Προς το περιεχόμενο

Νέα και ευέλικτα Yoga 920, Yoga 720 και MiiX 520 2-in-1


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο αρκετά μεγάλο και εντυπωσιακό περίπτερο της Lenovo στην έκθεση IFA, είχαμε την ευκαιρία να δούμε πολλούς φορητούς υπολογιστές. Τα νέα ωστόσο Yoga 920 και Yoga 720 όπως και το Miix 520 τράβηξαν πολλά βλέμματα, τόσο λόγω των ευέλικτων αρθρώσεων τους όσο και λόγω του εξοπλισμού τους σε συνδυασμό με την κομψή τους σχεδίαση.

Το νέο Yoga 920 διαθέτει σχεδόν edgeless οθόνη αφής LCD IPS με διαγώνιο 13,9 ιντσών και ανάλυση 3840 x 2160 pixels και το πάχος του δεν ξεπερνάει τα 13,95mm. Το βάρος του επίσης δεν ξεπερνάει τα 1,37kg οπότε συνολικά έχουμε να κάνουμε με μία ελαφριά, ιδιαίτερα κομψή αλλά και ιδιαίτερα ευέλικτη συσκευή, αφού η άρθρωση από επεξεργασμένο αλουμίνιο για πρόσθετη αντοχή και ανθεκτικότητα επιτρέπει στην οθόνη αφής να περιστρέφεται κατά 360⁰. Το σύστημα είναι διαθέσιμο και με οθόνη αφής ανάλυσης 1080p, κάτι που βοηθάει στην αύξηση της αυτονομίας στις 15,5 ώρες από τις 10,8 ώρες περίπου.

 

Το νέο Lenovo Yoga 920 μπορεί να εξοπλιστεί με επεξεργαστές Intel Core i7 8ης γενιάς, με έως 16GB RAM τύπου DDR4 καθώς και με SSD από 256GB έως και 1TB. Επίσης εξοπλίζεται με μικρόφωνο, με κάμερα και με ηχεία JBL ενώ υπάρχει και πιστοποίηση Dolby Atmos.

 

Στον εξοπλισμό του περιλαμβάνονται επίσης υποδοχή 3.5mm για ακουστικά, δύο USB Type-C υποδοχές (υποστηρίζεται Thunderbolt και USB-Power Delivery) καθώς και μία απλή USB 3.0. Φυσικά διαθέτει τα Windows 10 με την Cortana, και επομένως το laptop μπορεί και αναγνωρίζει φωνητικές εντολές σε λειτουργία standby ακόμα και από απόσταση τεσσάρων μέτρων, ώστε να μπορείτε να φτιάχνετε τη λίστα για τα ψώνια σας, να στέλνετε email, να σερφάρετε στο ίντερνετ, να ακούτε μουσική, να ανοίγετε εφαρμογές κ.ά.

 

Το convertible είναι επίσης συμβατό με το –προαιρετικό- Lenovo Active Pen 2 με υποστήριξη Windows ink και με 4,096 επίπεδα ευαισθησίας για σχεδίαση ή σημειώσεις χωρίς lag. Η Κινέζικη εταιρεία επίσης ανακοίνωσε ότι το Yoga 920 έρχεται και σε limited edition Gorilla Glass σχέδια cover, ανάμεσα στα οποία είναι το Yoga 920 Vibes, το Star Wars Special Edition Yoga 920 Rebel Alliance και το Star Wars Special Edition Yoga 920 Galactic Empire.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Εκτός από το Yoga 920, η Lenovo ανακοίνωσε και το μικρότερο Yoga 720, που διαθέτει οθόνη αφής 12,5 ιντσών τεχνολογίας LCD IPS με ανάλυση 1080p και αντ-αντανακλαστική επίστρωση. Μπορεί να εξοπλιστεί με διάφορους επεξεργαστές Intel Core 7ης γενιάς, ακόμα και με Core i7, με έως και 12GB RAM τύπου DDR4 και με έως 512GB SSD.

 

Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ελαφρύ και κομψό σύστημα, μόλις 1,14 κιλών και πάχους μόλις 1,6 εκατοστών. Η αυτονομία του φτάνει τις 8 ώρες ενώ στον εξοπλισμό του, μεταξύ άλλων, περιλαμβάνεται υποδοχή USB Type-C (με υποστήριξη DisplayPort) και USB 3.0. Το Yoga 720 είναι συμβατό με το -προαιρετικό- Lenovo Active Pen.

 

Ακόμα πιο ελαφρύ και λεπτό, είναι το νέο Lenovo Miix 520, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με ένα σύστημα 2-in-1. To tablet έχει βάρος μόλις 880 γραμμάρια ενώ το πληκτρολόγιο του προσθέτει επιπλέον 180 γραμμάρια για να φτάσει συνολικά τα 1,06 κιλά. Το πάχος μαζί με το πληκτρολόγιο, που είναι φωτιζόμενο φτάνει τα 15,9 χιλιοστά ενώ χωρίς το πληκτρολόγιο το πάχος του Miix 520 φτάνει τα 9,9 χιλιοστά. Η συσκευή διαθέτει οθόνη αφής 12,2 ιντσών LCD IPS και είναι συμβατή με το Lenovo Active Pen 2. Μπορεί να εξοπλιστεί με 7ης ή με 9ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core (συμπεριλαμβανομένου και Core i7), με έως 16GB RAM τύπου DDR4 και με PCIe SSD έως και 1TB. Η αυτονομία του αγγίζει τις 7,5 ώρες ενώ από τον εξοπλισμού του δεν απουσιάζουν τα στερεοφωνικά ηχεία με Dolby, τέσσερα μικρόφωνα, μία USB 3.0, μία USB Type-C κ.ά.

 

Στη διάθεση του χρήστη υπάρχουν επίσης δύο κάμερες 5,0 Megapixels που υποστηρίζουν autofocus, ενώ προαιρετικά, το Miix 520 προσφέρεται και με τη 8,0MP WorldView που επιτρέπει στον χρήστη να επεξεργαστεί τις εικόνες που τράβηξε σε 3D, αφού βεβαίως πρώτα εγκαταστήσει στο laptop την ενημέρωση Windows 10 Fall Creators Update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω τι επεξεργαστές θα φορέσουν στο 920. Ελπίζω να βάλουν κάποιο φυσικό τετραπύρηνο με HT.

Περιμένω να δω αν θα βγάλουν και 14άρι μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα παίρνει, ενώ τα Windows μπορείς να τα πουλήσεις (το Activate Key Code)

 

Επειδή είχα το προηγούμενο η ανάλυση είναι σχεδόν απαγορευτική για linux , απλά θα σου βγούν τα μάτια , και αν παίζεις με τις αναλύσεις θα είναι όλα θαμπά (αφού λύσεις προβλήματα με drivers για WiFi που μπορεί να έχουν και την touch screen και την μπαταρία)

Εγώ αφού μου είχε βγεί ο πάτος να το στήσω και να το κάνω λειτουργικό δοκιμάζοντας mint , ubuntu , arch και fedora (έπαιζε το τελευταίο καλύτερα απο όλα) τελικά γύρισα σε Windows γιατί έχανες το μισό laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

surface ,στο αμαζον υπαρχουν πολλες κακες κριτικες για το yogo 

 

καθολου καλη επιλογη και ας εντυπωσιαζει αρχικα. Αυξημενο failure rate, μικρη αυτονομια, throttling που πάει συννεφο, μηδενικη επισκευασιμοτητα - προσβασιμοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου καλη επιλογη και ας εντυπωσιαζει αρχικα. Αυξημενο failure rate, μικρη αυτονομια, throttling που πάει συννεφο, μηδενικη επισκευασιμοτητα - προσβασιμοτητα.

επιπλέον νομίζω το yoga έχοντας ενσωματωμένο hard πληκτρολόγιο ανήκει σε άλλη κατηγορία-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα το προηγούμενο η ανάλυση είναι σχεδόν απαγορευτική για linux , απλά θα σου βγούν τα μάτια , και αν παίζεις με τις αναλύσεις θα είναι όλα θαμπά (αφού λύσεις προβλήματα με drivers για WiFi που μπορεί να έχουν και την touch screen και την μπαταρία)

Εγώ αφού μου είχε βγεί ο πάτος να το στήσω και να το κάνω λειτουργικό δοκιμάζοντας mint , ubuntu , arch και fedora (έπαιζε το τελευταίο καλύτερα απο όλα) τελικά γύρισα σε Windows γιατί έχανες το μισό laptop.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες απλά κάποια λάθος επιλογή θα είχες κάνει

 

Θαμπή ανάλυση = δεν είναι στην native ανάλυση = δεν το έβαλες στην native ανάλυση εσύ.

 

Αυτό το πρόβλημα ίσως το συνάντησες επειδή η native ανάλυση είναι ιδιαίτερα υψηλή μιας και μιλάμε για το yoga...

 

Υπάρχει όμως επιλογή να τρέξεις πχ το ubuntu σε high dpi mode

 

https://askubuntu.com/questions/367963/ubuntu-on-lenovo-yoga-2-pro/485632#485632

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες απλά κάποια λάθος επιλογή θα είχες κάνει

 

Θαμπή ανάλυση = δεν είναι στην native ανάλυση = δεν το έβαλες στην native ανάλυση εσύ.

 

Αυτό το πρόβλημα ίσως το συνάντησες επειδή η native ανάλυση είναι ιδιαίτερα υψηλή μιας και μιλάμε για το yoga...

 

Υπάρχει όμως επιλογή να τρέξεις πχ το ubuntu σε high dpi mode

 

https://askubuntu.com/questions/367963/ubuntu-on-lenovo-yoga-2-pro/485632#485632

 

Συγνώμη φίλε μου , το δεν νομίζω δεν με καλύπτει. Βάλε και πές μου, το να δείχνει σωστά ο firefox γιατί όλα τα του οδηγού τα είχα κάνει δεν σημαίνει τίποτα. 

Άνοιξε ένα eclipse να γράψεις JAVA και αν βλέπεις χωρίς μεγεθυντικό φακό έλα πές μου.

Οκ δεν είμαστε όλοι αρχάριοι εδω μέσα, και αν και δεν με ξέρεις προσωπικά, εγώ γράφω για τις προσωπικές μου εμπειρίες εδω μέσα και αν όχι το αναφέρω.

 

Για το θαμπά αν διαβάσεις την πρόταση μου : και αν παίζεις με τις αναλύσεις θα είναι όλα θαμπά (οπότε δεν μιλάω για native ανάλυση) .

 

Και επειδή η απορία μου ήταν πώς γίνεται π.χ. στο macos που έχει υψηλή ανάλυση να παίζει το eclipse ή άλλα προγράμματα χωρίς θέμα, βρήκα μετά απο ψάξιμο ότι κάνουν pack μαζί με το software εικόνες σε υψηλή ανάλυση , κάτι που δεν κάνουν για τα windows ή το linux.

 

Οπότε μέχρι να αρχίσουν να το κοιτάνε αυτό το θέμα και στα άλλα λειτουργικά συστήματα θα έχεις τέτοια προβλήματα.

 

Αυτά

 

Υ.Γ. για να μην κάνω edit το post , δεν είναι επιθετικό , είμαι με κεφάλι κουδούνι και μπορεί να ανέβασα λίγο τους τόνους , συγνώμη για αυτό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή η απορία μου ήταν πώς γίνεται π.χ. στο macos που έχει υψηλή ανάλυση να παίζει το eclipse ή άλλα προγράμματα χωρίς θέμα, βρήκα μετά απο ψάξιμο ότι κάνουν pack μαζί με το software εικόνες σε υψηλή ανάλυση , κάτι που δεν κάνουν για τα windows ή το linux.

 

Πολύ απλά η ομάδα που αναλαμβάνει την έκδοση για MacOS ακολούθησε με συνέπεια τον οδηγό της apple

https://developer.apple.com/library/content/documentation/GraphicsAnimation/Conceptual/HighResolutionOSX/Introduction/Introduction.html#//apple_ref/doc/uid/TP40012302. Απο ότι φαίνεται παίζει σημαντικό ρόλο το να υπάρχει ένα συντονισμένο πλάνο και push για μετάβαση σε HighDPI από τον OS vendor. 

 

Πάντως έχεις δίκιο, το πόσο αβίαστα υποστηρίζει η κάθε εφαρμογή το UI scaling σε περιβάλλον linux είναι ακόμα ένα μεγάλο ζήτημα το οποίο θα πρέπει να λάβουν υπόψιν οι χρήστες που μεταβαίνουν σε οθόνες υψηλών αναλύσεων. Ακόμα και το spotify θέλει ειδικό flag για να κάνει σωστό scaling σε linux. Βέβαια όσο περνάει ο καιρός κανονικοποιείται το ζήτημα στις περισσότερες εφαρμογές. 

 

<offtopic> Αν κουδούνιασες με την συμπεριφορά του Eclipse σε High DPI ρίξε μια ματιά στην τελευταία έκδοση Neon αναφέρουν οτι αντιμετωπίζουν ως ένα βαθμό το θέμα

https://www.eclipse.org/eclipse/news/4.6/platform.php

</offtopic>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...