Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για δραματικές σχολές; Κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Είναι κανένας σπουδαστής στην "κεντρική σκηνή" της Ντενίση?

Μπορεί να μου δώσει πληροφορίες.

Ευχαριστώ.


 Pintsie είχες γράψει: "ΥΓ2: Ξέρω πολλά παιδιά από Τράγκα και είναι φανταστικοί ηθοποιοί που δεν το περίμενα. Αντίστοιχα και στη σχολή της Ντενίση. Εγώ δεν θα πήγαινα. Αλλά έχει να κάνει και με το ταλέντο του άλλου και το τι ζητάει"...

Δεν κατάλαβα τη σύνταξη. 

Δε θα πήγαινες στης Ντενίση ή αντίστοιχα καλούς ηθοποιούς έχει βγάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

 

Παρακολουθώ το θέμα αρκετές εβδομάδες τώρα και να ξέρετε με έχετε ήδη βοηθήσει πολύ με τις απαντήσεις σας!

Εγώ λοιπόν έδωσα φέτος εισαγωγικές εξετάσεις σε 5 δραματικές σχολές και είχα σκοπό να δώσω και στο Υπουργείο, αλλά λόγω εξεταστικής έχασα την προθεσμία των αιτήσεων (!) και δεν βρέθηκε ένας χριστιανός να μου πει ότι κλείνουν από 15/7. Τελοσπάντων, κακοτυχία. 

Έδωσα λοιπόν Εθνικό, Τέχνης, Αρμένη, Θεοδοσιάδη και Βεάκη. 
Προφανώς δεν πέρασα στο Εθνικό, πέρασα στην φάση της επανεξέτασης στο Τέχνης και ξέχασα τα λόγια μου στο νέο κειμενο που μας ζητήθηκε να παρουσιάσουμε και εχασα και την ψυχραιμια μου μετα απο αυτό το περιστατικο και δεν περασα. 

Πέρασα όμως στις άλλες τρεις σχολές (Αρμένη, Θεοδοσιάση και Βεάκη)
Γενικά επειδή τα χρήματα είναι πάρα πολλά σε κάθε μια από αυτές τις σχολές, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τα καταφέρω να φοιτήσω σε καμία από αυτές ετσι κι αλλιως. 

Θα ήθελα τη γνώμη και την πρόταση σας ως προς αυτό: 1) Αξίζει καποια απο αυτές τις σχολές ώστε να κινήσω τη διαδικασία της διακοπής φοίτησης για αυτό το ετος, να μαζεψω χρηματα δουλευοντας απο εδω και απο εκει και σεζον και να δώσω Υπουργειο και να παω να φοιτησω ή 2) να ξαναδώσω του χρόνου σε άλλες δραματικες? 

Επίσης να σας εξομολογηθω οτι οι γονεις μου ειναι παντελως αντιθετοι με αυτη την αποφαση και επιμενουν να κάνω μεταπτυχιακο σε αλλο αντικειμνο στο εξωτερικο,  αλλα δεν δίνουν ουτε δεκαρα για θεατρικες σπουδες στην Ελλαδα. Οπότε 3) Μήπως να αδράξω την ευκαιρία και να βγω στο εξωτερικο, αναζητώντας τη θεατρική μου τυχη και εκει?

Εσεις τι θα κάνατε? 

Οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχούμενη και σας ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

@Pintsie και όποιος άλλος γνωρίζει ας απαντήσει. Θα ήθελα προσωπική σας γνώμη για τις παρακάτω σχολές:

-Θέατρο Τέχνης Κάρολου Κουν (έχω ακούσει από πολλούς παλαιούς κυρίως ηθοποιούς ότι έχουν τελειώσει εκεί..ωστόσο δεν είδα να αναφέρεται καθόλου η σχολή)

-Πρόβα Μαίρης Ραζή (δεν ξέρω τίποτα γι'αυτή τη σχολή παρά μόνο την ιδιοκτήτριά της ως ηθοποιό)

-Τράγκα (Δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, ωστόσο έχει χαμηλά δίδακτρα εν συγκρίσει με Ίασμο π.χ.)

 

Δεύτερον, ακούω πως μετά το Εθνικό και ΚΘΒΕ, η καλύτερη δραματική σχολή είναι αυτή του Ωδείου. Είναι εύκολο να εισαχθεί κανείς εκεί; Επίσης, ποια θεωρείτε την καλύτερη ιδιωτική δραματική σχολή πέραν του Ωδείου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pintsie και όποιος άλλος γνωρίζει ας απαντήσει. Θα ήθελα προσωπική σας γνώμη για τις παρακάτω σχολές:

-Θέατρο Τέχνης Κάρολου Κουν (έχω ακούσει από πολλούς παλαιούς κυρίως ηθοποιούς ότι έχουν τελειώσει εκεί..ωστόσο δεν είδα να αναφέρεται καθόλου η σχολή)

-Πρόβα Μαίρης Ραζή (δεν ξέρω τίποτα γι'αυτή τη σχολή παρά μόνο την ιδιοκτήτριά της ως ηθοποιό)

-Τράγκα (Δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, ωστόσο έχει χαμηλά δίδακτρα εν συγκρίσει με Ίασμο π.χ.)

 

Δεύτερον, ακούω πως μετά το Εθνικό και ΚΘΒΕ, η καλύτερη δραματική σχολή είναι αυτή του Ωδείου. Είναι εύκολο να εισαχθεί κανείς εκεί; Επίσης, ποια θεωρείτε την καλύτερη ιδιωτική δραματική σχολή πέραν του Ωδείου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θέατρο Τέχνης, καλή σχολή στο παρελθόν, τα τελευταία χρόνια έχει περιέλθει στη μετριότητα.

Ραζή και Τράγκα, δεν έχω ακούσει καθόλου καλά λόγια. Ιασμος, επειδή αναφέρθηκε, πολύ ακριβή σχολή, συν του ότι δεν είναι τόσο καλή όσο ακούγεται.

 

Ωδείο... Αφού περάσεις τις εξετάσεις του Υπ.Πο. (απαραίτητη προϋπόθεση), μετά κάνεις αίτηση για εξετάσεις. Αν περάσεις στη δεύτερη φάση -δηλαδή στους 50, μετά γίνεται η τελική επιλογή (σαν το Εθνικό δηλαδή).

 

Πολύ καλές πέραν Ωδείου, η Δήλος και η Αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην με κραξετε ειμαι ασχετη στο θεμα αλλα γιατι ζητανε χαρτι για το επαγγελμα του ηθοποιου; Ενταξει σιγουρα σου μαθαινουν πραγματα αλλα δεν ειναι και να το εχεις απο μονος σου; Αμα πας σε μια οντισιον και εισαι καλος τι ρολο παιζει αν εχεις χαρτι ή οχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χεις όπως η Ντενίση, σώθηκες :Ρ

Κοίτα, σίγουρα παίζει ρόλο και το ταλέντο, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Θέλει πολλή δουλειά, και μέσα στη σχολή και μετά. Συνεχής προσπάθεια. Και να πας σε μια σχολή, ό,τι και να μάθεις, όσο καλός κι αν είσαι -αν δεν δουλέψεις και μόνος σου/διαβάσεις κλπ κλπ κλπ είναι δώρον άδωρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Γεια σας.

Είναι κανένας σπουδαστής στην "κεντρική σκηνή" της Ντενίση?

Μπορεί να μου δώσει πληροφορίες.

Ευχαριστώ.

 

Pintsie είχες γράψει: "ΥΓ2: Ξέρω πολλά παιδιά από Τράγκα και είναι φανταστικοί ηθοποιοί που δεν το περίμενα. Αντίστοιχα και στη σχολή της Ντενίση. Εγώ δεν θα πήγαινα. Αλλά έχει να κάνει και με το ταλέντο του άλλου και το τι ζητάει"...

Δεν κατάλαβα τη σύνταξη.

Δε θα πήγαινες στης Ντενίση ή αντίστοιχα καλούς ηθοποιούς έχει βγάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι του χρόνου να δώσω εισαγωγικές εξετάσεις στο Εθνικό ή στο ΚΘΒΕ. Θα ξεκινήσω κανονικά τη προετοιμασία ωστόσο δεν ξέρω σίγουρα σε ποιά ιδιωτική σχολή να απευθυνθώ(σε ποιά θα γίνει η πιο σωστή δουλειά) και αν απαιτείται η προετοιμάσια από τώρα ή δεν είναι απαραίτητο. Γνωστοί μου που ασχολούνται ερασιτεχνικά με αυτό είναι στη Πρόβα, στη δραματική Κάλβου-Καλαμπόκη και στη Δήλο της Χατούπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει δώσει σε κάποια (κατά προτίμηση κρατική) δραματική σχολή και ξέρει, περίπου τι διάρκεια/έκταση πρέπει να έχει ο μονόλογος και το ποίημα; πχ μία σελίδα, παραπάνω; Γιατί αν είναι λιγότερο, αυτοί που έχω βρει σίγουρα θέλουν κόψιμο αλλά δεν ξέρω ποια σημεία να αφήσω απ'έξω. Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε θα χαρώ να την ακούσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Γειά σας είμαι τρίτη λυκείου και τώρα  το Ιούνιο δίνω πανελλήνιες και σκέφτομαι ακόμα που θέλω να περάσω θέλω να ασχοληθω με την ηθοποιία εδώ και κάτι χρόνια μαρέσει και είμαι μπερδεμένη με το τι να κάνω...σκέφτομαι να περάσω είτε εδώ σε καμία σχολή δραματική για αρχή και εφόσον στο Λονδίνο έχω την αδελφή μου να πήγαινα εκεί και να συνέχιζα τις σπουδές μου σε δραματική σχολή η να παω με την μια να παω να σπουδασω λονδινο η ασχοληθώ με ναυτικό δεν ξέρω τι ...θέλω γνώμες...Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sara2009 περνάς κάπου με τις πανελλήνιες; Θα μπορούσες πχ να κοιτάξεις να περάσεις σε κάποια θεατρολογία που σου δίνει 5 χρόνια σπουδών δωρεάν, φοβερή ενασχόληση με το αντικείμενο του θεάτρου και σε κάποια τμήματα επιλογή κατεύθυνσης, μέσα σε άλλες και ηθοποιού. 

Μπορείς έπειτα να δηλώσεις να δώσεις εξετάσεις είτε σε κάποια από τις κρατικές σχολές είτε σε κάποια από τις ιδιωτικές. Να δεις πόσο προετοιμασμένη είσαι για αυτό που ζητάνε στις εξετάσεις και όλο το περιβάλλον.

Αν μετά τη δραματική σχολή η άλλη σου επιλογή είναι το ναυτικό, μήπως είσαι πολύ μπερδεμένη και πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς θέλεις στο μυαλό σου;

Οι δραματικές σπουδές είναι πολύ δύσκολες και ψυχοφθόρες και μετά, η δουλειά του ηθοποιού είναι ακόμα πιο δύσκολη και ψυχοφθόρα, ειδικά  σε ότι αφορά το βιοπορισμό και την επιβίωσή σου!

Χωρίς να ξέρω τα οικονομικά σου, γνώμη μου είναι ότι πρέπει κάπως να εξασφαλίσεις τα προς το ζην πριν σκεφτείς οτιδήποτε θεατρικό. Αυτό προφανώς δεν είναι αποτρεπτικό από το να κάνεις αυτό που σου αρέσει αλλά θα πρέπει ταυτόχρονα να κοιτάς και τα πρακτικά ζητήματα ;)

 

Επεξ/σία από janus5555
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...