Προς το περιεχόμενο

Το σενάριο της νέας σειράς του Netflix, The Witcher, ανέλαβε η Lauren Schmidt Hissrich του Daredevil


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο Μάϊο, το Netflix ανακοίνωσε ότι θα ξεκινήσει την παραγωγή της τηλεοπτικής σειράς φαντασίας The Witcher.

Τώρα μαθαίνουμε ότι η Lauren Schmidt Hissrich ανέλαβε να γράψει το σενάριο για τη τηλεοπτική σειρά με βάση τις νουβέλες The Witcher του Πολωνού συγγραφέα Andrzej Sapkowski. Η Lauren Schmidt Hissrich έχει συμμετάσχει στη παραγωγή –αναλαμβάνοντας και χρέη σεναριογράφου- και σε άλλες σειρές του Netflix όπως στις “The Defenders” και “Daredevil”.

 

Οι πρώτες μικρές ιστορίες “Witcher” δημοσιεύτηκαν στο Πολωνικό περιοδικό επιστημονικής φαντασίας Fantastyka στα μέσα της δεκαετίας του ’80. Τα πρώτα από τα οκτώ βιβλία, h συλλογή από μικρές ιστορίες “The Last Wish” εκδόθηκε το 1993. Το πιο πρόσφατο βιβλίο, η νουβέλα “Season of Storms” εκδόθηκε το 2013.

 

Η σειρά The Witcher όπως είναι γνωστό αποτελεί και ένα ιδιαίτερα δημοφιλές franchise στον χώρο των βιντεοπαιχνιδιών, ωστόσο πολλές ιστορίες έχουν αποτελέσει τη βάση για διάφορα κόμικς και επιτραπέζια παιχνίδια, ενώ πριν από δύο δεκαετίες οι Πολωνοί παρακολουθούσαν στη μικρή οθόνη και την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά φαντασίας.

 

Link.png Site: The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε χρόνια από την τελευταία φορά που διάβασα κάποια ιστορία του αλλά αυτός δεν ήταν αλμπινος με ένα καταραμένο σπαθί;

Τι σχέση έχει με το witcher;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου τον θυμίζει έντονα όμως. Νομίζω το σπαθί λεγόταν "Stormbringer". 

 

Πάνε χρόνια από την τελευταία φορά που διάβασα κάποια ιστορία του αλλά αυτός δεν ήταν αλμπινος με ένα καταραμένο σπαθί;
Τι σχέση έχει με το witcher;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραδοσιακα ολες οι ταινιες videogame τα σπανε ποιοτικα και ειναι παρα πολυ καλογραμμενες με φανταστικα στορυ,, ή μηπως το αντιθετο δε θυμαμαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λες και καταπληκτικά τα σενάρια που έχει γράψει η κυρία/κοπέλα. Τα βιβλία είναι αρκετά ενδιαφέροντα και ελπίζω να μείνουν κοντά σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λες και καταπληκτικά τα σενάρια που έχει γράψει η κυρία/κοπέλα. Τα βιβλία είναι αρκετά ενδιαφέροντα και ελπίζω να μείνουν κοντά σε αυτά.

 

Τι ψάχνεις να βρεις τώρα. Εδώ βάλανε γυναίκα να γράψει το Legend of Conan. Θα φέρνει γύρες ο Howard στον τάφο του. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ελπίζω να έχουν λόγο..." ????

 

Ωραίο το σχόλιο παραπάνω. Καλοδεχούμενες Οι ταινίες/σειρές αυτού του είδους.

Ε, καλά με το σωστό τίμημα μπορούν να εξαγοράσουν περισσότερη "δημιουργική ελευθερία" εκεί στη Netflix. Πρώτη φορά γίνεται; Και δεν αναφέρομαι τόσο στον συγγραφέα (που έχει λόγο ελέω πνευματικών δικαιωμάτων), όσο στους δημιουργούς της υπέροχης τριλογίας των παιχνιδιών που δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα. Εικαστικά και σκηνοθετικά όμως απ' ό,τι διάβασα θα προσφέρουν και συντελεστές της CD Project κι αυτό είναι καλό νέο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω φοβάμαι τόσο πολύ μην γίνει καμιά πατάτα στο τέλος. Η συγγραφέας δεν μου λέει και πολλά η αλήθεια είναι.

 

Τα βιβλία είναι φανταστικά όπως και τα παιχνίδια. Δεν θέλω η σειρά να βγει μάπα. Ελπίζω για το καλύτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά του Daredevil μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ,

γιαυτό πιστεύω ότι αν κάποιος της ίδιας ομάδας ασχοληθεί 

'' ζεστά'' το αποτέλεσμα θα είναι υπέροχο.

 

Βέβαια δεν ξέρω εν τέλει πόσο σωστό θα είναι το αποτέλεσμα, μα θα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρων.

 

Υπομονή και βλέπουμε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...