλλά ο  νέος διευθυντής που ανέλαβε εδώ και 2 χρόνια, προσβάλλει πολύ χοντρά και μιλά υπερβολικά υποτιμητικά.Υπάρχουν κι  άλλα άτομα που έχουν εγκαταλείψει τη σχολή καί λόγω  του ότι, δε μάθαιναν καί λόγω συμπεριφορας.Τρέχτε χιλιόμετρα μακριά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στα πρώτα έτη γύρω στους 20-25 παίρνουν όλες οι σχολές. Οντως είναι πολλοί, αλλά μετά λιγοστεύουν. 

Τώρα για καλές σχολές, πλην Εθνικού και Ωδείου είναι η Δήλος -της Δ. Χατούπη. Γύρω στα 320 ευρώ το μήνα είναι και θεωρείται η αμέσως καλύτερη από τις 2 που ανέφερα. Μετά από τη Δήλο είναι η σχολή της Ν. Καρρά- η Αρχή. 350 ευρώ ο μήνας. Αν τώρα ψάχνεις για κάτι πιο οικονομικό υπάρχει και η σχολή της Αγ. Βαρβάρας που είναι ημιδημόσια και έχει χαμηλά δίδακτρα (150ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολή της Αγίας Βαρβάρας έχει απαραίτητο  όρο να περάσεις στο Υπουργείο.Κι επειδή είναι ημιδημόσια ,το καλοκαίρι μου είχαν πει ,παιρνουν την άδειά τους και φεύγουν,οπότε μην περιμένεις προετοιμασία για το Υπουργείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, μπορείς να περάσεις χωρίς να έχεις δώσει Υπουργείο. Επίσης, δε μίλησα για προετοιμασία, μόνο για δίδακτρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περυσι μου ειπαν,πως δεν μπορουν να με παρουν ,γιατι δεν ειχα περάσει στο Υπουργειο.Πριν όμως βγουν τα αποτελέσματα του Υπουργείου, έμαθα ,πως είχαν κλεισει οι θεσεις και δεν δεχονταν αλλους!!!Συμπέρασμα:αφου είναι ημιδημοσια,πήραν τους δικους τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koϊτα, δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Φίλη μου έδωσε -χωρίς να έχει κάποιον δικό της μέσα στη σχολή, ούτε είχε περάσει Υπουργείο, κι όμως την πήραν. Η Σχολή ξεκινάει πριν βγουν τα αποτελέσματα του Υπ.Πο.-νομίζω αρχές Οκτώβρη. Μέσα με τέλη Σεπτέμβρη διενεργούνται οι εξετάσεις εισαγωγής κι αυτό -όποιος τους κάνει, περνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...