Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω απορια γιατι το λιοντραρι το εχουν έξω να χαλάει απο τη βροχή κτλ και δε βαζουν εστω ενα σκεπαστρο κατι

 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι κάθε φορά που το βλέπω. Είναι δεκαετίες ολόκληρες έτσι έκθετο.

Δεν υπάρχει κίνδυνος φθοράς?

 

Εδώ στην Αθήνα που ζω,από όσο θυμάμαι στη ζωή μου,στα μισά και παραπάνω οικόπεδα που σκάφτηκαν από κάτω βρήκαν αρχαία,σε αναλογία περίπου 6/10 με 7/10. Από αυτά τα οικόπεδα μόνο γύρω στο 1/10 σταμάτησαν οι εργασίες και δεν χτίστηκαν από πάνω πολυκατοικίες. Να δεις τι αριστουργήματα είχαν δει τα ματάκια μου που εξαφανίστηκαν για πάντα κάτω από τόνους τσιμέντου...

 

Χρωματιστά ψηφιδωτά με διάφορες αναπαραστάσεις,κήπους με αρχαία συντριβάνια,σπίτια καθημερινών πολιτών στα οποία συντηρούταν ακόμα και η.. οροφή! (σπάνιο πράγμα), μέχρι και τμήμα του κύριου Κυκλώπειου Τοίχους που περιέβαλλε την αρχαία Αθήνα... Ξέρεις τι είναι να βλέπεις το μελί τοίχος πόσων μέτρων που κάποτε έξω απ' αυτό είχαν κατασκηνώσει οι Σπαρτιάτες κατά τον Πελοποννησιακό πόλεμο ?

 

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι ? Ότι η επιτροπή αποφασίζει το τι θα γίνει σε κάτι αρχαίο με βάση τη "σημαντικότητα" του. Δεν ξέρω ακριβώς πως μετράν την σημαντικότητα ενός ευρήματος. Ένα από τα πιο όμορφα που πρόλαβα και είδα με τα μάτια μου πριν χαθεί,ήταν ένα ΠΟΛΥΤΕΛΕΣΤΑΤΟ σπίτι κατά πάσα περίπτωση από τη Ρωμαική περίοδο και μεγάλου Ρωμαίου αξιωματούχου. Στρατηγού ή ακόμα και Κυβερνύτη. Αυτό ήταν που μου έχει αφήσει την πιο δυνατή εικόνα στο μυαλό μου,και ας είναι απ τα αρχαία που είχα δει πολύ μικρός.

Αχ αν το έβλεπες... Το δάπεδο ήταν γεμάτο ψηφιδωτές αναπαραστάσεις φύσης και ζώων όπως δελφίνια,λουλούδια κτλπ,και τα χρώματα ήταν τόσο ζωντανά,είχε μέσα συντριβάνι,ακόμα και πηγάδι. Φαντάσου για να χτίστηκε το σπίτι ώστε να έχει μέσα αυτός που μένει το ιδιωτικό του πηγάδι, πόσο σημαντικό πρόσωπο θα έπρεπε να ήταν αυτός που έμενε εκεί.

 

Τι δουλειά κάνεις και τα έχεις δει όλα αυτά?

Και δηλαδή αυτά τα φοβερά ευρήματα με τα ψηφιδωτά τα θεώρησαν μη σημαντικά και έχτισαν από πάνω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι κάθε φορά που το βλέπω. Είναι δεκαετίες ολόκληρες έτσι έκθετο.

Δεν υπάρχει κίνδυνος φθοράς?

 

 

Τι δουλειά κάνεις και τα έχεις δει όλα αυτά?

Και δηλαδή αυτά τα φοβερά ευρήματα με τα ψηφιδωτά τα θεώρησαν μη σημαντικά και έχτισαν από πάνω?

Θεωριτικα υπάρχει δηλαδή σπάει το μαρμαρο με το καιρό ειδικά αν η βροχή είναι οξινη.Οσο για το δευτερο ισως καποιοι πουν ότι είναι βλακίες αυτα κτλ αλλα ξερω πως δε μπορεί να το αποδείξει. Απλα το μονο που μπορούμε ειναι να καταθεσουμε την προσωπικη μας εμπειρία. Απο προσωπικη εμπειρία έχω δει στο γερακα που μένω να συμβαίνει να θαβει ο εργολαβος τα αρχαία ωστε να μη μεινει πισω η δουλειά.Το αστειο ειναι πως μολις σκαψαν μετα πιο διπλα βρηκαν παλι μπολικα αλλα δε ξερω τι γιναν. Επίσης έχω και ένα γνωστό που εκλεβε αρχαία καποια περιοδο δε ξέρω που τα εβρισκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες οι τεχνίτες κάλυψαν τις Σφίγγες με μαύρες θήκες από νάιλον και έβγαλαν χώματα πίσω από αυτές, τα οποία προστέθηκαν μετά την κατασκευή του τάφου. Η διερεύνηση αυτών των χωμάτων θα συνεχιστεί και σήμερα, και ίσως λήξει, αν και εφόσον οι αρχαιολόγοι φτάσουν σε τοίχο. Κάτι που θα σημαίνει ότι καθάρισε η ανωδομή και ιδιαίτερα το σημείο του υπερθύρου, από τα χώματα που είχαν συσσωρευτεί ανά τους αιώνες.

 

Το πρώτο πρόβλημα-ερώτημα που πρέπει να λάβει απάντηση είναι αν ο τοίχος πίσω από τις Σφίγγες θα είναι ανέπαφος. Σε αυτή την περίπτωση, η ανασκαφή σε εκείνο το σημείο θα σταματήσει, καθώς θα έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Προτεραιότητα θα δοθεί στη στερέωση της καμάρας, η οποία παρουσιάζει μικρές ρωγμές που δεν πρέπει να επεκταθούν. Επίσης, εφόσον βρεθεί τοίχος, πρέπει να στερεωθούν τα επιχρίσματα και τα χρώματά του.

 

http://ikypros.com/?p=37185

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχει αφήσει με το πουλί στο χέρι το γαμουπουργείο. Να πω να μην υπήρχε Internet και ψηφιακές μηχανές...

 

Να κανονίσουμε να στείλουμε email διαμαρτυρίας στο [email protected]. Κάποια στιγμή, όλοι μαζί, το ίδιο κείμενο! :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν.Μέρτζος: «Μάλλον τάφος επιφανούς Μακεδόνος στην Αμφίπολη, αλλά ψυχραιμία»

 

Συγκεκριμένα αναφέρει: «Νομίζω ότι είναι αυτονόητα πάρα πολύ σημαντικές οι ανασκαφές και η ίδια η αποκάλυψη με ένα τεράστιο μνημείο το οποίο θα περιέχει έναν τάφο επιφανούς Μακεδόνος .Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι ο Μέγας Αλέξανδρος για πολλούς λόγους .Ο Έλληνας στρατηλάτης κατά πάσα πιθανότητα είναι θαμμένος στην Αλεξάνδρεια. Εικάζεται ότι μπορεί να βρίσκεται εκεί θαμμένη η Ρωξάνη. Είναι μια εικασία αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο. Οι δύο Σφίγγες φύλακες πάντως παραπέμπουν στην Ανατολή. Η Ρωξάνη όπως ήταν γνωστό ήταν πριγκίπισσα της «Βακτηριανής». Από κει και πέρα δεν μπορεί να πει κανείς τίποτε. Θα πρέπει να περιμένουμε και να έχουμε ψυχραιμία».

 

http://www.zougla.gr/amfipoli/article/nmertzos-malon-tafos-epifanous-makedonos-stin-amfipoli-ala-psixremia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες οι τεχνίτες κάλυψαν τις Σφίγγες με μαύρες θήκες από νάιλον και έβγαλαν χώματα πίσω από αυτές, τα οποία προστέθηκαν μετά την κατασκευή του τάφου. Η διερεύνηση αυτών των χωμάτων θα συνεχιστεί και σήμερα, και ίσως λήξει, αν και εφόσον οι αρχαιολόγοι φτάσουν σε τοίχο. Κάτι που θα σημαίνει ότι καθάρισε η ανωδομή και ιδιαίτερα το σημείο του υπερθύρου, από τα χώματα που είχαν συσσωρευτεί ανά τους αιώνες.

 

Το πρώτο πρόβλημα-ερώτημα που πρέπει να λάβει απάντηση είναι αν ο τοίχος πίσω από τις Σφίγγες θα είναι ανέπαφος. Σε αυτή την περίπτωση, η ανασκαφή σε εκείνο το σημείο θα σταματήσει, καθώς θα έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Προτεραιότητα θα δοθεί στη στερέωση της καμάρας, η οποία παρουσιάζει μικρές ρωγμές που δεν πρέπει να επεκταθούν. Επίσης, εφόσον βρεθεί τοίχος, πρέπει να στερεωθούν τα επιχρίσματα και τα χρώματά του.

 

http://ikypros.com/?p=37185

 

Αν έχει υποχωρήσει  ... ταμάμ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που,δεν υπάρχει άλλος τάφος σαν αυτόν στα βαλκανια,εχει πολύ πλάκα.

τέτοια σιγουριά..

 

In other news,κατι λέγεται για δεύτερη είσοδο απο την οροφή του τύμβου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που,δεν υπάρχει άλλος τάφος σαν αυτόν στα βαλκανια,εχει πολύ πλάκα.

τέτοια σιγουριά..

 

In other news,κατι λέγεται για δεύτερη είσοδο απο την οροφή του τύμβου..

 

Για πες μας κανα δυο αλλους εσυ που ξερεις καλυτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας κανα δυο αλλους εσυ που ξερεις καλυτερα ?

ένα κοινό του ταφικού μνημείου με ένα όμοιο που ήρθε στο φως στο Αρχοντικό Γιαννιτσών από τον ανασκαφέα Παύλο Χρυσοστόμου κυρίως όσον αφορά τον περίβολο. Φαίνεται όμως ότι έχουν παραπάνω κοινά από όσα αρχικά πιστεύαμε..

 

στο βιβλίο " Brill's Companion to ancient Macedon" (σελ. 180) o Σ. Πασπαλάς γράφει

 

"...While two tomb-markers, both in the form of a sphinx, a type of tomb guardian particularly well-attested in Attica during the Archaic period, have recently been excavated at Archontiko, in the Pella plain, and at Pentavrysos,..."

http://books.google....nt tomb&f=false

 

Για την Σφίγγα της Πεντάβρυσου μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://www.enet.gr/?...ticle&id=215726

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα κοινό του ταφικού μνημείου με ένα όμοιο που ήρθε στο φως στο Αρχοντικό Γιαννιτσών από τον ανασκαφέα Παύλο Χρυσοστόμου κυρίως όσον αφορά τον περίβολο. Φαίνεται όμως ότι έχουν παραπάνω κοινά από όσα αρχικά πιστεύαμε..

 

στο βιβλίο " Brill's Companion to ancient Macedon" (σελ. 180) o Σ. Πασπαλάς γράφει

 

"...While two tomb-markers, both in the form of a sphinx, a type of tomb guardian particularly well-attested in Attica during the Archaic period, have recently been excavated at Archontiko, in the Pella plain, and at Pentavrysos,..."

http://books.google....nt tomb&f=false

 

Για την Σφίγγα της Πεντάβρυσου μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://www.enet.gr/?...ticle&id=215726

είναι παρόμοιοι και στο μέγεθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...