Προς το περιεχόμενο

PMR Walkie-Talkie απορίες !


apostolisR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,μετα απο πολυ ερευνα και κοπο,καταφερα τελικα να βρω ακουστικα ptt για τα walkie μου..Αλλα τωρα το εξης παραδοξο,ενω στο ενα δουλευουν τελεια,φευγει και ερχεται ο ηχος κανονικα εαν τα συνδεσω στο αλλο δεν δουλευει καθολου.Εχει συμβει σε κανεναν αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Ασχετος απο walkie-talkie o πατερας μου και 2 φιλοι αγορασαν απο ενα Midland CT890. O πωλητης τους ανεφερε οτι η εμβελεια του φτανει μεχρι και 20 χλμ.  Το θεμα ειναι οτι στην πραξη μου ειπε οτι ειχαν δυσκολια να επικοινωνησουν και στο 1μιση χλμ. Το θελουν  για να επικοινωνουν στο κυνηγι.  Μπορω να ελεγξω εγω καποια ρυθμιση γτ λιγο που κοιταξα το manual δεν καταλαβα και πολλα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ασχετος απο walkie-talkie o πατερας μου και 2 φιλοι αγορασαν απο ενα Midland CT890. O πωλητης τους ανεφερε οτι η εμβελεια του φτανει μεχρι και 20 χλμ.  Το θεμα ειναι οτι στην πραξη μου ειπε οτι ειχαν δυσκολια να επικοινωνησουν και στο 1μιση χλμ. Το θελουν  για να επικοινωνουν στο κυνηγι.  Μπορω να ελεγξω εγω καποια ρυθμιση γτ λιγο που κοιταξα το manual δεν καταλαβα και πολλα..?

 

 

Καλησπέρα, ας τα πιάσουμε ένα ενα.

 

Αρχικά ,μπορει οντως ο πατέρας σου να μη ξέρει πολλά αλλα ειναι κριμα γιατι μαλλον ο πωλητής το εκμεταλεύτηκε. Αυτά τα 2 που πήραν είναι τα ίδια με τα wouxun kg-uv8d . Το θεμα με αυτα είναι πως προορίζονται για αδειούχους ραδιοερασιτέχνες κατηγοριας 1 ή ερασιτεχνικού επιπέδου. Εκπέμπουν μεχρι 5watt σε vhf/uhf, εχουν αποσπώμενη κεραία , μπορουν να ακούσουν αστυνομια πυροσβεστικη εκαβ κλπ κλπ και να παρεμβάλουν κιολας. Οπως μπορείς να καταλάβεις ο πατέρας σου απαγορεύεται απο το νομο να εχει/χρησιμοποιει (ειτε ακροαση ειτε εκπομπη) παρόμοια φορητά.

 

Εκτός απο το παραπάνω , ακόμη και να είχε ο πατέρας σου άδεια ραδιοερασιτέχνη, πάλι απαγορεύεται να χρησιμοποιεις τους ασυρμάτους για οποιοδήποτε αλλο λόγο περα απο το να μιλήσεις για θέματα τεχνικού περιεχομένου (κατασκευες κεραιων,για μηχανήματα, να δωσεις αναφορα σημάτων κλπ)

 

Για μένα αν μπορούν , να τα επιστρέψουν πίσω στο πωλητή ή να τα σπρώξουν για να μή βρουν το μπελά τους. Θα ήταν πιο ασφαλές να πάρουν ενα ζευγάρι Pmr ωστε να έχουν το κεφάλι τους ησυχο.

 

Φυσικά κάνουν ότι θελουν, εγω όφειλα να ενημερώσω.

 

 

Και για να σου απαντήσω και στο ερώτημα σου, για να πιάνουν 20 χιλίομετρα οπως "υποσχέθηκε" ο κλεφτης....εε ο έμπορος θα πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή μεταξυ των 2 πομποδεκτών (οχι εμπόδια ανάμεσα),οι κεραίες να μην καλύπτονται απο ρούχα/να μην ειναι στη μέση, να έχει καλή διάδοση στα vhf/uhf και να ειναι ανάδρομος ο Ερμής :P :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι,δεν πηρα καποια απαντηση και αρχιζω να προβληματιζομαι γιατι δεν βρισκω καποια λυση.Συνδεω το ακουστικο στο ενα walkie και ακουω και στελνω ηχο κανονικα,τωρα στο αλλο αν βαλω τα ακουστικα ακουω μεν,πατωντας το κουμπι για να μιλησω δειχνει οτι στελνει ηχο αλλα δεν ακουγεται τπτ...Καποια ιδεα??? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς απλά να έχεις το ραδιοερασιτεχνικό φορητό μηχανάκι και να εκπέμπεις στις συχνοτητες που είναι τα κανάλια των pmr με 5 watt ψηφιακό κωδικό και άλλα καλούδια. Η κατοχή του μηχανήματος δεν απαγορεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς απλά να έχεις το ραδιοερασιτεχνικό φορητό μηχανάκι και να εκπέμπεις στις συχνοτητες που είναι τα κανάλια των pmr με 5 watt ψηφιακό κωδικό και άλλα καλούδια. Η κατοχή του μηχανήματος δεν απαγορεύεται.

καλησπέρα φιλε, σε παρακαλω αν δεν γνωριζεις μην διαδιδεις φημες.

 

με βαση τι ειναι νομιμο παντα (γιατι οτι λεμε αφορα και αλλους) δεν μπορεις να εκπεμπεις σε Pmr συχνοτητες(446mhz) με ισχυ εκπομπης πανω απο 0,5watt, και το μηχάνημα ΔΕΝ πρεπει να εχει αποσπώμενη κεραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω φίλε αλλά λέμε σε περίπτωση που έχει το μηχάνημα ο άνθρωπος δεν του είναι άχρηστο. Μπορεί να το χρησιμοποιήσει και στην μπάντα που παίζουν τα PMR. Τώρα αν δεν υπάρχει σωστή επικοινωνία και ανεβάσει 1 βατ ή και 5 ανα είναι μακριά δεν χάθηκε ο κόσμος. Μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω φίλε αλλά λέμε σε περίπτωση που έχει το μηχάνημα ο άνθρωπος δεν του είναι άχρηστο. Μπορεί να το χρησιμοποιήσει και στην μπάντα που παίζουν τα PMR. Τώρα αν δεν υπάρχει σωστή επικοινωνία και ανεβάσει 1 βατ ή και 5 ανα είναι μακριά δεν χάθηκε ο κόσμος. Μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ.

 

Καλα οτι μπορει να το κανει εννοειται, και 50 watt μπορει να στειλει σε Pmr αν εχει μηχανημα Mobile, το θεμα ειναι τι προτεινουμε εμεις να κανει και τι του λεμε. σιγουρα μπορει να το κανει αλλα πρεπει να γνωριζει οτι αν το βρουν μπορει να μπλεξει...

 

δεν ειναι τοσο ευκολο να σε βρουν, απλα αν σου κατσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι μπορει να το κανει εννοειται, και 50 watt μπορει να στειλει σε Pmr αν εχει μηχανημα Mobile, το θεμα ειναι τι προτεινουμε εμεις να κανει και τι του λεμε. σιγουρα μπορει να το κανει αλλα πρεπει να γνωριζει οτι αν το βρουν μπορει να μπλεξει...

 

δεν ειναι τοσο ευκολο να σε βρουν, απλα αν σου κατσει...

Οταν λες να σε βρουν φίλε; βασικά τι κόστος έχει ένα τέτοιο μηχάνημα ; θέλω να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούς απλά;

αν δεν εχεις αδεια ναι, εδω εγώ ειχα προσωπική εμπειρία και στο τμημα συζηταγα μαζι τους και μ λεγαν οτι απαγορευεται να τους ακουω ακομη και εγω και ψαχναν τον ασύρματο μου.

 

(πραγματα και στα 2 που ειχα δίκιο, ο χειρισμος του σταθμου (πχ  ενος πομποδεκτη) ειναι αποκλειστικα του αδειουχου και δεν μπορει 3ος να το πειράζει

 

και για όποιον εχει ορεξη http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_9_1192093566.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις αδεια ναι, εδω εγώ ειχα προσωπική εμπειρία και στο τμημα συζηταγα μαζι τους και μ λεγαν οτι απαγορευεται να τους ακουω ακομη και εγω και ψαχναν τον ασύρματο μου.

 

(πραγματα και στα 2 που ειχα δίκιο, ο χειρισμος του σταθμου (πχ  ενος πομποδεκτη) ειναι αποκλειστικα του αδειουχου και δεν μπορει 3ος να το πειράζει

 

και για όποιον εχει ορεξη http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_9_1192093566.pdf

τωρα πες μου που θα βρω φθηνο πομπο ; θελω να ακουω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πες μου που θα βρω φθηνο πομπο ; θελω να ακουω

αμα ψαξεις στο ιντερνετ σιγουρα θα βρεις, εγω θα προτεινα αρχικα εναν sdr ή απλα Μπες στο websdr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ασχετος απο walkie-talkie o πατερας μου και 2 φιλοι αγορασαν απο ενα Midland CT890. O πωλητης τους ανεφερε οτι η εμβελεια του φτανει μεχρι και 20 χλμ.  Το θεμα ειναι οτι στην πραξη μου ειπε οτι ειχαν δυσκολια να επικοινωνησουν και στο 1μιση χλμ. Το θελουν  για να επικοινωνουν στο κυνηγι.  Μπορω να ελεγξω εγω καποια ρυθμιση γτ λιγο που κοιταξα το manual δεν καταλαβα και πολλα..?

 

Εκτος και αν εχει αλλαξει κάτι προσφατα και δεν το χω παρει πρεφα, η χρηση ασύρματου στο κυνηγι συνιστα ποινικο αδικημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...