Προς το περιεχόμενο

Η Samsung αποκάλυψε τη νέα σειρά Notebook 9 (2018) μαζί με μία έκδοση με S Pen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα ultrabooks ανακοίνωσε η Samsung, τα οποία θα παρουσιάσει επίσημα στην επερχόμενη έκθεση CES. Πρόκειται για ιδιαίτερα ελαφριές κατασκευές, με την έκδοση 13,3 ιντσών του Samsung Notebook 9 (2018) να ζυγίζει μόλις 995 γραμμάρια και το μεγαλύτερο, 15άρι μοντέλο να ζυγίζει μόλις 1,25 κιλά.

Σε αυτό παίζει ρόλο το υλικό κατασκευής, ένα ειδικό κράμα μαγνησίου-αλουμινίου που ονομάζεται Metal12 και είναι τόσο ελαφρύ όσο και ανθεκτικό.
Όλα τα νέα μοντέλα της σειράς Notebook 9 (2018) της Νοτιοκορεάτικης εταιρείας βασίζεται σε 8ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core i7 και μπορούν να εξοπλιστούν με έως και 16GB RAM και με 1TB SSD τύπου NVMe PCIe.

 

Το Notebook 9 (2018) με την οθόνη των 15 ιντσών μπορεί επίσης να εξοπλιστεί με διακριτή κάρτα γραφικών τύπου Nvidia GeForce MX150 με 2GB GDDR5 RAM (το βάρος αυξάνεται μόλις κατά 40 γρ.). Χάρη στην 6-cell μπαταρία των 75Wh, η αυτονομία θα είναι μάλλον εντυπωσιακή.
Όσον αφορά στις οθόνες, ονομάζονται RealViewDisplay και υποστηρίζουν ανάλυση 1080p σε όλες τις περιπτώσεις, καλύπτοντας το 95% του πρότυπου sRGB με deltaE < 2.5 και τη φωτεινότητα να αγγίζει τα 500nits.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Πέρα από τα παραπάνω, η Samsung ανακοίνωσε και το Notebook 9 Pen με διαγώνιο οθόνης 13,3 ιντσών, το οποίο συνοδεύεται από το S Pen που συνοδεύει και τη σειρά Galaxy Note.
Το βάρος του Notebook 9 Pen είναι παρόμοιο με αυτό του μικρότερου μοντέλου, ωστόσο έχει αρκετά μικρότερη μπαταρία 39Wh. Επίσης μπορεί να εξοπλιστεί με έως 512GB SSD και όχι και με 1TB SSD όπως τα απλά μοντέλα.

 

Η οθόνη του, RealViewTouch, βεβαίως τεχνολογίας αφής (φωτεινότητα έως 450nits), περιστρέφεται χάρη σε ένα ευέλικτο μηχανισμό κατά 360⁰ ώστε η συσκευή να μετατρέπεται σε tablet που συνεπικουρείται από Air Command για βολικά shortcuts και από κάμερα IR. Στον εξοπλισμό του επίσης βρίσκουμε backlit keyboard, fingerprint sensor και δύο ηχεία (2 x 1.5W).

 

Τα Samsung Notebook 9 (2018) και Notebook 9 Pen θα κυκλοφορήσουν αυτό το μήνα στην Ν.Κορέα και το πρώτο τρίμηνο της νέας χρονιάς στις ΗΠΑ. Άγνωστο αν θα κυκλοφορήσουν και στην Ευρώπη.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά, η Samsung δεν είχε αποσυρθεί από την αγορά φορητών υπολογιστών στην Ευρώπη; Ελπίζω τα laptop της να μην έχουν τόσα προβλήματα όσα τα κινητά της... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb δε βλεπω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

 

Δηλαδη οτι μαλακια κανει η apple να την κανει κ η samsung?

Αν χτισεις το μαρκετινγκ στο οτι δεν εχεις τα προβληματα της apple εχεις παρει την αγορα

 

Περιμενουν με ενα αντιγραμμενο σχεδιο macbook 10ετιας να πουλησουν? 

 

Εχω USB Ποντικι, δισκους εξωτερικους,φλασακια, printer, πληκτρολογιο γιατι το εννονω κ στη TV , ακομα και το κινητο μου ενονω τι θα κανω χωρις αυτα?

 

FAIL FAIL FAIL

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά περίμενα κάτι σαν το MS surface 

αν ακόμη και η samsung ζορίζεται να βγάλει ανταγωνιστικό προιόν τι να πω

 

προσωπικά πιστεύω ότι το μέλλον βρίσκεται στα υβριδικά και όχι στα απλώς βελτιώμενα notebooks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb δε βλεπω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

 

Δηλαδη οτι μαλακια κανει η apple να την κανει κ η samsung?

Αν χτισεις το μαρκετινγκ στο οτι δεν εχεις τα προβληματα της apple εχεις παρει την αγορα

 

Περιμενουν με ενα αντιγραμμενο σχεδιο macbook 10ετιας να πουλησουν?

 

Εχω USB Ποντικι, δισκους εξωτερικους,φλασακια, printer, πληκτρολογιο γιατι το εννονω κ στη TV , ακομα και το κινητο μου ενονω τι θα κανω χωρις αυτα?

 

FAIL FAIL FAIL

Έχεις την εντύπωση ότι αν δεν κάνουν ό,τι η Apple θα πάρουν την αγορά γιατί νομίζεις ότι η Apple κινείται ανεξάρτητα.

 

Αυτή η στροφή είναι κοινή απόφαση όλων και απλά μπαίνει η Apple μπροστά για να "περάσει" πιο εύκολα στον κόσμο. Αυτό είναι υπόδειγμα marketing και όχι αυτό που αναφέρεις εσύ. Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα, όλοι θα έβαζαν τα πάντα στον εξοπλισμό και θα λυνόταν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει USB
Μια κανονική και μια type-c

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/12/13/16771242/samsung-notebook-9-notebook-9-pen-specs-release-date
 

usb δε βλεπω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

 

Δηλαδη οτι μαλακια κανει η apple να την κανει κ η samsung?

Αν χτισεις το μαρκετινγκ στο οτι δεν εχεις τα προβληματα της apple εχεις παρει την αγορα

 

Περιμενουν με ενα αντιγραμμενο σχεδιο macbook 10ετιας να πουλησουν? 

 

Εχω USB Ποντικι, δισκους εξωτερικους,φλασακια, printer, πληκτρολογιο γιατι το εννονω κ στη TV , ακομα και το κινητο μου ενονω τι θα κανω χωρις αυτα?

 

FAIL FAIL FAIL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb δε βλεπω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

 

Δηλαδη οτι μαλακια κανει η apple να την κανει κ η samsung?

Αν χτισεις το μαρκετινγκ στο οτι δεν εχεις τα προβληματα της apple εχεις παρει την αγορα

 

Περιμενουν με ενα αντιγραμμενο σχεδιο macbook 10ετιας να πουλησουν? 

 

Εχω USB Ποντικι, δισκους εξωτερικους,φλασακια, printer, πληκτρολογιο γιατι το εννονω κ στη TV , ακομα και το κινητο μου ενονω τι θα κανω χωρις αυτα?

 

FAIL FAIL FAIL

Ημουν και εγώ έτοιμος να βρίσω αλλα το κοίταξα καλύτερα.

 

Εχεις όμως και κανονικές usb (type A). Για τη ακρίβεια έχει 2 type A και 1 type C και το Pen 1 και 1 (ναι μία είναι πολύ λίγες αλλά καλύτερα από το καθόλου της apple). Ειδανικά θα ήθελα 3 type A για το τώρα και 1 type C για το μέλλον. Βέβαια εγώ θα ήθελα και Ehternet αλλά τέλος πάντων (κάποιοι θα βολευτούν με αντάπτορα usb άρα πάει και το ένα usb). 

 

Εδώ

13.3'' USB-C x 1, USB 3.0 X 2, HDMI X1, uSD, HP/Mic, DC-in 15'' Thunderbolt 3 x 1 (or USB type C), USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, HDMI x 1, uSD x 1, HP/Mic x 1, DC-in 13΄΄ USB-C x 1, USB 3.0 X 1, HDMI X1, uSD, HP/Mic, DC-in
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...