Προς το περιεχόμενο

Πιο υγιεινο καπνισμα; Γινεται;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι βλαβες του καπνισματος ομως δεν αναστρεφονται. Αυτος που καπνιζει 15-20 χρονια ή και παραπανω κανει ζημιες στους πνευμονες του που δεν φτιαχνουν , ακομα και οταν το κοψει. Απλα με τη διακοπη δεν επιδεινωνονται

Νομιζω πως δεν ισχυει αυτο. Εφοσον δεν σε βρει καποια αρρωστεια οπως καρκινος ο οργανισμος μετα απο καποια χρονια ειναι καθσρος σαν να μην εχεις καπνισει ποτε.

 

Εντωμεταξυ πιο σπαστικοι τυποι απο τους φανατικους αντικαπνιστες δεν πρεπει να υπαρχουν πραγμαρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω πως δεν ισχυει αυτο. Εφοσον δεν σε βρει καποια αρρωστεια οπως καρκινος ο οργανισμος μετα απο καποια χρονια ειναι καθσρος σαν να μην εχεις καπνισει ποτε.

Ισχυει 100%.

Η αναπνευστικη λειτουργια καθε χρονο φθινει (μετα την ηλικια των 20) με συγκεκριμενο ρυθμο. Στον καπνιστη, ο ρυθμος αυτος ειναι 3πλασιος του μη καπνιστη. Οταν διακοψει το καπνισμα, μετα απο κανα χρονο, ο ρυθμος εκπτωσης επανερχεται σε αυτον του μη καπνιστη. Η επιπλεον απωλεια αναπνευστικης λειτουργιας ομως δεν αναπληρωνεται.

Αυτο φαινεται και σε βλαβες που προκαλει το καπνισμα και στην αξονικη (εμφυσημα). Οι αλλοιωσεις αυτες δεν αλλαζουν με τη διακοπη του καπνισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicoc89 τρελα επιχειρηματα και πολυ σοφη απαντηση, αλλα σε παρακαλω μην ασχοληθεις αλλο με το θεμα.

 

δεν είχα σκοπό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι το καπνισμα προκαλει σοβαρα προβληματα υγειας,τελος ! Απο εκει και περα ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει οτι θελει και να παιζει με τις πιθανοτητες .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βολτα στο κυλικειο του Θεαγενειου θα κανει πολυ κοσμο να αναθεωρησει.

Αποκει και περα οπως ειπε ο φιλος πανω,σεβαστο το οτι ολοι εχουν την γνωμη τους.

Προς θεου ομως,προσπαθηστε να μη τα λετε αυτα σε μικρα παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και μια βόλτα στη μονάδα εντατικής θεραπείας θα πείσει κι όσους δε φοράνε ζώνη. Αλλά δε την κάνει τη ρημάδα την εκδρομή μια φορά το κράτος στη 1η λυκείου

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η Λυκειου ειναι ηδη αργα,μιας και ολα σχεδον ειναι μπερδεμενα στο μυαλο τους (μηχανακια,μαγκια,αλητεια,Ευκλειδης και δε συμμαζευεται).

Αυτα πρεπει να γινονται στο δημοτικο και το γυμνασιο .

Αν δεν τρομοκρατησεις για καλο σκοπο τα μικρα παιδια δεν προκειται να τους γινει βιωμα.

Εμας πχ μας εκαναν μαθημα "κινητο+οδηγηση=θανατος".

Ε κλαιν,ουτε καταλαβαινα τι ειναι οδηγηση στο δημοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε οτι στο τσιγαρο υπαρχουν χιλιαδες ουσιες, πολλες ειναι επικινδυνες και καρκινογονες. Τι γινεται ομως με το καπνο που μπορει να φτιαξει καποιος στο χωραφι του; Τι ουσιες μπορει να υπαρχουν εκει;

 

Με κάθε επιφύλαξη, μιας και δεν είμαι ιατρός, αλλά το πρόβλημα με το κάπνισμα δεν έγκειται τόσο στην πρόσληψη νικοτίνης, όσο στα παράγωγα της καύσης του καπνού και του χαρτιού, καθώς και σε άλλα πρόσθετα χημικά, με τα οποία εμπλουτίζεται ο καπνός στο εργοστάσιο (π.χ. ενισχυτικά γεύσης, καθαριστικά).

 

Η νικοτίνη λοιπόν προκαλεί εθισμό, κάνει βραχυπρόθεσμα κακό (αύξηση της αρτηριακής πίεσης, συστολή των αγγείων κ.λ.π), αλλά η δράση της σταματά με το που αποβάλλεται από τον οργανισμό (μερικές ώρες - μερικές ημέρες).

 

Η "πίσσα" πάλι μένει στους πνεύμονες, βλάπτει τα αιμοφόρα αγγεία κ.λ.π.

 

Αν λοιπόν κάπνιζες "βιολογικό" καπνό, πάλι θα έθετες τον εαυτό σου σε κίνδυνο. Ίσως βέβαια όχι τόσο μεγάλο... 

 

 

Επισης ποια η αποψη σας για το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Μαλιστα υπαρχουν και με μηδεν νικοτινη.

 

Δεν γνωρίζω. Λέγεται πάντως πως μια καλής ποιότητας συσκευή δεν είναι επικίνδυνη. 

 

 

Ολα βλαπτουν, και τωρα που σας γραφω, κανω κακο στον εαυτο μου. Το να βλεπουμε τηλεοραση με τις ωρες το ιδιο. Το να τρωμε σε εστιατορια ειναι χειροτερο απο το καπνισμα. Ακομα και το νερο και ο αερας ειναι επικινδυνα..

 

Συμφωνώ.

 

 

Οποτε δε θελω να μου πειτε οτι ειναι βλαβερα, ακομα και χωρις νικοτινη. Εννοειται αυτο. Μιλαμε για πιο υγιεινο καπνισμα.

 

Αν θες τη γνώμη μου, ο μόνος τρόπος για επιτευχθεί κάτι σαν "περισσότερο υγιεινό κάπνισμα", είναι να περιορίσεις τον αριθμό των τσιγάρων που κάνεις καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε πιστευω οτι το καπνισμα ειναι τοσο κακο, οσο θελουν να πιστευουμε..

 

καλά κάνεις που αναφέρεις τις υποψίες σου γιατι μπορεί να υπάρχουν ανήλικοι χρήστες του insomnia που σκεφτόντουσαν να δοκιμάσουν τσιγάρο για μαγκια κλανιά και τρεντιά αλλα δεν το έκαναν γιατι ήταν θύματα της προπαγάνδας του κράτους

sorry πριν που σε ειπα fail troll ε σε παρεξήγησα :-)

 

χουρντουρχουρντουρντερπντερπ.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση για βιολογικό καπνό είναι τόσο μάταια όσο να αναρωτιέσαι αν η Coca Cola light ή η Zero είναι πιο διαιτητική μετά από 4 πιτόγυρα. Από όλους τους παράγοντες κινδύνου, το κάπνισμα είναι ο μεγαλύτερος. Τελεία και παύλα.

 

Όσο για τις συνομωσιολογικές ανοησίες, ένα μόνο ζητώ να μου εξηγήσατε. Έστω ότι κάποιοι (οι Ιλουμινάτι; η ομάδα Δ; οι Ελ; Τα πρωτόκολλα της Σιών; ) θέλουν να βρουν μια ψευτοαιτία για να "καλύψουν" άλλα. Θα έβρισκαν να τα ρίξουν σε μια από τις ισχυρότερες βιομηχανίες στη γη; Μαζί με τις βιομηχανίες όπλων και τις εταιρείες πετρελαίου, οι πολυεθνικές καπνού είναι οι ισχυρότερες εταιρείες στον κόσμο. Αυτό παρακαλώ να μου εξηγήσετε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει 100%.

Η αναπνευστικη λειτουργια καθε χρονο φθινει (μετα την ηλικια των 20) με συγκεκριμενο ρυθμο. Στον καπνιστη, ο ρυθμος αυτος ειναι 3πλασιος του μη καπνιστη. Οταν διακοψει το καπνισμα, μετα απο κανα χρονο, ο ρυθμος εκπτωσης επανερχεται σε αυτον του μη καπνιστη. Η επιπλεον απωλεια αναπνευστικης λειτουργιας ομως δεν αναπληρωνεται.

Αυτο φαινεται και σε βλαβες που προκαλει το καπνισμα και στην αξονικη (εμφυσημα). Οι αλλοιωσεις αυτες δεν αλλαζουν με τη διακοπη του καπνισματος.

 

 

 

Οπότε αυτό το μετά από "x" χρόνια διακοπής ο καπνιστής είναι σαν να μην κάπνισε ποτέ που διαβάζουμε κατά καιρούς ακόμα και σε φαρμακεία να υποθέσω πως είναι απλά αντικαπνιστικό τρικ ή κάποια αφελής χοντράδα;

 

Δεν έχει κάποιες άμυνες ο οργανισμός που ας πούμε, μπακαλίστικα, διορθώνουν βλάβες που προκλήθηκαν στους πνεύμονες;

 

(ηλίθιες οι απορίες μου, αλλά ειλικρινείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα χωρις να εχω διαθεση για ειρωνια ή προσβολη , θελω να σε ρωτησω .

 

Εστω διαβαζεις στο ινσομνια απο καποιον τυχαιο χρηστη οτι "ξερεις,το τσιγαρο δεν σκοτωνει,ειναι μυθος".

Θα πειστεις και θα στηριχθεις στο να διαμορφωσεις αποψη για ενα ΙΑΤΡΙΚΟ θεμα , απο τα λεγομενα ενος αγνωστου τυχαιου ατομου,αγνωστου ιδιοτητας, αγνωστου επαγγελματος και μαλιστα με τα λεγομενα να αποτελουν αγνωστης πηγης και αμφιβολλης επιστημονικης υποστασεως και τεκμηριωσης , με τις περισσοτερες φορες καλη ωρα τωρα , να ειναι και επικινδυνες ως επθχειρημα ή και πληροφοριες ;

Δεν θα ηταν πιο ασφαλες,σωστο και τεκμηριωμενο να επισκεπτοσουν εναν καρδιολογο η εναν πνευμονολογο ωστε να σε ενημερωσει καταλληλα ;

 

Ξαναλεω δεν ρωταω με σκοπο την ειρωνια η τον εμπαιγμο , ειναι ειλικρινης απορια μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...