Προς το περιεχόμενο

Γόνατα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν σκεφτείς ότι ένας μέσος άνθρωπος με τα 70 κιλά του χοροπηδάει με πολύ άνεση πάνω στο γόνατό του, μάλλον τα 200 και τα 400 γρ, και τα θεόβαρα μποτάκια ακόμα, είναι σαν κλανιά στην ανεμοθύελλα.

 

Οι καταπονήσεις οι μεγάλες είναι σε κλειστή κινητική αλυσίδα, με το πόδι δηλαδή φιξαρισμένο στο έδαφος και το βάρος του σώματος πάνω στο γόνατο. Σε ανοιχτή αλυσίδα, με το πόδι ελεύθερο δηλαδή, πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να κάνεις ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ουτως η αλλως φορας παπουτσια καθημερινα, οποτε ειναι σαν να υπολογιζονται στο βαρος του σωματος σου. οταν παχαινεις ή αδυνατιζεις αλλαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παχαίνεις προσθέτεις βάρος πάνω από το γόνατο. Το παπούτσι είναι βάρος κάτω από το γόνατο. Αν ήταν 20 κιλά το καθένα ξερωγώ, θα έλεγα ναι, κάνει διαφορά. Πόσο ζυγίζει όμως ακόμα και το πιο βαρύ παπούτσι; Φυσιολογικό παπούτσι ε, όχι η μπότα του αστροναύτη ξερωγώ  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παχαίνεις προσθέτεις βάρος πάνω από το γόνατο. Το παπούτσι είναι βάρος κάτω από το γόνατο. Αν ήταν 20 κιλά το καθένα ξερωγώ, θα έλεγα ναι, κάνει διαφορά. Πόσο ζυγίζει όμως ακόμα και το πιο βαρύ παπούτσι; Φυσιολογικό παπούτσι ε, όχι η μπότα του αστροναύτη ξερωγώ  :-D

 

Χρησιμη επισημανση οντως. Πολλα μυαλα, σκεφτονται καλυτερα απο ένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κραδασμοί από το περπάτημα, ανεβασμα σκαλιών, κλπ, δεν επιβαρυνουν τα ποδια;

Μηπως τελικα τα παπούτσια παιζουν ρόλο όσον αφορά την απόσβεση κραδασμών, από απλή καθημερινή δραστηριοτητα(δεν λεω για αθλητισμο), και ολα αυτα επιβαρυνουν αναλογως(περισσοτερο ή λιγοτερο) και τα γονατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κραδασμοί από το περπάτημα, ανεβασμα σκαλιών, κλπ, δεν επιβαρυνουν τα ποδια;

Μηπως τελικα τα παπούτσια παιζουν ρόλο όσον αφορά την απόσβεση κραδασμών, από απλή καθημερινή δραστηριοτητα(δεν λεω για αθλητισμο), και ολα αυτα επιβαρυνουν αναλογως(περισσοτερο ή λιγοτερο) και τα γονατα;

 

Εχει βαση αυτος ο συλλογισμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα παπουτσια φυσικα και παιζουν ρολο αλλα οσο καλα παπουτσια και να παρεις δεν θα σου λυσουν το προβημα αν κανεις καθε μερα πανω κατω σε σκαλες ολες μερες ή αν εχεις παραπανω βαρος κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρρυ εξαρχής αλλα δεν διάβασα και τις 5 σελίδες να δω αν αναφέρεται το θέμα μου.

 

Εγω είχα μετα απο το πολυ το ζόρι θέμα με το γόνατο το αριστερό (έχω κάνει εξετάσει και όλα κομπλέ). Ακολούθησα την κλασσική συμβουλή και έχω τουμπανιάσει τα πόδια και την περασμένη Κυριακή με 20 χιλιόμετρα ορειβασία την πάλεψα χωρίς καμία ενόχληση.

 

ΟΜΩΣ επειδή τα γόνατα είναι κατεμέ απο τις σημαντικότερες αρθρώσεις (δεν θέλω να γεράσω και να έχω προβλήματα) και επειδή τρέχω γύρω στα 25 km/week και κάνω και 2 trekking/month θέλω να πάρω κάποιες επιγονατίδες καθαρά για extra υποστήριξη. Ρώτησα και μου είπαν οτι η κορυφή στον τομέα είναι οι Ιαπωνικές Zamst. Τι γνώμη έχετε; Πως θα βρώ ποια μου ταιριάζει; Να πάω να μιλήσω με ορθοπεδικό ή φυσικοθεραπευτή καλύτερα; Έλεγα να πάω στον προμηθευτή της Ελλάδας και να μου προτείνει αυτός αλλα τι να εμπιστευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θέλεις να πετύχεις με τις επιγονατίδες που θέλεις να πάρεις; (αυτό είναι και το κριτήριο επιλογής σου).

Δεν τις ξέρω καν τις Zamst. Φαίνονται καλές. Ψαρωτικές τουλάχιστον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα, εχω κι εγω επιγονατιδα, τη χρησιμοποιουσα στους πρωτους μηνες του προβληματος που ποναγα, αλλα πια εχω πολυ καιρο να τη βαλω. Η επιγονατιδα χρησιμευει στο να συγκρατει καπως το γονατο στη θεση του, αλλα αυτες οι ελαστικες δε κανουν και πολλα πραγματα...

οπως σου ειπα ειναι ψυχολογικο πια αφου δεν εχεις θεμα, μονο εκει θα σε βοηθουσε.

 

Με λιγα λογια, στη περιπτωση σου πεταμενα λεφτα.

 

(εγω εχω τη futuro sport της 3m)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκω πολυ γρήγορο το συμπέρασμα σου για ψυχολογικό. Για να τα θεωρείς πεταμένα λεφτά, θεωρείς οτι αυτά τα προϊόντα δεν προσφέρουν τίποτα; Στήριξε το αυτό λιγάκι επιστημονικά. Το οτι δεν νιώθω πλέον πόνο, δεν σημαίνει οτι δεν το επιβαρύνω. Πολλά είδη τραυματισμού, προκαλούνται σιγά σιγά. Και επειδή αθλούμαι αρκετά, ζορίζονται άπειρα. Στην ορειβασία ξέρεις για τι γωνίες μιλάμε. Σκέψου να σηκώνεις 75 + 13 (backpack-παπούτσια) κιλά σε κάθε βήμα (βάλε και το downhill μετα) για 8-10 ώρες σερί. Στο γυμανστήριο κάνεις μερικά σετ και μετα πας σπίτι (δεν συγκρίνεται).  (Ένας φίλος μου επειδή συνήθισε να περπατάει με μία ανεπαίσθητη κλίση στα πόδια του, στα 22 του, του έβγαλε πολυ σοβαρό πρόβλημα στην μέση. Αυτό δεν έγινε απο την μια μέρα στην άλλη)

 

@leftermann

Η πρόληψη με ενδιαφέρει. Αυτό είναι το κριτήριο μου.

 

 

Τέσπα, γράψτε Χ. Έκλεισα ραντεβού με έναν πολυ καλό φυσικοθεραπευτή (μου είχε φτιάξει τον ώμο κάποτε ;) ) και θα μάθω απο εκεί τι παίζει. Αν κάποιος στο μέλλον έχει τις ίδιες απορίες ας μου στείλει μήνυμα να του πώ τι τελικά μου είπε.

Επεξ/σία από RottenLungs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτες οι επιγονατιδες προσφερουν μερικη στηριξη! αν δεν εχεις κατι ειναι καλο να μην τις χρησιμοποιεις διοτι μαθαινει το γονατο στην υποστηριξη και "ατροφει" με αποτελεσμα να ειναι πιο ευαλωτω! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι λεει ο Spect. οτιδηποτε προσφερει υποστηριξη στο τελος καταληγει σε ατροφια μυων. ειτε ζωνες,ειτε επιγονατιδες, ειτε σουτιεν (ναι ναι ατροφουν οι μυες του στηθους). επιγονατιδες βαζουμε σε αθληματα που υπαρχει περιπτωση νε πεσουμε και να φαμε τα γονατα μας τοτε μιλαμε για επιγονατιδες με σκληρο πλαστικο μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λέω να κάθομαι και να φοράω επιγονατίδες οτι και να κάνω. Δεν το σκέφτομαι έτσι ούτε καν.

Εγω στο μυαλό μου το είχα, όταν πχ. θα έχει 1-2km υψομετρική διαφορά στο trekking (που είναι πολυ ζόρι) ή σε downhill ή όταν σπίτι κάνω πολλά βάρη για τετρακέφαλους.

 

Εκεί δεν νομίζω να πιάνει την περίπτωση που λες γιατι θα το βάζω μόνο στις extreme καταστάσεις όπου το φτάνω στα όρια του.

 

@evabb αυτά που λες δεν έχουν και πολυ σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...