Προς το περιεχόμενο

To I.D. είναι το ηλεκτρικό μέλλον του Golf για το 2020 και έχει αυτονομία 600 χιλιομέτρων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Volkswagen ξόδεψε χρόνια προσπαθώντας να κάνει στην Αμερική τους πετρελαιοκινητήρες τόσο μεγάλους, όσο ήταν στην Ευρώπη και σε άλλες αγορές. Στην συνέχεια πιάστηκε να εξαπατάει τις ρυθμιστικές αρχές και τους κανονισμούς.

Ανάμεσα σε σκάνδαλα, πρόστιμα και αγωγές, η Γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία προσπαθεί να χαράξει μία νέα πορεία, και το σύμβολο για το ηλεκτρικό της μέλλον ονομάζεται Volkswagen I.D.

 

Μάλιστα, το όχημα που βλέπετε στις εικόνες –φανταζόμαστε με αρκετές αλλαγές σε σημεία, αν και η εταιρεία υποστηρίζει ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν πολλά- πρόκειται να κυκλοφορήσει στους δρόμους παράλληλα με το Volkswagen Golf το 2020. Πέντε χρόνια μετά, η εταιρεία υπόσχεται λειτουργία πλήρους αυτόνομης οδήγησης.

 

Το I.D. θα βασιστεί στην νέα πλατφόρμα του Γερμανού κατασκευαστή Modular Electric Drive Kit (MEB), όπως επέδειξε με το microbus concept BUDD-e στην έκθεση CES. Η εταιρεία δεν αποκάλυψε και πολλές λεπτομέρειες για το all-electric drivetrain του I.D. των 125kW. Η αυτονομία του οχήματος, σύμφωνα με την Volkswagen θα βρίσκεται μεταξύ 400 και 600 χιλιομέτρων με μία φόρτιση, ενώ όπως έχει υποσχεθεί στο παρελθόν η εταιρεία, από την συγκεκριμένη αρχιτεκτονική μπορούμε να περιμένουμε 15λεπτες φορτίσεις.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Το I.D. είναι από ότι φαίνεται το ηλεκτρικό μέλλον της Volkswagen, η οποία επιθυμεί να έχει πουλήσει ως το 2025 περίπου ένα εκατομμύριο ηλεκτρικά οχήματα.

 

Link.png Site: Jalopnik
Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου φαίνεται ότι ο musk έκανε ακόμη μεγαλύτερη δουλειά απο αυτή που νομίζουμε έβαλε λεφτά για να λιγουρευτούμε τα ηλεκτροκίνητα έκανε εργοστάσιο για να κατασκευάζει μπαταρίες (gigafactory) μιας και δεν υπήρχαν εργοστάσια που να μπορούν να ανταποκριθούν στην ζήτηση (το gigafactory θα κατασκευάζει περίπου όσες μπαταρίες μπορούν να κατασκευάσουν όλα τα υπόλοιπα εργοστάσια στον κόσμο μαζί)

και  κάτι μου λέει ότι αυτός ήταν και ο λόγος που δεν μπήκαν οι μεγάλες εταιρίες τόσο γρήγορα...

 

πήρε φόρα έκανε το ένα gigafactory θα κάνει κανα 2,3 ακόμη και θα δίνει μπαταρίες σε VW RENAULT GM κτλ και ποιος χέστηκε για τα τέσλα και για τα φιογκάκια :P εκει ειναι τα λεφτά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...all-electric drivetrain του I.D. των 125W."

125W? Σαν λίγα μου φαίνονται. Κατά τα άλλα καλοδεχούμενο το μέλλον, και όπως φαίνεται οι αυτονομίες γίνονται πολύ πρακτικές.

Άντε, να ξεκινάμε να παίζουμε με max torque από 0rpm!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πλακα θα εχει να μπορεις να διαλεξεις φορτιση.

Ολονυκτια, αργη στο σπιτι για περισσοτερους κυκλους φορτισης, 15λεπτη στο "βενζιναδικο", ο,τι πρεπει μεχρι να παρεις το καφεδακι σου και να διαβασεις 2-3 νεα στο insomnia. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται ότι ο musk έκανε ακόμη μεγαλύτερη δουλειά απο αυτή που νομίζουμε έβαλε λεφτά για να λιγουρευτούμε τα ηλεκτροκίνητα έκανε εργοστάσιο για να κατασκευάζει μπαταρίες (gigafactory) μιας και δεν υπήρχαν εργοστάσια που να μπορούν να ανταποκριθούν στην ζήτηση (το gigafactory θα κατασκευάζει περίπου όσες μπαταρίες μπορούν να κατασκευάσουν όλα τα υπόλοιπα εργοστάσια στον κόσμο μαζί)

 

και  κάτι μου λέει ότι αυτός ήταν και ο λόγος που δεν μπήκαν οι μεγάλες εταιρίες τόσο γρήγορα...

 

πήρε φόρα έκανε το ένα gigafactory θα κάνει κανα 2,3 ακόμη και θα δίνει μπαταρίες σε VW RENAULT GM κτλ και ποιος χέστηκε για τα τέσλα και για τα φιογκάκια :P εκει ειναι τα λεφτά. 

Δεν έχεις άδικο,ο τύπος θέλει να εγκαταστήσουμε στα σπίτια μας και τις μπαταρίες σπιτιού που έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω ειμαι πολυ συγκρατημενος με το ποσο θα διαδωθει αυτη η τεχνολογια οταν η πιο φτηνη εκδοση σημερα ειναι 60.000 κ θααα βγει με βασικη 35κ ευρω.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολο το παιχνιδι ειναι στις μπαταριες

 

Η πιο εξυπνη κινηση ηταν του μασκ που επενδυσε στο σουπερ εργοστασιο για μπαταριες. Αν το κοστος πεσει στο μισο και μπορεις να παρεις αμαξι στα ιδια λεφτα με κανονικο τοτε μονο και μονο για τους ψυχολογικους λογους του οτι δεν θα πληρωνεις βενζινη κ οτι θα μπορει να μπαινει στα αστικα κεντρα χωρις περιορισμους που σιγουρα θα επεκταθουν μεχρι τοτε το παιρνεις

 

βεβαια το αλλο θεμα μου ειναι ποσο κρατανε οι μπαταριες??? Ενα αμαξι στα 5 χρονια ειναι σχεδον καινουργιο. Ενα κινητο ή λαπτοπ ομως δεν εχει ουτε ενα λεπτο μπαταρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω ειμαι πολυ συγκρατημενος με το ποσο θα διαδωθει αυτη η τεχνολογια οταν η πιο φτηνη εκδοση σημερα ειναι 60.000 κ θααα βγει με βασικη 35κ ευρω.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολο το παιχνιδι ειναι στις μπαταριες

 

Η πιο εξυπνη κινηση ηταν του μασκ που επενδυσε στο σουπερ εργοστασιο για μπαταριες. Αν το κοστος πεσει στο μισο και μπορεις να παρεις αμαξι στα ιδια λεφτα με κανονικο τοτε μονο και μονο για τους ψυχολογικους λογους του οτι δεν θα πληρωνεις βενζινη κ οτι θα μπορει να μπαινει στα αστικα κεντρα χωρις περιορισμους που σιγουρα θα επεκταθουν μεχρι τοτε το παιρνεις

 

βεβαια το αλλο θεμα μου ειναι ποσο κρατανε οι μπαταριες??? Ενα αμαξι στα 5 χρονια ειναι σχεδον καινουργιο. Ενα κινητο ή λαπτοπ ομως δεν εχει ουτε ενα λεπτο μπαταρια

Στην Ελλαδαρα μας να εισαι σιγουρος πως μολις δουν οτι δε εχουν εσοδα απο βενζινοκινητα 8α εχουμε καινουριους φορους.ασε δε η δεη θα εκτιναξει τα τιμολογια της στα υψη.αλλο που δεν ηθελαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να γινόμαστε green σιγά-σιγά. Ελπίζω να εφαρμόσουν τεχνικές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και στα εργοστάσια παραγωγής, για όσο το δυνατόν μειωμένους ρύπους.

 

Αυτόνομη οδηγήση + Electric! Το απόλυτο Win-Win!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...