Προς το περιεχόμενο

Apple: Τέλος υποστήριξης για συγκεκριμένα μοντέλα Mac της διετίας 2009-2011


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιαυτό δεν παίζει να πάρω ποτέ ξανά Apple υπολογιστή. Σε σύστημα που είχε xp τρέχουν τα δέκα σφαίρα

Ενώ η Apple νομίζεις ότι σε θέλει για πελάτη... Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες αυτο. Με το που ειδα την ειδηση απευθειας πατησα να διαβασω παραπανω γιατι και το δικο μου ειναι 5ετιας αλλα ειναι πολυ δυνατο. Αν εκοβε την υποστιριξη και τα update θα ειχα νευριασει πραγματικα με την Apple και ας ειμαι fan.

 

Εχω ενα Macbook Pro 13.3" 2011 με i5 και 16GB RAM... Το μονο που εχει παθει ειναι η μπαταρια του ειναι μισο-νεκρη (79%) και ζηταει service αλλα δεν θα δωσω ακομα λεφτα για να την αλλαξω

(η ζωη της εχει μειωθει αλλα οχι και τοσο που να ειναι σπαστικο)

και μπορει να μην ειναι το πιο δυνατο αλλα το καημενο δεν εχει κολλησει και ποτε του αρκετα για να μου σπασει τα νευρα

(περα απο κατι φορες που εχει κρασαρει εντελως αλλα εκει φταιω και εγω που δεν το κλεινω και ποτε μου... ολο σε sleep το εχω)

 

Ε άμα σου κολλήσει το Mac με Sublime και WAMP. @στα να πάνε!

 

Μπορώ να πω πως είναι πολύ αστείο που ο κόσμο αγοράζει Mac για Web Development και λέει ότι δεν κολλάει.

 

Άμα κόλλαγαν οι υπολογιστές έτσι απλά με Sublime... γμστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ Apple νομίζεις ότι σε θέλει για πελάτη...

ΚΑΛΑ φτιαξε εσυ αν μπορεις υπερ τουμπανο desktop PC me 1200 euro και μετα δες ποιος κλαιει. (intel i7- 6700 3.40GHz, NVidia 1080, 32gb ram στα 2400, 480 ssd sandisk extreme pro, Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7, windows 10 pro και με τρομερο κουτι που εχω και μετα δες ποιος κλαιει. Η apple είναι καθαρα μοστρα. Α και για να μην αγχωθείς. Επειδή ειχα παντα και mac βαλε και εξτρα ότι μπορω να εχω και επισημα και MACOS Sierra απλα βαζοντας το unibeast & multibeast και μετα συγκρινε τα με καποιο mac (που δεν θα υπαρχει κιολας ή και να υπαρξει ποτέ θα πρεπει να δωσεις 5000 ευρω ετσι για το κορομηλο χαχχααχ).

ΑΡΑ μπουταρω με οποιο λειτουργικο θελω και είναι 100 φορες καλυτερο απ ότι mac μηχανημα κυκλοφορει. Αρα τι να λεμε τωρα.

Και άλλο εξτρα μπορω να το αναβαθμίζω οποτε γουστάρω ΚΑΙ μονος μου αν θελω. Και όχι ότι μπαρούφες λεει η κάθε apple. :P :P :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που από τους χρήστες που μπήκαν εδώ και έγραψαν δεν πρόκειται να ξανά πάρω mac δεν ξέρουν καν πως είναι να έχεις ένα mac. Όσο για το φίλο πιο πάνω και 128 ραμ να βάλεις και macOS μη αυθεντικά την σταθερότητα του γνήσιου mac δεν την βλέπεις πουθενά. Για ρωτά κανένα dj γιατί δεν έχει κανένα υπέρ τούμπανο laptop με windows να παίζει μουσική και ρωτά και κανένα φωτογράφο γιατί δεν έχουν κανένα υπερ τούμπανο υπολογιστή για να διαχειρίζονται τα προγράμματα φωτογραφίας; Τώρα αν ασχολείσαι με παιχνίδια μια χαρά είναι ένα τούμπανο υπολογιστής. (Και εγώ τούμπανο υπολογιστή έχω) αλλά αν είσαι επαγγελματίας το macOS είναι μονόδρομος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΚΑΛΑ φτιαξε εσυ αν μπορεις υπερ τουμπανο desktop PC me 1200 euro και μετα δες ποιος κλαιει. (intel i7- 6700 3.40GHz, NVidia 1080, 32gb ram στα 2400, 480 ssd sandisk extreme pro, Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7, windows 10 pro και με τρομερο κουτι που εχω και μετα δες ποιος κλαιει. Η apple είναι καθαρα μοστρα. Α και για να μην αγχωθείς. Επειδή ειχα παντα και mac βαλε και εξτρα ότι μπορω να εχω και επισημα και MACOS Sierra απλα βαζοντας το unibeast & multibeast και μετα συγκρινε τα με καποιο mac (που δεν θα υπαρχει κιολας ή και να υπαρξει ποτέ θα πρεπει να δωσεις 5000 ευρω ετσι για το κορομηλο χαχχααχ).

ΑΡΑ μπουταρω με οποιο λειτουργικο θελω και είναι 100 φορες καλυτερο απ ότι mac μηχανημα κυκλοφορει. Αρα τι να λεμε τωρα.

Και άλλο εξτρα μπορω να το αναβαθμίζω οποτε γουστάρω ΚΑΙ μονος μου αν θελω. Και όχι ότι μπαρούφες λεει η κάθε apple. :P :P :P

 

Συγκρίνεις τα laptops με ένα desktop pc? Για πες και πόσο θα σου κρατήσει η 1080 με full χρήση κάθε μέρα! Γιατί οκ, προφανώς και αναβαθμίζεις ο,τι θες σε ένα desktop αλλά για κάτσε και υπολόγισε το συνολικό κόστος για 5-6 χρόνια, καθώς και πόσα από τα αρχικά parts θα έχεις μετά από τόσο καιρό... :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνεις τα laptops με ένα desktop pc? Για πες και πόσο θα σου κρατήσει η 1080 με full χρήση κάθε μέρα! Γιατί οκ, προφανώς και αναβαθμίζεις ο,τι θες σε ένα desktop αλλά για κάτσε και υπολόγισε το συνολικό κόστος για 5-6 χρόνια, καθώς και πόσα από τα αρχικά parts θα έχεις μετά από τόσο καιρό... :)

οχι δεν συγκρινω macbook pro φιλε. λεω περι φιλοσοφιας apple. Εισαι σοβαρος που με ρωτας ποσα λεφτα θα χαλασω αμα το αναβαθμιζω σε 5 ή 6 χρονια? λεω ΑΝ θελω το αναβαθμιζω και οχι να με πεταει στην απ εξω η εταιρεια για να μπορεσει να πουλησει πιο νεο μοντελο.

Επεξ/σία από mad_apo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οχι δεν συγκρινω macbook pro φιλε. λεω περι φυλοσοφιας apple. Εισαι σοβαρος που με ρωτας ποσα λεφτα θα χαλασω αμα το αναβαθμιζω σε 5 ή 6 χρονια? λεω ΑΝ θελω το αναβαθμιζω και οχι να με πεταει στην απ εξω η εταιρεια για να μπορεσει να πουλησει πιο νεο μοντελο.

 

Ναι αλλά σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, μπήκες σε ένα topic με έναν πολύ συγκεκριμένο τίτλο. Το να συγκρίνουμε μήλα με ...πεπόνια δεν καταλλήγει πουθενά. Σχολιάζουμε την υποστήριξη σε προϊόντα 5ετίας + και όχι αν συμφέρουν τα mac ή όχι... 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, μπήκες σε ένα topic με έναν πολύ συγκεκριμένο τίτλο. Το να συγκρίνουμε μήλα με ...πεπόνια δεν καταλλήγει πουθενά. Σχολιάζουμε την υποστήριξη σε προϊόντα 5ετίας + και όχι αν συμφέρουν τα mac ή όχι... 

μηλα ειναι η apple και πεπονι τι???? Τα Windows 10? χαχαχα. Πλακα εχεις.

Απλα ως προς το topic που λες εκει εχεις δικιο οτι αλλο ελεγε. Απλα τα μηλαρακια σαπιζουν φιλε γρηγορα και ακριβα χωρις νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μηλα ειναι η apple και πεπονι τι???? Τα Windows 10? χαχαχα. Πλακα εχεις.

Απλα ως προς το topic που λες εκει εχεις δικιο οτι αλλο ελεγε. Απλα τα μηλαρακια σαπιζουν φιλε γρηγορα και ακριβα χωρις νοημα.

 

Έτσι είναι η ζωή "φίλε". Ο καθένας βρίσκει το νόημα εκεί που νομίζει... :)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που από τους χρήστες που μπήκαν εδώ και έγραψαν δεν πρόκειται να ξανά πάρω mac δεν ξέρουν καν πως είναι να έχεις ένα mac. Όσο για το φίλο πιο πάνω και 128 ραμ να βάλεις και macOS μη αυθεντικά την σταθερότητα του γνήσιου mac δεν την βλέπεις πουθενά. Για ρωτά κανένα dj γιατί δεν έχει κανένα υπέρ τούμπανο laptop με windows να παίζει μουσική και ρωτά και κανένα φωτογράφο γιατί δεν έχουν κανένα υπερ τούμπανο υπολογιστή για να διαχειρίζονται τα προγράμματα φωτογραφίας; Τώρα αν ασχολείσαι με παιχνίδια μια χαρά είναι ένα τούμπανο υπολογιστής. (Και εγώ τούμπανο υπολογιστή έχω) αλλά αν είσαι επαγγελματίας το macOS είναι μονόδρομος

 

Ανήκω σε αυτούς που έχουν δουλέψει με Mac. Δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο.

 

"Τη σταθερότητα των Mac" < τραγικό που μερικοί δουλεύετε Dj Apps, Sublime κλπ, και μιλάτε για σταθερότητα. Ακόμα και ΛΣ προ 20αετίας είναι σταθερό για τέτοια χρήση.

 

Αυτά που λέτε "δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά ως dj με απλό λαπτοπ" είναι σαχλαμάρες και δεν σκοπεύω να το συζητήσω με φανατικούς.

 

Ξυπνήστε ρε! σταματήστε να είστε φιγουρατζήδες!!! γιατί ότι μπορεί να κάνει ένας dj με μακ, μπορεί και με λαπτοπ κανονικό. ή να το θέσω πιο σωστά "ότι μπορεί με λαπτοπ, το μπορεί και με μακ"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε άμα σου κολλήσει το Mac με Sublime και MAMP. @στα να πάνε!

 

Μπορώ να πω πως είναι πολύ αστείο που ο κόσμο αγοράζει Mac για Web Development και λέει ότι δεν κολλάει.

 

Άμα κόλλαγαν οι υπολογιστές έτσι απλά με Sublime... γμστα!

Κοιτα... οποιο υπολογιστη και να παρεις καποια στιγμη θα παθει κατι. Αυτος ευτυχως τον προσεχω κιολας δεν εχει παθει τιποτα και λειτουργει σε καθημερινη βαση.

 

Brackets,MAMP,Mail,Notes,FireFox,MindNode,Quiver,iTunes, χρησιμοποιω καθημερινα και δεν τα κλεινω και σχεδον ποτε γιατι ολο και κατι θα γραφω πανω τους (ή προφανως θα ακουω στην περιπτωση του iTunes).

 

Οποτε οπως λες... γμστα ξεγμστα μπορει να κολλησει και σε μια τετοια περιπτωση αν ξυπνησει και απο sleep.

Μπορει να εχει και σημασια οτι εχει και SSD και HDD πλεον το Macbook (?).

Μπορει να εχει και σημασια οτι σχεδον ποτε δεν κανω εγω σχεδον ποτε πολλα save μετα απο wakeups/sleeps.

 

Αστειο μπορει να ειναι, αλλα μου αρεσει. Τελος.

Το επελεξα γιατι εχει ωραιο σχεδιο, καλο λογισμικο με την δυτατοτητα και την υποστιριξη και αλλων λογισμικων πολυ ευκολα (older OSX, windows, Linux), καθως και καλη (στιβαρη εννοω) κατασκευη.

Ανήκω σε αυτούς που έχουν δουλέψει με Mac. Δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Αυτά που λέτε "δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά ως dj με απλό λαπτοπ" είναι σαχλαμάρες και δεν σκοπεύω να το συζητήσω με φανατικούς.

 

Ξυπνήστε ρε! σταματήστε να είστε φιγουρατζήδες!!! γιατί ότι μπορεί να κάνει ένας dj με μακ, μπορεί και με λαπτοπ κανονικό. ή να το θέσω πιο σωστά "ότι μπορεί με λαπτοπ, το μπορεί και με μακ"

Μπορει να ειναι οπως τα λες... αλλα στην τελικη κιολας πηρα κατι πιο ακριβα για να εχω κατι διαφορετικο που καποιοι μπορει να το πουν και φιγουρα. Αν η φιγουρα μου σταματησει να υποστηριζεται μετα απο 5 χρονια θα με χαλαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκω σε αυτούς που έχουν δουλέψει με Mac. Δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο.

 

"Τη σταθερότητα των Mac" < τραγικό που μερικοί δουλεύετε Dj Apps, Sublime κλπ, και μιλάτε για σταθερότητα. Ακόμα και ΛΣ προ 20αετίας είναι σταθερό για τέτοια χρήση.

 

Αυτά που λέτε "δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά ως dj με απλό λαπτοπ" είναι σαχλαμάρες και δεν σκοπεύω να το συζητήσω με φανατικούς.

 

Ξυπνήστε ρε! σταματήστε να είστε φιγουρατζήδες!!! γιατί ότι μπορεί να κάνει ένας dj με μακ, μπορεί και με λαπτοπ κανονικό. ή να το θέσω πιο σωστά "ότι μπορεί με λαπτοπ, το μπορεί και με μακ"

Μιλάς λες και έχεις δουλέψει mac 10 λεπτά στο πλαίσιο. Δεν είμαι dj και ούτε με ενδιαφέρει να γίνω αλλά από δυο dj έμαθα ότι με windows τα προγράμματα που δουλεύουν ξαφνικά βγάζουν error και σταματάνε. Δεν είναι το καλύτερο να γίνει κάτι τέτοιο σε ένα μαγαζί με κόσμο. Σιγά μην ενδιαφέρε τους dj να κάνουν φιγούρα με ένα λαπτοπ που στα περισσότερα μαγαζιά δεν τα βλέπεις καν. Ξυπνάτε εσείς καλύτερα που από το μίσος σας στην apple δεν ξέρετε τι λέτε!!! Εγώ windows pc και ultrabook έχω αλλά δεν βάζω παρωπίδες.
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...