Προς το περιεχόμενο

Apple: Τέλος υποστήριξης για συγκεκριμένα μοντέλα Mac της διετίας 2009-2011


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάρω lenovo η επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλάδα θα μου το επισκευάσει μετα απο 5 χρόνια με γνήσια ανταλλακτικα?

Εχει κάποιος εμπειρία απο επισκευη μηχανηματος 5ετιας απο το επισημο service οποιασδηποτε εταιρείας στην Ελλάδα να μας την περιγραψει ?

Ασε που αν πας να επισκευασεις mac στο επισημο service της apple στην Eλλαδα σε συμφέρει καλυτερα να πάρεις καινουργιο....

Δεν καταλαβα τι με ρωτάς.. Οταν αγόρασες το Mac σου το αγόρασες με προοπτική 5 ετιας και τέλος ?

Αυτο λεω ακριβως οτι εξομοιώνει το macbook υψηλού κόστους με ενα notebook χαμηλού κόστους.

 

Υπάρχουν παραδείγματα εταιριών οπως η Asus που εχω ξαναναφερει που σου ανανεώνουνε την εγγύηση κιόλας στο επισκευασμένο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι με ρωτάς.. Οταν αγόρασες το Mac σου το αγόρασες με προοπτική 5 ετιας και τέλος ?

Αυτο λεω ακριβως οτι εξομοιώνει το macbook υψηλού κόστους με ενα notebook χαμηλού κόστους.

 

Υπάρχουν παραδείγματα εταιριών οπως η Asus που εχω ξαναναφερει που σου ανανεώνουνε την εγγύηση κιόλας στο επισκευασμένο κομμάτι.

Ναι το αγορασα με προπτικη πενταετιας. Υπαρχει περιπτωση να το αλλαξω και νωρίτερα αν εχει κατι που μου αρεσει στο καινουργιο μοντελο. Εξάλλου η μεταπωλητικη αξια δεν πέφτει ιδιαιτερα,οποτε ατυχης η συγκριση με τα notebook χαμηλου κόστους ή τιποτα surface της microsoft που ξεμειναν στοκ και τα πουλάει όσο όσο σαν να ειναι wp....

 

ΥΓ. Αν και δεν μου αρεσει η συγκριση, θα την κάνω γιατι υπάρχουν αρκετοι άσχετοι με Apple στον insomnia:Ειναι περιπου οπως το iphone. Το κρατάς τοσο ώστε να το πουλήσεις για να πάρεις το επόμενο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εχεις περασει πολλες φορες απο το ταμειο γιa apple προιοντα ετσι?

Στα μοντελα που αναφερθηκαν υπαρχαν και οι τριτες λυσεις .

Ήταν σαρκασμός για τη γενικότερη anti-repair φιλοσοφία της εταιρίας.

Αν έχεις χρόνο, δες μερικά βίντεο του Louis Rossman, ειδικά αυτά που σχετίζονται με macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχεις καταλάβει ακόμα προφανώς ότι έχει επίπτωση και στην μεταπολιτική του αξία,

και δεύτερον οτι ολοι δεν έχουν την άνεση σου,αλλά μπορεί να έχουν δικαίωμα στο osX

αρα οταν ασκούμε μια κριτική,καλο ειναι να μπορούμε να βγουμε λιγο απο το αυστηρό "εγω" και να παμε σε μια γενικότερη μάτια.

Ειναι προφανές εξάλλου οτι εσενα δεν σε αφορά το θεμα αφου θα αλλάζεις καθε 2 χρονια άντε 3 το πολύ.

Τεσπα δεν το έκανα προσωπικό για να σε θίξω,ισα ισα σε ξέρω καιρό ως συμφορουμιτη ,και μια χαρα συμφωνούμε στα περισσότερα,

η Apple ομως και τα προϊόντα της δεν ήταν αυτά,ήταν "αλλα" και η διαφωνία μου αυτη είναι, δεν υπαρχει πλεον εκτός του λειτουργικού κατι διαφορετικό..


Ναι το αγορασα με προπτικη πενταετιας. Υπαρχει περιπτωση να το αλλαξω και νωρίτερα αν εχει κατι που μου αρεσει στο καινουργιο μοντελο. Εξάλλου η μεταπωλητικη αξια δεν πέφτει ιδιαιτερα,οποτε ατυχης η συγκριση με τα notebook χαμηλου κόστους ή τιποτα surface της microsoft που ξεμειναν στοκ και τα πουλάει όσο όσο σαν να ειναι wp....

 

ΥΓ. Αν και δεν μου αρεσει η συγκριση, θα την κάνω γιατι υπάρχουν αρκετοι άσχετοι με Apple στον insomnia:Ειναι περιπου οπως το iphone. Το κρατάς τοσο ώστε να το πουλήσεις για να πάρεις το επόμενο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχεις καταλάβει ακόμα προφανώς ότι έχει επίπτωση και στην μεταπολιτική του αξία,

και δεύτερον οτι ολοι δεν έχουν την άνεση σου,αλλά μπορεί να έχουν δικαίωμα στο osX

αρα οταν ασκούμε μια κριτική,καλο ειναι να μπορούμε να βγουμε λιγο απο το αυστηρό "εγω" και να παμε σε μια γενικότερη μάτια.

Ειναι προφανές εξάλλου οτι εσενα δεν σε αφορά το θεμα αφου θα αλλάζεις καθε 2 χρονια άντε 3 το πολύ.

Τεσπα δεν το έκανα προσωπικό για να σε θίξω,ισα ισα σε ξέρω καιρό ως συμφορουμιτη ,και μια χαρα συμφωνούμε στα περισσότερα,

η Apple ομως και τα προϊόντα της δεν ήταν αυτά,ήταν "αλλα" και η διαφωνία μου αυτη είναι, δεν υπαρχει πλεον εκτός του λειτουργικού κατι διαφορετικό..

Δεν διαφωνουμε και οι δυο ξερουμε την Apple καλυτερα από πολλούς εδω μέσα. Απλα εγω την παρατηρω απο μικρός και εχω καταλάβει την φιλοσοφία της που ειναι αντισυμβατική αλλα σταθερη.

Δεν ξερω κανἐναν γενικοτερα που ειχε την ανεση να πάρει μεταχειρισμένο mac παραλληλα με την ανεση να το πάει στην αντιπροσωπεια για επισκευη, για αυτο ρωτάω.

Οι περισσοτεροι που αγοράζουν μεταχειρισμένα δεν εχουν την ανεση απο οσο ξερω να το φτιάξουνε στο επισημο service και ψαχνουν ανταλλακτικα στο ebay για να επισκευάσουν το ακριβό τους mac.

Δικαιωμα στο mac os εχουν όλοι με emulator.

Δεν ξερω τι εννοεις οτι ήταν "αλλα".  Μαλλον εχεις στο μυαλο σου την μυθική Apple που δεν ηταν διασημη και σχεδον κανένας δεν ασχολιοταν με αυτη. Το οτι εχει γινει τωρα πια μοδα δεν άλλαξε την φιλοσοφία της κατα βάθος. Απλα τωρα ειναι πιο ευκολο να ακουστουν κακα λογια σε σχέση με το παρελθον, με αποτελεσμα η εικονα που ειχες  για την Apple τοτε, να αλλοιωνεται τωρα....

ΥΓ. Ακομα και τα μυθικα παλαια μηχανηματα της βγάζανε προβληματα, απλα δεν ηταν τοσα πολλα οπως τωρα για να σχηματισεις αρνητικη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Macbook 2008 δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω κάτι για την σκόνη. Κάποια φορά στην 2ετία νομίζω τον άνοιξα από φόβο και ήταν μέσα πεντακάθαρος! και γενικά παρά την κακομεταχείριση παραμένει 100% αξιόπιστος 8 χρόνια μετά και χωρίς να έχω πληρώσει για μπαταρία (πλέον βέβαια αντέχει μόνο 20-30 λεπτά και είχε αλλαχτεί για υγρά μια φορά στην εγγύηση).

Η μόνη μλκ ότι δεν με αφήνει να βάλω το τελευταίο λειτουργικό, αν και όσοι το έχουν βάλει ανεπίσημα, στο δικό μου μοντέλο, δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Το κυριότερο για εμένα είναι η ποιότητα του touchpad. Αν πιθανώς κάποια καλά win μοντέλα να έχουν κλείσει τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν σαρκασμός για τη γενικότερη anti-repair φιλοσοφία της εταιρίας.

Αν έχεις χρόνο, δες μερικά βίντεο του Louis Rossman, ειδικά αυτά που σχετίζονται με macbook.

Αυτός ο τύπος έχει φάει μεγάλες φρικες, πρακτικά ζει από τα apple αλλά τα μισεί όσο δε πάει

 

Τουλάχιστον έχει ουσιαστικούς λόγους να τα μισεί, από τη μία του κάνουν τη ζωή δύσκολη από την άλλη όμως λόγω της τακτικής της apple έχει πελατεία

 

Εγώ βρίσκω ενδιαφέροντα τα βίντεο του που εξηγεί γιατί λάπτοπ τέτοιου κόστους είναι κάποιες φορές αδικαιολόγητα κακοφτιαγμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τύπος έχει φάει μεγάλες φρικες, πρακτικά ζει από τα apple αλλά τα μισεί όσο δε πάει

 

Τουλάχιστον έχει ουσιαστικούς λόγους να τα μισεί, από τη μία του κάνουν τη ζωή δύσκολη από την άλλη όμως λόγω της τακτικής της apple έχει πελατεία

 

Εγώ βρίσκω ενδιαφέροντα τα βίντεο του που εξηγεί γιατί λάπτοπ τέτοιου κόστους είναι κάποιες φορές αδικαιολόγητα κακοφτιαγμένα

Ενδιαφέρον....  πρεπει να εμαθες πολλα βλέποντας τα βιντεο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έμαθα, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις ενός τέτοιου ατόμου και ούτε μπορώ να αντιληφθώ πράγματα που αντιλαμβάνεται αυτός

 

Κάποια άλλα πράγματα βέβαια όπως το έγκλημα να μην έχεις εξαερισμο και βασίζεσαι στο μεταλλικό σασί για ψύξη, ακόμα και ένας χομπιστας όπως εγώ μπορεί να το καταλάβει έχοντας ασχοληθεί έστω και πολύ βασικά με την ψύξη των υπολογιστών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έμαθα, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις ενός τέτοιου ατόμου και ούτε μπορώ να αντιληφθώ πράγματα που αντιλαμβάνεται αυτός

Το καταλαβαινω....απο τον τροπο που εγραψες το προηγουμενο μυνημα...

 

ΥΓ.Οσο ζεις μαθαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογιστές είναι όλα, διαφορετικής φιλοσοφίας απλά.

 

Για μένα όσο σταθερό είναι το Mac, τόσο σταθερό είναι και το Windows 10.

 

Πριν αρχίσει το κράξιμο, δουλεύω καθημερινά και στα 2.την ίδια δουλειά! Οπότε για μένα είναι το ίδιο.

 

Το ότι κόβει την υποστήριξη το θεωρώ λογικό για την εταιρία, κακό για εμας. Αλλά δεν μπορεί να υποστηρίζει για πάντα παλιά μηχανήματα. Άλλωστε μιλάμε για τεχνολογία, που εξελίσσεται ραγδαία!

 

Όσο για το φίλο που μιλάει για σταθερότητες και μονόδρόμους, Δυστυχώς από ότι φαίνεται δεν δουλευει σε υπολογιστές, αλλά τους έχει για χόμπι ή απλή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαινω....απο τον τροπο που εγραψες το προηγουμενο μυνημα...

 

ΥΓ.Οσο ζεις μαθαινεις.

Και φυσικά και όσο ζω μαθαίνω

 

ΥΓ τι ακριβώς είχε ο τρόπος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά και όσο ζω μαθαίνω

 

 

Τιποτα...ηταν τὀσο εμπεριστατωμένος και λογικός που με αφησε αφωνο.... μου αρεσε η σταθεροτητα των επιχειρηματων σου και καταλαβαινει κανείς οτι τα εχεις ψαξει αρκετα αυτά που γραφεις, χωρίς να επηρεαζεσαι απο τυχον συναισθηματισμους ή αρρωστημενες καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...