Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Αύξηση μεριδίου αγοράς των Windows tablets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η Apple κάποτε να είχε όλη την αγορά των tablets δική της, ωστόσο η Microsoft έχει κάνει μεγάλη πρόοδο στις πωλήσεις, με την εταιρεία να πλησιάζει τους αριθμούς της σειράς iPad έως στο 2019, σύμφωνα με την αναφορά “Tablet Operating System Forecast” της Strategy Analytics.

Σύμφωνα με την αναφορά, οι πωλήσεις των Windows tablets το 2015 είναι ανεβασμένες κατά 58% σε σχέση με το 2014, και βρίσκονται σε καλό δρόμο για πωλήσεις 22 εκατομμύριων φέτος. Αναφερόμαστε σε ποσοστό 10% στην αγορά, σε σχέση με το 22% που κατέχει η Apple και η σειρά iPad. Το υπόλοιπο 68% της αγοράς κατέχουν tablets με Android.

 

Η Strategy Analytics εκτιμά ότι με το πέρασμα του χρόνου η Microsoft ενδεχομένως θα πουλάει 49 εκατομμύρια tablets τον χρόνο, περισσότερα από τα διπλάσια που πούλησε το 2015. Αν η εκτίμηση της είναι ακριβής, τότε η Microsoft θα κατέχει ποσοστό 18% στην αγορά των tablets με την Apple να κατέχει το 23% και την Google να κατέχει το 59%.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: CultofMac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίως.!

2 ipad έχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα θεωρώ την πιο ανούσια apple συσκευή.Βασικά για να είμαι πιο σωστός,την μόνη apple ανούσια συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θεωρώ πως το marketshare θα πάει πολύ πιο γρήγορα πάνω από το 20% από ότι υπολογίζουν οι αναλυτές. Όσον αφορά τα tablets προσθέτοντας απλά ένα Keyboard έχεις όλα τα καλούδια που θα είχε ένα laptop με windows 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πουλακια καθονταν!!!!!!!την μειωση την εχουν τα android  στο γραφημα.ετσι και αλλιως ο καθενας οτι θελει λεει και οτι θελει γραφει και προβλεπει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου περίεργο όταν τα win10 tablet είναι πλήρες OS και όχι νιανια κουτσουρεμένο όπως των άλλων 2(iOS & Android).

Είδα πολλούς να πάνε από τα iPad σε Surface.

Φυσικά και μετά την μούφα το iPad "pro",δεν πιστεύω να αλλάξει αυτή η ροή.

 

Για χαζολόγημα μια χαρά είναι τα iPad/Android,για αυτό άλλωστε δεν νομίζω να αλλάξει και τόσο η συνολική εικόνα,δεδομένου ότι οι περισσότεροι το tablet το έχουν για media/game consumption.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειμαι καθετος στο οτι η τιμολογιακη πολιτικη της apple ειναι αποτελεσμα προπαγανδας (διαφημιστικης) και ειμαι κατα των iphone αλλα στο κομματι των ταμπλετ νομιζω οτι εχει το πανω χερι. Μπορει και κει να πετσοκοβει τον καταναλωτη οσον αφορα στην τιμη αλλα θεωρω πως στο κομματι αυτο δεν εχει ανταγωνισμο. Ειδηκα για το ipad pro πιστευω οτι εκανε πολυ καλυ δουλεια και ειναι σχετικα τιμιο προιον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας γράφει οτι του κατέβει στην γκλάβα! 

 

Αυτο που δε λεει κανενα αρθρο, ειναι οτι τα windows δεν τα χρησιμοποιουν ως tablet! Αλλα ως κανονικα PC. Με την ιδια λογική και το δικο μου το λαμβάνουν ως τάμπλετ... ασχετα που δεν του κάνω τέτοια χρήση και ειναι αστεία η οποια συγκριση ολοκληρωμένων OS οπως το iOS και το Android με τα Win... με τα οποια στην καλυτερα θα ανοιξεις τον Edge να κανεις slide καμια ιστοσελιδα... γιατι ουτε σενσορες εχουν (πραγμα που κανει μια ταμπλέτα πραγματικο εργαλειο), ουτε εφαρμογές έχουν. 

 

Ειναι μια κακή μιξη 2 περιβάλλοντων.

 

Αυτες οι ερευνες ειναι ιδανικές αμα θες να πεις ψέμματα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTom Αν θέλω πλήρες λογισμικό για σοβαρή χρήση θα πάρω laptop και όχι tablet για να γράφω σαν άνθρωπος και να έχω μία επεξεργαστική ισχύ, τα tablet είναι και θα είναι για να περνάει η ώρα ασχέτως με -το τραβεστί- Surfare και iPad Pro που δεν καταλαβαίνω ποιο κοινό στοχεύει ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίως.!

2 ipad έχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα θεωρώ την πιο ανούσια apple συσκευή.Βασικά για να είμαι πιο σωστός,την μόνη apple ανούσια συσκευή.

Από φίλους non-Apple fans είναι η πιο καλή Apple συσκευή που έχει περάσει από τα χέρια τους και έχει μια χαρά νόημα... Αν θες κάτι να παίζει παιχνιδάκια και να μπαίνεις νετ από το κρεβάτι κλπ κλπ. Εγώ το δικό μου pipo επίσης για κάτι τέτοια το χρησιμοποιώ... Βιβλία pdf και κανένα ιντερνετάκι άντε και κανένα video σε φάση που δεν έχω laptop

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και η κουβέντα πήγε στο Ipad: media consumption (εκτός internet) με 16GB ουτέ ανέκδοτο δεν είναι!!! :(

Για τον οικογενειάρχη που δεν κατεβάζει εφαρμογές καθημερινά και το χρησιμοποιεί για movies/browsing/messeging και κάποια games είναι υπεραρκετά, μη βλέπεις που εμείς οι ποιο μέσα στην τεχνολογία που θέλουμε 32/64 γτ δεν το λειπόμαστε με τις άπειρες φωτογραφίες και εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίως.!

2 ipad έχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα θεωρώ την πιο ανούσια apple συσκευή.Βασικά για να είμαι πιο σωστός,την μόνη apple ανούσια συσκευή.

 

Ό,τι να 'ναι σχόλιο...

Ό,τι ΠΙΟ ΑΨΟΓΟ έχω αγοράσει είναι το iPad!

 

Το να λες "ανούσιο" κάτι ΔΙΧΩΣ κανένα επιχείρημα, είναι ανωριμότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να 'ναι σχόλιο...

Ό,τι ΠΙΟ ΑΨΟΓΟ έχω αγοράσει είναι το iPad!

 

Το να λες "ανούσιο" κάτι ΔΙΧΩΣ κανένα επιχείρημα, είναι ανωριμότητα.

Οσο και αν δεν υποστηριζω την apple το iPad ειναι μια πολυ καλη λυση  για απλα ομως πραματα. ΟΧΙ να γινει συγκρισει με surface. Αυτο δεν γινεται. Αλλα αν το δουμε καθαρα σαν tablet ειναι μια χαρα και καμμiα σχεση με την αηδια το android σε tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...