Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για δραματικές σχολές; Κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κάποιος κάτι για την Αθηναϊκη Σκηνή;Μου άρεσε όσα είδα,αλλά δεν μου άρεσε ,όταν μου είπαν στο τηλεφωνο ,πως το μαθημα  υποκριτικης εχει 24 ατομα!!κι οταν απάντησα ,πως δεν επαρκει ο χρόνος ενός μαθήματος ,για  να δοκιμαστουν  όλοι ,μου είπαν πως κάθε δεύτερο μάθημα (κι αν...λεω εγω)εξετάζεται κάποιος.Εσείς τι λέτε;θα μου πείτε ,όταν επί  6 εβδομάδες είχα κείμενο με αλλο άτομο στην σχολή Τράγκα κι αυτό το άτομο  δεν πάταγε στη σχολή και είχα παρακαλέσει την 5 εβδομαδα που με ειχε στην ακρη, χωρίς νακάνω κάτι ο καθηγητής να δώσει 2  μονολόγους να μπορέσω κι εγώ να δουλέψω κι η απάντηση ήταν αρνητική,τότε τι να πει  κάποιος;κι αυτό το ατομο έδωσε μαζί μου εξετασεις, διαβάζοντας τα λόγια.Είναι αυτονόητο ,πως πέρασε και το άλλο άτομο!το κακό είναι ,πως εγώ διδάχθηκα κι από αυτόν κι από  αλλους καθηγητές το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ και τώρα  ψάχνω σχολή για να ξεκινήσω από το μηδέν ,γιατί θεωρώ πως έχασα τσάμπα χρόνο και κυρίως χρήματα.Και δεν φθανει αυτό, αλλά ο  νέος διευθυντής που ανέλαβε εδώ και 2 χρόνια, προσβάλλει πολύ χοντρά και μιλά υπερβολικά υποτιμητικά.Υπάρχουν κι  άλλα άτομα που έχουν εγκαταλείψει τη σχολή καί λόγω  του ότι, δε μάθαιναν καί λόγω συμπεριφορας.Τρέχτε χιλιόμετρα μακριά!!!

 

Καλησπερα, και εμενα μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα η Αθηναικη σκηνη. Γνωριζεις αν δινεις εισαγωγικες εξετασεις για να μπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει όμως κάποιος/α που σπουδάζει,ή τέλειωσε την Αθηναϊκή σκηνή και θέλει να μοιραστεί τις εμπειρίες του (καλές και κακές) για τη σχολή αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους... 

Βλέποντας τα μηνύματα και την αγωνία των παιδιών που θέλουν τώρα να ξεκινήσουν να φοιτούν σε μία δραματική σχολή και ψάχνουν να κάνουν προετοιμασία με ώθησε στο να απαντήσω .

Εκτός από τις δύο κρατικές σχολές (Εθνικό/Κρατικό) που είναι αρκετά δύσκολο να μπει κάποιος υπάρχουν και κάποιες καλές ιδιωτικές σχολές που προσφέρουν ένα καλό πρόγραμμα όπως είναι η δήλος, η βεάκη και η αρχή. Τώρα όσον αφορά την προετοιμασία αυτό είναι ένα θέμα που θέλει αρκετό ψάξιμο. Για μένα η καλύτερη επιλογή είναι τα ιδιαίτερα τα οποία δυστυχώς όμως κοστίζουν. Η γνώμη μου είναι να το πάτε διαισθητικά. Σκεφτείτε κάποιους ηθοποιούς ή σκηνοθέτες που εκτιμάτε από την δουλειά τους στο θέατρο και απευθυνθείτε τους άμεσα είτε μέσω facebook είτε πηγαίνοντας να τους δείτε στο θέατρο μετά την παράσταση και να τους πείτε αν μπορούν να σας κάνουν μαθήματα. Εγώ αυτό είχα κάνει όταν έδινα και πέρασα και υπουργείο και στην δεύτερη φάση του εθνικού. Δυστυχώς όμως όχι και στις τελικές. Όσο για το υπουργείο αν και δεν είναι απαραίτητο για να βρει κανείς δουλειά σαν ηθοποιός καλό είναι να περάσετε στις εξετάσεις του και αν έχετε ένα κρατικό πτυχίο διότι μπορεί να το χρησιμοποιήσετε μελλοντικά αλλού όπως για θεατρικό παιχνίδι ή διδασκαλία. Και πιστέψτε με καλύτερα να ασχολείσαι σε κάτι παρεμφερές με το θέατρο παρά σε μία εντελώς άλλη δουλειά.Για όποια άλλη απορία εδώ είμαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whitesoul, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! 

Μιας και έχεις εμπειρία και μπορείς να βοηθήσεις, ήθελα να σε ρωτήσω τι ψάχνουν στο Υπουργείο. Εχω ακούσει ότι κόβουν χωρίς λόγο και αναρωτιέμαι τι παίζει...

Δυστυχώς, οι σχολές που αναφέρεις, αν και είναι πολύ καλές (ειδικά για την αρχή τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση) είναι πολύ ακριβές και διερωτώμαι αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική. Επίσης, θεωρείς ότι βγάζοντας κάποιος μια σχολή όχι τόσο καλή, έχει πιθανότητες να τα βγάλει πέρα ή χρειάζεται συνεχής επιμόρφωση μέσω σεμιναρίων που διοργανώνουν σχολές κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα γενικά, και όχι μόνο σε αυτό το χώρο,

οι περισσότεροι «δάσκαλοι» των τεχνών, θέλουν να προωθήσουν τα δικά τους τέκνα και κάνουν ότι μπορούν γι αυτό.

Επίσης όλες οι αποφάσεις κρατικών οργάνων, όχι μόνο στο χώρο του πολιτισμού, έχουν και μια πολιτική χροιά.

Αλλά το να κόψεις ένα πηγαίο ταλέντο δεν είναι ούτε έξυπνο ούτε και πάντα εύκολο.

 

Εκτός από τις δύο κρατικές σχολές (κυρίως του Εθνικού), καμία ιδιωτική δεν είναι παραπάνω από καλή ή σχετικά καλή,

γιατί καμία δεν βγάζει ηθοποιούς που μπορούν να αποδώσουν σε όλα τα είδη του Θεάτρου

και στον κινηματογράφο ή την τηλεόραση.

Και αυτές είναι το πολύ 3-4 σχολές.

Στις υπόλοιπες θα μάθεις λίγα ή άχρηστα πράγματα και αν μάθεις, είναι κορώνα-γράμματα…

 

Η συνεχής επιμόρφωση είναι απαραίτητη για όλους.

Αλλά η συμμετοχή σε σεμινάρια κρίνεται από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο,

στο βαθμό που γνωρίζει τις αδυναμίες ή ελλείψεις του.

Έχει θετικά αποτελέσματα, όταν ο «δάσκαλος» δεν είναι μόνο καταρτισμένος ή προβεβλημένος επαγγελματίας,

αλλά έχει την ικανότητα να μεταδίδει γνώσεις και συγχρόνως να εμπνέει τους συμμετέχοντες σε αυτά.

Και τέτοιοι είναι ελάχιστοι.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Δυστυχώς στο υπουργείο μπορεί κάποιος να κοπεί χωρίς ποτέ να καταλάβει τι πήγε στραβά. Να προσπαθήσεις στις εξετάσεις όποιας σχολής να δείξεις ότι είσαι διαθέσιμος και να λειτουργείς χωρίς να σκέφτεσαι πολύ αυτά που σου βάζουν στον αυτοσχεδιασμό. οι άνθρωποι των επιτροπών θέλουν να δουν παιδιά που καίγονται γι αυτό και που είναι άγραφα χαρτιά που μπορούν να καλλιεργηθούν. Τα σεμινάρια που με ρωτάς φυσικά και πρέπει να τα έχεις στο μυαλό σου και μετά την σχολή, διότι όπως ανέφεραν και πιο πάνω καμία σχολή στην Ελλάδα δεν θα σε βγάλει έτοιμο ηθοποιό σε όλα τα είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία μπορώ απλά να κάνω οντισιόν για να περάσω στο εθνικό θέατρο; (άλλο το αν με πάρουν απλά ρωτάω για το αν υπάρχει αυτή επιλογή )


Στο θέμα.

0 λεφτά κατακορεσμένος χώρος με 0 ζήτηση ουσιαστικά οπότε υποθέτω δεν έχεις στο μυαλό σου κάτι τύπο (να μπω στην τάδε σχολή μπας και με πάρουν σε κανένα μπουλούκι να βγάλω μεροκάματο) και θες απλά να εμβαθύνεις στην υποκριτική...

κατα μεγάλη ειρωνεία οι περισσότερες σχολές εδώ είμαι σίγουρος ότι ειναι μια υποκρισία για να μαζεύουν κάνα φράγκο (δεν έχω ασχοληθεί αλλά βλέποντας την ποιότητα των ηθοποιών που πέρασαν απο τέτοιες δεν νομίζω να γίνεται τίποτα το σοβαρό εκει)


Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μελετάς ρόλους και να συλλέγεις εμπειρίες διάλεξε για αρχή εναν ρόλο που να μπορεί να σταθεί στην σημερινή μας κοινωνία ψάξε πχ για κάποιο έργο που να έχει εναν μανάβη έναν άστεγο κάτι τέλος πάντων ότι σε συγκινήσει περισσότερο και ζήσε αυτή την ζωή

κάνε αυτό το πράμα σαν να ήσουν εσύ (αφού πρώτα μελετήσεις τον ρόλο και μπεις στην θέση του )


Δεν λέω να τον μιμηθείς δηλαδή να προσπαθείς να αναπαράξεις τις θεατρικές πράξεις του έργου απλά να τον αποικοδομήσεις σαν χαρακτήρα και να πάρεις τα βασικά στοιχεία που τον συνθέτουν (πχ φοβητσιάρης. φιλότιμος, τίμιος αλλά βλάκας) και να είσαι αυτό να πιάσεις δουλειά σε μανάβικο και να κάνεις αυτό το πράμα κάποιον μανάβη φοβητσιάρη φιλότιμο τίμιο αλλά βλάκα για 6 μήνες ας πούμε... και να μιλάς με τους άλλους μανάβιδες αλλά όχι σαν τον εαυτό σου αλλά σαν τον ήρωα -βαση των χαρακτηριστικών που αποδόμησες δηλαδή- να αλληλεπιδρας με τον κόσμο έτσι.. να κοιμάσαι έτσι και να ξυπνάς έτσι να κατουράς έτσι να τρως έτσι  γενικά να μην κάνεις ποτέ διάλυμα απο τον ρόλο  ή όταν αισθανθείς ότι πρέπει ότι έχεις τον ρόλο (γίνε συλλέκτης εμπειριών δηλαδή)  μετά δοκιμάζεις άλλο ρόλο.


σε 4 χρόνια θα γαμάς και θα δέρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδωσα στη Δήλος και δεν περασα.Περίπου περνούσε 1 στους 4-5.Ακριβα τα διδακτρα κι όμως συνωστισμός.Εδωσα ,αφου παρακολούθησα τα μαθήματα μιας εβδομάδας.Πχ από το ελάχιστο που είδα στη Δήλος δεν εχει καμιά απολύτως σχέση σε ποιότητα κι επίπεδο η Δήλος με την Τράγκα.Πηγα για την εμπειρια, ,γιατι τα διδακτρα ειναι ακριβα για εμενα.Θα  δώσω στην Αρχή επίσης για την εμπειρία -20ευρώ εξέταστρα ,όπως και στη Δήλος,- που άκουσα καλά λόγια,αλλά δεν νομίζω να μπορώ να παρακολουθήσω, ακόμα κι αν πέρναγα , λόγω διδάκτρων.Εχω μπερδευτεί με το Θεατρο των  Αλλαγών.Η καθε δραματικη σχολή τυπικα εχει 2 εξαμηνα με 12 διδακτικες ωρες καθε μαθημα, σε καθε εξαμηνο.Πως, ενώ το θεατρο των αλλαγων ,ενώ ξεκινα μονο λιγο  νωρίτερα από τις δραματικες σχολες φτανει να χωρα σε 2 εξάμηνα,δηλαδη τριμηνα ,3 τριμηνα;και με το  καλοκαιρινο τμημα 4 τριμηνα.Οι ώρες όμως μου βγαινουν λιγες.Σε μια δραματικη σχολή κανεις περιπου 15 διωρα την εβδομαδα σε ενα εξαμηνο , δηλαδη τριμηνο, επι 6 εξαμηνα 90 μαθηματα;και στο Θεατρο των αλλαγων αρκουν 60 μαθηματα ;εχω καταμπερδευτει.Παντως με τις προσφορες που κανουν στο Θεατρο των Αλλαγων, αν αντεχει η τσεπη σου να παρεις πολλα μαθηματα ,γινεται μια καλυτερη τιμη.Αλλα που να βρεις τα  λεφτα.Αυτο που δεν μου αρεσε ,ειναι, πως ελαχιστοι καθηγητες εχουν διαβαθμιση,δηλ Υποκριτικη 1,2,3....Κι όταν ρωτησα τη γραμματεα, τι γινεται, αν μετα από εναν χρονο θελω πχ να παρακολουθησω τον ιδιο καθηγητη υποκριτικης, θα κανω τα ιδια με την προηγουμενη χρονια;μου απαντησε ,πως σε καθε τμημα μπαινουν μαζι αρχαριοι και προχωρημενοι κι ο καθηγητης μοιραζει τον χρονο στους αρχαριους και στους προχωρημενους!Γινεται αυτό;και τι μαθημα μπορει να γινει ετσι;Καθε βοηθεια δεκτη, γιατι φτανει ο Οκτωβριος και δεν ξερω σε ποια σχολή να παω.Για τα δυσκολα οικονομικα μου κι επειδη ψαχνω και για δουλεια, καλη λυση λου φαινεται το Θεατρο των Αλλαγων,αλλα ειναι δραματικη σχολη που μαθαινεις;που εχει μια ενοτητα μαθηματων, οπως οι αλλες σχολες;γινεται μαθημα με τοσα ατομα διαφορετικου επιπεδου;αλλιως, καθε γνωμη σας δεκτή, εκτος από Εθνικο, Ωδειο Αθηνών,  Δηλος που δεν περασα και Τραγκα(ακόμα τρεχω μακρια) και Ιασμο και Πειραϊκο που δεν εχω ακουσει  καλα  λογια,πειτε μου γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, η Δήλος θεωρείται πολύ καλή σχολή. Λέγεται δηλαδή, ότι μετά το Εθνικό και το Ωδείο είναι η καλύτερη σε ποιότητα, γι αυτό και την προτιμούν πολλοί. Η αρχή είναι επίσης πολύ καλή σχολή (προσωπικά, την εκτιμώ πολύ, πιστεύω είναι η καλύτερη μετά το Εθνικό και το Ωδείο). Πολλοί δεν την προτιμούν λόγω ωραρίων (10-17,00) και λόγω "εσωστρέφειας". 

Αν πας σε δραματική, όχι στο Αλλαγών. Το Αλλαγών είναι καλό για κανα τρίμηνο, όχι για παραπάνω λόγω του ότι το τμήμα δεν είναι σταθερό, είναι ανομοιογενές και το δίωρο που γίνεται ουσιαστικά δεν είναι δίωρο αλλά πολύ λιγότερο λόγω του μεγάλου αριθμού ατόμων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά από όσο μπορώ να ξέρω, πέρα απο το Εθνικό και τη Δραματική του Ωδείου Αθηνών  που είναι εξαιρετικές σε επίπεδο σπουδών (και χωρίς δίδακτρα αλλά με αυστηρές εισαγωγικές), πολύ καλές σχολές είναι το Τέχνης και  η Δήλος. Απο εκεί και πέρα ο κάθε ένας/κάθε μια που ενδιαφέρεται οφείλει να κάνει μια βόλτα απο όλες τις σχολές, να μιλήσει, να μυρίσει και να αποφασίσει.

 

Για όσους ενδιαφέρονται για μαθήματα υποκριτικής (και όχι για πλήρη φοίτηση) υπάρχει αυτό το νέο σχετικά εργαστήρι που συστήνω ανεπιφύλακτα έστω και για δοκιμή. 

Λέγεται  " Ξεχασμένα Παπούτσια " είναι στη Πανόρμου και γίνεται καλή δουλειά.

 

http://ksexasmenapapoutsia.webnode.gr/

 

Link.png Site:

 

[new_link=https://www.facebook.com/ksexasmenapapoutsia][/new_link]

 

 


Γεια σας, ποια είναι η γνώμη σας για τη δραματική σχολή του θεάτρου τέχνης;

Δεν είναι μόνο η ιστορία αυτής της σχολής. Το βασικότερο είναι οτι την επιλέγουν άτομα συγκεκριμένης αισθητικής και αυτό είναι που της ανεβάζει το επίπεδο. Δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε, αλλά έχει στο τιμόνι της πια μια πολύ εμπνευσμένη και μέσα στην εποχή σκηνοθέτιδα (βλ. Μαρ. Κάλμπαρη). Να πας να δεις το "Θέλω μια Χώρα" στη Φρυνίχου.!

 

Link.png Site:

http://ksexasmenapapoutsia.webnode.gr/

https://www.facebook.com/ksexasmenapapoutsia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...