Προς το περιεχόμενο

Ο Opera 41 ανοίγει έως και κατά 80% πιο γρήγορα τα tabs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H τελευταία έκδοση του Opera browser για Windows και Mac υπολογιστές, θέλει να κάνει πιο γρήγορο το άνοιγμα των ιστοσελίδων κάθε φορά που ανοίγεται την εφαρμογή.

Το πρόβλημα που θέλει να λύσει ο Οpera με την 41η του έκδοση αφορά κάτι που όλοι έχουμε συναντήσει όταν ανοίγουμε τον browser στον υπολογιστή ή το laptop μας, και διαπιστώνουμε ότι αυτός ήταν κλειστός, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένουμε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να φορτώσουν όλες οι ιστοσελίδες που είχαμε ανοιχτές πριν κλείσουμε την εφαρμογή.

 

Μέσα από μια έξυπνη διαδικασία, ο Opera βάζει σε προτεραιότητα το γρήγορο άνοιγμα των καρτελών (tabs) στην οποία πιστεύει ότι υπάρχουν οι πιο σημαντικές ιστοσελίδες που σας ενδιαφέρουν, με τα υπόλοιπα tabs να ανοίγουν στη συνέχεια με χαμηλότερη προτεραιότητα. Οι δοκιμές της εταιρείας δείχνουν ότι η νέα έκδοση προσφέρει κατά μέσο όρο 86% πιο γρήγορο άνοιγμα των καρτελών, σε ένα browser με ανοιχτές 42 ιστοσελίδες. Σε περίπτωση που ο χρήστης έχει ανοιχτές 10 ιστοσελίδες, το άνοιγμα του browser γίνεται τουλάχιστον κατά 50% πιο γρήγορα ενώ η εταιρεία έχει δημοσιεύσει το παρακάτω βίντεο με δοκιμή που γίνεται με 12 tabs ανοιχτά.

 

 

Άλλα χαρακτηριστικά του Opera 41 είναι η καλύτερη αυτονομία του συστήματος σας σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε αρκετές εφαρμογές βιντεοκλήσεων, με εύρεση του κατάλληλου video codec που να υποστηρίζει επιτάχυνση μέσω hardware όταν η βιντεοκλήση γίνεται μέσω της τεχνολογίας WebRTC. Στο ίδιο πνεύμα, το κουμπί του video popup υποστηρίζει και αυτό επιτάχυνση hardware όπου αυτή είναι διαθέσιμη, με τις δοκιμές να δείχνουν μείωση στη χρήση του επεξεργαστή κατά 30%.

 

Link.png Site: Opera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμένα καλύτερος browser στον mac παραμένει ο Chrome, με μοναδικό αλλά μείζων θέμα την τρομαχτική κατανάλωση ενέργειας και την κατ' επέκταση μείωση της μπαταρίας/αύξηση θερμότητας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατάλαβα ακριβώς τι κάνει...εγώ πάντως όταν κλείνω τον browser τον κλείνω, δεν θέλω την επόμενη φορά να μου ξαναφορτώσει τις ίδιες σελίδες! Από χρήση ραμ πως τα πάει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν ο καλύτερος...
Γρήγορος, επεκτάσιμος.. μοντέρνος και ελαφρύς!
Μόνο ένα ελλάτωμα του βρίσκω που δεν ξέρω τι στο καλό φταίει!!!

Μετά από κάποιες ώρες χρήσης μπορεί να σταματήσει να γράφει, να κάνει copy-paste..
Σε καμία φόρμα, σε καμία σελίδα... ούτε καν στα developer tools.

Μόνο με άνοιγμα-κλείσιμο της εφαρμογής ξαναστρώνει.

Δεν μου το κάνει κάθε μέρα, όποτε το πιάσει και χωρίς να κάτω κάτι συγκεκριμένο.
Στην δουλειά μου ακολουθώ μια συγκεκριμένη ρουτίνα όπου άλλοτε το κάνει και άλλοτε όχι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις import τα bookmarks απο chrome ?

φανταζομαι πως ναι, απο firefox εγω ενιοτε τα κανω export και ενημερωνω και opera και chrome,

το xmarks το δοκιμασα ενα διαστημα, αλλα μου την εσπασε γιατι τα εκανε μανταρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλος brownser τον χρησιμοποιω και σε μακ και σε παραθυρα αλλα εχω ενα προβλημα δεν μπορω να τρεξω το spotify web player μου βγαζει να κανω istalll το flash το κανω και παλι δεν δουλευει ενω ολα τα υπολοιπα μια χαρα

καμια ιδεα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...