Προς το περιεχόμενο

Το επανασχεδιασμένο GMail app για Android υποστηρίζει λογαριασμούς Yahoo και Outlook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google επανασχεδιάζει τις Android εφαρμογές της χρησιμοποιώντας το σχεδιασμό "Material Design", και από ότι φαίνεται η τελευταία θα είναι η εφαρμογή GMail, που σύντομα αναμένεται να κάνει την εμφάνιση της στο Google Play store με ανανεωμένη εμφάνιση.Η ιστοσελίδα Android Police είχε τη δυνατότητα να έχει πρόσβαση στην εφαρμογή GMail 5.0 για Android, η οποία περιλαμβάνει μία έκπληξη: υποστήριξη εντός της εφαρμογής λογαριασμών email Yahoo και Outlook.com. Παραδοσιακά, η εφαρμογή GMail για Android, υποστήριζε μόνο την υπηρεσία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της Google, αλλά από ότι φαίνεται η Google θέλει να προσφέρει στους χρήστες Android τη δυνατότητα διαχείρισης όλων σχεδόν των λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τους μέσα από την εφαρμογή της.

 

Ένα video που διέρρευσε επιδεικνύει το νέο GMail app, και η Google τονίζει ότι υποστηρίζονται περισσότεροι λογαριασμοί/ υπηρεσίες email από τις GMail, Yahoo ή Outlook.com. Παραμένει άγνωστο πάντως αν το νέο GMail app υποστηρίζει και λογαριασμούς Exchange ActiveSync όπως συμβαίνει με τον ενσωματωμένο Android mail client, και αν όντως υποστηρίζεται κάτι τέτοιο, θα σηματοδοτήσει την παύση των εναλλαγών ανάμεσα στους διάφορους Android email clients για πολλούς χρήστες. Η κίνηση της Google, θα αρέσει σε αρκετούς χρήστες, ενώ θα βοηθήσει τους κατασκευαστές κινητών να ενσωματώσουν ευκολότερα apps σαν το GMail στις συσκευές τους.

 

Το GMail 5.0 για Android δεν είναι ακόμη διαθέσιμο, αλλά αναμένεται να διατεθεί επίσημα μέσα στις επόμενες εβδομάδες μαζί με το Android Lolipop. Όσο αφορά στην εμφάνιση παρατηρούνται επανασχεδιασμένα εικονίδια, στρογγυλά avatars, νέα βελτιωμένη οθόνη σύνθεσης email κ.ά. Ακόμη δεν γνωρίζουμε αν θα γίνουν οι ίδιες αλλαγές και στην αντίστοιχη εφαρμογή για συσκευές iOS, αλλά είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι αυτό είναι το πιθανότερο.

 

 

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση και ακόμα καλύτερα να βάλει την δυνατότητα να βάζουμε και αλλους λογαριασμούς email που έχουμε (και ελληνικούς) ώστε να ειναι ολα σε 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο, να μαζεύει τα προσωπικά μας δεδομένα από όλους τους λογαριασμούς μας.Δεν λέω ότι δεν είναι βολικό. Παραείναι κι όλας. Αλλά δεν θα το κάνω γιατί έτσι που πάει σε λίγο η Google θα γίνει μια ιδιωτική NSA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο, να μαζεύει τα προσωπικά μας δεδομένα από όλους τους λογαριασμούς μας.Δεν λέω ότι δεν είναι βολικό. Παραείναι κι όλας. Αλλά δεν θα το κάνω γιατί έτσι που πάει σε λίγο η Google θα γίνει μια ιδιωτική NSA.

 

Μην ανησυχεις και η NSA συνεργαζεται με ολους..

 

Παντως και εγω τους ιδιους προβληματισμους εχω.. Κατα ποσο η google θα σε συνδεει με αλλους λογαριασμους? Η κατα ποσο τα δεδομενα το hotmail πχ θα γινονται γνωστα στην google?? Γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παντως η NSA εδινε υπηρεσιες mail, office, κλπ θα γραφομουν συνδρομητης. Καλο-γραμμενες θα ηταν, ασφαλεια χωρις συγκριση, θα μου τα διαβαζαν ολα μεν, αλλα και τωρα αυτο γινεται αν θελησουν. Οποτε θελω mail στο nsa.com!!! εδω και τωρα!!!! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο λέει "And you can access other email accounts like Yahoo Mail, outlook.com and more", οπότε μάλλον πάει να αντικαταστήσει τον email client του android με POP3, ActiveSync, IMAP support. Αλλιώς δεν έχει νόημα να υποστηρίξει μόνο τους δύο βασικούς ανταγωνιστές της...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινοερχομενος συνεχεια απο κ προς Android κ iOS, μπορω να πω οτι οι περισσοτεροι email clients στο android ειναι απλα τραγικοι κ κανα 2 χρονια πισω.

Ασχημο interface (ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν ενα fit to screen?), τραγικο/αργο sync (για οσους δουλευουν IMAP/exchange, για webmails δεν εχω αποψη) κ ενα σωρο αλλα....

Μονο κατι cloud λυσεις σωνουν την κατασταση, αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο να βαζεις μεσαζοντα στα inboxes σου...

Στο iOS το mail.app ειναι αψογο, στο Android εχω ηδη αγορασει 3 apps (aquamail, maildroid κ k-@ η κατι τετοιο), κ ειναι ενας απο τους λογους που ξαναγυρναω σε iOS συνεχεια (αυτο κ το continuity πλεον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ocelotgt

Τι ακριβώς δεν σου έτρεχε καλά;

Έχω 2 accounts gmail, 2 microsoft exchange και 3 imap και όλα συγχρονίζουν αμέσως. Βασικα πρώτα έρχοντε στο κινητό μου και 2 δευτερόλεπτα μετά στο pc.

Ως προς το αν θέλεις να επεξεργαστείς κάτι, να κάνεις φακέλους και κανάζ rar, μην μιλήσουμε για την τεράστια ευκολία του android. Για επαγγελματικό περιβάλλον πάντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...