Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Αύξηση μεριδίου αγοράς των Windows tablets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο και αν δεν υποστηριζω την apple το iPad ειναι μια πολυ καλη λυση  για απλα ομως πραματα. ΟΧΙ να γινει συγκρισει με surface. Αυτο δεν γινεται. Αλλα αν το δουμε καθαρα σαν tablet ειναι μια χαρα και καμμiα σχεση με την αηδια το android σε tablet.

Βασικά και το android σε tablet καλό είναι, αλλά δεν είναι όπως το IPad. Δηλαδή, δεν έχει δικό του Play Store, καθώς τα apps είναι απλές μεγενθύσεις από τα apps για κινητά, κάτι πήγε να γίνει παλιά από τη Google για αυτό, αλλά δεν. To έχει 725.000 apps μόνο για iPad που είναι σχεδιασμένα για αυτό. Αυτό τουλάχιστον για μένα αποτελεί ένα σημαντικό + .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια Ματούλα τσακώνεται με την κύρια Σούλα !!!!!! Ποτέ θα σταματησετε να λέτε ότι να ναι για κάθε άρθρο ; Ποτέ θα μάθετε να είστε εντός θέματος ; Το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου και πάει λέγοντας... 8 χρόνων παιδάκια είστε ; Μετά μας φταει το κράτος και αυτοί που μας κυβερνανε... Όλοι του φαίνεσθαι είμαστε για αυτό δεν πάμε μπροστά... Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλους non-Apple fans είναι η πιο καλή Apple συσκευή που έχει περάσει από τα χέρια τους και έχει μια χαρά νόημα... Αν θες κάτι να παίζει παιχνιδάκια και να μπαίνεις νετ από το κρεβάτι κλπ κλπ. Εγώ το δικό μου pipo επίσης για κάτι τέτοια το χρησιμοποιώ... Βιβλία pdf και κανένα ιντερνετάκι άντε και κανένα video σε φάση που δεν έχω laptop

Προφανός αυτοί οι φίλοι σου δεν έχουν πιάσει Mac.

Ό,τι να 'ναι σχόλιο...

Ό,τι ΠΙΟ ΑΨΟΓΟ έχω αγοράσει είναι το iPad!

 

Το να λες "ανούσιο" κάτι ΔΙΧΩΣ κανένα επιχείρημα, είναι ανωριμότητα.

Δεν χρειάζομαι κάποιο επιχείρημα.Το ipad το έχω παρατήσει στη μάνα μου.Με το smartphone κάνω τα πάντα.Όταν χρειάζομαι κάτι σοβαρό υπάρχει το desktop.

Δες πόσα άτομα έχουν παρατήσει τα ταμπλετς επειδή τα κινητά είναι πλέον τεράστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας γράφει οτι του κατέβει στην γκλάβα! 

 

Αυτο που δε λεει κανενα αρθρο, ειναι οτι τα windows δεν τα χρησιμοποιουν ως tablet! Αλλα ως κανονικα PC. Με την ιδια λογική και το δικο μου το λαμβάνουν ως τάμπλετ... ασχετα που δεν του κάνω τέτοια χρήση και ειναι αστεία η οποια συγκριση ολοκληρωμένων OS οπως το iOS και το Android με τα Win... με τα οποια στην καλυτερα θα ανοιξεις τον Edge να κανεις slide καμια ιστοσελιδα... γιατι ουτε σενσορες εχουν (πραγμα που κανει μια ταμπλέτα πραγματικο εργαλειο), ουτε εφαρμογές έχουν. 

 

Ειναι μια κακή μιξη 2 περιβάλλοντων.

 

Αυτες οι ερευνες ειναι ιδανικές αμα θες να πεις ψέμματα. 

Σ' αρεσει- δεν σ΄ αρεσει, ταμπλετ ειναι. Το hardware oνομάζεται έτσι. όχι η χρήση που του κάνεις.

 

και επισης, μια χαρά σένσορες έχουν... Μην γενικολογεις βαση των δικών σου αγορών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και αν δεν υποστηριζω την apple το iPad ειναι μια πολυ καλη λυση  για απλα ομως πραματα. ΟΧΙ να γινει συγκρισει με surface. Αυτο δεν γινεται. Αλλα αν το δουμε καθαρα σαν tablet ειναι μια χαρα και καμμiα σχεση με την αηδια το android σε tablet.

 

ΑΛΛΟ ΤΑΜΠΛΕΤ... ΑΛΛΟ ΛΑΠΤΟΠ!

Το Surface μπορεί να το 'χουν "βαπτίσει ταμπλέτα"... αλλά εντέλλει είναι ΛΑΠΤΟΠ!

 

Άλλη χρήση ταμπλέτας... άλλη χρήση PC πλακέ, "χεράτο".

 

Για την χρήση ενός τάμπλετ... το iPad είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο μηχάνημα απ' ό,τι υπάρχει στην αγορά.

Φυσικά... με την έλευση του Pro... και εκεί στην Apple έχουν "χάσει την μπάλα", έχουν παρασυρθεί απ' τα άλλα "χαϊβάνια".

Κι αυτοί τώρα έβγαλαν ένα "υβρίδιο" ταμπλέτας-λάπτοπ. Μέγα-φάουλ, για μένα. Δεν πιστεύω ότι θα "πιάσει" ως προϊόν...

Αν το Air2 είχε όλα όσα έβαλαν στο Pro, θα 'ταν το κορυφαίο μηχάνημα (ως ταμπλέτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η επόμενη συσκευή μου θα είναι Microsoft, είτε σε τηλέφωνο είτε σε tablet. Όση χαρά μου έχουν δώσει τα προιόντα της apple, τόση απογοήτευση μου δίνουν μετά απο 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η επόμενη συσκευή μου θα είναι Microsoft, είτε σε τηλέφωνο είτε σε tablet. Όση χαρά μου έχουν δώσει τα προιόντα της apple, τόση απογοήτευση μου δίνουν μετά απο 2 χρόνια.

Όπως είχα γράψει και στο θέμα του χαμηλού ποσοστού των windows στο mobile κομμάτι,

αν έχεις wp περίμενε το πολύ 1 χρόνο μήπως και αλλάξει κάτι σε  αυτή την πλατφόρμα και αν όχι πήγαινε σε iOS ή Android.

Στην δικιά σου περίπτωση λέω το ίδιο, μείνε εκεί που είσαι και αν δεν δεις καμιά θετική βελτίωση στα wp μην το κουνάς αλλά αν αλλάξει κάτι τότε τράβα προς wp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δυο ερωτήσεις ..

1) Γιατί το ipad είναι έτη φωτός "καλύτερο" από τα αλλά ταμπλετ; Με ποιο κριτήριο; Επειδή ανοίγει το ίντερνετ σε 0.001 δευτερόλεπτο από ένα άλλο high end android/windows tablet; Δεν υπάρχει το "αυτό το ταμπλετ είναι καλύτερο από αυτό" διότι αυτό εξαρτάται από τη χρήση που γίνεται στο ταμπλετ. Και απότι βλέπω, ο μέσος χρήστης που θα πάρει το ταμπλετ, θα το πάρει στο κρεβάτι του το βράδυ για να μη κουβαλάει λάπτοπ ή το μεσημερακι για να μπει στο τάδε social media ή να σερφαρει στο ίντερνετ ή να παίξει κανενα παιχνίδι στην τουαλέτα.. Το κάνει και το iPad, το κάνει και το τάδε high end android/windows tablet..γιατί αν συγκρίνουμε iPad με κάτι , θα συγκρίνουμε τα high end εκάστοτε tablets των υπολοίπων πλατφορμών σε αυτο το price point.

2)Γιατί το surface δεν είναι ταμπλετ; Επειδη τρέχει full os;

Και τι πάει να λει αυτό... Αφού τρέχει και το άλλο mode των windows, το ταμπλετ mode να το αποκαλεσω..και στο κάτω κάτω, και όλη ή χρήση να γινόταν στο "full" os ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Ίσα ίσα δεν έχει li-mi-ta-ti-ons! Μπορείς να κανείς ότι θελεις εφόσον τρεχει κάτι πιο complete από τις άλλες πλατφόρμες... Οπότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και γιατι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο και τέτοια τα ακούμε συνεχώς.. Δίχως βέβαια να καταλήγει κάπου.. Αυτά..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τρέχει και το άλλο mode των windows, το ταμπλετ mode να το αποκαλεσω..και στο κάτω κάτω, και όλη ή χρήση να γινόταν στο "full" os ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα;

Ότι θες ποντίκι, ξέρω γω, γιατί με τα δάχτυλα δεν; Τα τάμπλετς με ποντίκι και πληκτρολόγιο τα λέμε λάπτοπς. Να μην αναφερθούμε στο store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς αυτό... Αν πατήσεις το κουμπακι που έχει το σήμα των windows σε πάει στο "tablet mode" .. Αυτό με τα κουτάκια που δεν θελεις ποντίκι.. Τότε δεν θες ποντίκι γιατί με τα δάχτυλα γίνεται.. Και το store είναι άλλη ιστορία.. Απόσο εχω παρατηρήσει τα κλασσικά και από όλους χρησιμοποιούμενα apps είναι εκει! + ότι με το να κανείς switch σε "full OS mode" έχεις όλα τα windows apps που χρειαζεσαι και άς θέλουν ποντικι πληκτρολόγιο.. Πράγμα το οποίο θα έκανες σε ένα dekstop/laptop κανονικά... Οπότε εκτός από tablet features σου προσφέρει full pc function! Ποιο είναι το πρόβλημα..; Δεν θα μπορείς να δεις ταινία το βράδυ στο surface χωρίς ποντικι και πληκτρολόγιο; Θα μπορεις.. Δεν θα μπορείς να παίξεις angry birds ή candy crush χωρίς πληκτρολόγιο; Θα μπορείς! Να σερφαρεις στο ίντερνετ χωρίς ποντίκι πληκτρολόγιο..; Ναι.. Πάλι θα μπορείς χωρίς ποντίκι πληκτρολόγιο... Να μπεις Facebook και Twitter? Παλι θα μπορείς ! (+τα πλεονεκτήματα του desktop os αν γυρίσεις σε εκείνο) ...δεν πιάνω το πρόβλημα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας γράφει οτι του κατέβει στην γκλάβα! 

 

Αυτο που δε λεει κανενα αρθρο, ειναι οτι τα windows δεν τα χρησιμοποιουν ως tablet! Αλλα ως κανονικα PC.  

 

δηλαδή αυτός που παίρνει iPad το παίρνει επειδή ΔΕΝ θελει να κανει οτι κανει στο pc του και ας δωσει 300 ευρω παραπανω; γιατι αυτο θα ειναι απλα για γέλια. προφανως και θα ηθελε να κανει οτι κανει και ενα pc αλλα το παιρνει επειδη προτιμαει το interface και θελει κατι πιο πρακτικο. 

 

ΑΛΛΟ ΤΑΜΠΛΕΤ... ΑΛΛΟ ΛΑΠΤΟΠ!

Το Surface μπορεί να το 'χουν "βαπτίσει ταμπλέτα"... αλλά εντέλλει είναι ΛΑΠΤΟΠ!

 

το ότι η Apple και η Google κοροϊδευουν τον κόσμο βγαζοντας 2 mobile λειτουργικά σε μεγαλυτερη οθονη και το ονομάζουν tablet, δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το tablet. αυτό είναι απλά ενας τροπος να αρπαξουν περισσότερα λεφτά χωρις να επενδυσουν σε ενα νέο σοβαρο λειτουργικό. πολύ πριν ξεκινησει η google και η apple, υπηρχανε tablets με πολυ σοβαροτερα λειτουργικα που ανετα θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν και ως desktop os. μετά αποφάσισε η Apple να ξεκινησει μια κοροϊδία που δεν εχει τελειωμό.

 

Apple-inventing-ipad.jpg

 

ως tablet οριζουμε εναν υπολογιστή με οθόνη αφής (και προαιρετικα και touch interface) και όχι ενα κινητό με μεγαλύτερη οθόνη. οπότε και τα Surface ειναι τα μόνα tablet που εχουν νοημα υπαρξης. (εξακολουθω βεβαια να θεωρω αχρηστη ολη την αγορα των tablet, αλλα επειδη τα λεφτα που δινω θελω να ειναι ανταξια των πραγματων που μπορω να κανω με μια συσκευη, εννοειται πως θα επαιρνα ενα tablet με Windows)

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισεις οποιος εχει πιασει windows mobile θα πουλουσε και νεφρο για να το εχει και στο tablet ειτε ετσι ειτε σαν κανονικα windows 10! Ημουν κατα τις Microsoft αλλα επεδη το σωστο να λεγεται, στα κινητα δινει ρεστα. Και φυσικα δεν μετανιωσα ποτε που πηρα Lumia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό που βλέπω από όλες αυτές τις συζητήσεις είναι ότι οι περισσότεροι "ψάχνονται" να ξεφύγουν από iOS/Android και να πάνε προς Windows, όμως κάτι τους κρατάει πίσω. Kαι αυτό δεν είναι άλλο απ'το ότι η πλατφόρμα της Ms έχει ακόμα πολλά κενά. Είτε στο store της (το βασικότερο), είτε στις συσκευές της. Όμως το ότι "ψάχνονται" δείχνει ότι δεν είναι ευχαριστημένοι με αυτό που έχουν. Ίσως έχουν κουραστεί από τα ίδια και τα ίδια, από ασυμβατότητες μεταξύ πλατφορμών, ή απλά θέλουν να δουν και κάτι διαφορετικό. Αν η ms καταφέρει να κλείσει τις τρύπες θα πάρει σίγουρα ένα πολύ μεγάλο μερίδιο της αγοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...