Προς το περιεχόμενο

LG: Δύο νέα βίντεο για την οθόνη και την κάμερα του G4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H LG συνεχίζει τη γνωστή της πρακτική να δημοσιεύει πληροφορίες για επερχόμενα προϊόντα της, με το G4 να μην αποτελεί εξαίρεση, ειδικά μετά τη μεγάλη διαρροή που μας αποκάλυψε σχεδόν τα πάντα για τη νέα ναυαρχίδα της εταιρείας στην κατηγορία των smartphone.Στα δύο νέα βίντεο πολύ μικρής διάρκειας της εταιρείας, βλέπουμε πως οι μηχανικοί της εταιρείας προετοιμάζουν την οθόνη 5.5 ιντσών του LG G4, η οποία γνωρίζουμε ήδη ότι είναι τεχνολογίας Quantum IPS με ανάλυση Quad HD (2560 x 1440). Με βάση το συγκεκριμένο βίντεο όπου η οθόνη του G4 έχει τοποθετηθεί δίπλα σε άλλες οθόνες αγνώστου κατασκευαστή, επιβεβαιώνει τις πληροφορίες ότι είναι σημαντικά πιο φωτεινή από άλλες οθόνες καθώς και με 20% μεγαλύτερο χρωματικό εύρος από την οθόνη του G3.

 

Στο δεύτερο βίντεο πρωταγωνιστεί η κάμερα των 16mp η οποία αναμένεται να είναι κατασκευασμένη από την ίδια την LG, με διάφραγμα f/1.8, δίνοντας παράλληλα τη δυνατότητα στο χρήστη για αρκετές χειροκίνητες ρυθμίσεις προκειμένου αυτός να επιτύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Άλλο ένα σημαντικό κομμάτι της συσκευής εκτός των κορυφαίων τεχνικών χαρακτηριστικών είναι το πίσω κάλυμμα το οποίο είναι κατασκευασμένο από πραγματικό δέρμα, αν και η κορεατική εταιρεία θα διαθέτει και μια δεύτερη πιο φθηνή έκδοση με πλαστικό υλικό. Η LG θα παρουσιάσει το G4 την Τρίτη 28 Απριλίου σε παράλληλες εκδηλώσεις ανά τον κόσμο, με το Insomnia να βρίσκεται στο Λονδίνο για να σας μεταφέρει τις πρώτες εντυπώσεις.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορούν πλεον να κάνουν πίσω στην ανάλυση. Το θέμα είναι να μεγαλώσουν και τη μπαταρία κάποια στιγμή.

 

Πάντως το g3 μπορεί να φτάσει και ίσως να περάσει και το 4ωρο οθόνης (και μετά να σβήσει) οπότε δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα.

Με νορμαλ χρήση βγάζει τη μέρα, αν αρχίσει drain συμβαίνει από άλλα πραγματα όχι την οθόνη. Επίσης κάτι πρέπει να γίνει και με το lte, σε όσα κινητά έχω συναντήσει κάνει καταστροφή στη κατανάλωση και σε ενα κινητό σα το g3 (και αν συνεχίσει έτσι το πράγμα και το g4) μπορεί να σημαίνει και 2.5-3 ώρες το πολύ μέχρι να χρειαστεί φορτιστή.

 

Ελπίζω ο snapdragon που θα έχει το 4αρι να κάνει κάνα μαγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε νομίζω ότι μπορούν πλεον να κάνουν πίσω στην ανάλυση. Το θέμα είναι να μεγαλώσουν και τη μπαταρία κάποια στιγμή.

 

Πάντως το g3 μπορεί να φτάσει και ίσως να περάσει και το 4ωρο οθόνης (και μετά να σβήσει) οπότε δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα.

Με νορμαλ χρήση βγάζει τη μέρα, αν αρχίσει drain συμβαίνει από άλλα πραγματα όχι την οθόνη. Επίσης κάτι πρέπει να γίνει και με το lte, σε όσα κινητά έχω συναντήσει κάνει καταστροφή στη κατανάλωση και σε ενα κινητό σα το g3 (και αν συνεχίσει έτσι το πράγμα και το g4) μπορεί να σημαίνει και 2.5-3 ώρες το πολύ μέχρι να χρειαστεί φορτιστή.

 

Ελπίζω ο snapdragon που θα έχει το 4αρι να κάνει κάνα μαγικό

 

Τι σημαίνει «4ωρο οθόνης» και ποιά είναι η normal χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο δειχνει ας περιμενουμε ομως, οσο για την μπαταρια που λενε πολλοι εκει θα γινει η επανασταση καποια στιγμη οπως εγινε με τους σκληρους δισκους. Θα βγαλουν την αντιστοιχη ssd μπαταρια και θα κραταει 1 μηνα, μεχρι τοτε θα μετραμε αν κραταει 5 ωρες παραπανω η 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει 4 ώρες ανοικτή οθόνη μέχρι να σβήσει, εμένα αυτό με ενδιαφέρει σε ενα κινητό τα υπόλοιπα είναι αδιάφορα.

 

Συνήθως για μένα αυτό σημαίνει browsing,video ,μηνυματα και άντε πολύ λίγο gaming

 

Βέβαια μπορούν να μπουν και άλλοι παράγοντες στη μέση όπως πολλή ομιλία ή κακό σήμα ή πολύ 4g.

Τα πιο αισιόδοξα μου σενάρια έχουν να κάνουν κυρίως με wifi

 

Πάντως σκεψου οτι ενα xperia z(1,2,3) ή ένα g2 μπορούν να φτάσουν 5 ώρες οθόνης ,που σημαίνει ότι αν το έχεις χρησιμοποιήσει 4 θα είσαι στο 20% και θα το βάλεις να φορτίσει.

 

Με z1 έχω πιάσει και 6 μόνο σε wifi μέρα που ήμουν κρεβατωμενος.

 

Με το g3 όπως το βλέπω το πράγμα σε υπεριδανικες συνθήκες θα μπορούσα να φτάσω τις 5 και με τη χρήση που κάνω συνήθως φτανω τις 4 που σημαίνει ότι στις 3 θα είμαι στο 20% και θα θέλω φόρτιση οπωσδήποτε.

 

Οπότε με λίγα λόγια σε ενα ips με 2Κ και ίδια μπαταρία έχεις μια ωρα περίπου λιγότερη χρήση απο ότι σε ενα ips με 1080 υπό ίδιες περίπου συνθήκες, όχι μεγάλη διάφορα στο μέγεθος της οθόνης και ίδιες περίπου χωρητικότητες στις μπαταρίες.

(Και επεξεργαστές όχι πολύ διαφορετικούς)

 

Αν όπως είπα πριν είσαι ολη μέρα σε 4g και αναλογα το σήμα εκεί που θα είχες 3.5 με 4 ώρες με το z2 (και όχι 5ωρο χαλαρό που θα είχες αν ήσουν κυρίως σε WiFi) σου εγώ μπορεί να είχα 2.5-3 με το g3.

 

Δεν είναι καταστροφή αυτή η μια ώρα, αλλά κάνει τη διάφορα ειδικά σε πιο απαιτητικούς χρήστες.

 

Βέβαια αν δε κάθεσαι ολη μέρα στο κινητό δεν έχεις θέμα όπως και να χει και συνήθως έτσι είναι, απλά εξετάζουμε και πιο ακραία σενάρια που απαιτούν τουλάχιστον μια φορά τη μέρα φόρτιση.

Όλα αυτά σε αναμονή αν δε κάνεις έντονη χρήση βγάζουν τουλάχιστον δύο μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γιατι ακουω μλκιες.... Ναι εχει qhd,προφανως,αφου ειχε το g3, μπροστα παει η τεχνολογια οχι πισω... Οσον αφορα την μπαταρια 3k mah σε σχεση με τα 2550 του galaxy s6 ειναι πολυ καλυτερα.. Σταματηστε να κραζετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι σύγκριση μπορεί να γίνει με τις amoled πάντως από τι έχω δει από τα Samsung στη πράξη (στο θέμα αυτονομίας) δεν ενθουσιαζομαι

 

Αλλά αν κάποιος είναι ψυχωτικός με την αυτονομία μπορεί πάντα να κουβαλάει μια 2η μπαταρία μαζί του μιας και δεν είναι ακριβές και φυσικά να την αντικαταστήσει όταν στον 1-1.5 χρόνο θα έχει πέσει τραγικά η απόδοση.

 

Το να βγαίνει το πίσω καπάκι είναι μεγάλο θέμα (μιας και πιασαμε το s6 που για χάρη των υλικών θυσίασε ενα μεγάλο πλεονέκτημα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γιατι ακουω μλκιες.... Ναι εχει qhd,προφανως,αφου ειχε το g3, μπροστα παει η τεχνολογια οχι πισω... Οσον αφορα την μπαταρια 3k mah σε σχεση με τα 2550 του galaxy s6 ειναι πολυ καλυτερα.. Σταματηστε να κραζετε..

Ποιος το συνέκρινε με το s6; Δεν με νοιάζει καν πως είναι το s6. Εμένα με νοιάζει να κρατάει το κινητό αρκετές ώρες χωρίς φόρτιση. 4 ώρες είναι απαράδεκτο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Σημαίνει 4 ώρες ανοικτή οθόνη μέχρι να σβήσει, εμένα αυτό με ενδιαφέρει σε ενα κινητό τα υπόλοιπα είναι αδιάφορα.

 

Συνήθως για μένα αυτό σημαίνει browsing,video ,μηνυματα και άντε πολύ λίγο gaming

 

Βέβαια μπορούν να μπουν και άλλοι παράγοντες στη μέση όπως πολλή ομιλία ή κακό σήμα ή πολύ 4g.

Τα πιο αισιόδοξα μου σενάρια έχουν να κάνουν κυρίως με wifi

 

Πάντως σκεψου οτι ενα xperia z(1,2,3) ή ένα g2 μπορούν να φτάσουν 5 ώρες οθόνης ,που σημαίνει ότι αν το έχεις χρησιμοποιήσει 4 θα είσαι στο 20% και θα το βάλεις να φορτίσει.

 

Με z1 έχω πιάσει και 6 μόνο σε wifi μέρα που ήμουν κρεβατωμενος.

 

Με το g3 όπως το βλέπω το πράγμα σε υπεριδανικες συνθήκες θα μπορούσα να φτάσω τις 5 και με τη χρήση που κάνω συνήθως φτανω τις 4 που σημαίνει ότι στις 3 θα είμαι στο 20% και θα θέλω φόρτιση οπωσδήποτε.

 

Οπότε με λίγα λόγια σε ενα ips με 2Κ και ίδια μπαταρία έχεις μια ωρα περίπου λιγότερη χρήση απο ότι σε ενα ips με 1080 υπό ίδιες περίπου συνθήκες, όχι μεγάλη διάφορα στο μέγεθος της οθόνης και ίδιες περίπου χωρητικότητες στις μπαταρίες.

(Και επεξεργαστές όχι πολύ διαφορετικούς)

 

Αν όπως είπα πριν είσαι ολη μέρα σε 4g και αναλογα το σήμα εκεί που θα είχες 3.5 με 4 ώρες με το z2 (και όχι 5ωρο χαλαρό που θα είχες αν ήσουν κυρίως σε WiFi) σου εγώ μπορεί να είχα 2.5-3 με το g3.

 

Δεν είναι καταστροφή αυτή η μια ώρα, αλλά κάνει τη διάφορα ειδικά σε πιο απαιτητικούς χρήστες.

 

Βέβαια αν δε κάθεσαι ολη μέρα στο κινητό δεν έχεις θέμα όπως και να χει και συνήθως έτσι είναι, απλά εξετάζουμε και πιο ακραία σενάρια που απαιτούν τουλάχιστον μια φορά τη μέρα φόρτιση.

Όλα αυτά σε αναμονή αν δε κάνεις έντονη χρήση βγάζουν τουλάχιστον δύο μέρες

 

 

 

Χμ.. Θεωρώ λίγες τις 4 ώρες οθόνη, τουλάχιστον για τη χρήση που κάνω εγώ. On the other hand, επουδενί δεν έχω δει ούτε για πλάκα τις 2 μέρες αυτονομία που υποσχόταν το Z3, ακόμα και με μειωμένη χρήση (για τα δικά μου στάνταρτς πάντα) φτάνω στο τέλος της ημέρας στην ξεφτίλα με ένα 20% μπαταρία. Οπότε αν είχα G3, μάλλον θα έπρεπε να μειώνω στο ελάχιστο τη χρήση προς το τέλος της ημέρας ή θα έπρεπε να κουβαλάω φορτιστή μαζί μου. Βέβαια, εγώ έχω πάντα ανοιχτά τα πάντα 4G, bluetooth και ac wifi, οπότε μάλλον δεν ανήκω στο μέσο όρο.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, θεωρώ την ανάλυση υπερβολική. Νομίζω ότι κάνουν τραγικό λάθος που κινούνται προς τα εκεί οι εταιρείες, όταν υπάρχουν πολύ σημαντικότερα ζητήματα να λυθούν στα smartphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η lg οθόνες παράγει (η ίδια) αυτό προσπαθεί να πουλήσει για να ξεχωρίσει και προφανώς έχει το κοινό της και τα πάει καλύτερα από παλιότερα, οπότε είναι αναμενόμενο να επιμείνει σε αυτή τη λογική

 

Το z3 σου έχει ίσως τη καλύτερη αυτονομία στα σημερινά smartphone, σε απαιτητική χρήση φυσικά και δε θα σου βγάλει δύο μέρες αλλά σπάνια θα σε αφήσει στη μέρα οπότε σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι επιτυχημένη συσκευή σε αυτό το τομέα και αντίστοιχα αυτό είναι και ενα από τα πράγματα που προσπαθεί να σου πουλήσει η Sony.

 

Η χρήση που κάνει ο καθένας είναι βασικός παράγοντας, υπάρχουν άτομα που με πολύ πιο μικρές μπαταρίες απο αυτές που συζητάμε βγάζουν 2+ μέρες.

 

Η lg πάντως αυτή τη στιγμή κάνει τα πάντα να γυρίζουν γύρω από τις οθόνες της και τις πολύ μικρές διαστάσεις ( δευτερευόντως και η κάμερα θα πω, αλλά τη παράσταση κλέβει η οθόνη)

Και αυτό που θέλει να υλοποιήσει το κάνει με αρκετή επιτυχία.

Το αν θα την επιλέξει κανείς είναι δικό του θέμα, γιατί πάντα θα υπάρχουν κάποια αρνητικά σε κάθε συσκευή που θα είναι αποτρεπτικά για κάποιον.

 

Επίσης πάντα θα υπάρχουν και αγοραστές που αγοράζουν προϊόντα μόνο και μόνο επειδή τους κάνουν κλικ ενώ μπορεί να έχουν ενα σωρό αρνητικά. Ας μην αναφέρω παραδείγματα και αρχίσω flame :P

 

Σε όλες τις συσκευές πάντως μπορώ να σου βρω λόγους για τις οποίες θα τις αγόραζε κανείς ή δε θα τις αγόραζε. Αυτό είναι το εύκολο.

Το δύσκολο είναι να προβλέψουν οι εταιρείες πώς θα πείσουν το κόσμο να πάρει τις δικές τους συσκευές και όχι των ανταγωνιστών.

Δεν είναι όλοι apple που και σκατά να πιάσουν χρυσάφι γίνεται. Στο android πέφτει ξύλο οποτε θα δεις υπερβολές εκατέρωθεν προκειμένου να πουλήσουν.

Και όλοι μα όλοι τελικά επικεντρώνονται σε κάποιους τομείς εις βάρος άλλων εξίσου σημαντικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δέρμα πίσω μου προκαλεί ΑΝΑΓΟΥΛΑ

Δεν ξέρω αν θα ήθελα δέρμα σε μια συσκευή τεχνολογίας, μάλλον όχι, αλλά τουλάχιστον εκτιμώ το ότι σφάζουν πραγματικά ζώα και δεν χρησιμοποιούν δερματίνη ώστε να έχουν τις φθηνιες της sammy που είναι απαράδεκτες για τόσο ακριβές συσκευές

 

Πάντα είναι καλύτερο το πραγματικό ζωντανό και αν το πάρουμε και πιο σοβαρά μάλλον είναι και το μόνο πραγματικά premium υλικό σε σχέση με τα αλουμίνια, τα τζάμια και τα πλαστικά με τα φανταχτερά ονόματα

 

Βέβαια ξαναλεω δε ξέρω τι δουλειά έχει μια αγελάδα πάνω σε ένα τηλέφωνο :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κινητο θα ειναι πολυ καλο οπως ηταν και το g3 g2 ..τωρα απο εμφανιση .. δε με τρελλαινει αλλα απο κοντα ισως ειναι ωραιο καθηστε να το δουμε πρωτα .. ειναι αλλιως απο κοντα μια συσκευη .. και γω ειχα το νοτε 3 και ελεγα σιγα μωρε το 4 ιδια ειναι και οταν επιασα το 4 σε λευκο το πηρα την αλλη μερα .. και το αιφων δεν μου ελεγε σε φωτος αλλα απο κοντα ειναι ωραιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...