Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να τα μεταφράσουν; Αφού δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες ακόμα. Οι αρχαιολογικές εργασίες δεν είναι serial τηλεόρασης και πάλι πολύ συχνά δελτία τύπου βγάζουν. Όταν τελειώσει το έργο και είναι έτοιμο να ανοίξει για το κοινό, τότε θα πρέπει να γίνουν τα βήματα αξιοποίησης.

 

Κανένα δελτίο τύπου δεν έχει μεταφραστεί και δεν είναι διαθέσιμο προς ανάγνωση στο εξωτερικό.. όχι μονο τα σχετικα με την Αμφιπολη.. Δεν νομιζω οταν τελειωσει το εργο να μεταφραστουν ξαφνικα

Επίσης σε Site του υπουργείου πολιτισμού πάλι (για να καταλάβεις οτι ακόμα και να τελειώσει η ανασκαφή, δεν θα τα μεταφράσουν) δες περιγραφή φωτογραφιών του τάφου της Βεργίνας στα Ελληνικά και στα Αγγλικά, βλέπεις καμιά διαφορά; Ακόμα και μετά απο τόσα χρόνια δεν έχει καθίσει ένας χριστιανός να τα μεταφράσει.. Ωραία εικόνα..

 

333.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη, είμαι ο μόνος που έπειτα από τις χθεσινές φωτογραφίες βλέπω έναν κατά πάσα πιθανότητα συλημένο τάφο και το υπουργείο να αποφεύγει εντέχνως να το ανακοινώσει δημοσιεύοντας απλώς το διάκοσμο του διαδρόμου "πίσω από την είσοδο";

Οι μαρμάρινες θύρες της εισόδου δεν υπάρχουν (!!!) και δεν λέγεται τίποτα για αυτές.

Εδώ η πρόσοψη του ασύλητου τάφου του Φιλίππου στη Βεργίνα:

 

http://www.naftemporiki.gr/story/780021/o-basilikos-tafos-tis-berginas-anikei-ston-basilia-filippo-b

 

Ελπίζω να χαρούμε τουλάχιστον ωραίες τοιχογραφίες και μαρμάρινα αντικείμενα από το εσωτερικό και ο τύμβος να έχει και άλλα κτίσματα μέσα, που θα "ανακαλυφθούν" σε άλλα 50-60 χρόνια...

 

Δεν εισαι ο μονος.
Εδω απο το 2003 ειχαν δημοσιευσει σε διεθνες αρχαιολογικο περιοδικο την ακριβη διαρυθμιση του ταφου, μετα την γεωφυσικη ερευνα που ειχαν κανει και εδω και ενα χρονο υποτιθεται εψαχναν να βρουν την εισοδο που την ειχαν βρει απο το 2003.
Οτι και αν βρουν ή οτι αποφασισουν οτι βρηκανε, εμεις θα το μαθουμε απο αυτους σαν καλα παιδια που ειμαστε, ευχαριστημενοι που ενα μερος της αρχαιας ιστοριας του τοπου μας ερχεται στο φως της δημοσιοτητας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα σωρό θεωρίες έχουν ειπωθεί γι' αυτόν τον τάφο στην Αμφίπολη. Ότι είναι του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ότι είναι ενός στρατηγού του, ότι είναι της μάνας του, ότι είναι της αρραβωνιαστικιάς του, ότι είναι της παραμάνας του, όλα τα εχω ακούσει. Πολλές οι απόψεις κι ως την ώρα που θα ανοίξει το μνημείο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για καμία. Οταν το ξεσφραγίσουν θα μάθουμε. Και μην εκπλαγείτε παρακαλώ πολύ, αν στεγάζει το λείψανο της Ζήνας!

Όχι της Πέγκυς, μην τρομάζετε, χαίρει άκρας υγείας το κορίτσι και της ευχόμαστε καλά να είναι, να χαρίζει μαγικές στιγμές στους μπουζουκόβιους. Για την άλλη τη Ζήνα λέω, την τηλεοπτική, αυτή που το Χόλυγουντ βάφτισε Xena the Warrior Princess. Πόσο τυχαίο είναι δηλαδή, που σύμφωνα με το σενάριο γεννήθηκε στην Amphipolis, όπου και μεγάλωσε και έφτιαξε κορμί (κορμάρα, συγγνώμη) και κατέγραψε τον πρώτο της άθλο αποκρούοντας τις ορδές του αιματοβαμμένου Cortese;

Τότε ήταν που σκοτώθηκε ο αδερφός της Xena, ο Lyceus και τί νομίζετε ότι ακολούθησε; Ε, τί νομίζετε; Φέρε την κάμερα εδώ, να δείχνει μόνο εμένα, που λέει κι ο Λιακόπουλος. Του φτιάξανε έναν τύμβο του Lyceus κι εκεί τοποθετήθηκε η σωρός του, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μην ξεχνούν οι νεώτεροι τη θυσία.

Εναν μεγάλο τύμβο όχι τίποτις τσίπικο made in China. Μιλάμε τώρα για μεγαλεία και ομορφιές και κατασκευή γερή, δυνατή, ικανή να αντέξει χιλιάδες χρόνια. Το πιάσατε το υπονοούμενο;

Και σκέπτομαι εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό: Πού ετάφη άραγε η Xena, όταν εγκατέλειψε τα εγκόσμια; Σε καμιά ερημιά; Στη μέση του πουθενά; Στη Μύκονο, πλάι στο παλιό σπίτι του Κωστόπουλου; Δεν νομίζω! Δίπλα στον αδερφό της θα τη θάψανε, για να είναι αντάμα στους αιώνας των αιώνων! Και που είναι αυτός ο τάφος, το θυμάστε;

Μα στην Amphipolis φυσικά, εκεί που έπιασε το τζακποτ η αρχαιολογική σκαπάνη. Γι' αυτό μην εκπλαγείτε, τώρα που το ανοίγουν το μνημείο, αν βρούνε την Warrior Princess αντί για τον Warrior King!

Y.Γ.: Στον έκτο κύκλο της σειράς, και συγκεκριμένα στα επεισόδια "The Haunting of Amphipolis" και "Heart of Darkness', η Xena τα βάζει με τον Lucifer που έχει εγκαταστήσει το αρχηγείο του στο χωριό της, τον νικάει, τον στέλνει στον αγύριστο και σφραγίζει την οδό επικοινωνίας τον δύο κόσμων. Αν υποψιαστώ ότι οι αρχαιολόγοι θα ξανανοίξουν εντός των ημερών την πύλη της Κολάσεως...  Εισαι απο εδω μεσα ετσι ?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρατε στη πλάκα δεν είναι όμως απίθανο να έχουν βρει μία απτις πύλες του Αλεξάνδρου 

τις πύλες που έκλεισε στην Ινδία για να σώσει το κόσμο απ τον Γωγ και τον Μαγώγ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα σωρό θεωρίες έχουν ειπωθεί γι' αυτόν τον τάφο στην Αμφίπολη. Ότι είναι του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ότι είναι ενός στρατηγού του, ότι είναι της μάνας του, ότι είναι της αρραβωνιαστικιάς του, ότι είναι της παραμάνας του, όλα τα εχω ακούσει. Πολλές οι απόψεις κι ως την ώρα που θα ανοίξει το μνημείο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για καμία. Οταν το ξεσφραγίσουν θα μάθουμε. Και μην εκπλαγείτε παρακαλώ πολύ, αν στεγάζει το λείψανο της Ζήνας!

 

Όχι της Πέγκυς, μην τρομάζετε, χαίρει άκρας υγείας το κορίτσι και της ευχόμαστε καλά να είναι, να χαρίζει μαγικές στιγμές στους μπουζουκόβιους. Για την άλλη τη Ζήνα λέω, την τηλεοπτική, αυτή που το Χόλυγουντ βάφτισε Xena the Warrior Princess. Πόσο τυχαίο είναι δηλαδή, που σύμφωνα με το σενάριο γεννήθηκε στην Amphipolis, όπου και μεγάλωσε και έφτιαξε κορμί (κορμάρα, συγγνώμη) και κατέγραψε τον πρώτο της άθλο αποκρούοντας τις ορδές του αιματοβαμμένου Cortese;

 

Τότε ήταν που σκοτώθηκε ο αδερφός της Xena, ο Lyceus και τί νομίζετε ότι ακολούθησε; Ε, τί νομίζετε; Φέρε την κάμερα εδώ, να δείχνει μόνο εμένα, που λέει κι ο Λιακόπουλος. Του φτιάξανε έναν τύμβο του Lyceus κι εκεί τοποθετήθηκε η σωρός του, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μην ξεχνούν οι νεώτεροι τη θυσία.

 

Εναν μεγάλο τύμβο όχι τίποτις τσίπικο made in China. Μιλάμε τώρα για μεγαλεία και ομορφιές και κατασκευή γερή, δυνατή, ικανή να αντέξει χιλιάδες χρόνια. Το πιάσατε το υπονοούμενο;

 

Και σκέπτομαι εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό: Πού ετάφη άραγε η Xena, όταν εγκατέλειψε τα εγκόσμια; Σε καμιά ερημιά; Στη μέση του πουθενά; Στη Μύκονο, πλάι στο παλιό σπίτι του Κωστόπουλου; Δεν νομίζω! Δίπλα στον αδερφό της θα τη θάψανε, για να είναι αντάμα στους αιώνας των αιώνων! Και που είναι αυτός ο τάφος, το θυμάστε;

 

Μα στην Amphipolis φυσικά, εκεί που έπιασε το τζακποτ η αρχαιολογική σκαπάνη. Γι' αυτό μην εκπλαγείτε, τώρα που το ανοίγουν το μνημείο, αν βρούνε την Warrior Princess αντί για τον Warrior King!

 

Y.Γ.: Στον έκτο κύκλο της σειράς, και συγκεκριμένα στα επεισόδια "The Haunting of Amphipolis" και "Heart of Darkness', η Xena τα βάζει με τον Lucifer που έχει εγκαταστήσει το αρχηγείο του στο χωριό της, τον νικάει, τον στέλνει στον αγύριστο και σφραγίζει την οδό επικοινωνίας τον δύο κόσμων. Αν υποψιαστώ ότι οι αρχαιολόγοι θα ξανανοίξουν εντός των ημερών την πύλη της Κολάσεως...  Εισαι απο εδω μεσα ετσι ?

 

Μαστερ τρολλ οποιος το εγραψε. Η ανεργια φερνει που φαντασια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ στοίχημα οτι κάποιος χωριατλαμας στην περιοχή σε λιγότερο απο 5 χρόνια θα εχει βάλει ιδιες σφιγγες στην πορτα πανω απο την αυλή του...

 

(no offence αλλα εχω δει καρυατιδες και κιωνες σε σπίτι στα σερρας, γιατι να μη δώ και αυτό; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...