Προς το περιεχόμενο

Νέος κάτοχος PANASONIC LUMIX FZ72. Συμβουλές και γνώμες για ρυθμίσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχειρο βιντεο για να δω το ζουμ

Steps: 60X - 120X - 300X

 


 

(Στο 120 που θολωνει στο ασχετο πατησα το κουμπι για φοκους)...

...Τωρα μενει να δω και για ευκρινεια γιατι αυτο εδω ειναι εντελως λαθος:ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν κλουβιο αυγο κανει :ρ

...Δινει και 50ρ τελικα 

Ανάλυση 1920x1080 (50i/60i, 25p/30p), 1280x720p (50p/60p or 25p/30p), 640x480 (25p/30p)

 

...Με τον ηχο τι εγινε τελικα... βρηκες ακρη;

50p? το 50i δεν ειναι 50p...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο με την ανάλυση βίντεο, άσχετα που στο εγχειρίδιο γράφει  30p είναι 25p οσο και αν το έψαξα. Μόνο στην ανάλυση AVCHD 1080 x 720  γράφει με 50p αλλα χάνει ποιότητα. Το κακό με εμένα είναι ότι λόγω της προσφοράς την αγόρασα, ενω την ήθελα αποκλειστικά για λήψη βίντεο, πράγμα που δεν με καλύβει γιατί στις γρήγορες καταγραφές, δεν επαρκούν τα φρέιμ. Κρίμα γιατί και άριστη φωτογραφία τραβάει, αλλα πλήρωσα και δύο μπαταρίες extra για να είμαι πάντα καλυμένος. 

 Δεν ξέρω ακόμη... σκέφτομαι και να την δώσω (αν την θέλουν ακόμη κάποια παιδιά που δεν την πρόλαβαν λόγω εξάντλήσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την ανάλυση βίντεο, άσχετα που στο εγχειρίδιο γράφει  30p είναι 25p οσο και αν το έψαξα. Μόνο στην ανάλυση AVCHD 1080 x 720  γράφει με 50p αλλα χάνει ποιότητα. Το κακό με εμένα είναι ότι λόγω της προσφοράς την αγόρασα, ενω την ήθελα αποκλειστικά για λήψη βίντεο, πράγμα που δεν με καλύβει γιατί στις γρήγορες καταγραφές, δεν επαρκούν τα φρέιμ. Κρίμα γιατί και άριστη φωτογραφία τραβάει, αλλα πλήρωσα και δύο μπαταρίες extra για να είμαι πάντα καλυμένος. 

 Δεν ξέρω ακόμη... σκέφτομαι και να την δώσω (αν την θέλουν ακόμη κάποια παιδιά που δεν την πρόλαβαν λόγω εξάντλήσης).

 

 

Άρα ζητούσες κάτι σε GoPro και δεν το ήξερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα ζητούσες κάτι σε GoPro και δεν το ήξερες.

 

Ναί, ή σε Panasonic V250 που είναι καθαρα βιντεοκάμερα.

Επεξ/σία από john_vtec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την ανάλυση βίντεο, άσχετα που στο εγχειρίδιο γράφει  30p είναι 25p οσο και αν το έψαξα. Μόνο στην ανάλυση AVCHD 1080 x 720  γράφει με 50p αλλα χάνει ποιότητα. Το κακό με εμένα είναι ότι λόγω της προσφοράς την αγόρασα, ενω την ήθελα αποκλειστικά για λήψη βίντεο, πράγμα που δεν με καλύβει γιατί στις γρήγορες καταγραφές, δεν επαρκούν τα φρέιμ. Κρίμα γιατί και άριστη φωτογραφία τραβάει, αλλα πλήρωσα και δύο μπαταρίες extra για να είμαι πάντα καλυμένος. 

 Δεν ξέρω ακόμη... σκέφτομαι και να την δώσω (αν την θέλουν ακόμη κάποια παιδιά που δεν την πρόλαβαν λόγω εξάντλήσης).

δοκιμασε να ρυθμισεις το video mode απο PAL σε NTSC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να ρυθμισεις το video mode απο PAL σε NTSC

 

Νομίζω το είχα δοκιμάσει την αρχή που την πήρα. Θα το ξαναδω Σαββατοκύριακο που θα είμαι σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη ξεχνάς ότι η κίνηση σκοτώνει το βίντεο όπως και η ομιλία του καμεραμάν είναι ένας ρόλος που οφείλεις να μάθεις σιγά σιγά.

Τα 50 fps με progressive είναι μια χαρά αρκεί να γνωρίζεις τις απαιτήσεις ενός βίντεο. Πόση ταχύτητα στο κλείστρο της κάμερας έχεις στα 50 καρέ; Κανονικά πρέπει να είναι τα διπλάσια όχι παρακάτω δηλαδή στο 1/100 του δευτερολέπτου υπάρχει επιλογή για κλείδωμα του shutter speed με χειροκίνητες ρυθμίσεις; 

Δώσε χρόνο στον εαυτός σου να μάθει τα του βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη ξεχνάς ότι η κίνηση σκοτώνει το βίντεο όπως και η ομιλία του καμεραμάν είναι ένας ρόλος που οφείλεις να μάθεις σιγά σιγά.

Τα 50 fps με progressive είναι μια χαρά αρκεί να γνωρίζεις τις απαιτήσεις ενός βίντεο. Πόση ταχύτητα στο κλείστρο της κάμερας έχεις στα 50 καρέ; Κανονικά πρέπει να είναι τα διπλάσια όχι παρακάτω δηλαδή στο 1/100 του δευτερολέπτου υπάρχει επιλογή για κλείδωμα του shutter speed με χειροκίνητες ρυθμίσεις; 

Δώσε χρόνο στον εαυτός σου να μάθει τα του βίντεο.

 

Συμφωνώ και για το κούνημα, αλλα και για το οτι πρέπει να μάθω περισσότερα για το βίντεο. (ένας φίλος μου, έχει την κάμερα V250 60fps και τραβάει φοβερό βίντεο, με περιστροφή και δεν σπάει η εικόνα.)

Πάνω απο 25καρέ δεν τράβηξα και αυτά στην θέση MP4 Full HD. Δεν ξέρω αν έχει τέτοιες ρυθμίσεις η Lumix για το βίντεο.

Με έβαλες σε άλλο τρυπάκι τωρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα όριο σε όλα η κάμερα αυτή δεν είναι κατασκευασμένη ιδιαίτερα για βίντεο η τεχνολογία του κλείστρου που χρησιμοποιεί περιορίζει την ομαλή μετάβαση στη κίνηση για να το πω διαφορετικά πρώτα τραβάει το επάνω μέρος της εικόνας και τελευταία το κάτω τμήμα της. Σε συνθήκες ακινησίας δεν βγάζει πρόβλημα αυτό αλλά όταν είναι σε κίνηση προπορεύονται τα επάνω στοιχεία της λήψης και φαίνεται σαν σε ζελατίνα, τα κατάλληλα κλείστρα λέγονται global τύπου αν το έπιασα καλά όταν το πρωτάκουστα.

Φαντάσου να είσαι στο τρένο και ο στύλος της δεη να είναι πίσω στο επάνω μέρος λόγω της ταχύτητας και  σε dslr συμβαίνει αυτό. 

Μην ανανεώνεσαι η μάθηση θέλει χρόνο αλλιώς η παραίτηση είναι προ των πυλών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα όριο σε όλα η κάμερα αυτή δεν είναι κατασκευασμένη ιδιαίτερα για βίντεο η τεχνολογία του κλείστρου που χρησιμοποιεί περιορίζει την ομαλή μετάβαση στη κίνηση για να το πω διαφορετικά πρώτα τραβάει το επάνω μέρος της εικόνας και τελευταία το κάτω τμήμα της. Σε συνθήκες ακινησίας δεν βγάζει πρόβλημα αυτό αλλά όταν είναι σε κίνηση προπορεύονται τα επάνω στοιχεία της λήψης και φαίνεται σαν σε ζελατίνα, τα κατάλληλα κλείστρα λέγονται global τύπου αν το έπιασα καλά όταν το πρωτάκουστα.

Φαντάσου να είσαι στο τρένο και ο στύλος της δεη να είναι πίσω στο επάνω μέρος λόγω της ταχύτητας και  σε dslr συμβαίνει αυτό. 

Μην ανανεώνεσαι η μάθηση θέλει χρόνο αλλιώς η παραίτηση είναι προ των πυλών. 

 

Τώρα μου επιβεβαιώνεις, αυτό που υποψιαζόμουν για τον συγκεκριμένο τύπο φωτογραφικών μηχανών. Άρα έκανα μεγάλη βλακεία που ενω ήθελα βιντεοκάμερα, με δελέασε η προσφορά και την πάτησα απο άποψη βίντεο πάντα, γιατί απο φωτογραφία δεν παίζεται κυριολεκτικά.

Αυτό με την ζελατίνα, το περιγράφεις ακριβώς όπως είναι, γιατί τραβάω αγωνιστικά γεγονότα, ντράξτερ κλπ. και είναι λογικό να μην μπορεί να με ικανοποιήσει στις γρήγορες κινήσεις.

Την λυπάμε να την δώσω, αλλα δεν πρόκειται να ασχοληθώ ποτέ με την φωτογραφία. Είμαι σε δίλημμα.

Όσο για την μάθηση, όσο ζεί κανείς μαθαίνει και όποιος δεν το κάνει, ή που δεν ζεί... ή που μένει ξύλο απελέκητο. :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δοκιμασε να ρυθμισεις το video mode απο PAL σε NTSC

 

Καλησπέρα!! Ψάχνω να βρω τις ρυθμίσεις στο μενού για να αλλάξω απο PAL σε NTSC και δεν βρίσκω άκρη. Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...