Προς το περιεχόμενο

Η πρωτοπόρος στις μπαταρίες ιόντων-λιθίου, Sony, πουλάει το τμήμα μπαταριών της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony σχεδιάζει να πουλήσει το τμήμα μπαταριών της στην εταιρεία Murata, μία Ιαπωνική εταιρεία που κατασκευάζει ποικιλία προϊόντων, από wireless εξαρτήματα μέχρι ρομπότ.

Η Sony ξεκίνησε την επιχείρηση με τις μπαταρίες το 1975 και ήταν η πρώτη εταιρεία στον κόσμο που ξεκίνησε να πουλάει μπαταρίες ιόντων-λιθίου το 1991. Ο γίγαντας των ηλεκτρονικών ειδών έχει ξεκινήσει να πουλάει βασικές επιχειρήσεις και περιουσιακά στοιχεία σε μία προσπάθεια να επιστρέψει σε τροχιά κερδοφορίας, και πρόσφατα πούλησε το τμήμα υπολογιστών VAIO, τα κεντρικά της στην Νέα Υόρκη και στο Τόκιο, καθώς και το τμήμα games της Sony Online Entertainment. Επίσης δημιούργησε δύο ξεχωριστές εταιρικές οντότητες για τα τμήματα τηλεοράσεων και κατασκευής αισθητήρων (για κάμερες κινητών τηλεφώνων κ.ά).
Το πιθανότερο είναι η εταιρεία Murata να αποκτήσει την θυγατρική Sony Energy Devices Corporation καθώς και τα εργοστάσια της στην Κίνα και στην Σιγκαπούρη, με εξαίρεση της αλκαλικές μπαταρίες και τους φορτιστές USB. Το τμήμα μπαταριών της Sony ήταν μέρος του επικερδούς τμήματος αισθητήρων της Ιαπωνικής εταιρείας, αλλά αποτέλεσε τροχοπέδη για τα κέρδη της εταιρείας το 2015 με το ποσό των $270 εκατομμυρίων.

 

Η Sony δήλωσε, ότι ενώ προσπάθησε να βελτιώσει την κερδοφορία των μπαταριών ιόντων-λιθίου για smartphones, το ανταγωνιστικό περιβάλλον έχει αλλάξει δραματικά. Η Samsung ισχυρίζεται ότι είναι η κορυφαία εταιρεία στον χώρο στις μικρές μπαταρίες ιόντων-λιθίου και βρίσκεται σε ηγετική θέση από το 2010. Οι LG και Panasonic επίσης ξεπερνούν την Sony σε πωλήσεις. Η εξαγορά αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι τον Μάρτιο του 2017.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony νομίζει ότι είμαστε ακόμα στα 90s που ήταν η μόνη με τεχνογνωσία και είχε τις τιμές στον θεό. Έτσι όπως πάει μόνο το Playstation θα της απομείνει.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σονυ βγαζει κατα γενικη ομολογια τα χειρότερα κινητα android αναμεσα στους επωνυμους κατασκευαστες. Δε μας εκπλησσει τιποτα πια.

Που το στηρίζεις αυτό ? Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι εγώ και αρκετός κόσμος με τα κινητά της Sony , αν λες για τις τιμές, ναι μπορεί να μην αξίζουν τόσα λεφτά κάποια μοντέλα αλλά μην λες ότι δεν είναι καλά και ότι είναι τα χειρότερα, αυτή η φήμη πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει .... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνωμη μου ολες αυτες που φτιαχνουν μπαταριες να δωσουν καλες μπαταριες δυνατες σε εταιριες με τα κινητα γιατι μια ζωη τα εξυπνα κινητα δεν εχουν αρκετη μπαταρια ...ολες εχουν θεμα με τις πολλες δυνατοτητες να ρουφανε ενεργεια συνεχως και οσο για την σονυ αφου την περασαν βελος οι αλλες καλα κανει και πουλαει το τμημα αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το στηρίζεις αυτό ? Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι εγώ και αρκετός κόσμος με τα κινητά της Sony , αν λες για τις τιμές, ναι μπορεί να μην αξίζουν τόσα λεφτά κάποια μοντέλα αλλά μην λες ότι δεν είναι καλά και ότι είναι τα χειρότερα, αυτή η φήμη πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει ....

καλησπέρα. Τι να θυμηθω τι να ξεχασω, που λεει και το τραγουδι. Οι επι χρονια ξεθωριασμενες οθονες τυπου tft και lcd χειριστης ποιοτητας οταν οι ανταγωνιστες βγαζανε οθονες διαμαντια, βλεπε samsung πρωτα και lg δευτερευοντως. Η ελλειψη εστω και ενος καινοτομου feature; αν συγκρίνεις τα feauture της καμερας ενος samsung με σονυ ολα αυτα τα χρόνια το τελευταιο ηταν εντελως βασικου περιεχομένου. Να μιλησω για την μη αποσπωμεμη μπαταρία που σε αναγκαζε σε ενα οχταμηνο χρησης να βγαινεις απο το σπιτι με τον φορτιστή αγκαλια; να μιλησω για την απαράδεκτη πολιτικη εγγυησης στα αδιαβροχα κινητα, που αν το εβαζες σε νερο και χαλουσε,ψαχναν να βρουν μια γρατσουνια να σου πουνε οτι ειναι χτυπημενο αρα μοιραια εισηλθε νερο; να μιλησω για την υπερτιμολογηση; να μιλησω για την τραγικη μεταπωλητικη αξια; φιλικα πάντα:) ειμαι κι εγω πρωην φαν της σονυ αλλα οχι πια.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως κάνει στροφή, από κατασκευαστής, να βάζει απλά τη σφραγίδα της. αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει αγοράσει και ένα studio στην αμερική οπότε ίσως το βάρος να πέφτει προς τα εκεί, μιας και θα υπάρχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. θα τα έχουν βάλει οι Ιάπωνες και θα έχουν δει πως πλέον έχουν μεγάλο κόστος σε ανάπτυξη κτλ κτλ και πως εάν αγόραζαν ''κομμάτια'' τις συσκευές θα τους άφηναν μεγαλύτερο κέρδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Τι να θυμηθω τι να ξεχασω, που λεει και το τραγουδι. Οι επι χρονια ξεθωριασμενες οθονες τυπου tft και lcd χειριστης ποιοτητας οταν οι ανταγωνιστες βγαζανε οθονες διαμαντια, βλεπε samsung πρωτα και lg δευτερευοντως. Η ελλειψη εστω και ενος καινοτομου feature; αν συγκρίνεις τα feauture της καμερας ενος samsung με σονυ ολα αυτα τα χρόνια το τελευταιο ηταν εντελως βασικου περιεχομένου. Να μιλησω για την μη αποσπωμεμη μπαταρία που σε αναγκαζε σε ενα οχταμηνο χρησης να βγαινεις απο το σπιτι με τον φορτιστή αγκαλια; να μιλησω για την απαράδεκτη πολιτικη εγγυησης στα αδιαβροχα κινητα, που αν το εβαζες σε νερο και χαλουσε,ψαχναν να βρουν μια γρατσουνια να σου πουνε οτι ειναι χτυπημενο αρα μοιραια εισηλθε νερο; να μιλησω για την υπερτιμολογηση; να μιλησω για την τραγικη μεταπωλητικη αξια; φιλικα πάντα :) ειμαι κι εγω πρωην φαν της σονυ αλλα οχι πια.

Πρώτα από όλα για την μη αποσπώμενη που λες , μόνο την LG ξέρω από διάσηες μάρκες ναβγαίνει η μπαταρία , και στα Samsung ειναι μη αποσπώμενη 

Επίσης δεν είμαι φαν της Sony απλά δεν έχω κανένα παράπονο από τα κινητά της 

Καινοτόμο feature? το Z5 premium είχε 4Κ ανάλυση (όχι σε όλες τις εφαρμογές ) αλλά είχε..

Επίσης να ξέρεις ότι και τα Samsung όπως πχ S5 ( που ήταν αδιάβροχο) ξέρω από γνωστό μου πρόσωπο ότι και σε αυτό ψάχνανε γρατζουνιά και τον ανάγκασαν να πληρώσει ... 

Μην λες ότι βγάζει τα χειρότερα είναι λάθος αυτό .. 

Και όσο για τις τιμές βλέπεις στο Skroutz πόσο πέφτουν και στο amazon  

Και μην ξεχνάς το καινοτόμο feature 2 μέρες μπαταρία που ισχύει λόγο του Stamina mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Τι να θυμηθω τι να ξεχασω, που λεει και το τραγουδι. Οι επι χρονια ξεθωριασμενες οθονες τυπου tft και lcd χειριστης ποιοτητας οταν οι ανταγωνιστες βγαζανε οθονες διαμαντια, βλεπε samsung πρωτα και lg δευτερευοντως. Η ελλειψη εστω και ενος καινοτομου feature; αν συγκρίνεις τα feauture της καμερας ενος samsung με σονυ ολα αυτα τα χρόνια το τελευταιο ηταν εντελως βασικου περιεχομένου. Να μιλησω για την μη αποσπωμεμη μπαταρία που σε αναγκαζε σε ενα οχταμηνο χρησης να βγαινεις απο το σπιτι με τον φορτιστή αγκαλια; να μιλησω για την απαράδεκτη πολιτικη εγγυησης στα αδιαβροχα κινητα, που αν το εβαζες σε νερο και χαλουσε,ψαχναν να βρουν μια γρατσουνια να σου πουνε οτι ειναι χτυπημενο αρα μοιραια εισηλθε νερο; να μιλησω για την υπερτιμολογηση; να μιλησω για την τραγικη μεταπωλητικη αξια; φιλικα πάντα:) ειμαι κι εγω πρωην φαν της σονυ αλλα οχι πια.

Αν κυκλοφορείς με powerbank στο 8μηνο με το sony, με τα άλλα τι κάνεις;

 

Μην λέμε ότι νάναι...πολλά στραβά μπορεί να έχουν αλλά σε αυτονομία τώρα τους φτάνουν άλλοι. Επίσης στα samsung είναι πολύ συχνό φαινόμενο των φουσκωμένων μπαταριών.

 

Στην κάμερα η sony είναι η καλύτερη. Άλλωστε δικές της κάμερες φοραει ο ανταγωνισμός.Στο λογισμικό είναι που ήταν πίσω. Στο dxomark πάντως τα πήγε καλά το x performance και χτύπησε κορυφή δίπλασε s7 & one 10.

 

 

Για την τιμολόγηση εκεί που με το z5 έριξαν την τιμή του στα πλαίσια προωθητικών ενεργειών, στο skroutz δεν λέει να πέσει και το ακόμα χειρότερο είναι το ποσό έχει τώρα το x και περιμένω να δω πόσο παραπάνω θα έχει το performance....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που υπάρχουν sony haters. Ρίχνουν τις τιμές για μας που ξέρουμε ποιο μοντέλο αξίζει να πάρεις και πως να τα χρησιμοποιούμε ;)

 

keep it up boys!

 

αχέμ αχέμ : χάλια η sony! δεν αγοράζω ξανά κινητό! όσοι έχετε να το πουλήσετε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μπείτε στο κόλπο γιατι νομίζετε πως η Sony φαλιρίζει και διάφορα άλλα αστεία..

 

Οι εταιρίες (ειδικά πολυεθνικοί κολοσσοί σαν την Sony) έχουν πάνω απο 1 τμήμα και κατα συνέπεια διαφορετικά margin κέρδους ανά τμήμα...

 

Στο χρηματιστήριο αν έχουν πχ 6 τμήματα όπου τα 3 είναι πετυχημένα σαν τμήματα και τα άλλα 3 έχουν επιτυχία πάλι αλλά χαμηλό margin(δηλαδή πουλάνε περισσότερα κομμάτια απο τον ανταγωνισμό η αρκετά παραπλήσια αλλά δεν βγάζουν μεγάλο κέρδος ανα κομμάτι, πάραυτα είναι κερδοφόρες όμως απλά όχι κατα πολύ) αυτό μετράει αρνητικά στην μετοχή γιατι ναι μεν έχουν 3 που βγάζουν πολύ κέρδος αλλά έχουν και άλλα 3 που δεν ειναι ζημιογόνα αλλά ούτε βγάζουν κέρδος ή έστω αξιόλογο κέρδος συγκριτικά με τα υπόλοιπα τμήματα άρα να το πω απλά ρίχνουν τον μέσο όρο της εταιρίας.

 

Κοιτάνε λοιπόν να "πουλήσουν" αυτά τα τμήματα σε θυγατρικές (σε εταιρίες που τις ελέγχουν μεγάλοι εταίροι της SONY) έτσι ώστε η βασική εταιρία (SONY) να έχει μόνο 3 τμήματα αλλά με μεγάλα margin κέρδους που αυτό θα οδηγήσει σε χρηματιστηριακή άνοδο.

 

Οι άλλες 3 που "πουλήθηκαν" απλά αλλάζουν τσέπη στο ίδιο παντελόνι... το όνομα αλλάζει κτλ τα αφεντικά τα ίδια ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...