Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Αύξηση μεριδίου αγοράς των Windows tablets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ παραπλανητικό άρθρο. Ο τίτλος αναφέρεται στο τώρα ενώ το διάγραμμα στο 2019. Στο διάγραμμα τα windows έχουν το πράσινο χρώμα που είναι του android ενώ στα android το μπλε που είναι τον windows. Με μια γρήγορη ματιά θα έχεις την εντύπωση ότι το windows κυριαρχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αυτός που παίρνει iPad το παίρνει επειδή ΔΕΝ θελει να κανει οτι κανει στο pc του και ας δωσει 300 ευρω παραπανω; γιατι αυτο θα ειναι απλα για γέλια. προφανως και θα ηθελε να κανει οτι κανει και ενα pc αλλα το παιρνει επειδη προτιμαει το interface και θελει κατι πιο πρακτικο. 

 

 

το ότι η Apple και η Google κοροϊδευουν τον κόσμο βγαζοντας 2 mobile λειτουργικά σε μεγαλυτερη οθονη και το ονομάζουν tablet, δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το tablet. αυτό είναι απλά ενας τροπος να αρπαξουν περισσότερα λεφτά χωρις να επενδυσουν σε ενα νέο σοβαρο λειτουργικό. πολύ πριν ξεκινησει η google και η apple, υπηρχανε tablets με πολυ σοβαροτερα λειτουργικα που ανετα θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν και ως desktop os. μετά αποφάσισε η Apple να ξεκινησει μια κοροϊδία που δεν εχει τελειωμό.

 

Apple-inventing-ipad.jpg

 

ως tablet οριζουμε εναν υπολογιστή με οθόνη αφής (και προαιρετικα και touch interface) και όχι ενα κινητό με μεγαλύτερη οθόνη. οπότε και τα Surface ειναι τα μόνα tablet που εχουν νοημα υπαρξης. (εξακολουθω βεβαια να θεωρω αχρηστη ολη την αγορα των tablet, αλλα επειδη τα λεφτα που δινω θελω να ειναι ανταξια των πραγματων που μπορω να κανω με μια συσκευη, εννοειται πως θα επαιρνα ενα tablet με Windows)

ολα ειναι ορθογωνιες οθονες αφης...

και το θεμα ειναι το software

οι εφαρμογες του ipad ειναι διαφορετικες

με του iphone και εκει ειναι η διαφορα 

πολλες απο αυτες δεν υπαρχουν καν για iphone 

το οτι δεν ειναι στα γουστα σου και οτι εσενα δεν σου χρειαζεται δεν ειναι λογος για να μην εχει λογο υπαρξης σε βρισκω υπερβολικο

τα ταμπλετ μπορει να τα χρησιμοποιησεις για τον καναπε το κρεβατι και την τουαλετα αλλα οταν χρειαστει μπορει να γινει τρομερο επαγγελματικο εργαλειο σε συνδυασμο με τον υπολογιστη

 

εδω ακομα δεν υπαρχει σωστος τροπος να δουλεψουν οι εφαρμογες win σε tablet mode γιατι ειναι φτιαγμενες για ποντικι πληκτρολογιο (δεν μιλαω για ιντερνετ και office)

φαντασου τι γελια θα καναμε με αυτο που ειχε βγαλει η ms τοτε...η αποκριση στην οθονη θα ηταν τρομερη οπως και με τα κινητα πονοκεφαλος με win 7

δεν ηταν σοβαρη προταση και δεν ειχε τοτε ουσιαστικα να προσφερει τιποτα  τοτε οποτε γιατι να ενδιαφερθει καποιος?

το ipad 1 οταν ειχε βγει δεν το δεχτηκαν και με ανοιχτες αγκαλιες γιατι δεν υπηρχε και τιποτα στο app store 

τωρα ομως υπαρχουν φανταστικες εφαρμογες που ειναι φτιαγμενες για δαχτυλα και σε deskop δεν θα ειχαν καμια αξια

ειναι μια ολοκληρη ξεχωριστη αγορα 

τωρα αν η ms και η καθε ms θελει να τα βαλει ολα σε ενα τσουβαλι και να τα κανει το ιδιο πραγμα ειναι δικο της θεμα και απλα δεν το υποστηριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανός αυτοί οι φίλοι σου δεν έχουν πιάσει Mac.

Δεν χρειάζομαι κάποιο επιχείρημα.Το ipad το έχω παρατήσει στη μάνα μου.Με το smartphone κάνω τα πάντα.Όταν χρειάζομαι κάτι σοβαρό υπάρχει το desktop.

Δες πόσα άτομα έχουν παρατήσει τα ταμπλετς επειδή τα κινητά είναι πλέον τεράστια.

 Καλά ασ αφήσουμε τα προφανώς... Και εμένα μου αρεσε το iPad που όταν είχα δει (και παίξει) το iPad 2 ήταν πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό και σε αυτούς αρέσει που το έχουν (εγώ δεν έχω iPad). Επίσης και οι 2 αυτοί που έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένα έχουν ο ένας macbook pro και ο άλλος macbook air. Και έχουν αλλάξει όσα pc θα αλλάξεις τα επόμενα 100 χρόνια. Οπότε μην το πάμε προσωπικά. Τα iPad είναι χρήσιμα για αυτό που είναι. Πλέον δεν είναι τόσο μπροστά από τον ανταγωνισμό ( από ότι ακούω ακόμα είναι πιο βολικά από Android) και η σύγκριση με surface πιστεύω είναι άκυρη καθώς το 1 τρέχει desktop εφαρμογές το άλλο όχι. Για χαλαρές χρήσεις που μπορούν να κάνουν το κάνουν καλά. Light gaming βιβλία surfing ταινίες.

Εμένα πάντως η επόμενη συσκευή μου θα είναι Microsoft, είτε σε τηλέφωνο είτε σε tablet. Όση χαρά μου έχουν δώσει τα προιόντα της apple, τόση απογοήτευση μου δίνουν μετά απο 2 χρόνια.

Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλά ασ αφήσουμε τα προφανώς...1  Και εμένα μου αρεσε το iPad που όταν είχα δει (και παίξει) το iPad 2  ήταν πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό και σε αυτούς αρέσει που το έχουν (εγώ δεν έχω iPad). 2 Επίσης και οι 2 αυτοί που έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένα έχουν ο ένας macbook pro και ο άλλος macbook air. 3 Και έχουν αλλάξει όσα pc θα αλλάξεις τα επόμενα 100 χρόνια. Οπότε μην το πάμε προσωπικά. 4.Τα iPad είναι χρήσιμα για αυτό που είναι. 5.Πλέον δεν είναι τόσο μπροστά από τον ανταγωνισμό ( από ότι ακούω ακόμα είναι πιο βολικά από Android) και η σύγκριση με surface 6.πιστεύω είναι άκυρη καθώς το 1 τρέχει desktop εφαρμογές το άλλο όχι. 7.Για χαλαρές χρήσεις που μπορούν να κάνουν το κάνουν καλά. Light gaming βιβλία surfing ταινίες.

 

Απο που να αρχήσω....πραγματικά...

 

1.Ήταν πολύ μπροστά απο τον ανταγωνισμό....αλλά εγώ δεν έχω ipad.....έχεις όμως γνώμη με την μία φορά που έπαιξες λίγο..Κατάλαβες μάλιστα απο το παίξιμο το πόσο μπροστά είναι...... Σοβαρέψου δεν τα διαβάζω μόνο εγώ αυτά τα σχόλια....

 

2.Για πες μας λίγο πιοι είναι αυτοί οι φίλοι σου που προτιμούν το IOS απο το ΟSX...Πραγματικά θέλω να τους μάθω....

 

3.Mην το πάμε προσωπικά..Ακολουθεί ένα , έχουν αλλάξει όσα pc θα αλλάξεις στα 100 χρόνια....Δε μου λες πόσο χρονών είσαι..?..πετάς μια βλακία εκεί σε άγνωστο άτομο λές και τον ξέρεις απο χθές ή ξέρεις πόσα pc έχω αλλάξει......

 

4.Σε συγκεκριμένες ομάδες ατόμων ναι.Στο ευρύ κοινό,δεν νομίζω.

 

5.Δεν είναι καν μπροστά,είναι αρκετά πίσω απο windows.Από ότι ακούς......Μάλιστα, οπότε έχεις γνώμη με το να μην έχεις δικό σου....με το να έχεις πάιξει κάποια στιγμή με ένα...και με ότι έχεις ακούσει απο άλλους.....Νομίζω το τερμάτησες.....

 

6.Aς έβαζε osx.Eπειδή κινήθηκαν ταχύτερα στην MS δεν πρέπει να κάνουμε σύγκρηση πάμε καλά....?

 

7.Για χαλαρές χρήσεις ταινίες και κάνα βιβλίο όπως λες δεν χρειάζεσαι να δώσεις 500ρικό.Το κάνουν και τάμπλετς των 150-200.

 

Συμβουλή μου.Πάρε πρώτα ένα προιόν και μετά έχεις γνώμη.Γιατί μιλάς πολύ ενώ ο ίδιος παραδέχεσαι πως δεν το έχεις δουλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που να αρχήσω....πραγματικά...

 

1.Ήταν πολύ μπροστά απο τον ανταγωνισμό....αλλά εγώ δεν έχω ipad.....έχεις όμως γνώμη με την μία φορά που έπαιξες λίγο..Κατάλαβες μάλιστα απο το παίξιμο το πόσο μπροστά είναι...... Σοβαρέψου δεν τα διαβάζω μόνο εγώ αυτά τα σχόλια....

 

2.Για πες μας λίγο πιοι είναι αυτοί οι φίλοι σου που προτιμούν το IOS απο το ΟSX...Πραγματικά θέλω να τους μάθω....

 

3.Mην το πάμε προσωπικά..Ακολουθεί ένα , έχουν αλλάξει όσα pc θα αλλάξεις στα 100 χρόνια....Δε μου λες πόσο χρονών είσαι..?..πετάς μια βλακία εκεί σε άγνωστο άτομο λές και τον ξέρεις απο χθές ή ξέρεις πόσα pc έχω αλλάξει......

 

4.Σε συγκεκριμένες ομάδες ατόμων ναι.Στο ευρύ κοινό,δεν νομίζω.

 

5.Δεν είναι καν μπροστά,είναι αρκετά πίσω απο windows.Από ότι ακούς......Μάλιστα, οπότε έχεις γνώμη με το να μην έχεις δικό σου....με το να έχεις πάιξει κάποια στιγμή με ένα...και με ότι έχεις ακούσει απο άλλους.....Νομίζω το τερμάτησες.....

 

6.Aς έβαζε osx.Eπειδή κινήθηκαν ταχύτερα στην MS δεν πρέπει να κάνουμε σύγκρηση πάμε καλά....?

 

7.Για χαλαρές χρήσεις ταινίες και κάνα βιβλίο όπως λες δεν χρειάζεσαι να δώσεις 500ρικό.Το κάνουν και τάμπλετς των 150-200.

 

Συμβουλή μου.Πάρε πρώτα ένα προιόν και μετά έχεις γνώμη.Γιατί μιλάς πολύ ενώ ο ίδιος παραδέχεσαι πως δεν το έχεις δουλέψει.

 

Αρχικά βάλε ένα autocorrect εφόσον δεν την παλεύεις με την ορθογραφία.

Έπειτα... Είχα δανειστεί για μια βδομάδα το iPad 2 και είχε ωραία παιχνιδάκια, εφαρμογές που εκμεταλλεύονταν την οθόνη του πλήρως καλή ποιότητα κατασκευής και super μπαταρία. Άρα στις δουλειές που το δοκίμασα που ήταν οι ίδιες σε μια βδομάδα όσες θα ήταν σε 1 χρόνο ήταν άψογο. Αντίστοιχα το hp touchpad που είχα αγοράσει αργότερα δεν ήταν τόσο βολικό. Εντάξει? πέρασα τα κριτήριά σου για να εκφράσω τη γνώμη μου?

 

Δεν είπα ότι προτιμούν το iOS από το OSX. Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό. Είπα ότι έχουν και άλλες apple συσκευές και αντίστοιχα με τον ανταγωνισμό (στην ΚΑΘΕ συσκευή) προτιμούν το iPad. Δεν συγκρίνουν το iPad με το macbook συγκρίνουν το πόσο περισσότερο τους αρέσει το iPad σε σχέση με Android tablets και αντίστοιχα πόσο παραπάνω ή όχι είναι τα macbooks από windows laptops.

 

Είδα το προφίλ σου και λέει ότι είσαι γεννημένος το 89

 

Σε ευρύ κοινό απευθύνονται τα tablets που θέλουν  να κάνουν κάποια απλά πράγματα εύκολα και βολικά. Δεν χρειάζεται καν να έχουν γνώσεις υπολογιστή

 

Το αν είναι ή όχι μπροστά από windows tablets δεν το ξέρω. Δεν έχω ασχοληθεί με windows tablet ποτέ. Πάντως από ότι διαβάζω εδώ έχουν ακόμα δρόμο μέχρι να φτάσουν την ευχρηστία των iPads. Για τα Android δε... στον τομέα των εφαρμογών είναι πίσω σχεδιαστικά. Τώρα για το τι προσφέρει η κάθε εταιρία στο UI της και τι extras δίνει δεν ξέρω γιατί είναι της κάθε εταιρίας.

 

Αν θες να συγκρίνεις surface pro με iPad τι να σου πω κάνε το. Σε touch εφαρμογές είναι πάρα πολύ πίσω. Σαν εργαλείο desktop replacement είναι πολύ μπροστά εφόσον τρέχει x86 windows εφαρμογές. Ευχαριστημένος?

 

Συμφωνώ δεν χρειάζεται αν δεν έχεις θέμα με ποιότητα κατασκευής, εφαρμογές πχ που δεν υπάρχουν σε άλλες πλατφόρμες κλπ. Δεν γνωρίζω γιατί ο καθένας που αγοράζει την κάθε συσκευή με τι κριτήρια την παίρνει.

 

Συμβουλή μου μάθε ορθογραφία και κατάλαβε τι γράφω πριν αποφασίσεις να μου την πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά βάλε ένα autocorrect εφόσον δεν την παλεύεις με την ορθογραφία.

Έπειτα... Είχα δανειστεί για μια βδομάδα το iPad 2 και είχε ωραία παιχνιδάκια, εφαρμογές που εκμεταλλεύονταν την οθόνη του πλήρως καλή ποιότητα κατασκευής και super μπαταρία. Άρα στις δουλειές που το δοκίμασα που ήταν οι ίδιες σε μια βδομάδα όσες θα ήταν σε 1 χρόνο ήταν άψογο. Αντίστοιχα το hp touchpad που είχα αγοράσει αργότερα δεν ήταν τόσο βολικό. Εντάξει? πέρασα τα κριτήριά σου για να εκφράσω τη γνώμη μου?

 

Δεν είπα ότι προτιμούν το iOS από το OSX. Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό. Είπα ότι έχουν και άλλες apple συσκευές και αντίστοιχα με τον ανταγωνισμό (στην ΚΑΘΕ συσκευή) προτιμούν το iPad. Δεν συγκρίνουν το iPad με το macbook συγκρίνουν το πόσο περισσότερο τους αρέσει το iPad σε σχέση με Android tablets και αντίστοιχα πόσο παραπάνω ή όχι είναι τα macbooks από windows laptops.

 

Είδα το προφίλ σου και λέει ότι είσαι γεννημένος το 89

 

Σε ευρύ κοινό απευθύνονται τα tablets που θέλουν  να κάνουν κάποια απλά πράγματα εύκολα και βολικά. Δεν χρειάζεται καν να έχουν γνώσεις υπολογιστή

 

Το αν είναι ή όχι μπροστά από windows tablets δεν το ξέρω. Δεν έχω ασχοληθεί με windows tablet ποτέ. Πάντως από ότι διαβάζω εδώ έχουν ακόμα δρόμο μέχρι να φτάσουν την ευχρηστία των iPads. Για τα Android δε... στον τομέα των εφαρμογών είναι πίσω σχεδιαστικά. Τώρα για το τι προσφέρει η κάθε εταιρία στο UI της και τι extras δίνει δεν ξέρω γιατί είναι της κάθε εταιρίας.

 

Αν θες να συγκρίνεις surface pro με iPad τι να σου πω κάνε το. Σε touch εφαρμογές είναι πάρα πολύ πίσω. Σαν εργαλείο desktop replacement είναι πολύ μπροστά εφόσον τρέχει x86 windows εφαρμογές. Ευχαριστημένος?

 

Συμφωνώ δεν χρειάζεται αν δεν έχεις θέμα με ποιότητα κατασκευής, εφαρμογές πχ που δεν υπάρχουν σε άλλες πλατφόρμες κλπ. Δεν γνωρίζω γιατί ο καθένας που αγοράζει την κάθε συσκευή με τι κριτήρια την παίρνει.

 

Συμβουλή μου μάθε ορθογραφία και κατάλαβε τι γράφω πριν αποφασίσεις να μου την πεις

Πέραν απο το να ¨πιάνεσαι ¨ με την ορθογραφία δεν απάντησες σε τίποτα ουσιαστικό.

Απο βλακεία σε βλακεία πας με το να λες τώρα πως το είχες μια βδομάδα.

Το αρχικό σχόλιο ήταν πως το ipad είναι ανούσια apple συσκευή,απάντησες πως είναι η καλύτερη και πως έχεις φίλους που το προτιμούν απο τα άλλα apple,οπότε σου λέω να μάθω τους φίλους σου που έχουν mac osx και προτιμούν το ipad ios..ξεκάθαρο τώρα ή...

Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.! Δεν έχω όρεξη να γράφω πάλι μέχρι το 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...