Προς το περιεχόμενο

Νέος κάτοχος PANASONIC LUMIX FZ72. Συμβουλές και γνώμες για ρυθμίσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες είμαι(όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα) κάτοχος της PANASONIC LUMIX FZ72(απο την προσφορά του MEDIAMARKT).

Η μηχανή, αν και δεν ανήκει στην κατηγορία των επαγγελματικών, έχει πολλές ρυθμίσεις, τις οποίες δεν γνωρίζω σαν αρχάριος που είμαι στις φωτογραφικές.

Ανοίγω αυτό το νήμα για να συζητήσουμε πιθανές ρυθμίσεις αναφορικά με τις διάφορες συνθήκες φωτογράφησης, διαφράγματα, ISO κτλ.Επίσης μπορούμε να ανεβάζουμε και δείγματα φωτογραφιών.

Όλες οι γνώμες απο γνώστες και ειδικούς είναι ευπρόσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν ξεκινησεις να κανεις τις δικες σου ρυθμισεις, θα πρεπει να καταλαβεις το τι κανει η καθε μια.

Μια φωτογραφια σχηματιζεται απο 3 κυρια πραγματα. Το iso, διαφραγμα και κλειστρο

ξεκινας απο το βιντεο και διαβαζεις το βιβλιο http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/

Οτι αλλο θες το συζηταμε

Επεξ/σία από IceFrog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιεζεις τα ¨αυτια" στο καπακι και το γυρνας μετα καθολου; Αλλα δεν ειναι βιδωτο ετσι; Περιεργο εμενα δεν κουμπωνει σχεδον καθολου Μια ετσι να του κανεις απαλα με το δαχτυλο του χεριου και εφυγε;Ρ

...Πως το κουμπωνεις εσυ δηλαδη;


- - - Updated - - -

 

Ωραιες οι φωτο τωρα τις ειδα thumbsup1.gif

Επεξ/σία από swkhj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, πιέζω τα αυτιά ελαφρώς και κουμπώνει.

Δεν βγαίνει εύκολα αν δεν ξανά πιέσω τα αυτάκια. Θέλει δλδ να τραβήξω δυνατά το σχοινάκι για να φύγει.

Πιθανόν να έχει πρόβλημα τα ελατήριο μέσα που τεντώνει τα αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορει να κατσει σωστα ...σα να ειναι στραβο!..

...Οκ θενκς ...θα το κοιταξω και σε κανα μαγαζι επανω σε καμια εκθεσιακη να δω τι κανει

 

 

Και εμένα κουμπώνει μια χαρά και έυκολα!!

 

Οσο για το άλλο θέμα, θα ανεβάσω άυριο βιντεο να φανεί το προβλημα (αν δεν είναι απο κάποια ρύθμιση).

Επεξ/σία από john_vtec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ;) Εγω προσπαθησα πριν απο λιγο να παρω το φεγγαρι και βγαινει μια μουτζουρα ...Δεν ξερω τι επιλογες να βαλω ρε γμτ!

 

Δοκιμασε 100 iso 11f(εαν εχει η καμερα σου) και 1/100 ταχυτητα.Εαν σου βγει πολυ φωτεινο ανεβασε ταχυτητα,εαν παλι βγαινει πολυ σκοτεινο ανεβασε iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβγαλε συννεφια και δεν το βλεπω να τεσταρω το βραδυ:/

... Καταρχας σε ποια επιλογη γιατι ειμαι ασχετος ΝDS, A, P, M, ...(φαπ φουπ, γκλουμπ , γκλαμπ); :ρ ...η οπως τα λενε αυτα: )

 

Το ISO το  εβαλα στο 100 αλλα 11f και ταχυτητα δεν βλεπω που και αμα εχει επιλογη καπου...

Επεξ/σία από swkhj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ISO το  εβαλα στο 100 αλλα 11f και ταχυτητα δεν βλεπω που και αμα εχει επιλογη καπου...

 

Βάλτο στην επιλογή S και σε συνθήκη λήψης πάτα τον κουμπί με τον "κάδο". Θα σου ανοίξει επιλογή που μπορείς να αλλάζεις τις ρυθμίσεις που εμφανίζονται πάνω στην οθόνη σου. Με τα πλήκτρα του σταυρού πήγαινε αριστερά ή δεξιά μέχρι να σου εμφανίσει την ¨ταχύτητα φωτοφράκτη¨ Πατάς menu και μπαίνεις μέσα. Έχει επιλογές απο 1 εως 2000.

Τώρα αυτό με το 11f δεν το βρήκα. Αν μπορεί ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...