Προς το περιεχόμενο

PMR Walkie-Talkie απορίες !


apostolisR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας λιγο ειδα πως τα PMR εχουν ισχύ μεχρι 500mW ενω τα VHF φτάνουν τα 5W. Ουσιαστικά τα PMR εχουν πολυ μικρή ισχύ και πολυ υψηλη συχνότητα για να εχουν μεγάλη εμβέλεια, οσο ακριβα και αν ειναι. Για μεγάλες αποστάσεις τα VHF ειναι ποιο κατάλληλα αλλα αρκετα ποιο ακριβά + οτι εισαι παρανομος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

lary7 εριξα μια προχειρη ματια εδω

http://www.e-shop.gr/walkie-talkie-l?table=TEL&category=WALKIE+TALKIE

αλλα μαλλον του lidl ειναι και τεχνικα ανωτερα απο τα περισσοτερα απο αυτα αφου οπως ειπες διαθετουν και υποκαναλα, και φτηνοτερα!!! Lidl all the way!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος... Τα υποκάναλα είναι για να μην ακούς εσύ άλλους στο υποκάναλο που είσαι. Δηλαδή δύο φίλοι που είναι στο 4-14 δεν ακούν κανέναν άλλον παραμόνο όταν κάποιος μπεί στο δικό τους 4-14. Αν όμως ένας τρίτος είναι ρυθμισμένος και ακούει στο 4( χωρίς υποκάναλο - υποτόνο είναι η πιο σωστή έκφραση) μπορεί να τους ακούσει αλλά δεν μπορεί να τους μιλήσει μέχρι να βρεί σε ποιο υποκάναλο τα έχουνε ρυθμισμένα οι δύο φίλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ακριβως αλλα πχ στο καναλι 4 έχει μεσα αλλα 38 υποκαναλα, ετσι συντονιζεις και τα 2 walkie talkie στο 4-14 και ακουνε μονο αυτα που ειναι μεσα στο υποκαναλο. Θα πρεπει να μπεις καποιος στο 4-14 για να σε ακουσει, ουσιαστικα δημιουργουνται παρα πολλοι συνδιασμοι και ειναι ποιο ευκολο να μην μπερδευεσαι.

 

Τα silvercrest του lidl, εχουν 8 καναλια και το καθε καναλι απο 38 υποκαναλα; Μηπως μπορεις να μου πεις ποσα καναλια και υποκαναλα εχει;

Αν εχει πολλα, οι συνδυασμοι ειναι πολλοι, και πρακτικα μιλωντας, εχεις πολλες πιθανοτητες να εχεις μια συχνοτητα 'δικια' σου διχως αλλες παρεμβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα silvercrest του lidl, εχουν 8 καναλια και το καθε καναλι απο 38 υποκαναλα; Μηπως μπορεις να μου πεις ποσα καναλια και υποκαναλα εχει;

Αν εχει πολλα, οι συνδυασμοι ειναι πολλοι, και πρακτικα μιλωντας, εχεις πολλες πιθανοτητες να εχεις μια συχνοτητα 'δικια' σου διχως αλλες παρεμβολες.

 

 

εχοντας τα 2 Pmrακια του lidl 2 χρονια τωρα μπορω να πω πως αξιζουν τα λεφτα τους 100%. Κανουν 30 ευρω και σου δινει 2 ικανοποιητικα σε ποιοτητα Pmr , με handsfree, φορτιστη και 8 μπαταριες (4 για το καθενα). Η εμβελεια μεσα σε πολη κλασικα ειναι απαισια(αν ακους μετα απο 3 τετραγωνα κανε παρτυ) -εκτος αν εχετε οπτικη επαφη-  αλλα σε υπερθρο οσο εχεις οπτικη επαφη (χοντρικα) εισαι μια χαρα.

 

Τωρα το οτι λεει 8 καναλια 38 υποτονους θεωρητικα σημαινει 8*38 διαφορετικους συνδυασμους. βεβαια υπαρχουν και οι κρυφοι 83 "σταθμοι" στους οποιους αν σας κανει αναζητηση καποιος δεν θα σας ακουσει, εκτος αν πεσει πανω σας βαζωντας τους ιδιους cdcss codes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας τα 2 Pmrακια του lidl 2 χρονια τωρα μπορω να πω πως αξιζουν τα λεφτα τους 100%. Κανουν 30 ευρω και σου δινει 2 ικανοποιητικα σε ποιοτητα Pmr , με handsfree, φορτιστη και 8 μπαταριες (4 για το καθενα). Η εμβελεια μεσα σε πολη κλασικα ειναι απαισια(αν ακους μετα απο 3 τετραγωνα κανε παρτυ) -εκτος αν εχετε οπτικη επαφη-  αλλα σε υπερθρο οσο εχεις οπτικη επαφη (χοντρικα) εισαι μια χαρα.

 

Τωρα το οτι λεει 8 καναλια 38 υποτονους θεωρητικα σημαινει 8*38 διαφορετικους συνδυασμους. βεβαια υπαρχουν και οι κρυφοι 83 "σταθμοι" στους οποιους αν σας κανει αναζητηση καποιος δεν θα σας ακουσει, εκτος αν πεσει πανω σας βαζωντας τους ιδιους cdcss codes

 

 

Περιμενω κι εγω κατι μηνες να τα ξαναφερει το lidl για να τα αγορασω, αλλα ματαια...

Καποια στιγμη θα τα ξαναφερει πιστευω, αλλα κριμα να περιμενω τοσο, θελω να τα παρω.

:(

 

Θετικη ψηφος κι απο σενα λοιπον!

Για τους 'εξτρα' 83 κρυφους σταθμους πρωτη φορα ακουω, τι ειναι, εξηγεις λιγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω κι εγω κατι μηνες να τα ξαναφερει το lidl για να τα αγορασω, αλλα ματαια...

Καποια στιγμη θα τα ξαναφερει πιστευω, αλλα κριμα να περιμενω τοσο, θελω να τα παρω.

:(

 

Θετικη ψηφος κι απο σενα λοιπον!

Για τους 'εξτρα' 83 κρυφους σταθμους πρωτη φορα ακουω, τι ειναι, εξηγεις λιγο;

Το αρνητικο ειναι οτι τα ειχε φερει πριν κανα τριμηνο.... οποτε δεν ξερω ποτε θα το ξαναφερει, αλλα μπορεις να το εχεις στο νου σου, αν το δω θα ποσταρω παντως. (το ειχε φερει και περυσι τον σεπτεμβρη ξανα)

 

τωρα αυτο με τους "εξτρα" σταθμους , τι παιζει?

 

εισαι πχ εσυ με τον φιλο σου στο καναλι 5 με υποσυχνοτητα 20. οποιος συντονισει σε αυτη τη συχνοτητα θα μπορει να μιλησει μαζι σας, και υπαρχει και η περιπτωση να σας ακουει απλα αν ειναι στο 5ο καναλι. Αν ομως εσεις εκτος απο αυτο επιλεξετε και εναν cdcss δεν θα μπορει να σας ακουει, θα του φαινεται οτι καποιος μιλαει (απο το σημα RX) αλλα δεν θα μπορει να σας βρει στα καναλια -ΕΚΤΟΣ αν βρει και αυτος την υποσυχνοτητα που ειστε ,και εχει αυτη τη δυνατοτητα το pmrακι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις πληροφοριες.

Κοιταζω καθε βδομαδα τι φερνει το lidl, αλλα ανθρωποι ειμαστε μπορει να μου ξεφυγει, αν το παρεις ειδηση κι εσυ και δεν σου κανει κοπο, ποσταρε εδω.

 

Το cdcss ειναι ουσιαστικα κωδικος;

Ή κατι αναλογο με τα υποκαναλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις πληροφοριες.

Κοιταζω καθε βδομαδα τι φερνει το lidl, αλλα ανθρωποι ειμαστε μπορει να μου ξεφυγει, αν το παρεις ειδηση κι εσυ και δεν σου κανει κοπο, ποσταρε εδω.

 

Το cdcss ειναι ουσιαστικα κωδικος;

Ή κατι αναλογο με τα υποκαναλα;

 θα το εχω στο νου μου γενικα. κωδικος ειναι

 

 

διαβασε και εδω αν εχεις ορεξη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ποσους μηνες περιμενω το lidl να φερει αυτα τα τοσο καλα και φτηνα walkie talkie!

Και δεν τα εχει φερει!

 

Συνηθως φερνει καποια πραγματα συγκεκριμενες εποχες του χρονου.

Ποτε αραγε θα τα ξαναφερει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ειχα ποιο παλια κατι φθηνα των 20Ε με 8 κανάλια χωρις υποκαναλα. Αξιοπρεπη θα έλεγα αλλα σε περιοχες με πολλους χρηστες πχ Μπανσκο ολο εμπαιναν ασχετοι.

Πριν 2 χρονια πηρα ενα απο τα Lidl με 25Ε που εχει και υποκαναλα για το καθε ενα απο τα 8 κανάλια http://1.bp.blogspot.com/-DAkfqEUJsN4/UfvAln2cWCI/AAAAAAAA3x8/WG-perOoPic/s640/20130801_175346.jpg

Αμα τα ρυθμισεις απο πριν δεν παρεμβαλονται αλλοι, αξιοπρεπης ποιοτητα και εμβελεια σε λογικα πλαισια. Πριν λιγες μερες τα ειχε φερει, ρωτα αν περίσεψε κανενα ζευγάρι ή περίμενε να τα ξαναβγάλουν.

 

Ενα ολοκληρο χρονο περιμενα, να φερει το lidl κατι που να αξιζει.

Απο Δευτερα εχει αυτα

muv52b.jpg

 

33€ βεβαια δεν τα λες και λιγα, αν και μπορει να μου πειτε οτι γι'αυτα που προσφερει ειναι τρομερη τιμη.

Δεν γραφει specs στο φυλλαδιο, μονο αν παει καποιος σε καταστημα και τα δει μαλλον.

Να ειναι αυτα που εφερνε και παλια; Απλα αλλαξαν εξωτερικα;

Αξιζουν λετε;

Μπορει καποιος να εκτιμήσει αν αξιζει αυτη η αγορα;

Θελω απλη χρηση, αλλα να εχει καναλια-υποκαναλα μην μας ακουνε ολοι, να ειναι αντοχης, να εχει εμβελεια, και σε καλη τιμη-value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γραφει specs στο φυλλαδιο,

δες εδώ, προφανώς για pmr και αυτή την τιμή είναι ότι πρέπει για περισσότερα πρέπει να πας σε VHF/UHF που είναι παράνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα Lidl, αλλα στα δικά μου που είχα παρει πριν 3 χρόνια το 1 εχασε το 50% περιπου της εντασης του. Νόμιζα πως ηταν απο υγρασία, αλλαξα το ηχείο αλλα πάλι τα ίδια. Οπότε αμα τα πάρεις κράτα την απόδειξη, ποτέ δεν ξέρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ολοκληρο χρονο περιμενα, να φερει το lidl κατι που να αξιζει.

Απο Δευτερα εχει αυτα

muv52b.jpg

 

33€ βεβαια δεν τα λες και λιγα, αν και μπορει να μου πειτε οτι γι'αυτα που προσφερει ειναι τρομερη τιμη.

Δεν γραφει specs στο φυλλαδιο, μονο αν παει καποιος σε καταστημα και τα δει μαλλον.

Να ειναι αυτα που εφερνε και παλια; Απλα αλλαξαν εξωτερικα;

Αξιζουν λετε;

Μπορει καποιος να εκτιμήσει αν αξιζει αυτη η αγορα;

Θελω απλη χρηση, αλλα να εχει καναλια-υποκαναλα μην μας ακουνε ολοι, να ειναι αντοχης, να εχει εμβελεια, και σε καλη τιμη-value for money.

συμπαθητικα φαινονται, και παρολο που εχω και τα παλια, αλλα και διάφορα αλλα mobile/handheld (50watt & 5 αντιστοιχα) λεω να τους ριξω μια ματια να δω αν αξιζουν...

 

οσο για την εγγυηση, και μενα μου ειχε χαλασει το ενα απο τα 2,και μου στειλαν αλλο ευτυχως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...