Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λειτουργικού για παλιό PC


pavlos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Θα δοκιμάσω τα Xp  και κάποια άλλα linux και θα δω ποιο είναι καλύτερο..Όταν λες custom made έχεις τίποτα να προτείνεις?π.χ την lite έκδοση?

 

Όχι την lite. Δεν είχα δει τρελές διαφορές με αυτήν.

Βρήκα σε κάποια φάση στο γνωστό πιρατοτορεντάδικο μια έκδοση XP με το όνομα Black edition Sp3. Πολύ καλή. Να φανταστείς την τρέχω σε laptop athlon 1800+ me 1GB ram και πηγαίνει σχετικά αξιοπρεπώς για τα 14 του χρόνια!

 

 

Πάντως γενικά μην φανταστείς κάτι περισσότερο από απλό browsing, εργασίες office, e-mail, και παιχνιδάκια εκείνης της εποχής. 

 

Εκείνη η γενιά υπολογιστών έχει πεθάνει και σαν hardware και σαν software.

Ακόμη και αν κάνεις μια σχετική αναβάθμιση στον υπολογιστή θα σου έλεγα να επενδυσεις κυρίως σε ραμ (2 gb) και να βάλεις ubuntu. Και θα μπορέσει να το σηκώσει, αλλά και θα έχεις ένα up to date λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκείνη η γενιά υπολογιστών έχει πεθάνει και σαν hardware και σαν software.

Ακόμη και αν κάνεις μια σχετική αναβάθμιση στον υπολογιστή θα σου έλεγα να επενδυσεις κυρίως σε ραμ (2 gb) και να βάλεις ubuntu. Και θα μπορέσει να το σηκώσει, αλλά και θα έχεις ένα up to date λειτουργικό.

 

Μου φαινεται απο δυσκολο εως αδυνατο να τρεξει Ubuntu σε τοσο παλιο hardware. Αλλα ακομα κι αν τρεξει θα ειναι εφιαλτικα αργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μου απαντήσατε...Ποιον αντάπτορα να πάρω για να βάλω ένα σατα σκληρό που έχω?Συμφέρει ή να πάρω κάποιον ide απο εβαυ φθηνό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν διαθετεις εστω και 40 ευρω σκεψου για εναν ssd



αν παλι δεν θες να διαθεσεις ουτε σαραντα ευρω ειναι καλυτερα να παρεις ενα controller

διανομες linux υπαρχουν πολλες. δες εδω. είναι όλες πολυ ελαφριες. αλλα πρωτo-πρωτo ξεχωριζει το lxle. οπως ειπε και ο BritGreek δοκιμασε το και θα εκπλαγεις ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με ψήνει η ιδέα σου πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσω λέφτα για να πάρω ssd σε ενα τέτοιο pc...controller  μπορεις να μου δείξεις κανένα γιατί βρίσκω κάτι ακριβά και απο εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD με αντάπτορα αξίζει; (δεν ξέρω, ρωτάω)

γενικα οι ssd ειναι πιο γρηγοροι ακομα και με ανταπτορα.

 

Αν και με ψήνει η ιδέα σου πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσω λέφτα για να πάρω ssd σε ενα τέτοιο pc...controller  μπορεις να μου δείξεις κανένα γιατί βρίσκω κάτι ακριβά και απο εξωτερικό..

οσο αφορα τους controller δεν γνωριζω πολλα. σαφως και ισχυει το οσα δινεις περνεις.

 

ποιο ειναι το μοντελο της μητρικής σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για controler ξέχασε το,πρέπει να βρεις ένα που να έχει Bios για να επιτρέπει την εκκίνηση από αυτό και πρέπει να το υποστηρίζει και το bios της μητρικής σου,οπότε δεν πρόκειται.

Βρες έναν σχετικά νέο ide και πολύ είναι να ξοδευτείς και τόσο,καλύτερα μέτρα τους δύο δίσκους που έχεις,ο 40gb ίσως να είναι ποιο γρήγορος και θα είναι καλύτερα να βάλεις το λειτουργικό εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάλεις SSD. Δεν θα έχει μεγάλη διαφορά. Ακόμα και με τον δίσκο 10 GB θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Βάλε μία ελαφριά διανομή linux και θα είσαι μια χαρά. Αν μπορείς να βρεις κανένα παλιό υπολογιστή να πάρεις κάποιο εξάρτημα, τότε πάρε, αλλιώς δεν αξίζει. Αν θες μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο, πάρε μία εξωτερική θήκη (που δεν στοιχίζουν) για τον sata δίσκο σου και σύνδεσε τον με USB. Το browsing σε βαριές σελίδες θα είναι αργό οτιδήποτε και να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον sata controller θα χεις θέμα με το trim στον ssd. Σε τόσο παλιά mobo δε θα υποστηρίζει ahci, οπότε bye bye trim! Αν και ο δίσκος έχει δικό του carbage collection, καλό θα ήταν το λειτουργικό να κάνει αυτή τη δουλειά! Ας πουν όμως τα παιδιά εδώ εάν μπορείς να έχεις ahci, από τον κοντρόλερ της κάρτας. Από τη δική μου εμπειρία: έχω ένα λαπιτόπι από το 2003 με μια κινεζιά ssd 44pin... Το μηχάνημα δεν έγινε καινούργιο και όπως είδες στο internet έχει πρόβλημα: όχι flash, όχι java! Αλλά είναι το αγαπημένο μου μηχάνημα, γιατί παίζει mp3, στριμάρει ραδιοφωνικούς σταθμούς από το ίντερνετ και το έχω σαν μηχάνημα chat στο facebook, στριμάρει βιντεάκια από το youtube με το minitube, μου φέρνει την αλληλογραφία μου και το καλύτερο: στο τσακίρ κέφι κάνω boot από τον thin client server μου (μη φανταστείς τίποτα μηχάνημα, ένας amd x2 με 3GB ram, ssd 80GB και 6 TB δίσκους)... κι εκεί το λαπιτόπι κάνει πάρτι, γιατί δεν τρέχει τίποτα, τα κάνει όλα το σέρβερ μου! :-P

 

Βρες από φίλο κάναν σάπιο ata, αλλιώς βάλε puppy linux και να αποθηκεύει στο στικ σου! Για browsing βάλε dillo... θα βλέπεις μόνο κείμενο και εικόνες... τα άλλα ξέχνα τα! Αααααααααααα, και emulators να γουστάρεις τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών: SNES, Mega Drive, NES... ώρα για κάνα Mario Kart, Comic Zone, Streef Fighter 2 και Metal Slug... Κάτι βράδια με παρέα βγάζω το λαπιτόπι και κάνουμε κάνα διπλό :-P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI ms-6547

ελα ρε θηριο! ιδια εχουμε. αχαχαχ

 

προετοιμαζω το pc για lubuntu

[email protected], 1gb ram, γραφικων@512mb, δισκος ide 80αρης

 

ολο το παραπανω για "media center" στο σαλονι.

 

αν δεν κατσει η δουλεια, θα το "σκοτωσω" για λιγα ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα και windows ( black edition) για να δω πως τρέχουν και νομίζω πως το windows ήτανε πιο γρήγορα στο broswing σε σχεση με το lxle και lubuntu.Βασικά νομίζω ότι αξιοποιεί καλύτερα το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ d_gcal

 

Δεν παίζει ως media center στην τηλεόραση... για 720p/1080p θέλεις μια μέτρια κάρτα γραφικών με 1GB Ram για να κάνεις hardware accelaration! DVD, μουσική και emulation δε θα χεις θέμα!

 

@ pavlos77

Υποτίθεται ότι τα Windows και οι εφαρμογές της M$ έχουν καλύτερο desktop integration! Αλλά διαφορά στο browsing μάλλον είναι η ιδέα σου! Το dillo μου πετάει ακόμα και σε Pentium 3 ;-) πήγε κι εσύ σε *buntu... καλύτερα Arch ή Debian για καλύτερη διαχείριση πόρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...