Προς το περιεχόμενο

Γόνατα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι συνεχώς ότι μπορεί να τραυματίσω-κόψω το μόσχευμα σε μια απότομη κίνηση ή στραβοπατημα . Δε ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή ιδέα....

 

Επίσης είναι φυσιολογικό να έχω πόνους 25 μέρες μετά το χειρουργείο;

Πριν από 4 περίπου μήνες έκανα χιαστό και έσω μηνίσκο.

Διάβασα πολλές εμπειρίες ομοιοπαθών σε ενα σαιτ που είχε να κάνει με το σκι,και αυτό που κατάλαβα ειναι πως κάθε περίπτωση,είναι διαφορετική.

Ανάλογα τον ασθενή και την ζημιά,χρησιμοποιουνται διαφορετικές μέθοδοι χειρουργείου,ποικίλει ο χρόνος αποκατάστασης και φυσικά διαφέρει ο μετεγχειρητικός πόνος.

Στην περίπτωσή μου,δεν χρειαστηκαν παραπάνω από δέκα ντεπόν συνολικά μετά την επέμβαση για να αντιμετωπίσω τον πόνο,και γενικά δεν θα έλεγα οτι ήταν το μεγαλύτερο ζόρι που έχω τραβήξει(πανηγυρικά αυτόν τον τίτλο τον κερδίζει η κύστη κοκυγγος).

Πριν κλείσω μήνα,έκανα μπάνιο στη θάλασσα όπου στην προσπάθειά μου να μπω,έκανα μια αρκετά απότομη κίνηση που μου προξένησε έντονο και με μεγάλη διάρκεια πόνο.Εκεί πίστεψα ότι μπορεί να έκανα και καποια ζημιά.Σκεπτόμενος βέβαια το πόσο μου λύγισε το πόδι ο γιατρός λίγες ώρες μετά την επέμβαση για να μου βγάλει το σωληνάκι από το γόνατο και να τοποθετήσει επιδέσμους,κατάλαβα οτι οι πιθανότητες μάλλον ήταν μικρές να έχω προξενήσει κάποια βλάβη στο μόσχευμα.

Γενικά,πιστεύω ότι σε πολλές περιπτώσεις,οι άνθρωποι πονάνε λιγότερο απ'ότι οι ίδιοι νομίζουν έπειτα από κάποια εγχείρηση.

Σε κάθε περίπτωση,κι επειδή όπως είπα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,ο μόνος που μπορεί να σε καθησυχάσει και να σε συμβουλέψει σωστά,είναι ο γιατρός που σε χειρούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει κανένα σετ ασκησεων, να μπορω να κανω μονος μου στο σπιτι;

Θα με βολευε πολυ κατι τετοιο, διχως πιεση χρονου και χώρου, θα ηταν πολυ ευελικτο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλυτερα να πας σε ενα γυμναστηριο για να σε επιβλεπει καποιος γιατι με τη γυμναστικη και καλα να εισαι αν κανεις μαλακιες θα την κανεις την ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δε ξερεις τι εχεις...μια ενοχληση που επιμενει τοσο καιρο κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να ελεγχθει!

 

Γενικα σε περιπτωσεις πχ χονδροπαθειεας προτεινονται ισομετρικες ασκησεις πχ εκτασεις τετρακεφαλων, ψαξε λιγο στο google.

 

Ομως οπως σου λεει κ ο spect καλυτερα θα ηταν να σου δειξει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το περπάτημα δεν βοηθάει.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις για αρχή απλές ασκήσεις τετρακεφάλου, οπίσθιων μηριαίων και γαστροκνημίων, και διατάσεις των ίδιων μυών. Καλό είναι να στα δείξει κάποιος που ξέρει, και μετά μια χαρά τα κάνεις και στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το περπάτημα δεν βοηθάει.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις για αρχή απλές ασκήσεις τετρακεφάλου, οπίσθιων μηριαίων και γαστροκνημίων, και διατάσεις των ίδιων μυών. Καλό είναι να στα δείξει κάποιος που ξέρει, και μετά μια χαρά τα κάνεις και στο σπίτι.

 

Αυτό ακριβώς μου έφτιαξε τα γόνατα εμένα. Πήγα στον φυσικοθεραπευτή, και απο την πρώτη άσκηση που με έβαλε να κάνω, άρχισα να νιώθω πιο ελαφριά τα πόδια μου. Πριν πάω ήμουν λίγο προκατηλημένος οτι δεν θα βγάλω άκρη, αλλα ουσιαστικά κατούρησε 3-4 γιατρούς που είχα επισκεφθεί για το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θέμα είναι οτι οι γιατροί μου έλεγαν οτι έχω χονδροπάθεια, ενώ είχα ανελαστικούς τετρακεφάλους με αποτέλεσμα να τραβάνε την επιγονατίδα απο την σωστή θέση και να πονάνε τα γόνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το ενα δεν νομιζω ομως οτι ανερει το αλλο! τι θελω να παω?  μπορει οντως να εχεις χονδροπαθεια και απλα η ευλιγισια τον μυων να σου κανουν εντονο/αισθητο τον πονο!

 

δεν ειμαι υπερ των γιατρων (αντιθετος ειμαι γενικα) αλλα μερικες φορες τους δινω ελαφρυντικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδήλατο γενικά βοηθάει την κατάσταση;


Όχι, το περπάτημα δεν βοηθάει.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις για αρχή απλές ασκήσεις τετρακεφάλου, οπίσθιων μηριαίων και γαστροκνημίων, και διατάσεις των ίδιων μυών. Καλό είναι να στα δείξει κάποιος που ξέρει, και μετά μια χαρά τα κάνεις και στο σπίτι.

 

Επειδη δεν εχω (μεχρι ωρας τουλαχιστον) καποιο πόνο ή ενόχληση, αλλα μονο ακουω ενα ελαφρυ 'τριξιμο' στο ένα γονατο, για να μην 'ξαμοληθω' σε ορθοπαιδικό, μπορω να μιλησω κατευθειαν με φυσικοθεραπευτή να μου δειξει, αυτες τις ασκήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι θα τα επιβαρύνει αν υπάρχει κάτι. Ασκήσεις μπορεί να σου δείξει και γυμναστής.το θέμα είναι αν έχεις κάτι και το κανείς χειρότερα α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...