Προς το περιεχόμενο

Γόνατα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

δεν χρειαζεται! θα το κανεις μια δυο τρεις και θα αποκτησουν τα ποδια την απαραιτητη δυναμη που χρειαζονται! Συνεχισε να κανεις βαρη και κρατας νορμαλ βαρος και θα σαι μια χαρα!! Και ενα καλο ζευγαρι παπουτσια! τα υπολοιπα δεν χρειαζονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thnx Spect~. Το κρατάω αυτό που λες. Βέβαια θα μιλήσω και με το φυσικοθεραπευτή, που μάλλον τα ίδια με εσάς θα μου πει. Εγω το έβλεπα, σαν κάτι που ενισχύει. Με τα παπούτσια το έχω φροντίσει. Τα ορειβατικά μου έχουν 240€ και του τρεξίματος 150€. Και τεχνικές κάλτσες χρησιμοποιώ κτλ. Γενικά ασχολούμαι χρόνια και έχω μαζέψει ικανοποιητικό εξοπλισμό (slowly slowly).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου η προληψη σ ενδιαφερει, σου λεω λοιπον κι εγω (ξανα) οτι δε χρειαζεσαι επιγονατιδες. οσο για το ψυχολογικο δεν εννοουσα οτι τις εχεις αναγκη ψυχολογικα αλλα οτι θα σε βοηθησουν ψυχολογικα, να νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια. Εγω φοραγα γιατι η επιγονατιδα μου εβγαινε απο τη θεση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι @margaritagr κατάλαβα τι λες και σόρρυ αν ήμουν απότομος.  :-)

 

Λέω για καλύτερη προστασία των γονάτων μου να προσπαθήσω να χάσω λίγο βάρος. Το φυσιολογικό μου είναι -2kg απο αυτά που έχω, πιστεύω αν το πάω στα -4kg θα είναι μία καλή ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα γονατα και η μεση θα επωφεληθουν απ αυτο που λες ;)

 

πεζοπορια θελω ν αρχισω κι εγω μολις τελειωσω με την εξεταστικη.. και θα πρεπει να παρω παπουτσι. Ειχα καταληξει απο παλαιοτερη ερευνα σε ημιμποτακι αλλα σκεφτομαι μηπως πια απο Μαρτη σκαω και θελω χαμηλο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπούτσι με ημιάκαμπτη σόλα θες. Σε μποτάκι θα πας (για στηρίζεις τον αστράγαλο), δεν θα σκας αν φοράς καλοκαιρινές τεχνικές κάλτσες. Τα χαμηλά θα σε περιορίσουν πάρα πολυ και μετα θα αναγκαστείς να πάρεις μποτάκι. Είναι οτι καλύτερο ΑΝ είσαι φυσιολάτρης αλλιώς είναι απλη ταλαιπωρία. Όταν με το καλό πας, ρώτα στον ΑΟΣ (Αν είσαι Αθήνα, ο καλύτερος σύλλογος κατεμέ και με τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας)

 

edit:

Να δώσεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή στο νούμερο. Όταν τα πάρεις να αγοράσεις τεχνικές χειμερινές κάλτσες και να τα δοκιμάσεις με αυτές. Όταν θα τα φοράς, με τα δάχτυλα μπροστά-μπροστά θα πρέπει να χωράει τουλάχιστον ένα δάχτυλο στην φτέρνα σου (εγω θα έπαιρνα με ενάμιση αν ξανα αγόραζα). Εγω σκέψου δεν μπορώ να βάλω χειμερινή κάλτσα γιατι έκανα λάθος και μετα τις 5-6 ώρες πόναγαν τα δάχτυλα μου. Αλλα εντάξει και με ανοιξιάτικη κάλτσα, αν βάλεις και μία ισοθερμική απο μέσα, είσαι κομπλέ ακόμα και για χιόνι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες μποτακι κανονικο ε ουτε καν ημι? τι να πω και μονο που το σκεφτομαι ζεσταινομαι!

ο αος ειναι ορειβατικος συλλογος, εγω αναφερομαι σε απλη πεζοπορια. Η οποια βεβαια δε παλευεται με απλο αθλητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν μπορώ να μπω στο μυαλό σου και να πάρω εικόνα :) . Αν είναι απλη πεζοπορία σε καλα μονοπάτια ίσως και με κοντό να κάνεις μια χαρα την δουλειά σου (κάτι Salomon φάση). Αλλιώς με κοντό πολυ εύκολα μπορείς να γυρίσεις αστράγαλο (παραπολυ εύκολα). Και στο βουνό αν γυρίσεις αστράγαλο την γ@μησες (ειδικά αν πέσεις - Την Κυριακή ένας απο την ομάδα έσπασε το χέρι του- ευτυχώς στα τελειώματα). Τα καλα παπούτσια/κάλτσες έχουν πολυ καλη διαπνοή και δεν θα έχεις θέμα (αρκει να τα καθαρίζεις καλα με πανάκι και βούρτσα). Εννοείται πως μιλάω για ύφασμα έτσι, οχι δέρμα.

 

Υ.Γ. Εγω μιλάω για ορεινή πεζοπορία. Δλδ Ορειβασία χωρίς τεχνικά κομμάτια που να χρειάζεται αναρρίχηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μ ενδιαφερει φαση οπως εδω https://www.dropbox.com/s/1m0xmh1yiubse58/Photo%2023-1-15%20-%203%2045%2048%20%CE%BC.%CE%BC..jpg?dl=0 αλλα και σε μονοπατια πχ Παρνηθα και κοιταγα τυπου http://www.thenorthface.eu/tnf-eu-en/women-hedgehog-iv-goretex-shoes/p97383.html?banner=HikePage-Main

 

δεν εχω προβλημα να δωσω πιο πολλα χρηματα για ημιμποτακι ή μποτακι μονο τη ζεστη σκεφτομουν ως ανασταλτικο παραγοντα. Αν οπως λες δεν ειναι θεμα, τοτε μπορω να παω σε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει σε τέτοια μονοπάτια πας και με κοντό. Δηλαδή αν δεν σε νοιάζει να καταστρέψεις το παπούτσι και με απλο αθλητικό μπορείς να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα με το αθλητικο απο ενα σημειο και μετα ειχα εντονη ενοχληση στο πελμα... περα απ το κομματι της καταστροφης δηλαδη δε παλευοταν ουτε στο παραπανω εδαφος ουτε και στη Παρνηθα πχ https://www.dropbox.com/s/33jebzuu9ws1x40/P1030524.jpg?dl=0

 

Τελοσπαντων ευχαριστω, οταν ερθει η ωρα της αγορας θα επανελθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγάλει το lidl παπούτσια για trekking, που γενικά φημίζεται για το value for money, τσεκαρε το site τους.

 

Ψιλό άκυρο, δεν είχα δει ότι κοιτάς για north face ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...