Προς το περιεχόμενο

Γόνατα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τελει εκανα μια συναντηση με εναν φιλικο μου φυσικοθεραπευτη, και αφου με εξετασε μου ειπε οτι εχω μικρο προβληματακι στις επιγονατιδες, αλλα ειναι κατι αντιμετωπισιμο, αν κανω οτι μου ειπε και δεν το αφησω στην τυχη του.
Προτεινε:
- περπατημα 40 λεπτα ημερησιως
- βαρακια στα ποδια, 2κιλα, ανασηκωμα απο οριζοντια θεση, αλλα και καθιστη, (σετ των 20)
- επικουρικα: κοιλιακοι, ραχιαίοι
- και χασιμο λιγων κιλων, 3-5
Σε ενα διμηνο θα εχω δει αποτελεσμα ειπε.

Αποψεις επι αυτων;

Δωστε και κανενα λινκ στο youtube για τα βαρακια στα ποδια, και για τους ραχιαίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν 6 μηνες έπαθα εξάρθρωση επιγονατίδας και δεν έκανα χειρουργείο...έβαλα για 2 βδομάδες κηδεμόνα και μετά physio tape.

το ατύχημα εγινε τελείως απρόσμενα, απλά γλίστρησα στην κουζίνα του σπιτιού μου και βγήκε το γόνατο

..

Έχω χαλαρές αρθρώσεις κ ευλιγιστο σωμα γι αυτο κινδυνευω απο τετοιου ειδους ατυχηματα...

.η αλήθεια είναι οτί με επηρέασε στο θέμα υγειας και ψυχολογιας καθώς πέρπατούσα πολυ και ημουν υπερκινητικη,κατι που επρεπε να καταστείλλω ωστε να αναρρωσω.

τωρα ειμαι σχεδόν υγιης αλλα καποιες φορές τεντωνεται μονο του το γονατο.το βασικο πρόβλημα είναι η ψυχολογία μου, προσέχω παρα πολυ να μην γλιστρήσω, πριν αγοράσω παπουτσια ελέγχω τον πάτο αν γλιστραει, στα πεζοδρόμια πηγαινω αργα κλπ.

,εχω αρχισει εδω και ενα μηνα ασκήσεις με βαρακια αστραγαλου, αρσεις ποδιου απο καθιστη και ξαπλωτη σταση και ημικαθίσματα...

εσας ποσον καιρο σας πηρε να ξεπερασετε αυτο τον φοβο για τραυματισμο μετα απο καποιο ατυχες συμβαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εμενα προσωπικα αν και δεν εχω παθει τιποτα σοβαρο δεν αφηνω ποτε το μελλον να επηρεασει απο το τι επαθα στο παρελθον

με τη λογικη αυτη θα πρεπει να μην περπατας γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να γλιστρεις και να πεσεις με το κεφαλι κατω,να σε πατησει αμαξι, να σου πεσει τιποτα στο κεφαλι κτλ.

 

οσο για τις κινησιοταινιες για ποιο λογο τις εβαλες? στο ειπε γιατρος η μονη σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

,εχω αρχισει εδω και ενα μηνα ασκήσεις με βαρακια αστραγαλου, αρσεις ποδιου απο καθιστη και ξαπλωτη σταση και ημικαθίσματα...

εσας ποσον καιρο σας πηρε να ξεπερασετε αυτο τον φοβο για τραυματισμο μετα απο καποιο ατυχες συμβαν?

 

Εχω ξεκινησει κι εγω δικιλα βαράκια, σε ξαπλωτη σταση, και καθιστή στάση.

Βοηθάει τελικα, σφίγγουν-δυναμώνουν τα γόνατα με τον καιρό;

Ρωτω μιας κι εχεις κι εσυ θεμα επιγονατιδων.

 

Οσο για την ψυχολογια, οσο και να το κανεις, εγω βλεπω οτι τετοια συμβαντα 'τραυματιζουν' περα απο το σωμα και την αυτοπεποίθηση μου...βεβαια, δεν αξιζει να σε παρει απο κατω σε καμια περιπτωση. Απλα με το περασμα των χρονων, καταλαβαινει κανεις πόσο 'ευθραυστοι' ειμαστε...αλλος σε ένα θέμα, άλλος σε καποιο αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτες οι ασλησεις, που τις εκανα το καλοκαιρι δεν ενιωθα να με πιανουν. Ναι δεν ηταν ευκολο να σηκωσω το ποδι μου με το βαρακι αλλα εκει που ενιωσα να δουλευει ο τετρακεφαλος ηταν οταν αρχισα τις εκτασεις.

 

@mentoras ενα καρο βιντεακια υπαρχουν και εικονες, δε θα κατσει καποιος να ψαξει αντι για σενα. Γραψε χονδροπαθεια επιγονατιδας σε youtube και google και θα βρεις.

 

Το περπατημα δε προσφερει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οσο για την ψυχολογια, οσο και να το κανεις, εγω βλεπω οτι τετοια συμβαντα 'τραυματιζουν' περα απο το σωμα και την αυτοπεποίθηση μου...βεβαια, δεν αξιζει να σε παρει απο κατω σε καμια περιπτωση. Απλα με το περασμα των χρονων, καταλαβαινει κανεις πόσο 'ευθραυστοι' ειμαστε...αλλος σε ένα θέμα, άλλος σε καποιο αλλο.

 

οχι δεν εισαι τοσο ευθραυστη/ος οσο νομιζεις. 

 

εχω πηδηξει 2 σκαλια με το ενα ποδι και εσκασα στη γωνια του 2ου με το ΕΝΑ ποδι και μου γυρισε ο αστραγαλος αποτελεσμα 2-3 μερες κρεβατι

 

βουτια με κεφαλι απο 8-10μ και μου γυρισαν τα ποδια στο τελος και εφαγε ολη την πιεση η μεση αποτελεσμα ενοχλησεις για 1-2 μηνες αλλα χωρις να εχω κοψει δραστηριοτητες με το που σταματησα περασε αμεσως

 

και στις 2 περιπτωσεις ο λογος που δεν επαθα κατι σοβαρο ειναι επειδη ημουν γυμνασμενος. Οι δυνατοι  μυς σε συνδυασμο με τα "δυναμωμενα" κοκαλα απετρεξαν το να παθω κατι αλλο. Οποτε οχι δεν εισαι ευθραυστη/ος που λες εσυ το αφησες να γινεις μην τρωγοντας σωστα και αφηνοντας τους μυς και τα κοκκαλα σου αγυμναστα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω ιδιαιτερη διαφορα δεν βλεπω ακομη, ισως γιατι εχω αδυνατα ποδια και χωρις μυικη μαζα οποτε μου φαινεται το ιδιο.παρολα αυτα κανω τις ασκησεις και επιμενω γιατι θελω να ξεκινησω κανονικη γυμναστικη και πρεπει να περασω καιναπο ενα ενδιαμεσο σταδιονενδυναμωσης, μην αρχισω κατευθειαν απαιτητικα προγραμματα...

 

ενας τραυματισμος μερικες φορες αφηνει σημαδι στην ψυχολογια σου και προσωπικα ηταν βαρυ πληγμα και ανετρεψε πολλα σχεδια που ειχα κανει την περιοδο εκεινη.Επισης πηρα 8 κιλα που ενω δεν ειναι πολλα πρεπει να προσπαθησω αρκετα για να τα χασω, χωρις να γυμναζομαι κιολας.Αυτο ειναι πληγμα για την αυτοπεποιθηση μου φυσικα.Επισης αισθανεσαι τον πρωτο καιρο αναλωσιμος, οτι ανα πασα στιγμη μπορει να γινει κατι τετοιο και να μην εισαι χρησιμος.Δυστυχως το βιωσα και στη δουλεια μου(κυριως σωματικη κ ορθοστασια) οπου δεχτηκα επιθεση ψυχολογικη σε σημειο να υπαινισσεται το αφεντικο οτι προκαλεσα τη ρηξη συνδεσμου κ την εξαρθρωση.

 

Πιστευω το περπατημα δεν κανει θαυματα γιατι δεν ειναι σκληρη γυμναστικη ομως βοηθαει πολυ αν το εχει υιοθετησει κανες στην καθημερινοτητα του.Το συνειδητοποιησα δυστυχως οταν μετα τν τραυματισμο μου εφυγα απο την Αθηνα (οπου μετακινουμουν μονο με μμμ και με ποδια~ 3 χλμ την ημερα το ελαχιστο) και επεστρεψα σε γονεις σε εξοχη οπου η αποσταση απ το κοντινοτερο σημειο πολιτισμου ειναι 5 χλμ και φυσικα γινεται μονο με αμαξι.Το συμπερασμα ειναι οτι απ τη στιγμη που ειμαι εξαρτημενη απ το αμαξι για τις μετακινησεις μου εχω μειωσει παρα πολυ το περπατημα και πλεον βλεπω ποσο καλο μου εκανε τοτε.

 

Τα physio tape μου τα εβαζε ο φυσιατρος απλα για να συγκρατουν λιγο το γονατο και υποψιαζομαι το εκανε και λιγο για το ψυχολογικο,για να κινουμαι με σιγουρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα 8 κιλα ειναι πολλα! πιστεψε με!

 

πηγαινε γυμναστηριο και ξεκινα κανονικα. Την ενδυναμωση θα την κανεις εκει. Μην εχετε φοβιες. Ο αδερφος μου μετα απο τρακαρισμα και σπασμενο το ποδι στο υψος του μηρου μετα απο λαμα και 40+ ραμματα κανει κανονικα οτι γουσταρει!! Ειναι θεμα μυαλου και οχι τραυματισμου! Ξεπεραστε τις φοβιες σας και θα κανετε κανονικα οτι θελετε. Σιγουρα δεν θα μπορεις να πιεστεις λιγο παραπανω οταν θες μερικες φορες αλλα χωρις αυτο να σε καθιστα ανικανη για οτιδηποτε.

 

Εγω ταλαιπωρουμε εδω και 40 μερες περιπου απο τενοντιτιδα στο γονατο! Κανω κανονικα βαρη και μια στο τοσο κανω και το τρεξιμο μου! Με ποναει λιγο αλλα πρεπει να το δοκιμαζω να δω πως παει! Δεν κανω στην ενταση και διαρκεια που εκανα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα κανω καθολου.

 

Αναλωσιμος εισαι οσο το αφηνεις εσυ να εισαι! Συμβουλη βγειτε καντε πραγματα! Συμβουλευτειτε φυσικοθεραπευτη ή γιατρο αν θελετε για να νοιωθεται "σιγουρια" πηγαιντε σε καποιο γυμναστη και πειτε του τι εχετε και τι δεν μπορειτε να κανετε και καντε ολα τα αλλα!
Για ολα υπαρχουν εναλλακτικες. Δεν μπορεις να τρεξεις? Περπατα/Κολυμπα. Δεν μπορεις να κανεις καθισματα ? κανε ισομετρικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι.γενικα προσπαθω να κανω ενδυναμωση και θελω ν αρχισω γυμναστηριο αν και εδω οι τιμες ειναι στο θεο(40 ε το μηνα)

Για την ωρα κανω ισομετρικες με βαρακι,ημικαθισματα και πλεον θα αρχισω και προγραμματακια απο ιντερνετ για βαδην και γυμναστικη με βαρακια για ολο τοσωμα(τα εκανα και στο παρελθον και μου αρεσαν πολυ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

40€ tell me about it! 140 πληρωσα για 4 μηνο :P και εδω τετοιες τιμες παιζουν! το θεμα ειναι οτι τα 40€ με τον ενα η τον αλλο τροπο θα τα χαλασεις το αν θα επιλεξεις το γυμναστηριο απο κατι αλλο ειναι το θεμα ;)

 

καλα γονατα  και τρεξιμο δεν πανε μαζι :P οποτε θα σου ελεγα καλυτερα περπατημα και ενδυναμωση για αρχη τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40€ tell me about it! 140 πληρωσα για 4 μηνο :P και εδω τετοιες τιμες παιζουν! το θεμα ειναι οτι τα 40€ με τον ενα η τον αλλο τροπο θα τα χαλασεις το αν θα επιλεξεις το γυμναστηριο απο κατι αλλο ειναι το θεμα ;)

 

καλα γονατα  και τρεξιμο δεν πανε μαζι :P οποτε θα σου ελεγα καλυτερα περπατημα και ενδυναμωση για αρχη τουλαχιστον

Δεν κανω πολυ τρεξιμο αλλα ο φυσιατρος μου ειπε ν αρχισω jogging ελεγχομενα.οποτε λογικα ειναι οκ.

τωρα τα 40 ευρω μου φαινονται τραγικο ποσο

ειχα καλομαθει και απ το τει που ειχα δωρεαν γυμναστηριο

ακουω και τις φιλες τις αθηναιες που δινουν 120 το χρονο...

οποτε καλυτερα σπιτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δικα σου λεφτα δικη σου επιλογη! απλα γνωμη μου καλυτερα να τα δινεις σε γυμναστηρια παρα σε εξετασεις και φαρμακα! ;)

 

σε ποια περιοχη εισαι και εχουν τετοιες τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...