Προς το περιεχόμενο

Νέος κάτοχος PANASONIC LUMIX FZ72. Συμβουλές και γνώμες για ρυθμίσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου σου αρεσει μην την δινεις Και σε εμενα αρεσει αρκετα 

Βλεπω σε φορουμ για dslr και βαζουν φωτο καθαροτατες και μετα τσουπ τις περνανε και μια επεξεργασια Αυτο ειναι φεικ για εμενα και δεν το καταλαβαινω που βλεπουνε την ομορφια σε φωτο με επεξεργασια Φαντασου δηλαδη ενα ηλιοβασιλεμα που να του εχουν αλλαξει τα χρωματα , ακομα και το τοπιο Κατι τετοια κανουνε...

Εμενα μου αρεσει καλυτερα να μη βγαζει την ποιοτητα αλλα να ειναι αυθεντικη

Τωρα οκ... αμα ηταν φτηνες οι dslr θα αγοραζα, αλλα εδω μιλαμε για φωτογραφικη των 149€ με την προσφορα!

 

(Την δικια μας βλεπω την ξεπερασε οσο αφορα το ζουμ (για τα υπολοιπα δεν ειδα) η Nikon Coolpix P900 με Οπτικο Zoom 83x αλλα κανει κοντα στα 600 ευρωπουλα τωρα)...

 

Η φωτο δεν βγαινει; Περιεργο ...εγω την βλεπω Θα ειναι που αλλαξα χοστερ φωτογραφιων για τεσταρισμα

Αυτη εδω ειναι (και που την πηρα εντελως στα προχειρα) : JtvX6LL.jpg

Μου αρεσε το χρωμα που εβγαλε (Ηταν στη δυση του) χθεσινη Και χωρις να αλλαξω iso στο αυτοματο την ειχα

Τωρα οκ θελει δουλεια για να δω πως θα βγει καλυτερα χωρις τοσο "θορυβο" αλλα το κεφι μου κανω ...σιγα σιγα θα τα βρουμε και αυτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο διάφορες φωτογραφικές που σύγκρινα, όντως για να την φτάσουν σε ποιότητα άλλες μηχανές σίγουρα πρέπει να ξεπεράσουν τα 500 ευρώ. Εξακολουθεί να κάνει 269Ευρω σε επίσημα καταστήματα.

Θέλει οπως δήποτε χρόνο και πειραματισμούς για να μάθει κανείς να την χειρίζεται όπως πρέπει.

Ο μόνος λόγος που ίσως την δώσω, είναι οικονομικός, γιατί θα πρέπει να ξαναπληρώνω κάμερα απο την αρχή γιατί η χρήση που με ενδιαφέρει είναι βίντεο και όχι φωτογραφία. Κάνω κουμπαρά μήπως την κρατήσω και αυτή. :-)

(Μαζί με τα 149Ευρω έδωσα και κάπου 65Ευρω και της πήρα δυο μπαταρίες για να μην ξεμένω ποτέ. σύνολο 215Ευράκια.) Είμαι σε δίλημμα γιατί ήδη μου την ζήτησαν δυο παιδιά.

 

Στην φώτο που βλέπω, έχεις τον σταθεροποιητή ενεργό? Στο αυτόματο έχω τραβήξει και εγω μερικές φορές για δοκιμή και βγάζει χωρίς θάμπωμα. εκτός και η ατμόσφαιρα δεν ήταν καθαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ναι ενεργος και το AF (εκει που λεει συνεχομενο και εκει που λεει γρηγορο) στο on  
AF: (απο το κουμπι καπου επανω αριστερα) : Αυτοματη εστιαση
 
Τα mf, επισημανση, μετρ. εκθεσης που δεν ξερω τι κανουν :ρ στο on και αυτα
 
Μορφη ληψης: AVSHD και ποιοτητα ληψης: FSH
 
Ποιοτητα: την πρωτη επιλογη
 
Κλειδωμα AF/AE: AF
Στιλ AF: AF
 
Λειτουργια AF η την πρωτη επιλογη η την τελευταια
 Ψηφιακο ζουμ on ...αν και δεν ειναι οτι το καλυτερο αλλα στο δευτερο βιντεο στην πισω σελιδα μου εβγαλε το φεγγαρι πολυ σωστα οπως μου ειπαν σε ενα σχετικο φορουμ καποιοι που τα γνωριζουν αυτα
εχει απο ολα μεσα 60X (Optical) - 120X (Intelligent zoom) - 300X Digital
Στο φεγγαρι ισως μπορει να συνχωρεθει αυτη η παρασπονδια...
 
Τα βιντεο και οι φωτο ειναι χωρις τριποδα και ετσι ειδικα στις φωτο μπορουσε και καλυτερα
 
Το θεμα ειναι πως δεν το ψαχνω συχνα η και καθολου και βγαζω οταν ειναι για  το κεφι μου μονο
(παιζει να ειναι λαθος τα παραπανω αλλα ειναι οι επιλογες που βαζω)
 
 ...Στο μη αυτοματο δεν μου αρεσε που αλλαζε ο χρωματισμος με ρυθμισεις στο iso ασχετα που εδινε ευκρινεια
Το φουλ φεγγαρι (που δεν εχουμε σκιες οπως στο ..μισο) το βγαζει θολο και εκει ειναι που πρεπει να βαλεις iso (η κανα φιλτρο που δεν εχουμε εμεις) αμα θες να δεις κρατηρες
...Τα ξαναβλεπω και αργοτερα 

 

edit

Φωτογραφικη του ειδους και στα 149€ υπαρχει -για σημερα μονο- η CANON PowerShot SX520 HS που δεν ειναι τοσο καλη οσο η πανασονικ αλλα αμα την θελει καποιος με τηλ παραγγελια προλαβαινει ακομα

Επεξ/σία από swkhj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψηφιακό ζούμ καλύτερα να το απενεργοποιήσεις. Είναι υπέρ αρκετό το οπτικό και δεν υπάρχει λόγος να χαλάει κανείς την ποιότητα. Κατα τα άλλα μέχρι να μάθει κανείς, το αυτόματο είναι μια χαρά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω καμια φωτο! Ξαναβαλτην αμα θελεις

Στα 60χ ειπα για να δω το μεγεθος που βγαζει στο καδρο ...Δεν με απασχολει για την ωρα η ευκρινεια;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου αρεσει μην την δινεις Και σε εμενα αρεσει αρκετα 

Βλεπω σε φορουμ για dslr και βαζουν φωτο καθαροτατες και μετα τσουπ τις περνανε και μια επεξεργασια Αυτο ειναι φεικ για εμενα και δεν το καταλαβαινω που βλεπουνε την ομορφια σε φωτο με επεξεργασια Φαντασου δηλαδη ενα ηλιοβασιλεμα που να του εχουν αλλαξει τα χρωματα , ακομα και το τοπιο Κατι τετοια κανουνε...

Εμενα μου αρεσει καλυτερα να μη βγαζει την ποιοτητα αλλα να ειναι αυθεντικη

 

 

πληροφοριακα να ξερεις οτι και εσυ κανεις επεργασια ακομα και να μη το ξερεις

την κανει η μηχανη σου αυτοματα...

δεν ειναι fake, γιατι η μηχανη δε βλεπει ποτε αυτο που βλεπει το ματι του φωτογραφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τις πανε οσο ποιο κοντα στην πραγματικοτητα παμε πασο 

-Με το αυτοματο της σε εμενα παει κοντυτερα στο κανονικο που φυσικα και δεν ειναι , αλλα αμα την πειραξω (που δεν ξερω και που η ιδια δεν βγαζει και κατι το σουπερ με τις ρυθμισεις της απο οτι εχω καταλαβει εως τωρα) το αφηνω για την ωρα στο αυτοματο μεχρι να μαθω + αμα η φωτογραφικη κανει καπως σωστη δουλεια σε αυτον τον τομεα τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (Εβαλα τη φωτο με την επιλογη "επισυναψη αρχειων" που υπαρχει εδω πρωτη φορα για τεσταρισμα)

 

Η φωτο ειναι καπως φλου και ετσι την εβαλα στο σποιλερ 

 post-273934-0-94334600-1435231105_thumb.jpg

 

Σε εμενα αυτο δινει με 60χ αρα πολυ μικρο μεγεθος στο καδρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο 67x αν θυμάμαι καλά. Ζούμαρα μία μία μέχρι να εστιάσει.Διάφορα ιδιαίτερη στο μέγεθος δεν έχει, απλά στο 60 δεν εστίαζε καθαρά, το έβλεπε σαν εστία φωτός.

Στο αυτόματο πάντα.

 

Τελικά αποφάσισα και θα την δώσω. Αν ξέρεις και εσύ κανένα παιδί που την ήθελε, σφύρα μου!! :-)

Καλύτερα να πάρω μια καθαρά βιντεοκάμερα και να ψαχτώ στο κομμάτι του βίντεο που με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...