Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σχεση εχουν οι επιστήμονες με το μακεδονικο? Κοτζαμ Φιλιππο βρήκαν κ απεδειξαν οτι ειναι αυτος. Τι αλλο να κανουν? Το θεμα ειναι καθαρα πολιτικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει δόση αλήθειας αυτό που έμαθα αλλά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Το τονίζω ότι παίζει να 'ναι ράδιο αρβύλα.

Που λέτε, ζήτησε η ίδια η προϊσταμένη άρον τον άρον ακρόαση από τον πρωθυπουργό για αυτό έσπευσε κατευθείαν στας Σέρρας ο Αντώνης. 

Παίζει να την έκανε την μακακία της διότι και πέρσι είχε υπονοήσει για Μ. Αλέξανδρο. Αν θυμάμαι καλά και στο ΑΕΜΘ είχε φάει τρελό γιουχάρισμα για την ανακοίνωσή της περί του τύμβου

 

 

Γιατί ποτέ δε τέθηκε το συγκεκριμένο ερώτημα από κάποιον σοβαρό επιστήμονα του χώρου, αλλά μόνο από συνομοσιολόγους και από δημοσιογράφους της πλάκας... Πάνω σε ποια θεωρία και σε ποια στοιχεία βασίζεται το ερώτημα; Η επιλογή του τίτλου από τον ts ήταν fail από την αρχή.

 

Eσείς πρέπει να μας δουλεύετε,δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Δε λέω ότι ντε και καλά είναι του Μ.Αλεξάνδρου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Κώστα, κι εγώ άκουσα ότι οι αρχαιολόγοι περιμένουν να βρουν τον Ιησού Χριστό μέσα στο τάφο, βέβαια κι εγώ δε ξέρω κατά πόσο αληθεύει...

 

Αν έκαναν τέτοιο τάφο για στρατηγό, σύζυγο, γουατεβερ, για τον Αλέξανδρο θα έκαναν κανά γήπεδο μπέιζμπολ σε έκταση; Κάπου δεν κολλάει το θέμα να μην είναι δικός του.

Οκ, άρα είναι δικός του. Πες το και στους αρχαιολόγους που είτε είναι άσχετοι, είτε μας δουλεύουν. http://www.efsyn.gr/?p=225572

Παρεμπιπτόντως, ο τάφος δε φτιάχτηκε απαραίτητα για μόνο ένα άτομο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Κώστα, κι εγώ άκουσα ότι οι αρχαιολόγοι περιμένουν να βρουν τον Ιησού Χριστό μέσα στο τάφο, βέβαια κι εγώ δε ξέρω κατά πόσο αληθεύει...

 

Οκ, άρα είναι δικός του. Πες το και στους αρχαιολόγους που είτε είναι άσχετοι, είτε μας δουλεύουν. http://www.efsyn.gr/?p=225572

Παρεμπιπτόντως, ο τάφος δε φτιάχτηκε απαραίτητα για μόνο ένα άτομο.

 

Εντάξει αυτόν τον έχει βρει ο Κάμερον,έχει κλείσει το θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρονομηχανή λες;

 

Το να κανει καποιος σωστα την δουλεια του φαινεται οτι ενοχλει εσενα και οσους συμφωνουν μαζι σου.

Θα εχετε τους λογους σας σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακουσα οτι πολλα καναλια του εξωτερικου ζητησαν να πανε στην αμφιπολη αλλα ακονα δεν τους το επιτρεπουν.

 

Δεν ειμαι ειδικος για να μιλησω ουτε για τις ανασκαφες ουτε για το τι κρυβεται.

 

Θα ηθελα να μαθω πως το βρηκανε τον ταφο; τυχαια;

 

Γιατι λειπουν τα κεφαλια απο τα λιονταρια;

 

Σας διαβαζω αλλα καπου το χανω.

 

Βγαινουν και παλι οι σκοπιανοι οι καθηγητες και λενε και η αμφιποκη σε μας ανηκε.

 

Ρε τα θελει ο κωλος τους. Ποτε αυτοι οι ποκιτικοι μας θα το παρουν παρτιωτικα και θα κανουν να ξαχνουν τα σκοπια τα ιδια...μετα σκορπια θα λεγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που απαγορεύουν τα κανάλια είναι λίγο λάθος, δεν λέω να είναι χημείο αλλά μπορούνε να επιτρέψουν 1-2 ολιγομερείς ομάδες να τραβήξουν πλάνα για κάποιο ντοκιμαντέρ αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ηθελα να μαθω πως το βρηκανε τον ταφο; τυχαια;

ΟΧΙ. ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΠ ΤΟ 1970

 

Γιατι λειπουν τα κεφαλια απο τα λιονταρια;

ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ.ΕΙΚΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ.

Σας διαβαζω αλλα καπου το χανω.

 

ι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που απαγορεύουν τα κανάλια είναι λίγο λάθος, δεν λέω να είναι χημείο αλλά μπορούνε να επιτρέψουν 1-2 ολιγομερείς ομάδες να τραβήξουν πλάνα για κάποιο ντοκιμαντέρ αργότερα

 

Μπορει να το κανουν ηδη και να τα δουμε οπως λες σε ντοκιμαντερ αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τους σοβαρους επιστημονες, αν ηταν στην πραγματικοτητα τοσο σοβαροι οσο το απαιτει η θεση τους, θα φροντιζαν με τον τροπο τους να μην υπαρχει καμμια ελπιδα στα σχεδια των Σκοπιανων για την ονομασια τους ως Μακεδονια.

 

Ναιιιιιιι σώπα, ενώ αν οι επιστήμονες έβαζαν νερό στο κρασί τους αλλά ερχόταν ο τάδε τσαρλατανοδημοσιογράφος και έλεγε τα δικά του από τα ΜΜΕ και τα μάθαιναν οι σκοπιανοί μετά. Τι σχέση έχουν με τα Σκόπια ρε φίλε οι αρχαιολόγοι; Oτι να ναι δηλαδή.

 

 

Σοβαροι επιστημονες αυτο σημαινει.

Αν θελουν να βαζουν νερο στο κρασι τους, ας πανε να γινουνε ταβερνιαρηδες

 

Σοβαρός επιστήμονας σημαίνει να κάνει καλά την δουλειά του και να μην αποκλίνει από την δεοντολογία του επαγγέλματός του. Δεν έχουν καμιά σχέση με τα πολιτικά και τα Σκόπια, αυτά είναι δικά σου παραμύθια. Το αν θα πάει να γίνει ταβερνιάρης ο άλλος είναι δικό του θέμα, δεν θα του πείς εσύ τι θα κάνει.

 

 

Το να κανει καποιος σωστα την δουλεια του φαινεται οτι ενοχλει εσενα και οσους συμφωνουν μαζι σου.

Θα εχετε τους λογους σας σιγουρα.

 

Έλα πες το μην ντρέπεσαι.

 

internet_troll.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκαναν τέτοιο τάφο για στρατηγό, σύζυγο, γουατεβερ, για τον Αλέξανδρο θα έκαναν κανά γήπεδο μπέιζμπολ σε έκταση; Κάπου δεν κολλάει το θέμα να μην είναι δικός του.

 

Το θέμα είναι πως όσες ιστορικές μαρτυρίες υπάρχουν κάνουν λόγο για την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.

Η ίδια η Αλεξάνδρεια έχει προβλημα. Όλη η σημερινή Αλεξάνδρεια χτίστηκε επάνω από την αρχαία. Επειδή η αρχαία πόλη χτίστηκε με ποιο μαλακές πέτρες από ότι π.χ. τα περισσότερα αρχαία στην Ελλάδα,στην Αλεξάνδρεια η μοντέρνα πόλη βουλιάζει και προκαλούνται καθιζήσεις,λόγο του.. βάρους της,διότι τα αρχαία κτήρια δεν αντέχουν το βάρος των νέων.

 

Ποιος ξέρει τι κρύβεται κάτω από τις τεράστιες πολυκατοικίες και τα τόσα τζαμιά και εκκλησίες εκεί ? Κυριολεκτικά όλη η πόλη είναι κούφια και χτισμένη πάνω στα παλιά κτήρια.

 

Μπορεί να είναι κάτω από κάνα τζαμί,κάμια πολυκατοικία,ή και σουβλατζίδικο.

 

 

Εδώ στην Αθήνα που ζω,από όσο θυμάμαι στη ζωή μου,στα μισά και παραπάνω οικόπεδα που σκάφτηκαν από κάτω βρήκαν αρχαία,σε αναλογία περίπου 6/10 με 7/10. Από αυτά τα οικόπεδα μόνο γύρω στο 1/10 σταμάτησαν οι εργασίες και δεν χτίστηκαν από πάνω πολυκατοικίες. Να δεις τι αριστουργήματα είχαν δει τα ματάκια μου που εξαφανίστηκαν για πάντα κάτω από τόνους τσιμέντου...

 

Χρωματιστά ψηφιδωτά με διάφορες αναπαραστάσεις,κήπους με αρχαία συντριβάνια,σπίτια καθημερινών πολιτών στα οποία συντηρούταν ακόμα και η.. οροφή! (σπάνιο πράγμα), μέχρι και τμήμα του κύριου Κυκλώπειου Τοίχους που περιέβαλλε την αρχαία Αθήνα... Ξέρεις τι είναι να βλέπεις το μελί τοίχος πόσων μέτρων που κάποτε έξω απ' αυτό είχαν κατασκηνώσει οι Σπαρτιάτες κατά τον Πελοποννησιακό πόλεμο ?

 

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι ? Ότι η επιτροπή αποφασίζει το τι θα γίνει σε κάτι αρχαίο με βάση τη "σημαντικότητα" του. Δεν ξέρω ακριβώς πως μετράν την σημαντικότητα ενός ευρήματος. Ένα από τα πιο όμορφα που πρόλαβα και είδα με τα μάτια μου πριν χαθεί,ήταν ένα ΠΟΛΥΤΕΛΕΣΤΑΤΟ σπίτι κατά πάσα περίπτωση από τη Ρωμαική περίοδο και μεγάλου Ρωμαίου αξιωματούχου. Στρατηγού ή ακόμα και Κυβερνύτη. Αυτό ήταν που μου έχει αφήσει την πιο δυνατή εικόνα στο μυαλό μου,και ας είναι απ τα αρχαία που είχα δει πολύ μικρός.

Αχ αν το έβλεπες... Το δάπεδο ήταν γεμάτο ψηφιδωτές αναπαραστάσεις φύσης και ζώων όπως δελφίνια,λουλούδια κτλπ,και τα χρώματα ήταν τόσο ζωντανά,είχε μέσα συντριβάνι,ακόμα και πηγάδι. Φαντάσου για να χτίστηκε το σπίτι ώστε να έχει μέσα αυτός που μένει το ιδιωτικό του πηγάδι, πόσο σημαντικό πρόσωπο θα έπρεπε να ήταν αυτός που έμενε εκεί.

 

Κυριολεκτικά οι αρχαίες πόλεις είναι τόσο γεμάτες που άμα μια κυβέρνηση αποφάσιζε να παραμείνει το κάθε τι αρχαίο σε κοινή θέα,θα υπήρχε πρόβλημα στέγασης. Θα έπρεπε χιλιάδες άνθρωποι να φύγουν από εκεί που μένουν ή θα έμεναν να πάνε... που ?

 

Πάλι καλά να λέμε όλοι μας που το συγκεκριμένο θέμα πήρε δημοσιότητα και δεν κουκουλώθηκε για να φτιαχτεί κάνα Mall από πάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...