Προς το περιεχόμενο

PMR Walkie-Talkie απορίες !


apostolisR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι καλη ευκαιρια λοιπον, θα παω και μαλλον θα τα παρω.

 

Μπορω να ορισω κωδικο cdcss, και τοτε δεν θα ακουει κανεις την συνομιλία μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι καλη ευκαιρια λοιπον, θα παω και μαλλον θα τα παρω.

 

Μπορω να ορισω κωδικο cdcss, και τοτε δεν θα ακουει κανεις την συνομιλία μας;

μην μπερδευεσαι γενικα με τους κωδικους, δεν υπαρχει απορητο.

 

θα προσπαθησω να εξηγησω 1-2 πραγματα.

 

Αν εσυ με τον Γιαννη λογου χαρη, εχετε ενα σετ και πατε στο καναλι 5 και βαλετε υποτονο 15 αυτο σημαινει οτι θα ακουγεστε μεταξυ σας μια χαρα και δεν θα υπάρχει παρεμβολη απο καποιον αλλον που ΔΕΝ εχει βαλει τον ιδιο υποτονο.

Αν εχω με τον Νικο λογου χαρη εχω ενα αλλο σετ και παω στο καναλι 5 χωρις υποτονο,θα ακουω οτι λετε. Απλα δεν θα μπορω να επικοινωνησω μαζι σας. Θα παταω δηλαδη το PushToTalk(PTT) θα ακουγομαι στο καναλι 5 αλλα δεν θα με ακουτε εσεις αφου εχετε υποτονο.

 

Ο Υποτονος ειτε αναλογικος ειτε ψηφιακος (πανω κατω το ιδιο ειναι γιατι μιλαμε για αναλογικες συνομιλιες) συνηθως χρησιμοποιειται απο ραδιοδικτυα σε επιχειρησεις, ωστε να εχεις εναν διαφορετικο υποτονο για καθε τμημα. Πχ στο καναλι 5 με υποτονο 15 οι καθαριστες, στο καναλι 5 με υποτονο 20 την ασφαλεια κλπ.

 

Δεν σου εξασφαλιζει καμια ασφαλεια η επικοινωνια στον αερα. Καθως αν στο παραδειγμα μας, εγω με τον Νικο αρχιζουμε να ψαχνουμε και βαλουμε τον υποτονο σας (σε αυτη τη περιπτωση το 15) θα μπορω και να σας μιλαω ή να σας παταω(= οταν θες να μιλησεις να το εχω κρατημενο και να μην ακουει ο φιλος σου εσενα αλλα εμενα-μιλαμε για μικρες αποστασεις παντα)

 

Τελος αυτο το 8km ειναι πολυ πολυ ιδανικο. Στη πραγματικοτητα σε πολη ειναι 3-4 τετραγωνα και αν μιλας εκει εισαι τυχερος.Εδω με 5βατα μηχανηματα σε αποσταση 6-7 τετραγωνων κανουμε αμαν να μιλησουμε. Στη φυση αν εχεις οπτικη επαφη ειναι καλτυτερα τα πραγματα αλλα και εκει αν εχει δεντρα/βουνο κλπ παλι κοβεται η επαφη.

 

Γενικα παντως τα Pmr του λιντλ(εχω τα προηγουμενα και εγω) ειναι μια αξιολογη επιλογη αν δεν θες να ασχοληθεις υπερβολικα. Θα σε καλυψουν , αλλα παντα αν θες να πας καμποσα επιπεδα παραπανω προτεινω τα midland g7. Εκει το κοστος ανεβαινει, αλλα παιρνεις κατι που θα κρατησει για παντα.

 

Φιλικα και οτι θες ρωτας

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeps21, πολυ χρησιμες πληροφοριες, ευχαριστω.

 

Οπως καταλαβα, το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι να θεσω καναλι + υποτονο,

αλλα το αν θα μας ακουνε ειναι μονο θεμα τυχης, αν τυχον καποιος ειναι εκεινη την ωρα στα ιδια με αυτα που εχουμε ορισει εμεις.

Σωστα το λεω;

Μπορει να γινει τιποτε καλυτερο στο θεμα της ιδιωτικοτητας, με αυτες τις συσκευες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeps21, πολυ χρησιμες πληροφοριες, ευχαριστω.

 

Οπως καταλαβα, το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι να θεσω καναλι + υποτονο,

αλλα το αν θα μας ακουνε ειναι μονο θεμα τυχης, αν τυχον καποιος ειναι εκεινη την ωρα στα ιδια με αυτα που εχουμε ορισει εμεις.

Σωστα το λεω;

Μπορει να γινει τιποτε καλυτερο στο θεμα της ιδιωτικοτητας, με αυτες τις συσκευες;

πιο παλια ειχα πει κατι που δεν ισχυε, καθως μεγαλωνουμε και το ψαχνουμε μαθαινουμε,

 

για αυτο ξανα αυτο το μηνυμα.

 

Διαφωνω στο κοκκινο, ο καθενας που περναει απο το καναλι σας θα σας ακουει, απλα δεν θα σας ενοχλει.

 

Δυστυχως οχι, για αυτο και υπηρεσιες οπως αστυνομια κλπ ηταν τετρα που ειχε μια κρυπτογραφηση, αλλα τελειωσε η συμβαση και ξαναγυρισαν στα vhf και τους ακουνε ολοι .

 

Ειναι το θετικο/αρνητικο μαζι των τηλεπικοινωνιων, οσο ευκολες ειναι καποιες να τις χρησιμοποιησεις τοσα αρνητικα εχει.

 

Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιθανοτητες να το παρουμε, τι να δηλωσω σε καναλι-υποσυχνοτητα, για να εχει λιγοτερες πιθανοτητες να το ακουνε αλλοι;

 

Τι εννοείς "τι να δηλώσεις" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιθανοτητες να το παρουμε, τι να δηλωσω σε καναλι-υποσυχνοτητα, για να εχει λιγοτερες πιθανοτητες να το ακουνε αλλοι;

νομιζω ειναι καθαρα στη τυχη, ειπαμε ειναι απλα το καναλι, εγω θα λεγα κανα 3/7 γιατι ειναι τα λιγοτερα που εχω χρησιμοποθιησει αλλα ειναι πολυ φλου ερωτημα γιατι καποιος αλλος μπορει να χρησιμοποιει μονο αυτα τα 2.για μενα η συμβουλη μου ειναι, δεν λες τιποτα που θα σε νοιαζει αν μαθευτει παντου...

 

 

στο κατω κατω, υπαρχουν και οι καφεταιριες ρε αδερφε,... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με τα PMR του Lidl ότι αυτήν την εβδομάδα βρίσκονται δύο μοντέλα στα ράφια, ένα "παλιό" μαύρου χρώματος (SPMR8000 Α1 με IAN103107 http://www.lidl-service.com/static/105150813/103107_EL.pdf )) και ένα "καινούριο" μαύρου χρώματος με κόκκινες γραμμές (SPMR8000 B1 με IAN270811, http://www.lidl-service.com/static/150069292/270811_EL.pdf ). Απ΄όσο τα έψαξα έχουν τις εξής διαφορές:

1) Το παλιό (Α1 στο εξής) συμπεριλαμβάνει ακουστικά ενώ το καινούριο (Β1 στο εξής) όχι.

2) Το Α1 δέχεται 4 ΑΑΑ 600mAh μπαταρίες ενώ το Β1 3 ΑΑΑ 600mAh. Το περίεργο εδώ είναι ότι και στα δύο γράφουν ότι διαρκούν 11 ώρες.. 

3) Το Β1 έχει μία επιπλέον λειτουργία αυτήν της "παρακολούθησης δωματίου" (room monitor). (Το Α1 δεν την έχει.)

4) Το Β1 έχει ένα βύσμα micro USB για απευθείας φόρτιση (χωρίς τη βάση) ενώ το Α1 δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

5) Το Β1 έχει φορτιστεί micro USB 5.0V/550mAh ενώ το Α1 "παλαιού" τύπου (μάλλον 9V/300mA σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης που όμως δεν λένε πάντα την αλήθεια.. στο Β1 γράφουν 5V/400mA).

Ποιο θα αγοράζατε εσείς; Είναι τόσο σημαντικά τα σημεία 3) και 4) για να μην προτιμήσω το παλιό που έχει ακουστικά και περισσότερες μπαταρίες (πιστεύω και περισσότερο χρόνο λειτουργίας);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτο γουσταρω τη συζητηση εδω στο φορουμ, γιατι ο ενας βοηθαει τον αλλον!

Μπραβο για τις παρατηρησεις σου stratigis.

Δεν ειδα αν οντως στα ραφια ειχαν δυο ειδων pmr.

Παντως, μου εκανε εντυπωση οτι ειχα λιγα κομματια, πρεπει να ηταν 5-6 μονο!

 

Εγω πηγα χτες και αγορασα αυτα με την πορτοκαλι γραμμη.

Μην με ρωτησετε κατι, ουτε το κουτι δεν προλαβα να ανοιξω, δεν εχω καθολου χρονο. Το σκ ελπιζω να τα δω λιγο....

 

Καλυτερα θεωρω τα πιο νέα, ετσι οπως τα λες.

Τοσο τη δυνατοτητα φορτισης με micro-usb, οσο και το room monitor,

τα αξιολογω περισσοτερο απο την εξτρα μπαταρια και τα ακουστικα.

 

Εχω απο τα κινητα μου handsfree, με ακουστικο&μικροφωνο, θα παιζουν κανονικα αραγε, αν συνδεθουν στην υποδοχη ακουστικων; Εννοω να παιζει και το μικροφωνο, να μπορω να μιλαω μεσω μικροφωνου, οχι μονο να στελνει τον ηχο στα ακουστικα.

 

Φανταζομαι οτι θα παιζουν (στην αναγκη-εφεδρικες-πανω μας) και με απλες αλκαλικες μπαταριες διχως προβλημα, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει υποδοχή στα Β1 για ακουστικά/μικρόφωνο αλλά είναι πιο μικρή από αυτή των κινητών (smartphones κλπ) και επομένως δεν κάνουν αυτά που έχεις. Εκτός και αν έχεις και κανένα σετ από παλιό κινητό με μικρότερο βύσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει υποδοχή στα Β1 για ακουστικά/μικρόφωνο αλλά είναι πιο μικρή από αυτή των κινητών (smartphones κλπ) και επομένως δεν κάνουν αυτά που έχεις. Εκτός και αν έχεις και κανένα σετ από παλιό κινητό με μικρότερο βύσμα.

 

Τι στην ευχη, δεν ειναι η κλασικη 3,5 θυρα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν μπορω να βρω κατι στο ebay?

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=handsfree+adaptor+2.5mm&_sop=15&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xhandsfree+adaptor+3.5mm+2.5mm.TRS0&_nkw=handsfree+adaptor+3.5mm+2.5mm&_sacat=0

 

Μονο απο 3.5mm-->2.5mm υπαρχει;

Απο 2.5mm--->>3.5mm δεν υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...