Προς το περιεχόμενο

Η Motorola ανακοίνωσε τις συσκευές που θα αναβαθμιστούν σε Android 6.0 Marshmallow


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την ανακοίνωση της νέας έκδοσης του Android, 6.0 Marshmallow, διάφοροι κατασκευαστές συσκευών με Android ξεκίνησαν να δημοσιεύουν τις λίστες με τα smartphones που θα αναβαθμιστούν.

Η Motorola ήταν από τους πρώτους κατασκευαστές που έσπευσαν να ανακοινώσουν την λίστα με τις συσκευές, ωστόσο η εταιρεία παρέλειψε να αναφερθεί σε οτιδήποτε έχει σχέση με ημερομηνίες.

 

Έτσι, μετά τις 12 συσκευές που ανακοίνωσε η HTC, η Motorola ανακοίνωσε την δική της δεκάδα, η οποία αποτελείται από τα μοντέλα:

  • 2015 Moto X Pure Edition (3rd gen)
  • 2015 Moto X Style (3rd gen)
  • 2015 Moto X Play
  • 2015 Moto G (3rd gen)
  • 2014 Moto X Pure Edition στις ΗΠΑ (2nd gen)
  • 2014 Moto X στην Λ. Αμερική, Ευρώπη και Ασία (2nd gen) (η αναβάθμιση για Κίνα, βρίσκεται ακόμα κάτω από εκτίμηση)
  • 2014 Moto G και Moto G με 4G LTE (2nd gen) (η αναβάθμιση για Κίνα, βρίσκεται ακόμα κάτω από εκτίμηση)
  • DROID Turbo
  • 2014 Moto MAXX
  • 2014 Moto Turbo
Σύμφωνα πάντως με διευκρίνιση που έκανε η εταιρεία μέσω του επίσημου λογαριασμού της στο Twitter, ορισμένες αναβαθμίσεις θα εξαρτηθούν από τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, και ενδέχεται ορισμένα κινητά να μην αναβαθμιστούν. Εντύπωση προκαλεί η απουσία του σχετικά νέου Moto E (2nd gen) από την λίστα, κάτι που σίγουρα θα απογοητεύσει τους κατόχους της συσκευής.

 

Link.png Site: NextPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπράβο καλά τα πηγαίνει. ΑΦΗΝΕΙ το Moto E 2015. ΤΕΡΑΣΤΙΑ απογοήτευση στους κατόχους αυτής της συσκευής. Για μένα Lumia και πάλι Lumia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι πάροχοι κινητής επεμβαίνουν για το αν θα αναβαθμιστεί μια συσκευή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος? Και για ποιους παρόχους μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι πάροχοι κινητής επεμβαίνουν για το αν θα αναβαθμιστεί μια συσκευή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος? Και για ποιους παρόχους μιλάμε?

Όταν αναβαθμίζεις το κινητό σου μέσω του συμβολαίου σου και το λαμβάνεις από το κατάστημα του παρόχου σου, τότε η συσκευή σου είναι branded στο εκάστοτε δίκτυο του παρόχου σου, ο οποίος πάροχος παραμετροποίησε το λογισμικό του κινητού σου και οι αναβαθμίσεις θα λαμβάνονται μόνο από αυτόν (πχ με επιπλέον apps του δικτύου όπως vodafone apps κλπ)

 

Η αλυσίδα πάει έτσι:

 

Google => Motorola => Πάροχος

 

Φυσικά και μπορείς να ξηλώσεις αυτό το λογισμικό και να βάλεις το καθαρό της motorola, αλλά πόσοι έχουν τις γνώσεις να το κάνουν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο καλά τα πηγαίνει. ΑΦΗΝΕΙ το Moto E 2015. ΤΕΡΑΣΤΙΑ απογοήτευση στους κατόχους αυτής της συσκευής. Για μένα Lumia και πάλι Lumia.

θες να σου καταστρέψει το τηλέφωνο? αν δουλεύει καλα και το 6.0 είναι βαρύ για το κινητο σου να στο δώσουν και να κλαίς όπως εμεις με το nexus 7 2012?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e4042613584a9477afac38e0d8df0953.jpg

Ταιριαστή εικόνα...

Αν το Moto G (2014) μου αντιμετωπίζει τα ίδια θέματα με lag/απόκριση και στο Marshmellow,δέν αποκλείεται να καταλήξει έτσι.

Και όχι,rollback σε 4.x δέν αποτελεί λύση άλλα ημίμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tenshi βασικά το σωστό είναι η να δοθεί update και να είναι οκ (αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο) η να μην δοθεί καθόλου για να μην καταστρέψει την εμπειρία χρήσης... πιστεύω καλά κάνουν και δεν αναβαθμιζουν το moto e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Moto G (2014) μου αντιμετωπίζει τα ίδια θέματα με lag/απόκριση και στο Marshmellow,δέν αποκλείεται να καταλήξει έτσι.

Και όχι,rollback σε 4.x δέν αποτελεί λύση άλλα ημίμετρο.

 

Σε αυτό δεν φταίει η Motorola.

 

Το ΚitKat ήταν μιά εξαιρετικά βελτιστοποιημένη έκδοση του android, σε αντίθεση με το Lollipop και τα προβλήματά του.

 

Δεν υπάρχει συσκευή που να τρέχει με το lollipop καλύτερα από ότι με KitKat. Ακόμα και νέες συσκευές που βγήκαν απευθείας με Lollipop, είμαι σίγουρος ότι με KitKat θα έτρεχαν πολύ καλύτερα.

 

Εγώ πάντως, με το Moto G μου αναγκάστηκα να βάλω τροποποιημένη έκδοση του 5.02 για να το φέρω περίπου εκεί που ήταν με την KitKat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΚitKat ήταν μιά εξαιρετικά βελτιστοποιημένη έκδοση του android, σε αντίθεση με το Lollipop και τα προβλήματά του.

 

Δεν υπάρχει συσκευή που να τρέχει με το lollipop καλύτερα από ότι με KitKat. Ακόμα και νέες συσκευές που βγήκαν απευθείας με Lollipop, είμαι σίγουρος ότι με KitKat θα έτρεχαν πολύ καλύτερα.

 

Nope

 

Μην γενικεύετε έτσι εύκολα. Σε θέματα επιδόσεων η 5.1.1 είναι ανώτερη απο τη 4.4.4. Μιλάμε για Pure Android. Η εκκίνηση των εφαρμογών λόγω μετάβασης απο dalvik σε art compiler by default είναι πολύ πιο γρήγορη. Όπως και η διαχείριση της RAM. Το μόνο drawback το μέγεθος των εφαρμογών.

 

Τώρα άμα βάλουμε μέσα εκδόσεις κατασκευαστών, συν το γεγονός ότι το 90% των χρηστών που κάνουν ένα τόσο μεγάλο update και περιμένουν να λειτουργούν όλα στην εντέλεια, χωρίς να έχουν κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μπορούμε να καταλάβουμε γιατί κάποιοι χρήστες διαμαρτύρονται για χειρότερες επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός των Moto E 2015 σε 3G & lte, με το δεύτερο να έχει αισθητά καλύτερα specs, ήταν λάθος.

Το lte άνετα μπορεί με τον snapdragon 410 να τρέξει android 6.0 πιστεύω.

 

Ίδια specs εχουν φθηνές εκδόσεις φετινών ναυαρχίδων που θα πάρουν σίγουρα android 6 (δε θα μείνει το lg g4c χωρίς αναβάθμιση).

 

Επειδή λοιπόν δε θα μπορούσαν να δώσουν αναβάθμιση στο 3G μοντέλο, καταδίκασαν και το lte. Κρίμα, γιατί το είχα και πήγαινε σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tenshi θα δεις πως θα δουλέψουν όμως... το έχουμε δει το παραμύθι... επόμενο update στην συσκευή που δεν το σηκώνει καλά και ουαλα εγένετο το super lag και όχι μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tenshi θα δεις πως θα δουλέψουν όμως... το έχουμε δει το παραμύθι... επόμενο update στην συσκευή που δεν το σηκώνει καλά και ουαλα εγένετο το super lag και όχι μόνο

 

Δηλαδή είχες κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και πάλι είχε "super lag";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope

 

Μην γενικεύετε έτσι εύκολα. Σε θέματα επιδόσεων η 5.1.1 είναι ανώτερη απο τη 4.4.4. Μιλάμε για Pure Android. Η εκκίνηση των εφαρμογών λόγω μετάβασης απο dalvik σε art compiler by default είναι πολύ πιο γρήγορη. Όπως και η διαχείριση της RAM. Το μόνο drawback το μέγεθος των εφαρμογών.

 

Τώρα άμα βάλουμε μέσα εκδόσεις κατασκευαστών, συν το γεγονός ότι το 90% των χρηστών που κάνουν ένα τόσο μεγάλο update και περιμένουν να λειτουργούν όλα στην εντέλεια, χωρίς να έχουν κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μπορούμε να καταλάβουμε γιατί κάποιοι χρήστες διαμαρτύρονται για χειρότερες επιδόσεις.

 

Στα bold οι αντιφάσεις σου.

 

Οι roms των Moto G είναι σχεδόν pure Android. Στην έκδοση 4.4.4 το κινητό ήταν σφαίρα. Δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από κινητά διπλάσσιας αξίας.

 

Πάρα ταύτα το lag με την 5.0.2 πάει σύννεφο. 

 

Τώρα να μιλάς για factory reset σε κάποιον που έπρεπε να ξεκλειδώσει bootloader, να χάσει την εγγύησή του, να ρουτάρει τη συσκευή, να βάλει custom recovery για να βάλει τροποποιημένη έκδοση της rom νομίζω είναι άτοπο.

 

Τα ίδια ακριβώς και με το Lg G2 που έχουμε. Σφαίρα στην 4.4.2. Factory reset πρίν την αναβάθμιση ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση και το lag πάει σύννεφο με το Lollipop. Φαίνεται τα 2GB Ram και ο Snapdragon 800 δεν είναι αρκετά.

 

Και μετά αναρωτιούνται κάποιοι για ποιό λόγο ο κόσμος κάνει downgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα bold οι αντιφάσεις σου, μιάς και γενικεύεις.

 

Οι roms των Moto G είναι σχεδόν pure Android. Στην έκδοση 4.4.4 το κινητό ήταν σφαίρα. Δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από κινητά διπλάσσια αξίας.

 

Πάρα ταύτα το lag με την 5.0.2 πάει σύννεφο. 

 

Τώρα να μιλάς για factory reset σε κάποιον που έπρεπε να ξεκλειδώσει bootloader, να χάσει την εγγύησή του, να ρουτάρει τη συσκευή, να βάλει custom recovery για να βάλει τροποποιημένη έκδοση της rom νομίζω είναι άτοπο.

 

Τα ίδια ακριβώς και με το Lg G2 που έχουμε. Σφαίρα στην 4.4.2. Factory reset πρίν την αναβάθμιση ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση και το lag πάει σύννεφο με το Lollipop. Φαίνεται τα 2GB Ram και ο Snapdragon 800 δεν είναι αρκετά.

 

Και μετά αναρωτιούνται κάποιοι για ποιό λόγο ο κόσμος κάνει downgrade.

 

To σχόλιο μου για το Pure Android είναι γενικό επειδή έχω δει πολλούς να αναφέρουν και άλλα κινητά που οι κατασκευαστές βάζουν δικιές τους εκδόσεις, που όλοι ξέρουμε με τι bloat είναι γεμάτες.

 

Το factory reset δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader. Είναι μια κανονική λειτουργία που βρίσκεται στις ρυθμίσεις του λειτουργικού. Απλά επαναφέρει το κινητό όπως θα έπρεπε να είναι όταν γίνεται φρέσκια εγκατάσταση. Οι εφαρμογές σβήνονται και μένει μόνο ότι υπάρχει στην sd. Ότι υπάρχει δηλαδή στην εσωτερική μνήμη σβήνεται. Η φυσιολογική διαδικασία μετά απο ένα τέτοιο update είναι να γίνει factory reset γιατί κανείς δεν εγγυάται ότι κάποια εφαρμογή που έχουμε εγκαταστήσει δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στη συσκευή (πχ lag) όταν γίνει το update.

 

Επίσης το factory reset το κάνεις, αφοτου κάνεις το update στη Lollipop. Δεν θα γυρίσει ξανά στη KitKat. Απλά θα είναι όπως παίρνεις καινούριο κινητό με προεγκατεστημένη τη Lollipop. Άμα και μετά απο αυτή τη διαδικασία έχει lag τότε είναι πρόβλημα της έκδοσης του κατασκευαστή. Εμένα με CM12 στο Galaxy S4 Mini που έχει 1,5 GB RAM και Dual Core Snapdragon 800 πάει σφαίρα. Μηδέν lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...