Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Αύξηση μεριδίου αγοράς των Windows tablets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξακολουθω βεβαια να θεωρω αχρηστη ολη την αγορα των tablet, αλλα επειδη τα λεφτα που δινω θελω να ειναι ανταξια των πραγματων που μπορω να κανω με μια συσκευη, εννοειται πως θα επαιρνα ενα tablet με Windows

 

Συμφωνούμε σε όλα τα υπόλοιπα αλλά ακόμα και εσύ που έχεις εμπεριστατωμένη άποψη πέφτεις στην παγίδα να μην αναγνωρίζεις όλες τις πιθανές χρήσεις.

Για παράδειγμα αν σου αρέσει το gaming, τότε κάποιο tablet των 8 ιντσών (android/iOS που να κρατιέται εύκολα) είναι καλύτερο και προσφέρει πολύ πλούσιο περιβάλλον.

Είναι οι αντικαταστάτες των παλιότερων αλλά και πιο μοντέρνων φορητών κονσολών που έβγαζαν sega/nintendo/sony.

Εγώ με windows phone (640) πήγα και πήρα android tablet γιατί ήθελα να παίζω συγκεκριμένα παιχνίδια (1-2 ώρες ανά 2 ημέρες gaming) που έχουν δημιουργηθεί μόνο για mobile (και είναι πολλά ωραία παιχνίδια μόνο για mobile πλέον) και στο Windows Store είτε δεν υπάρχουν είτε είναι ανενημέρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα ακριβώς αυτό... Αν πατήσεις το κουμπακι που έχει το σήμα των windows σε πάει στο "tablet mode" .. Αυτό με τα κουτάκια που δεν θελεις ποντίκι.. Τότε δεν θες ποντίκι γιατί με τα δάχτυλα γίνεται..

Δεν σε πάει σε tablet mode, δε γυρίζουν τα desktop apps σε modern ui (αύξηση μεγέθους γραμματοσειρών, μενού, πλήκτρων ελέγχου κλπ), αλλά σε γυρίζει σε ένα άλλο περιβάλλον με άλλες εφαρμογές. Σαν dual boot ένα πράγμα χωρίς reboot. Φυσικά και μπορείς να ανοίξεις τον file explorer ή το Photoshop ή το AutoCAD, απλά ο χειρισμός τους με τα δάχτυλα είναι πρακτικά αδύνατος. Η ενοποίηση που οραματίζεται η MS και θέλουμε, σε καμία περίπτωση δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί. Το δε tablet mode στα windows 10 είναι αρκετά χειρότερο σε σχέση με τα windows 8. Από την άλλη, στο iPad, δεν υπάρχει desktop περιβάλλον, μόνο tablet, αλλά τα πάντα είναι σχεδιασμένα για χρήση με δάχτυλα και η όλη εμπειρία είναι άριστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναπώ πως όσο γ@μ@το λειτουργικό και να έχεις αν δεν έχει εφαρμογές να το υποστηρίξεις τι να το κάνεις? Να αφήσω το android smartphone μου και να πάω σε wp επειδή είναι πιο καλό σαν λειτουργικό όταν τα 2/3 των εφαρμογών που χρησιμοποιώ δεν υπάρχουν καν στο store της MS? 

Και το ubuntu phone ωραίο είναι, και το jolla ωραίο είναι και έστω ότι είναι και καλύτερα από iOS/Android/Windows αλλά τι να τα κάνω αν δεν έχουν εφαρμογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισεις οποιος εχει πιασει windows mobile θα πουλουσε και νεφρο για να το εχει και στο tablet ειτε ετσι ειτε σαν κανονικα windows 10! Ημουν κατα τις Microsoft αλλα επεδη το σωστο να λεγεται, στα κινητα δινει ρεστα. Και φυσικα δεν μετανιωσα ποτε που πηρα Lumia

ΕΛΑ τα παραλες τωρα φιλε. Κι εγω εχω κινητο Windows lumia 640 XL αλλα τι να το κανω να λεω ή να πιστευω οτι εχω φανταστικο λειτουργικο ΟΤΑΝ οι εταιρειες δεν σε υποστηριζουν με εφαρμογες? OK η νεα εκδοση ειναι πολυ καλη αλλα τι να το κανεις οταν ακομη και οι εφαρμογες της microsoft ειναι πολυ πολυ καλυτερες σε iOS or Android? Αυτα δεν τα βλεπεις? Αρα μην λεμε οτι θελουμε. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΑ τα παραλες τωρα φιλε. Κι εγω εχω κινητο Windows lumia 640 XL αλλα τι να το κανω να λεω ή να πιστευω οτι εχω φανταστικο λειτουργικο ΟΤΑΝ οι εταιρειες δεν σε υποστηριζουν με εφαρμογες? OK η νεα εκδοση ειναι πολυ καλη αλλα τι να το κανεις οταν ακομη και οι εφαρμογες της microsoft ειναι πολυ πολυ καλυτερες σε iOS or Android? Αυτα δεν τα βλεπεις? Αρα μην λεμε οτι θελουμε. :)

το έζησα αυτό με το Lumia 920 (το έδωσα στη σύζυγο σε 3 μήνες) στις εφαρμογές Word-Excel!!! :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε πάει σε tablet mode, δε γυρίζουν τα desktop apps σε modern ui (αύξηση μεγέθους γραμματοσειρών, μενού, πλήκτρων ελέγχου κλπ), αλλά σε γυρίζει σε ένα άλλο περιβάλλον με άλλες εφαρμογές. Σαν dual boot ένα πράγμα χωρίς reboot. Φυσικά και μπορείς να ανοίξεις τον file explorer ή το Photoshop ή το AutoCAD, απλά ο χειρισμός τους με τα δάχτυλα είναι πρακτικά αδύνατος. Η ενοποίηση που οραματίζεται η MS και θέλουμε, σε καμία περίπτωση δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί. Το δε tablet mode στα windows 10 είναι αρκετά χειρότερο σε σχέση με τα windows 8. Από την άλλη, στο iPad, δεν υπάρχει desktop περιβάλλον, μόνο tablet, αλλά τα πάντα είναι σχεδιασμένα για χρήση με δάχτυλα και η όλη εμπειρία είναι άριστη.

 

 

Αυτό ακριβώς... Δε γυρίζουν τα desktop apps σε tablet apps.. Αλλά τα tablet apps που έχει είναι υπέρ αρκετά για τον μέσο χρήστη!

 

 

Οι desktop εφαρμογες ειναι πολυ πιο ευελιχτες και πολυ πιο παραμετροποιησημες σε σχεση με τις mobile εφαρμογες(Αυτες που ονομαζουμε Metro Apps).

Ενα desktop προγραμμα μπορει να εχει περισσοτερα απο ενα UI και να μπορει ο χρηστης ειτε με ενα κλικ,ειτε μεσα απο τις ρυθμησεις,ειτε με την χρηση του Continuum, να αλλαξει το User Interface του προγραμματος,αναλογα με τις επιλογες που του προσφερει ο developer.

Με αλλα λογια δε χρειαζεται ο developer να μπει στην διαδικασια να βγαλει μια desktop και μια μετρο εφαρμογη,για να ικανοποιησει την υβριδικη/tablet λειτουργια των Windows 10.

 

Και σ'αυτο το κομματι,να αναφερω οτι η adobe εχει αναφερει οτι δε θα φτιαξει αντιστοιχη mobile εκδοση του photoshop  και τον αλλων εφαρμογων της,για τα windows tablet,οπως εκανε στα ios&android,αλλα εχει προχωρισει στην προσθηκη touch mode/desktop mode και μαλιστα αλλαζει αρκετα το UI,μεταξυ των δυο modes.

Παραδειγμα:

Illustrator cc 2015 με desktop mode και touch mode(προσεξτε οτι εχει κουμπι με σχεδιασμενο ενα δακτυλο=touch mode):

1.Desktop mode

 

IllustratorPortable.png

Screenshot-1-1024x682.png

 

 

2.Touch mode(Illustrator Touch Workspace):

 

Screenshot-6-1024x682.png

Screenshot-7-1024x682.png

Screenshot-8-1024x682.png

 

 

Εδω να αναφερω οτι υποστηριζει το continuum,δλδ οταν εισαι σε tablet mode,αυτοματα θα στο ανοιγει σε touch mode και οταν εισαι σε desktop mode,θα στο ανοιγει κανονικα σε desktop mode.

 

Ακομη και τα office ,απο το 2013 και μετα,η desktop εκδοση διαθετει και αυτη touch mode,σε περιπτωσει που καποιος μπορει να εχει συσκευη πανω 10.1" (π.χ surface pro 3/4/book) και δεν εχει συνδρομη στο office 365,για να μπορει να εκμεταλευτει την mobile εκδοση,αλλα εχει αγορασμενη την desktop 2013 ή 2016.

 

 

Αυτα οσο αφορα την αναγκαιοτητα 2 διαφορετικων εφαρμογων για καθε χρηση.

Απλα οι πρισσοτεροι developers θα προτιμησουν,για ευκολια, να πορταρουν την android/ios εφαρμογη του μιας και τους δινεται η δυνατοτητα να το κανουν,παρα να φτιαχνουν αλλα UI για τις desktop εφαρμογες τους.

 

Y.Γ.Σχεδον καμια γνωστη επαγγελματικη σουιτα(ειτε ειναι σχεδιαστικη,ειτε ειναι cad,ειτε ειναι μουσικη,ειτε ιατρικη κ.τ.λ) δε θα βγει σε metro UI.Ολοι οι developers αυτων των προγραμματων,θα υποστηριξουν τα επαγγελματικα υβριδικα(π.χ surface pro),μεσο του Touch Mode στο desktop προγραμμα,για να περιοριστου τα limitations μιας Mobile(Metro/Universal) εφαρμογης!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίως.!

2 ipad έχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα θεωρώ την πιο ανούσια apple συσκευή.Βασικά για να είμαι πιο σωστός,την μόνη apple ανούσια συσκευή.

παρεπιπτοντως η apple ανεβασε τις πωλησεις στα ταμπλετ απο αλλου ανεβαζει το μεριδιο η microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Morgan21 το σχολιο μου ηταν για τον αρχηκο τιτλο του θεματος.Συντομα ελπιζω να εχουν την κυριαρχια στα ταμπλετς γιατι οτι αλλο εχω δοκιμασει ηταν κατω του μετριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και αν δεν υποστηριζω την apple το iPad ειναι μια πολυ καλη λυση  για απλα ομως πραματα. ΟΧΙ να γινει συγκρισει με surface. Αυτο δεν γινεται. Αλλα αν το δουμε καθαρα σαν tablet ειναι μια χαρα και καμμiα σχεση με την αηδια το android σε tablet.

 

 

Δηλαδη σε χαλαει το android σε tablet Samsung Tab S με 10.5 amoled 8 πυρινο 3gb 32gb hdmi microsd και την ελευθερια του android.

ΟΧΙ ΘΕΛΟΥΜΕ IPAD...

Γιατι αυτο μας εχουνε μαθει.

 

Ontopic windows σε tablet απο 10 ιντσες και πανω μαμανε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνουν τα γραφήματα δεν είναι πτώση του μεριδίου αγοράς των ipad αλλά αύξηση κατά 1% (πρόβλεψη σχετική γιατί δεν γνωρίζουν τί ετοιμάζει η apple για το μέλλον)..Μελετήστε και λίγο τα νούμερα δεν βλάπτουν. Αλλά βέβαια τί λέω... Είδατε ipad στην main εικόνα του άρθρου και είπατε να κράξετε λίγο από την αρχή την apple και το ios φτιάχνοντας σενάρια με το μυαλό σας ότι η ms πατάει κάτω την apple...Το android παίρνει την κάτω βόλτα και από αυτό στερεί μεγάλο ποσοστό η ms με το surface..Τα γραφήματα που τόσο παθιασμένα υπερασπίζεστε μιλούν από μόνα τους.Ξεκινήστε λοιπόν τώρα, από το δικό μου σχόλιο και κάτω ,να θάβετε το ''πανεύκολο-απροβλημάτιστο'' android και τις αδυναμίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...