Προς το περιεχόμενο

27,6 εκατομμύρια αποστολές smartphones για τη Xiaomi το Q3 του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης που πραγματοποίησε η Xiaomi για να ανακοινώσει τα Redmi 5 και Redmi 5 Plus, έκανε γνωστό πως οι αποστολές smartphones που κατασκευάζει έφτασαν τις 27,6 εκατομμύρια για το Q3 (τρίτο τρίμηνο) του 2017.

Για να τονίσει μάλιστα την περίοδο μεγάλης ανάπτυξης που διανύει η Κινέζικη εταιρεία, επικαλέστηκε στοιχεία της IDC και έκανε λόγο για αύξηση 102.6% σε σύγκριση με το τρίτο τρίμηνο του 2016.

 

Το ποσοστό της μάλιστα στην αγορά διπλασιάστηκε από το 3,7% στο 7,4%, εκτοπίζοντας τη Vivo που βρέθηκε εκτός πεντάδας.
Για να δείξει μάλιστα την επιτυχία που γνωρίζει σε διεθνές επίπεδο, η εταιρεία έκανε γνωστό πως τουλάχιστον σε δεκατέσσερις αγορές βρίσκεται στις πέντε κορυφαίες εταιρείες σε πωλήσεις.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Για παράδειγμα στην Ινδία, που είναι μία από τις μεγαλύτερες αγορές παγκοσμίως, μοιράζεται τη πρώτη θέση με τη Samsung.
Η Κινέζικη κατασκευάστρια βρίσκεται στις ανάμεσα στις πέντε πρώτες θέσεις στις αγορές της Ινδονησίας, της Μαλαισίας, της Ρωσίας, της Αιγύπτου αλλά και στην Ελλάδα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ καλή ποιότητα μόνο που τους τελευταίους μήνες έχει ακριβύνει αρκετά και η infoquest φέρνει και υποστηρίζει λιγα μοντελα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τουλάχιστον σε δεκατέσσερις αγορές βρίσκεται στις πέντε κορυφαίες εταιρείες σε πωλήσεις.(η Ελλάδα ειναι μέσα σε αυτές)..ίσως κ λόγω της κρίσης / οι πιο συνεσταλμένοι ψάχνουμε διεξοδικά καλό κ φθηνό κινητό, ακόμα.

 

    Δεν ξέρω με τι περιθώριο κέρδους πουλάει... αλλά χτίζει ισυρό brand (κατ εμέ έχει ήδη ισχυρό brand) τα τελευταία 2-3 χρόνια, συναρτήσει του δυνατού οικοσυστήματος της (στην Κίνα είναι κατάσταση πια..στην Δύση τώρα αναπτύσεται)...μπορώ να πω ότι ήρθε για να μείνει κ ότι έχει βλέψεις για ακόμα ψηλότερα (η τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθεί απο εδώ κ πέρα, θα δείξει - ακόμα είναι top-vfm οι προτάσεις της πάντως).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξαιρετική στρατηγική της Xiaomi απέδωσε αποτελέσματα. Πουλώντας σε τιμή κόστους τα πρώτα χρόνια εδραιώθηκε στην συνείδηση των καταναλωτών σαν φτηνό και αξιόπιστο brand και τώρα αρχίζει σιγά σιγά να ανεβάζει τις τιμές.

Ωστόσο παραμένει ακόμα η εταιρία με τα καλύτερα value fοr money smartphones.

Έκπληξη για μένα στις αγορές που η Xiaomi είναι στο top 5 το Ισραήλ. Στην Ελλάδα μπορώ να το καταλάβω μιας και δεν μπορεί ο περισσότερος κόσμος να πληρώνει πλέον 500 και 700€ για ένα καλό κινητό. Επίσης κάποιες άλλες χώρες όπως Ρωσία και Ινδία που το συνάλλαγμα είναι ακριβότερο είναι λογική η θέση της Xiaomi στην αγορά. Αλλά το Ισραήλ είναι μια χώρα με ανθηρή οικονομία , στενή σχέση με ΗΠΑ και πολλές εταιρίες τεχνολογίας. Η διείσδυση σε μια τόσο απαιτητική αγορά είναι έκπληξη θα έλεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χώρες με χαμηλούς μισθούς λογικό είναι. Για δεύτερα κινητά καλά είναι. Εμένα μου την σπαει το όνομα. Αφου πας να κερδίσεις και την αγορά και εκτός Κίνας βάλε ενα αγγλικό να είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χώρες με χαμηλούς μισθούς λογικό είναι. Για δεύτερα κινητά καλά είναι. Εμένα μου την σπαει το όνομα. Αφου πας να κερδίσεις και την αγορά και εκτός Κίνας βάλε ενα αγγλικό να είσαι οκ.

 

huawei , samsung 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το όνομα δεν είναι πρόβλημα αυτό που ήθελε το κέρδισε και θα κερδίσει και άλλο.σιγουρα δεν θα κερδίσει το καταναλωτικό κοινό της δικής σου νοοτροπίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o αδελφος μου εχει το redmi 5'' ιντσες σε ασημι λευκο και ειλικρινα ειναι απιστευτο και παρα πολυ καλοφιαγμενο ομορφο και γρηγορο .. απιστευτα φτηνο 150 τοχε παρει.. οταν το πρωτο ειδα του λεω .. ω καλο τασκασες ετσι δεν αντεξες ποσο εχει αυτο κανα 500αρικο ? οταν μου ειπε απλα δεν το πιστευα .. επισης ελαφρυ απροσκοπτο λειτουργικο και το λεω με s8+  

 

xiaomi φοβερη απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ λιγα ειναι . ειναι nobrainer επιλογη. η εκδοση του andoid που εχουν φτιαξει ειναι κλασεις ανωτερη απο ολα τα αλλα μαζι κ το ios (κ γραφω αυτο απο ios 11ipad).; οι τιμες τους ειναι τοσο χαμηλες που νομιζω καποιοι δε τα αγοραζουν ακριβως για αυτον τον λογο.

 

ειναι αληθεια οτι κατι που δε το βλεπεις σε ραφι ο απλος κοσμος δε το προτιμαει αλλα ειναι ηλιθιο να αγορασεις 1000 ευρο samsung με αυτο το αθλιο λειτουργικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το redmi 5 μας τα χάλασε. Εκτός από την οθόνη "μόδα" όλα τα άλλα είναι χειρότερα από το redmi 4 prime. Και έγινε και αυτό παντόφλε ????????

Off-topic

Καλή μας ημέρα Filip,

Είμαστε σίγουροι ότι το συγκεκριμένο Redmi 5 ήρθε για να αντικαταστήσει το Redmi 4 Prime? Δηλώνω πως δεν ακολουθώ από πολύ κοντά όλα τα μοντέλα της Xiaomi αλλά πιστεύω όπως κάποιοι άλλοι συμφορίτες μας πιο πριν ότι λογικά σε κάποιο μικρό χρονικό διάστημα θα έρθουν και οι εκδόσεις Pro ίσως και η Prime. Μέχρι τότε λοιπόν θα αρκεστώ σε συγκρίσεις "όμοιων" μοντέλων.

On topic

Καλή μας ημέρα αγαπητό forum. Τα ανακοινωθέντα νέα ήταν αργά ή γρήγορα αναμενόμενα λόγω της ορθής, όπως από το αποτέλεσμα αυτή προκύπτει, πολιτικής που επέλεξε να ακολουθήσει η Xiaomi. Μπράβο της λοιπόν το άξιζε, το αξίζει και θα συνεχίσει αξίζει όσο θα διατηρεί αυτή τη σχέση (απόδοσης && ποιότητας) / τιμής.

Μεταξύ μας τώρα, αν κάποια στιγμή ζητήσει και κάτι ψιλά παραπάνω για τα κινητά που μας παρουσιάζει νομίζω ότι δεν θα χαλάσει ο κόσμος και για να μην παρεξηγηθώ θέτω ένα όριο μέχρι 8% βαριά 10% επιπλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...