Προς το περιεχόμενο

Apple: Τέλος υποστήριξης για συγκεκριμένα μοντέλα Mac της διετίας 2009-2011


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λίστα με τους υπολογιστές της Apple τους οποίους η εταιρεία έχει σταματήσει να υποστηρίζει σε επίπεδο hardware, θα μεγαλώσει σύντομα σύμφωνα με την ιστοσελίδα MacRumors.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα, από 1/1/2017, η Apple δε θα προβαίνει σε οποιαδήποτε επισκευή επιλεγμένων υπολογιστών που είχαν κυκλοφορήσει τη διετία 2009-2011. Τα μοντέλα αυτά είναι τα

  • MacBook Pro (15-inch, Early 2011)
  • MacBook Pro (17-inch, Early 2011)
  • Mac mini (Early 2009)
  • MacBook (13-inch, Mid 2009)
Η απόφαση της Apple αφορά αποκλειστικά και μόνο περιπτώσεις επισκευών και όχι τη συμβατότητα με νεώτερες εκδόσεις του macOS. Οποιαδήποτε περίπτωση επισκευής των συγκεκριμένων υπολογιστών δε θα είναι δυνατή μέσα από τα επίσημα κέντρα επισκευών της Apple στις Η.Π.Α, την Ευρώπη, την Ιαπωνία, την Ασία και τον Καναδά εκτός από αυτά που βρίσκονται στην Τουρκία και την Καλιφόρνια. Στις περιπτώσεις αυτές, η Apple θα συνεχίσει την τεχνική υποστήριξη για δύο ακόμη χρόνια, μέχρι και το τέλος του 2018 εξαιτίας της νομοθεσίας που ισχύει εκεί.

 

Link.png Site: MacRumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η απόφαση της Apple αφορά αποκλειστικά και μόνο περιπτώσεις επισκευών και όχι τη συμβατότητα με νεώτερες εκδόσεις του macOS.

 

Εντάξει σιγά τα ωά. Σε αυτά τα μοντέλα ποιο φτηνό είναι να αλλάξεις κάτι μόνο σου με οδηγίες του iFixit από να το δώσεις στην Apple. Άσε που έχουν και αφαιρούμενο Hardware σε σχέση με τα καινούργια μοντέλα που είναι όλα Soldered πάνω στην μητρική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόφαση της Apple αφορά αποκλειστικά και μόνο περιπτώσεις επισκευών και όχι τη συμβατότητα με νεώτερες εκδόσεις του macOS.

 

Εντάξει σιγά τα ωά. Σε αυτά τα μοντέλα ποιο φτηνό είναι να αλλάξεις κάτι μόνο σου με οδηγίες του iFixit από να το δώσεις στην Apple. Άσε που έχουν και αφαιρούμενο Hardware σε σχέση με τα καινούργια μοντέλα που είναι όλα Soldered πάνω στην μητρική

Aφαιρούμενο Hardware ;;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλει η apple να περνάμε συνέχεια απ το ταμείο, ας βάλει ένα ταμείο μεσα στα προιόντα της βρε αδερφέ. Να γλυτώσουμε και το πηγαινέλα.

Οτι εχεις περασει πολλες φορες απο το ταμειο γιa apple προιοντα ετσι?

Στα μοντελα που αναφερθηκαν υπαρχαν και οι τριτες λυσεις .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cline mine , 5 χρονών μοντέλα είναι.... 

Μην το λες αυτο. Με το που ειδα την ειδηση απευθειας πατησα να διαβασω παραπανω γιατι και το δικο μου ειναι 5ετιας αλλα ειναι πολυ δυνατο. Αν εκοβε την υποστιριξη και τα update θα ειχα νευριασει πραγματικα με την Apple και ας ειμαι fan.

 

Εχω ενα Macbook Pro 13.3" 2011 με i5 και 16GB RAM... Το μονο που εχει παθει ειναι η μπαταρια του ειναι μισο-νεκρη (79%) και ζηταει service αλλα δεν θα δωσω ακομα λεφτα για να την αλλαξω

(η ζωη της εχει μειωθει αλλα οχι και τοσο που να ειναι σπαστικο)

και μπορει να μην ειναι το πιο δυνατο αλλα το καημενο δεν εχει κολλησει και ποτε του αρκετα για να μου σπασει τα νευρα

(περα απο κατι φορες που εχει κρασαρει εντελως αλλα εκει φταιω και εγω που δεν το κλεινω και ποτε μου... ολο σε sleep το εχω)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι η όποια αξία μεταπώλησης των συγκεκριμένων μοντέλων (που στα Mac είναι πάντα σεβαστή) θα πέσει κατακόρυφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες αυτο. Με το που ειδα την ειδηση απευθειας πατησα να διαβασω παραπανω γιατι και το δικο μου ειναι 5ετιας αλλα ειναι πολυ δυνατο. Αν εκοβε την υποστιριξη και τα update θα ειχα νευριασει πραγματικα με την Apple και ας ειμαι fan.

 

Εχω ενα Macbook Pro 13.3" 2011 με i5 και 16GB RAM... Το μονο που εχει παθει ειναι η μπαταρια του ειναι μισο-νεκρη (79%) και ζηταει service αλλα δεν θα δωσω ακομα λεφτα για να την αλλαξω

(η ζωη της εχει μειωθει αλλα οχι και τοσο που να ειναι σπαστικο)

και μπορει να μην ειναι το πιο δυνατο αλλα το καημενο δεν εχει κολλησει και ποτε του αρκετα για να μου σπασει τα νευρα

(περα απο κατι φορες που εχει κρασαρει εντελως αλλα εκει φταιω και εγω που δεν το κλεινω και ποτε μου... ολο σε sleep το εχω)

Άλλο υποστήριξη και άλλο τα update.

Εγώ έχω iMac του 10 και είμαι εκτός υποστήριξης που όπως είπα και πριν κλαιν μαιν αλλά τα update τα διαβάζω μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...